0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Edukácia, roč. 5, č. 1/2022

Renáta Orosová (výkonný redaktor)

Vedecko-odborný časopis Edukácia je zameraný na problematiku vzdelávania a výchovy v oblasti základného, stredného a vysokého školstva. Zreteľ kladie na súčasný stav a perspektívy edukačnej praxe, aktuálne aspekty pregraduálnej prípravy učiteľov, sociálnej pedagogiky, špeciálnej pedagogiky, ako aj pedagogické a psychologické aspekty výchovy v základných výchovných inštitúciách z pohľadu širokej pedagogickej verejnosti. Je určený vedeckým pracovníkom, mladým vysokoškolským učiteľom, doktorandom, ako aj odborným a pedagogickým pracovníkom, s cieľom prezentovať trendy v edukácii a vyvolať diskusiu k aktuálnym otázkam prezentovaných oblastí výchovy a vzdelávania.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

/ ISSN 1339-8725

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Výkonný redaktor:
Renáta Orosová
Typ dokumentu:
časopis
Počet strán:
112
Ročník:
5. č.1
Dostupné od:
2022
Rok vydania:
2022
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
DOI:
https://doi.org/10.33542/EDU2022-1-0
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Reflexia pedagogických možností vých. systémov...

E-kniha

E-kniha

Ján Juščák - Milan Darák

II.časť: Komparácia, klasifikácia a generalizácia spoločných prvkov činnosti

Cieľom monografie bolo analyzovať pedagogické možnosti výchovných systémov detských a mládežníckych organizácií s dôrazom na tie, ktoré sa zameriavajú na vekovú kategóriu detí do 15 rokov. Východiskom bol rozbor aktuálneho stavu teórie a praxe detskej a mládežníckej organizácie so snahou opísať prevládajúce trendy v jej vývine a činnosti. Táto publikácia úzko nadväzuje na predchádzajúcu monografiu (Juščák, J. – Darák, M.: 2015), kde sme spracovali podľa jednotnej metodiky a s využitím všeobecne akceptovanej pedagogickej terminológie zhromaždené dostupné materiály o výchovných systémoch vybraných (najreprezentatívnejších) detských a mládežníckych organizácií v SR. Nasledujúcou komparáciou získaných empirických dát o výchovných systémoch sme sa snažili dospieť k identifikácii ich podobných (rovnakých) i špecifických (odlišných) prvkov ako základu na stanovenie kategorizačných kritérií ich klasifikácie. Vyústením celej našej snahy bol pokus o charakteristiku detskej organizácie ako výchovnej inštitúcie s opisom jej charakteristických znakov, funkcií, cieľov, obsahu, zásad a metodiky výchovy.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Výchova a vzdelávanie 2018: Pedagóg 21....

E-kniha

E-kniha

Renáta OrosováLucia DiheneščíkováKatarína PetríkováLívia Nemcová

Zborník abstraktov z medzinárodnej vedeckej konferencie: Výchova a vzdelávanie 2018: Pedagóg 21. storočia a jeho perspektívy v edukačnej praxi.

Medzinárodná vedecká konferencia je zameraná na problematiku vzdelávania a výchovy v oblasti základného, stredného a vysokého školstva a školských zariadení z pohľadu pedagóga.

Zreteľ kladie na súčasný stav a perspektívy pedagóga 21. storočia v edukačnej praxi, pedagogické a sociologické aspekty výchovy v základných vzdelávacích a výchovných inštitúciách, ako aj aktuálne aspekty pregraduálnej prípravy pedagógov.

Je určená vedeckým pracovníkom, mladým vysokoškolským učiteľom, doktorandom, ako aj odborným a pedagogickým pracovníkom, s cieľom prezentovať pedagóga – učiteľa, sociálneho pedagóga, špeciálneho pedagóga v súčasnej perspektíve, poukázať na ich nevyhnutnú súčinnosť vo vzťahu k edukácii, a vyvolať diskusiu k aktuálnym otázkam prezentovaných oblastí výchovy a vzdelávania v kontexte súčasnej situácie v školstve.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Pregraduálna príprava učiteľov (Organizácia...

E-kniha

E-kniha

Renáta Orosová - Zuzana Boberová

Vysokoškolská učebnica Pregraduálna príprava učiteľov – Organizácia pedagogickej praxe na UPJŠ reflektuje zmeny, ktoré nastali v pregraduálnej príprave študentov učiteľstva akademických predmetov v súvislosti s komplexnou akreditáciou v roku 2015. Je určená pre študentov II. stupňa vysokoškolského štúdia v študijných programoch Učiteľstva akademických predmetov na Filozofickej fakulte a Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach. Cieľom vysokoškolskej učebnice je poskytnúť teoretické východiská a metodické usmernenia k organizácii všetkých typov pedagogickej praxe realizovanej v podmienkach UPJŠ.

Príprava na učiteľskú profesiu má teoretický a praktický charakter. Kým teoretická akademická príprava je zameraná na získavanie a rozvoj vedomostí, zručností a spôsobilostí v oblasti pedagogiky, psychológie a vo vedných odboroch vyučovacích predmetov, tak praktická profesijná príprava je orientovaná na prípravu na výkon samotného povolania, teda didaktický charakter vyučovacieho procesu. Značná časť praktickej prípravy na učiteľskú profesiu je realizovateľná v rámci predmetu pedagogická prax, ktorý má v podmienkach UPJŠ štyri podoby/stupne – Hospitačná náčuvová pedagogicko-psychologická prax, Výstupová priebežná prax, Výstupová súvislá prax I a Výstupová súvislá prax II.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Zdravotník - první pomoc pro pedagogické...

16,21 €
Dostupnosť: 1 Na sklade

František Kolek a kolektív

Čtenář by měl po přečtení knihy umět přivolat pomoc v krizové situaci, znát základy technické první pomoci, zejména u dopravní nehody. Měl by umět poskytnout předlékařskou první pomoc do příjezdu zdravotnické záchranné služby u život ohrožujících stavů, jak improvizovaně bez pomůcek, tak s běžné dostupným materiálem – automatický externí defibrilátor, obsah autolékárničky, resuscitační maska.

Dále bude čtenář schopen u úrazů a běžných onemocnění schopen rozhodnout, zda zvolit domácí léčbu, navštívit lékaře, či zda musí volat záchrannou službu. Pokud zvolí domácí léčbu, bude vědět jak na ni. Čtenář se dozví, jak pečovat o dítě s častými chronickými onemocněními, jako je astma nebo cukrovka. Nechybí ani kapitola věnující se nebezpečím spojeným s koupáním a záchraně tonoucích. Samostatné kapitoly se věnují právní stránce poskytování první pomoci v ČR, lékům, základní znalosti o lidském těle nebo těhotenství a překotnému porodu.

Kniha je základní učebnicí pro rekvalifikační kurz zdravotník zotavovacích akcí, je určena táborovým zdravotníkům, medikům prvních ročníků v rámci předmětu první pomoc, profesím pracujícím s dětmi: učitelům, táborovým vedoucím, trenérům sportovních kroužků, skautským vedoucím, dále rodičům chtějícím umět poskytnout první pomoc svým dětem, členům organizací majících v náplni práce i první pomoc (například sbory dobrovolných hasičů) a široké laické veřejnosti, která se chce naučit první pomoc

Autor je lékař dětského resuscitačního oddělení Fakultní nemocnice Motol a lékař zdravotnické záchranné služby, odborný garant Kurzu zdravotník zotavovacích akcí Cukříček (pořádaný každoročně od roku 2016), skautský vůdce. Mezi spoluautory je i právník, farmaceut a zaměstnanec hasičského záchranného sboru.

Učíme právo zážitkovo

E-kniha

E-kniha

Daniela Lamačková-Renáta Orosová-Beáta Sakalová-Diana Repiščáková

Metodická príručka pre učiteľov a učiteľky na triednické hodiny a občiansku náuku Učiť právo zážitkovo? Dá sa to vôbec? Odpovede na tieto otázky prináša metodická príručka, ktorá jedinečným spôsobom prepája metódy zážitkového učenia s právnym obsahom. Táto metodická príručka je tvorená súborom techník postavených na využívaní interaktívnych a participatívnych metód učenia so zameraním na vybrané ľudskoprávne a hodnotovo orientované témy, ktoré majú zároveň potenciál rozvíjať aj iné kľúčové kompetencie študentov a študentiek, ako sú ich komunikačné zručnosti, schopnosť samostatne sa učiť a vzdelávať, schopnosť kriticky myslieť, schopnosť pracovať s textom a analyzovať ho, naučiť sa diskutovať a vyjadriť svoj názor, ale aj vzájomne sa počúvať. Metodickú príručku tvorí súbor tréningových aktivít - techník, pričom každá technika obsahuje presný popis postupu pri vedení konkrétnej aktivity, predpokladaný čas trvania aktivity, pomôcky, námety na diskusiu a tiež krátky pedagogický a právny komentár, presne „našitý“ na konkrétnu právnu tému. Právne témy sú vybrané tak, aby boli všeobecne uplatniteľné ako pre triednické hodiny, tak aj pre občiansku náuku, aby otvárali otázky týkajúce sa fungovania pravidiel a potreby ich dodržiavania, vzájomného rešpektu a tolerancie, a tiež aby smerovali k zamysleniu sa nad hranicami jednotlivých práv a k úvahám o zodpovednosti pri uplatňovaní svojich práv. Techniky využívajú tréningové metódy ako napríklad prácu v skupine, brainstorming, hranie rolí, riešenie modelových situácií, ale aj simulovaný súdny proces. Metodická príručka je určená pre triednych učiteľov a učiteľky pri realizácii triednických hodín, a tiež pre účely predmetu občianska náuka, ako aj pre študentov a študentky učiteľstva na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.