English for Chemists

E-book

E-book

Božena Velebná

The following material has been created during the two years of teaching English for Chemists at the Faculty of Science of the Pavol Jozef Šafárik University and is therefore designed to meet the needs of this course. The main motivation was the lack of appropriate materials, especially as the groups generally comprise students with a very diverse level of English. This diversity therefore became the main criterion determining both the form and the content of this text.

In the ten units that provide material for a one semester course, the emphasis is put on teaching the students vocabulary and terminology, which is introduced via authentic texts, depending on the topic of each unit. Students are encouraged to learn the meaning of new words in context. Grammar is included too, with the aim of demonstrating and explaining grammatical rules by means of examples taken directly from the texts. For the more advanced students, grammatical exercises in this material can serve for revision while the beginners might need more supplementary materials.

I hope that this material, the preparation of which has been a challenging as well as enjoyable experience will be useful for future teachers and the students of this course.

Download the e-book for free (pdf)

Vybrané kapitoly z biogeografie pre geografov

E-book

E-book

Dušan BarabasAlena Labunová

Tieto učebné texty sa snažia podať základné informácie o biogeografických problémoch z pohľadu geografického t. j. pohľadu orientujúceho sa predovšetkým na aspekt priestorovej diferenciácie biosféry. Základom rozčlenenia biosféry bol jej historický vývoj, počas ktorého sa formovali jednotlivé taxóny a spoločenstvá. Historický vývoj biosféry neprebiehal v stabilných konštantných podmienkach, ale prebiehal v neustále sa meniacich podmienkach spôsobených polohou našej planéty v rámci slnečnej sústavy, respektíve polohou zemskej osi voči ekliptike, a tiež polohou slnečnej sústavy v rámci galaxie. Všetky zmeny polohy Zeme spolu so zmenami polohy kontinentov (drift), klímy, vytvárali predpoklad pre priestorové rozšírenie biosféry. Historický vývoj biosféry, rôzne pohľady, hierarchická úroveň diferenciácie, príčiny diferenciácie sú zakomponované v predkladanom učebnom texte, ktorého cieľom je načrtnúť základne princípy tohto rozčlenenia. Cieľom je tiež poukázať na niektoré odlišnosti v chápaní terminológie, ako aj poukázať na niektoré základne vzťahy fungujúce v systéme krajiny v tom najširšom slova zmysle. Časť venovaná ekologickým princípom fungovania a formovania sa systému krajiny v zmysle MIČIANA a ZATKALÍKA (1984) načrtáva problémy chápania termínu ekosystém a geosystém. Z toho dôvodu sú v predloženom texte zaradené kapitoly, ktoré sa snažia vysvetliť chápanie a prístup k niektorým základným pojmom.

Učebné texty sú určené pre študentov jednoodborového, medziodborového a rozširujúceho štúdia, ako základný učebný materiál. Rozšírením poznatkov tohto študijného materiálu o ďalšie poznatky, ktoré sú detailnejšie rozpracované v literatúre zhrnutej v zozname literatúry tohto učebného textu, získajú absolventi komplexný pohľad na problémy biogeografie.

Autori

Download the e-book for free (pdf)

Zoogeografia

€12.50
Availability: 10 In Stock

Ľubomír Kováč

Učebný text „Zoogeografia“ objasňuje základné princípy a historický vývoj rozšírenia živočíchov na Zemi, a ďalej analyzuje faktory, ktoré ho ovplyvňujú. Vďaka moderným vedeckým metódam a technikám výskumu je zoogeografia veľmi dynamicky sa rozvíjajúcou disciplínou. Z geologických etáp je podrobnejšie spracovaná problematika paleoklimatických cyklov kvartéru, holocénu a vývoja postglaciálnej klímy, ktoré zohrali významnú úlohu pri dynamike vývoja živočíšnych areálov. Areálová analýza charakterizuje a triedi areály živočíchov a ich dynamiku v nadväznosti na speciáciu. Podrobne je spracovaná problematika zoogeografických oblastí s dôrazom na palearktickú oblasť. Časť zameraná na dynamickú zoogeografiu rieši najmä problematiku refúgií a reliktov v súvislosti s vývojom pleistocénnej paleoklímy. Text stručnou formou sumarizuje základné antropogénne faktory, ktoré v recentnej dobe drastickým spôsobom limitujú rozšírenie živočíchov v rýchlo ubúdajúcom prírodnom prostredí na Zemi. Text ďalej prehľadným spôsobom charakterizuje biogeografiu Karpát a faunu územia Slovenska. Záverečná časť prezentuje fylogeografiu ako modernú vednú disciplínu zameranú na rekonštrukciu migračných ciest v postglaciáli, ktorá je podložená analýzou molekulárnych markerov populácií živočíchov v širšom geografickom kontexte. 

Autor

Študentská vedecká konferencia PF UPJŠ 2015

E-book

E-book

Vladimír Zeleňák(ed.)

Zborník obsahuje abstrakty príspevky účastníkov Študentskej vedeckej konferencie PF UPJŠ v Košiciach, ktorá sa konala 22. apríla 2015.

Milí študenti, kolegyne a kolegovia! Už po tretí krát vychádza zborník zo Študentskej vedeckej konferencie (ŠVK) na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ktorý práve čítate. ŠVK sa teší dlhodobej obľube medzi študentmi a učiteľmi fakulty a teší nás, že ináč to nebolo ani v tomto roku, keď bolo do ŠVK prihlásených 128 príspevkov. Príspevky boli zaradené do 19 sekcií, ktoré navyše dopĺňala otvorená súťaž v programovaní a finále súťaže IHRA. Vystúpenie na ŠVK je pre mnohých študentov aj jednou z prvých príležitostí na získanie skúseností s prezentáciou svojich výsledkov pred odborným publikom. Ak si uvedomíme počet prihlásených príspevkov, pripočítame k nim členov odborných porôt z radov učiteľov fakulty ako aj divákov, ktorí sa prišli podporiť svojich spolužiakov na vystúpeniach, je ŠVK podujatím, keď sa v jednom čase a na jednom mieste stretáva veľká časť študentskej a akademickej obce fakulty. Mnohé abstrakty príspevkov prezentované v tomto zborníku vznikli v rámci práce študentov na čiastkových úlohách, ktoré sú súčasťou výskumných zámerov na ústavoch PF UPJŠ. Abstrakty príspevkov predstavujú svojim spôsobom prehľad výskumných tém na jednotlivých pracoviskách PF UPJŠ. Zborník z ŠVK je tak dobrým nástrojom, ktorý môžu použiť študenti a učitelia fakulty na jej prezentáciu smerom navonok, k partnerom, zamestnávateľom, potenciálnym spolupracovníkom. O spoluprácu pri organizovaní ŠVK už dlhšie prejavujú záujem aj partneri z praxe. Od roku 2005 udeľuje zoskupenie IT spoločností Cenu za najoriginálnejšiu prácu a Cenu za prácu s najlepšími vyhliadkami na praktické využitie. V roku 2015 bola po prvýkrát otvorená sekcia, s názvom „Predstav svoj nápad!“, založená na myšlienke start-up projektov. Do sekcie boli prihlásené tri príspevky, kde študenti predstavili svoje nápady s potenciálnym využitím v praxi. Ich zámery boli hodnotené úspešnými manažérmi zo spoločností GlobalLogic, Košice IT Valley a AmCham, EXIsport, Investeers, KPMG. Vystúpenie študentov pred porotou, jej komentáre a návrhy boli veľkou devízou a skúsenosťou, ktorú naši potenciálni „start-up-isti“ získali. Vyhlásenie výsledkov ŠVK prebieha od roku 2013 v areáli na Šrobárovej ulici a je sprevádzané s ďalšími akciami ScienceFestu ako sú ŠTRK a Karaoke show. Ukazuje sa, že tento formát vyhlásenia výsledkov si nachádza medzi študentmi a učiteľmi čoraz väčšiu obľubu. Na vyhlásení výsledkov boli ocenené príspevky, ktoré odborné poroty vyhodnotili ako v jednotlivých sekciách ako najlepšie. Samozrejme, nie všetci účastníci ŠVK sa mohli dostať medzi laureátov. Avšak všetci účastníci ŠVK sa môžu považovať v istom zmysle za víťazov, lebo urobili niečo pre rozvoj svojej osobnosti, investovali do svojho vzdelania a prispeli k zveľaďovaniu a rozširovaniu poznania v oblasti prírodných vied, matematiky a informatiky.

Download the e-book for free (pdf)

Študentská vedecká konferencia PF UPJŠ 2016

E-book

E-book

Vladimír Zeleňák (ed.)

Zborník abstraktov Študentskej vedeckej konferencie PF UPJŠ

Charakteristickou črtou vzdelávania na kvalitných vysokých školách, ku ktorým Prírodovedecká fakulta UPJŠ v Košiciach patrí, je úzke prepojenie vzdelávania a vedeckého výskumu. Poznatky a vedomosti z odboru štúdia získavajú študenti nielen teoretickým štúdiom jednotlivých disciplín, ale aj aktívnym zapojením sa do riešenia čiastkových vedeckých úloh v rámci výskumných tímov či už pri vypracovávaní záverečných prác alebo formou nástroja Študentských pomocných vedeckých síl (ŠPVS), ktorých činnosť sa na fakulte revitalizovala v roku 2015.

Študentská vedecká konferencia (ŠVK) je jedným z tradičných podujatí fakulty, ktoré je organizované počas Prírodovedeckých dní ako súčasť Sciencefestu. Svojou povahou prirodzene zapadá do spomínaného súkolia prepojenia vzdelávania a vedy a dlhodobo sa teší veľkej popularite a záujmu študentov. V roku 2016 na ŠVK vystúpilo 125 študentov Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach, v rámci 16 sekcií. Prehľad o zameraní a cieľoch študentských prác podáva tento zborník. Veríme, že bude inšpiráciou pre ďalších potenciálnych záujemcov o vystúpenie na ŠVK, ale bude zaujímavý aj pre širšiu verejnosť, ktorej môže podať doplnkový pohľad na činnosť fakulty.

Download the e-book for free (pdf)

Študentská vedecká konferencia PF UPJŠ 2013

E-book

E-book

Vladimír Zeleňák (ed.)

The publication contains abstracts of contributions presented at the Student Scientific Conference of the Faculty of Natural Sciences at UPJŠ in Košice, held on April 25, 2013. The event was marked by the celebration of the 50th anniversary of the Faculty of Natural Sciences at UPJŠ and was part of a series of events called ScienceFest.

Download the e-book for free (pdf)

Geografické poznatky bez hraníc - výber z...

E-book

E-book

Dušan Barabas a kol.

The presented text is the final product of work within the project "Tanuljunk egymástól!/Let’s Learn from Each Other!" The project emerged from long-standing contacts between the staff of the Centre for Regional Studies of the Hungarian Academy of Sciences and the Institute of Geography at the Faculty of Science, Pavol Jozef Šafárik University in Košice, as a natural effort to expand mutual cooperation. The first step was collaboration within Interreg II projects, involving a broad range of institutions from both academic and non-academic environments. This initial attempt was unsuccessful due to administrative errors. Consequently, a project titled HUSK/0801/1.6.1/0003 "Tanuljunk egymástól!/Let’s Learn from Each Other!" was prepared and developed in agreement with the Hungarian side. It was approved and co-financed by the European Regional Development Fund under the Hungary-Slovakia Cross-Border Cooperation Program 2007–2013.

Download the e-book for free (pdf)

Globálne navigačné satelitné systémy

E-book

E-book

Vladimír Sedlák

In the presented university textbooks, so-called satellite-based augmentation systems (SBAS, from the English Satellite Based Augmentation Systems, in Slovak Systémy rozširujúce základné satelitné systémy) are also discussed. These systems enhance, expand, or refine the basic satellite navigation systems. They are supportive satellite systems for GNSS (Global Navigation Satellite Systems). Currently, the long-operational American GPS and Russian GLONASS systems, as well as the partially operational European Galileo system (since December 2016), have and will continue to have broad applications in various fields of human activity, both professional and personal.

The university textbook Globálne navigačné satelitné systémy (Global Navigation Satellite Systems) reflects the current progressive development in the technological and instrumental principles and components of such satellite navigation systems. It presents the state of these satellite technologies from their historical origins and development to the present. The rapid advancements, particularly in the instrumental base of satellite navigation systems, will require updates on their current state in future editions of these university textbooks.

Download the e-book for free (pdf)

Študentská vedecká konferencia PF UPJŠ 2017

E-book

E-book

Katarína CechlárováEva Pitoňáková (eds.)

Proceedings of Abstracts from Contributions by Participants of the Student Scientific Conference at the Faculty of Science, UPJŠ in Košice, Held on April 26, 2017

This is the fifth edition of the proceedings from the Student Scientific Conference (ŠVK) at the Faculty of Science, Pavol Jozef Šafárik University in Košice. We are pleased that ŠVK has become an integral part of faculty life and a showcase for the quality of education provided. In 2017, ŠVK took place as part of the traditional Science Days on April 26, 2017. 105 students from the Faculty of Science presented their work. Contributions were organized into 15 sections, supplemented by an open programming competition involving 17 students and the final round of the IHRA competition, which included 27 teams from across Slovakia.

The abstracts in this proceedings demonstrate that students at the Faculty of Science, UPJŠ, acquire knowledge and skills in their field not only through theoretical study of disciplines but also through active engagement in solving partial scientific problems aligned with research goals at the faculty’s institutes. These abstracts also provide an overview of the faculty’s scientific activity, which we believe will be of interest to the broader public.

doc. RNDr. Gabriel Semanišin, PhD.

Dean of the Faculty

Download the e-book for free (pdf)

Študentská vedecká konferencia PF UPJŠ 2018

E-book

E-book

Katarína Cechlárová (ed.)

In 2018, the Student Scientific Conference was held on April 18, 2018, in 16 sections covering biology and ecology, chemistry, physics, geography, mathematics, computer science, and their subject didactics. There were 110 registered contributions from bachelor's and master's students. Additionally, eight high school students participated outside of the competition; these students already visit our alma mater at a young age, work in our laboratories, and prepare for further studies under the guidance of our enthusiastic teachers. The day also included a programming competition and the IHRA competition in three categories, where students from PF UPJŠ competed alongside pupils from elementary and secondary schools.

The abstracts of the Student Scientific Conference contributions convincingly demonstrate that PF UPJŠ students study their field not only theoretically but also actively engage in solving partial scientific problems that are part of the research goals at PF UPJŠ institutes. This collection provides an overview of scientific activity at the faculty, which we believe will be interesting for the broader public as well.

Download the e-book for free  (pdf)

Študentská vedecká konferencia PF UPJŠ 2019

E-book

E-book

Katarína Cechlárová (ed.)

This year, the Student Scientific Conference was held on April 24, 2019, across 17 sections in disciplines such as biology and ecology, chemistry, physics, geography, mathematics, informatics, and their didactics. Bachelor’s and master’s students presented a total of 124 contributions. The most successful participants advanced to national or traditional Czech-Slovak student scientific showcases in fields like physics, chemistry, mathematics, informatics, and mathematics didactics.

In addition to faculty students, 10 high school students participated outside the competition. They were invited based on their achievements in subject-specific Olympiads or because they were already engaged with the faculty under the guidance of dedicated teachers in laboratory work as part of their preparation for future studies. The day also featured a programming competition with 23 participants, an IHRA contest involving 16 teams of high school students and 15 teams from elementary schools, and a new Puzzle section where 72 high school students from the region competed.

The abstracts from the Student Scientific Conference demonstrate that our faculty's students not only absorb theoretical knowledge delivered in lectures but also actively engage in solving partial scientific problems that align with research objectives at the institutes of PF UPJŠ. This collection serves as both a record of scientific activity at the faculty and a dignified presentation for the broader public.

Prof. RNDr. Katarína Cechlárová, DrSc.

Vice-Dean for Education

Doc. RNDr. Gabriel Semanišin, PhD.

Dean of the Faculty

Download the e-book for free  (pdf)

Jarná škola doktorandov 2020

E-book

E-book

Peter Fedoročko (ed.)

Proceedings of the 7th Annual Doctoral Spring School 2020

From November 10 to November 11, 2020, the 7th annual Spring School for Doctoral Students at Pavol Jozef Šafárik University in Košice will take place in Košice in a modified mode in the on-line space. The scientific program of the spring school will comprise 2 plenary lectures by leading scientific experts of Pavol Jozef Šafárik University in Košice. Doctoral students will present their research papers in two sections: 24 doctoral students of Faculty of Public Administration, Faculty of Law and Faculty of Arts, and 22 doctoral students of Faculty of Medicine and Faculty of Science.

The scientific programme of the spring school will also include a panel discussion with the management of Pavol Jozef Šafárik University in Košice.

Download the e-book for free  (pdf)

Globálne navigačné satelitné systémy: GPS,...

E-book

E-book

Vladimír Sedlák

The university textbooks entitled Global Navigation Satellite Systems: GPS, GLONAS, Galileo, Compass present four navigation systems of the GNSS (Global Navigation Satellite Systems): American NAVSTAR GPS, Russian GLONASS, European Galileo and Chinese Compass. The Satellite-Based Augmentation Systems (SBAS) are also briefly explained. They provide regional service in augmenting the reach and support of signals from satellites of the GNSS (GPS, GLONASS, Galileo, Compass). Each satellite navigation system in the frame of GNSS is elucidated in terms of its principles of operation, structure, specificities, applications, and future perspectives.

The university textbook aims to improve the reader’s understanding of the principles and activities of the presented GNSS. The book emphasizes the possibilities of GNSS applications in geodesy and geography. The university textbook constitutes the basic study literature for the class Global Navigation Satellite Systems within the study program Geography and Geoinformatics at the Faculty of Science of the Pavol Jozef Šafárik University in Košice. For a deeper study of the GNSS issue, it is necessary to extend the study materials to include other educational scientific literature dealing with navigation satellite systems and their applications.

Download the e-book for free  (pdf)

Geopriestorové technológie v bádateľsky...

E-book

E-book

Stela Csachová, Ján Kaňuk - Alena Gessert, Ladislav Novotný, Štefan Gábor,Jozef Šupinský

This book addressed the inquiry-based learning and teaching with the support of geospatial technologies. Today, geospatial technologies are influencing geography teaching learning, particularly in secondary education. Theoretical framework gives the reader the insight to inquiry-based learning, with special focus on inquiry in geography. The one-by-one step of inquiry is analysed in detail. The major part of the book presents the eleven models of geography lessons, representing the subject content of physical, human and regional geographies, various levels of inquiry and use of different geospatial technologies. The readers are acquainted with the use of geographic information system (particularly Google Earth and ArcGIS online), web portals, webGIS, open data, mobile applications and new forms of 3D cartographic visualisation (virtual reality, 3D print, dynamic 3D map) in teaching geography. The lesson models were tested with the students to be geography teachers in school year 2021/2022. This books serves as resource mainly for undergraduate teacher students and in-service geography teachers.

Download e-book for free (pdf)

SPRING SCHOOL FOR DOCTORAL STUDENTS 2023

E-book

E-book

Peter Fedoročko (ed.)

From June 13 to June 16, 2023, the 9th annual Spring School for Doctoral Students at Pavol Jozef Šafárik University in Košice will take place in Stará Lesná. The scientific program of the spring school will comprise 3 plenary lectures by leading scientific experts and 1 workshop. Doctoral students will present their research papers in two sections: 24 doctoral students of Faculty of Public Administration, Faculty of Law and Faculty of Arts, and 24 doctoral students of Faculty of Medicine and Faculty of Science. The scientific programme of the spring school will also include a panel discussion with the management of Pavol Jozef Šafárik University in Košice.

Download the e-book for free  (pdf)

Základy geografie obyvateľstva a demografie I....

E-book

E-book

Janetta Nestorová Dická

The university handbook Elementals of Population Geography and Demography - Part I, as an introduction to population studies, is primary study material for students of the geography study program, as well as for students of the Information Systems in Public Administration study program at the Pavel Jozef Šafárik University in Košice, but also for the wider public interested in about population phenomena and their spatiality. Among other things, the handbook offers the latest population reports in the world and its regions. The aim of the handbook is to introduce young geographers to the basics of population research, which includes the most frequently used tools and methods in geographic analysis. The first part of the handbook contains an introduction to the scientific disciplines of population geography and demography with an overview of basic sources of demographic data. The next part discusses the issue of anthropogenesis, i.e. the development of humans from our ancestors and the spatial spread of humans across our Earth. Part of this part is the recent development of the world population and changes in the size and distribution of the global population over time. The last part analyses how the population is distributed in the world and in relation to the geographical components of the space.

Download the e-book for free  (pdf)

Zborník abstraktov z X. medzinárodného...

E-book

E-book

Marián Kulla – Ladislav Novotný – Petra Dávidová – Anton Uhrin (eds.)

Danišovce 16. – 18. 10. 2024

Zborník abstraktov, ktorý máte pred sebou, obsahuje príspevky prezentované na X. Medzinárodnom geografickom kolokviu v Danišovciach. Ústav geografie na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach toto podujatie organizuje už od svojho vzniku ako platformu na výmenu vedeckých poznatkov, primárne medzi geografmi zo Slovenska a Česka. Aktuálny jubilejný ročník spoluorganizovali Prírodovedecká fakulta UPJŠ v Košiciach, Slovenská geografická spoločnosť pri SAV v Bratislave v zastúpení jej Košickej pobočky a spoločnosť UMBRA Solutions Košice.

Download the e-book for free (pdf)

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website