Edukácia, roč. 5, č. 1/2022

Renáta Orosová (výkonný redaktor)

Vedecko-odborný časopis Edukácia je zameraný na problematiku vzdelávania a výchovy v oblasti základného, stredného a vysokého školstva. Zreteľ kladie na súčasný stav a perspektívy edukačnej praxe, aktuálne aspekty pregraduálnej prípravy učiteľov, sociálnej pedagogiky, špeciálnej pedagogiky, ako aj pedagogické a psychologické aspekty výchovy v základných výchovných inštitúciách z pohľadu širokej pedagogickej verejnosti. Je určený vedeckým pracovníkom, mladým vysokoškolským učiteľom, doktorandom, ako aj odborným a pedagogickým pracovníkom, s cieľom prezentovať trendy v edukácii a vyvolať diskusiu k aktuálnym otázkam prezentovaných oblastí výchovy a vzdelávania.

Download the e-book for free (pdf)

Quantity

/ ISSN 1339-8725

Data sheet

Method of publication:
E-book (pdf)
Executive Editor:
Renáta Orosová
Document type:
Journal
Number of pages:
112
Volume:
5. č.1
Available from:
2022
Year of publication:
2021
Edition:
1st edition
Publication language:
Slovak
Faculty:
Faculty of Arts
DOI:
https://doi.org/10.33542/EDU2022-1-0
- Free for download

16 other products in the same category:

Možnosti sociálnej práce v školskom prostredí v...

E-book

E-book

Veronika VasiľováSoňa Lovašová

The formation of social work as a scientific discipline is not a completed process because of with changes in society also change social problems that need to be identified and analyzed with the intention to develop methodological solutions aimed at preventing and interventing these social problems.For this reason, the field of social work as such is constantly expanding, as its dynamic nature makes it possible to respond to emerging social problems and react to the needs of society.

Social work in the school environment is a functioning science field abroad.In the conditions of the Slovak Republic, this area of social work is still missing.Therefore, the monograph deals with the possibilities of social work in the school environment in Slovakia. 

The monograph is primarily intended for the professionals working in the field of social work and in the third sector with children and youth.

Download the e-book for free (pdf)

Know-how lektora klinické praxe

€5.91
Availability: 1 In Stock

Martina Reľovská - Slávka Mrosková - Danka Boguská

Klinická odborná praxe poskytuje jedinečnou zkušenost, při níž jsou studenti vystaveni složitým problémům s mnoha různorodými řešeními a prožívají situace, které jsou jedinečné a někdy i konfliktní. Vzdělávací instituce by proto měly mít organizovanou a metodicky dobře řízenou odbornou praxi.

Kniha řeší výuku klinické praxe z pohledu lektora v souladu s nejnovějšími poznatky pedagogické praxe a s důrazem na individualitu žáků. Proces vzdělávání v klinické odborné praxi se zaměřuje na rozvíjení kognitivních, psychomotorických, interpersonálních a organizačních dovedností studenta. Zároveň pokládá základy profesní socializace a adaptace ve smyslu učení se samostatnosti, zodpovědnosti či práci v týmu. 

Publikace přibližuje podmínky úspěšného vedení praxe v jednotlivých zdravotnických oborech, včetně organizace a inovací odborné praxe, s důrazem na psychosociální a komunikační aspekty. Autorky mají dlouholeté zkušenosti s řízením odborné praxe. Nabízejí množství praktických informací o problematice vedení klinické praxe tak, aby se lektor stal špičkovým pedagogem. 

Reflexia pedagogických možností vých. systémov...

E-book

E-book

Ján Juščák - Milan Darák

I.časť: Výchovné systémy vybraných detských organizácií

Cieľom monografie bolo analyzovať a spracovať problematiku výchovných systémov detských a mládežníckych organizácií s dôrazom na tie, ktoré sa zameriavajú na vekovú kategóriu detí do 15 rokov. Východiskom bol rozbor aktuálneho stavu edukačného priestoru z hľadiska systémového charakteru výchovy a bazálnych kategórií systému výchovy. Zhromaždené dostupné materiály o výchovných systémoch vybraných (najreprezentatívnejších) detských a mládežníckych organizácií v SR sme následne spracovali podľa jednotnej metodiky a s využitím všeobecne akceptovanej pedagogickej terminológie.

Download the e-book for free (pdf)

Na výskumných dátach založená prevencia...

E-book

E-book

Oľga OrosováMarcela ŠtefaňákováMária BačíkováBeáta GajdošováAnna Janovská

The research monograph is focused on studying the effectiveness of the Unplugged prevention program conducted at primary schools across Slovakia.

Using two large datasets with repeated measures, the monograph contributes to research knowledge about substance use prevention. The authors studied protective and risk factors, developmental trends of smoking and alcohol consumption as well as the effectiveness of the Unplugged prevention program – its effect on psychological and behavioural indicators of health-related behaviour.

Considering the complexity of the analyses on two datasets with 5 waves of data, each chapter is presented as a separate research study. The findings serve as a basis for recommendations for parents and teachers and also for school management at primary schools that support effective school policy aimed at the prevention and promotion of the health in schoolchildren.

Download the e-book for free (pdf)

Edukácia, roč. 6, č. 2/2023

E-book

E-journal

Renáta Orosová (výkonný redaktor)

Vedecko-odborný časopis Edukácia je zameraný na problematiku vzdelávania a výchovy v oblasti základného, stredného a vysokého školstva. Zreteľ kladie na súčasný stav a perspektívy edukačnej praxe, aktuálne aspekty pregraduálnej prípravy učiteľov, sociálnej pedagogiky, špeciálnej pedagogiky, ako aj pedagogické a psychologické aspekty výchovy v základných výchovných inštitúciách z pohľadu širokej pedagogickej verejnosti. Je určený vedeckým pracovníkom, mladým vysokoškolským učiteľom, doktorandom, ako aj odborným a pedagogickým pracovníkom, s cieľom prezentovať trendy v edukácii a vyvolať diskusiu k aktuálnym otázkam prezentovaných oblastí výchovy a vzdelávania.

Download e-journal for free (pdf)

Výchova a vzdelávanie 2016: Pedagóg a jeho...

E-book

E-book

Renáta Orosová - Zuzana Boberová - Emília Marcinová (eds.)

Zborník abstraktov z medzinárodnej vedeckej konferencie 12. - 13. september 2016

Medzinárodná vedecká konferencia je zameraná na problematiku vzdelávania a výchovy v oblasti základného, stredného a vysokého školstva a školských zariadení z pohľadu pedagóga. Zreteľ kladie na súčasný stav a perspektívy pedagóga v edukačnej praxi, pedagogické a sociologické aspekty výchovy v základných vzdelávacích a výchovných inštitúciách, ako aj aktuálne aspekty pregraduálnej prípravy pedagógov. Je určená vedeckým pracovníkom, mladým vysokoškolským učiteľom, doktorandom, ako aj odborným a pedagogickým pracovníkom, s cieľom prezentovať pedagóga – učiteľa, sociálneho pedagóga, špeciálneho pedagóga v súčasnej perspektíve, poukázať na ich nevyhnutnú súčinnosť vo vzťahu k edukácii a vyvolať diskusiu k aktuálnym otázkam prezentovaných oblastí výchovy a vzdelávania v kontexte súčasnej situácie v školstve.

Download the e-book for free (pdf)

Metodika tvorby učebných úloh a didaktických...

E-book

E-book

Mária Ganajová

Súčasná výučba chémie má svoje špecifické problémy. Na jednej strane sa v dôsledku posunutia ťažiska učiva chémie v prospech učiva teoretického, zvýšila náročnosť učiva chémie a v súvislosti s tým, sa znížil záujem žiakov o chémiu. Nezáujem žiakov o chémiu je najviac podporovaný názorom, že je to práve chémia, ktorá výrazne prispieva k zhoršovaniu kvality životného prostredia. Na druhej strane žijeme v dobe, keď sa s produktami chémie stretávame prakticky všade. Nutné je spoznať základy chémie čo najlepšie, preto je otázka zvýšenia záujmu o výučbu chémie a zvýšenia jej účinnosti veľmi aktuálna.
Do slovenských škôl vstúpili štátne vzdelávacie programy ako základ pre tvorbu školských vzdelávacích programov. Tu je kladený dôraz nielen na získavanie určitej sumy znalostí, ale na vytváranie a rozvíjanie kľúčových a špecifických kompetencií žiakov, na ich prípravu pre celoživotné vzdelávanie a uplatnenie sa v živote. Preto je stále väčšia pozornosť venovaná jednému zo základných didaktických prostriedkov pre zvýšenie aktivity žiakov vo výučbe, a tým aj zvýšenie efektívnosti výučby chémie – učebným úlohám.
Z teórie aj z praxe výučby chémie vieme, že učebné úlohy, otázky, príklady, cvičenia atď., sú jednými z dôležitých súčastí každej vyučovacej hodiny. Učebné úlohy sa uplatňujú vo všetkých fázach výučby – vo fáze motivačnej, vo fáze osvojovania učiva, vo fáze upevňovania učiva a vo fáze kontroly osvojeného učiva. Je teda zrejmé, že každý učiteľ sa ocitne skôr či neskôr v situácii, keď bude musieť učebné úlohy vyberať z učebníc, pracovných zošitov, zbierok a príkladov, alebo ich tvoriť sám.
Vedecká monografia je určená pedagogickým odborníkom i učiteľom chémie, ktorá ich má zoznámiť s ukážkami rôznych typov a foriem učebných úloh a so základmi ich tvorby v chémii a môže byť pre nich nápomocná pri tvorbe atestačných prác zameraných na tvorbu testov a ich štatistické vyhodnotenie.

Download the e-book for free (pdf)

Začínajúci učiteľ a školská legislatíva I.

E-book

E-book

Zuzana Boberová

Cieľom predkladanej vysokoškolskej učebnice je poskytnúť predovšetkým ucelený a systematický prehľad o základných legislatívnych dokumentoch, ktoré sú späté s pedagogickým pôsobením a výchovno-vzdelávacou činnosťou učiteľov v školskej praxi. Vysokoškolská učebnica je v prvom rade určená študentom učiteľstva akademických predmetov, ale aj čerstvým absolventom učiteľského štúdia, ktorí sú v pozícii začínajúceho učiteľa.
Predkladaná publikácia je výnimočná tým, že sa nezameriava na konkrétne legislatívne dokumenty a ich popis, ale sprístupňuje význam a znenie viacerých legislatívnych dokumentov v kontexte kľúčových pojmov výchovno-vzdelávacej činnosti učiteľa a typických školských situácii. V publikácii neuvádzame plné znenie citovaných paragrafov zákonov, vyhlášok a rezortných usmernení ale len výňatky, ktoré sú v súlade so zameraním a potrebami učebnice. Takto chceme pomôcť študentom učiteľstva a začínajúcim učiteľom zorientovať sa v ich právach ale aj povinnostiach, ktoré definuje a vymedzuje školská legislatíva a najmä zorientovať sa v základných legislatívnych požiadavkách, ktoré sa kladú na každého učiteľa v školskej praxi, počnúc podieľaním sa na príprave školského vzdelávacieho programu, orientáciou sa v kvalifikačnom raste učiteľov, v hodnotení žiakov, v prístupe k žiakom so špeciálnymi potrebami, až po bežné školské situácie ako udelenie výchovného opatrenia, školský úraz, lyžiarsky výcvik alebo školská akcia. Vzhľadom na rozsah uvedených oblastí, sme jednotlivé témy rozdelili do dvoch publikácií podľa tematického zamerania.

Download the e-book for free (pdf)

Edukácia, roč. 7, č. 2/2024

E-book

E-journal

Renáta Orosová (výkonný redaktor)

Stránka časopisu >>>

Vedecký recenzovaný časopis Edukácia je zameraný na problematiku vzdelávania a výchovy v oblasti základného, stredného a vysokého školstva. Zreteľ kladie na súčasný stav a perspektívy edukačnej praxe, aktuálne aspekty pregraduálnej prípravy učiteľov, sociálnej pedagogiky, špeciálnej pedagogiky, ako aj pedagogické a psychologické aspekty výchovy v základných výchovných inštitúciách z pohľadu širokej pedagogickej verejnosti. Je určený vedeckým pracovníkom, mladým vysokoškolským učiteľom, doktorandom, ako aj odborným a pedagogickým pracovníkom s cieľom prezentovať trendy v edukácii a vyvolať diskusiu k aktuálnym otázkam prezentovaných oblastí výchovy a vzdelávania.

Ciele vedeckého časopisu Edukácia:

  • prezentovať súčasné postavenie a funkciu pedagóga v edukačnej praxi a jeho perspektívy,
  • prezentovať aktuálne otázky vzdelávania a výchovy z pohľadu učiteľov, sociálnych pedagógov, špeciálnych pedagógov a psychológov,
  • prezentovať inovácie v edukačnej praxi; analyzovať stav a problémy prepájania teórie a praxe výchovy a vzdelávania vo vzťahu k moderným vyučovacím koncepciám,
  • prezentovať aktuálne trendy v pregraduálnej príprave pedagógov,
  • prezentovať výsledky empirických výskumov z oblasti pedagogiky, sociálnej pedagogiky, špeciálnej pedagogiky a psychológie v prostredí rodiny, školy a mimoškolských výchovných inštitúcií.

Download the e-journal for free(pdf)

A guide to the didactics of biology

E-book

E-book

Katarína Kimáková

The textbook is intended for university students who are preparing for the profession of biology teacher. The structure of the book is similar to an encyclopedia, with one page devoted to each content item, but the topics of the chapters and subchapters follow each other. The explanatory text on the page illustrates the diagram and there are notes and links to other sources of information. For better orientation, the content of the textbook is divided into 8 sections, which cover several chapters. It follows the general didactics, which it connects with the teaching of biological content. The book provides a basic orientation in the approaches to learning this subject, and also explains the relationship between biology as a science and the didactics of biology. It deals with teaching standards and curricula, advises on how to master biological concepts and understanding, how to communicate with students in biology classes, when and why are effective visual and practical methods. It acquaints the reader with the issue of setting goals for biological education in the cognitive, psychomotor and affective areas in relation to formative and summative assessment. Hopeful as well as experienced teachers will find in this publication not only a look into the history of teaching biology, but also a look into the future. Current trends in biology teaching, the connection of teaching with digital technologies, the virtual learning environment and interactive simulations and models belong to science lessons today.

Download the e-book for free (pdf)

Edukácia, roč. 3, č. 2/2019

E-book

E-book

Renáta Orosová (executive editor)

Stránka časopisu >>>

The scientific and professional journal Edukácia focuses on issues of education and upbringing in primary, secondary, and higher education. It emphasizes the current state and future perspectives of educational practice, the latest aspects of pre-service teacher training, social pedagogy, special pedagogy, as well as pedagogical and psychological aspects of upbringing in basic educational institutions from the perspective of the broader pedagogical community. It is intended for researchers, young university lecturers, doctoral students, as well as professional and pedagogical staff, with the aim of presenting trends in education and sparking discussions on current issues in the areas of education and upbringing covered.

Download the e-book for free (pdf)

NAUČ SA UČIŤ (Pracovný zošit)

E-book

E-book

Zuzana KožárováAdriana Boleková

This workbook has been composed from the book by Assoc. prof. Adriana Boleková, MD, PhD. et al. How to study and not forget - the principles of brain-compatible learning. It will help students to identify their bad learning habits, while offering the opportunity to work actively to change their learning style, through various practical tips and exercises.

The workbook is divided into four parts:

  • • Means to enhance memory and learning,
  • • Motivation and time management,
  • • Learning styles
  • • Effective learning techniques

We hope this workbook will help students find out which activities prevent you from achieving better study results and then you will be able to replace them with effective ones.

Download the e-book for free (pdf)

Edukácia, roč. 7, č. 1/2024

E-book

Renáta Orosová (výkonný redaktor)

Stránka časopisu >>>

Vedecký recenzovaný časopis Edukácia je zameraný na problematiku vzdelávania a výchovy v oblasti základného, stredného a vysokého školstva. Zreteľ kladie na súčasný stav a perspektívy edukačnej praxe, aktuálne aspekty pregraduálnej prípravy učiteľov, sociálnej pedagogiky, špeciálnej pedagogiky, ako aj pedagogické a psychologické aspekty výchovy v základných výchovných inštitúciách z pohľadu širokej pedagogickej verejnosti. Je určený vedeckým pracovníkom, mladým vysokoškolským učiteľom, doktorandom, ako aj odborným a pedagogickým pracovníkom s cieľom prezentovať trendy v edukácii a vyvolať diskusiu k aktuálnym otázkam prezentovaných oblastí výchovy a vzdelávania.

Ciele vedeckého časopisu Edukácia:

  • • prezentovať súčasné postavenie a funkciu pedagóga v edukačnej praxi a jeho perspektívy,
  • • prezentovať aktuálne otázky vzdelávania a výchovy z pohľadu učiteľov, sociálnych pedagógov, špeciálnych pedagógov a psychológov,
  • • prezentovať inovácie v edukačnej praxi; analyzovať stav a problémy prepájania teórie a praxe výchovy a vzdelávania vo vzťahu k moderným
       vyučovacím koncepciám,
  • • prezentovať aktuálne trendy v pregraduálnej príprave pedagógov,
  • • prezentovať výsledky empirických výskumov z oblasti pedagogiky, sociálnej pedagogiky, špeciálnej pedagogiky a psychológie v prostredí
       rodiny, školy a mimoškolských výchovných inštitúcií.

Download the e-book for free (pdf)

Školský systém na Slovensku v medzivojnovej...

E-book

E-book

Soňa Gabzdilová

Vzdelávací systém (školstvo) je jedným z najúčinnejších nástrojov formovania mladej generácie v každej vyspelej spoločnosti. V školách sa utvára nielen vzdelanostná báza nutná pre plnenie požiadaviek v hospodárstve a v spoločenskej sfére, ale taktiež sa formuje národná a ideová identita každého člena spoločnosti. Škola má určujúci podiel na tvorbe pozitívnych hodnôt, ale môže byť aj živnou pôdou xenofóbie a rasistických postojov.

Nezastupiteľnú úlohu má škola vo vytváraní národného povedomia, stotožnenia sa s vlastným národom, jeho históriou, hrdinskými činmi predkov a so zmyslom existencie.

Po rozpade Rakúsko-Uhorska došlo v strednej Európe k fundamentálnym geopolitickým zmenám. Jednou z nich bol vznik Československa, štátu založeného na radikálne odlišných princípoch než bolo predvojnové Uhorsko. Zakladatelia Československej republiky (ČSR), osobnosti, ktoré rozhodujúcim spôsobom určili charakter politického zriadenia v novovzniknutej republike, nepatrili k privilegovaným vrstvám predošlého režimu. Na rozdiel od Uhorska, kde takmer bez výnimky kontrolovala politickú moc šľachta, elitu v Československu tvorili muži, ktorí boli radikálnymi kritikmi Rakúsko-Uhorska. Výstižným príkladom bola najvplyvnejšia osobnosť medzivojnového Československa, prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Napriek svojmu pôvodu Masaryk bol Čechmi i Slovákmi vnímaný ako zakladateľ štátu, legendárna postava, ktorá politickým a spoločenským vplyvom ďaleko presahovala právomoci prezidentského úradu. Protikladom ku konzervatívnemu Uhorsku bolo Československo štátom, kde najmä v prvých rokoch dominovali ľavicové idey. Nemenej hlboké boli zmeny v politickej a národnostnej rovine. Československo sa stalo parlamentnou demokraciou, v rámci ktorej pôsobili politické zoskupenia organizované na ideovom, konfesionálnom i etnickom princípe. Mocenským, politickým a spoločenským centrom republiky sa stal tzv. československý národ, súručenstvo Čechov a Slovákov. Česi a Slováci, vnímaní ako „vetvy“ jednotného národného celku, boli definovaní ako „štátotvorný národ“, ipso facto, oprávnení k určujúcej úlohe v štáte. Československá republika sa takto stala národným štátom, napriek skutočnosti, že obyvateľstvo tvorili aj početné komunity Nemcov a Maďarov. Na Slovensku v dôsledku maďarizácie, t. j. transformácie mnohonárodnostného Uhorska na etnicky homogénny štát, nezohrávala inteligencia tak významnú úlohu ako tomu bolo v Čechách. Štátne orgány preto úsilie zacielili predovšetkým na „poslovenčenie“ 5 Slovenska. Významná, vari najvýznamnejšia úloha v uvedenom procese pripadala výstavbe školského systému, ktorý by dokázal vychovávať mladú generáciu v súlade s ideologickými cieľmi a hospodárskymi potrebami republiky.

Download the e-book for free (pdf)

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website