10 rokov v EÚ: Vzťahy, otázky, problémy

E-book

Ján Klučka(ed.)

Zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie konanej 29. – 30. mája 2014 na pôde Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

V prvom polroku tohto roka sa v Košiciach uskutočnila vedecká konferencia 10 rokov v EÚ: Vzťahy, otázky problémy, príspevky z ktorej tvoria obsah predkladaného rovnomenného zborníka. Zámerom jej organizátorov, t.j. Slovenskej asociácie európskeho práva, Zastúpenia Európskej komisie v Slovenskej republike a Ústavu európskeho a oddelenia medzinárodného práva Právnickej fakulty UPJŠ bolo nielen (čo aj voľne) nadviazať na predošlú konferenciu z r. 2009 Komunitárne právo na Slovensku - päť rokov „po“, ale po piatich rokoch pokračovať v jej hlavnom zámere, t.j. poskytnúť účastníkom ako akademickej, tak aj mimoakademickej obce priestor na ďalšiu analýzu a výmenu názorov na právne problémy späté s členstvom Slovenskej republiky v Európskej únii a viacerými aktuálnymi problémami právneho poriadku Únie. Z naznačeného hľadiska však možno zaznamenať posun v celkovom zameraní príspevkov na konferencii v r. 2009 a 2014. Zatiaľ čo príspevky z prvej konferencie sa sústreďovali predovšetkým na rôzne aspekty pôsobenia unijného práva v slovenskom právnom poriadku a na aplikačné problémy s tým spojené predovšetkým pred súdnymi a inými orgánmi, základné zameranie príspevkov z druhej konferencie je už odlišné. Aj predkladaný zborník potvrdzuje zameranie príspevkov predovšetkým na aktuálne problémy európskeho právneho poriadku a tiež na niektoré aspekty vonkajšej politiky Únie, pričom vzťahom unijného práva k slovenskému právnemu poriadku už nie je venovaná prvoradá pozornosť. Viaceré príspevky sa zameriavajú na oblasti charakteristické určitým prienikom či „kohabitáciou“ unijného práva s medzinárodným právom verejným, medzinárodným právom súkromným, prípadne medzinárodnými vzťahmi v širšom slova zmysle.

Download the e-book for free (pdf)

Quantity

978-80-8152-208-6

Data sheet

Method of publication:
E-book (pdf)
Editor:
Ján Klučka
Document type:
Proceedings
Number of pages:
248
Available from:
19.12.2014
Year of publication:
2014
Edition:
1st edition
Publication language:
Slovak
Slovak, Czech
Faculty:
Faculty of Law
Note:
Zborník vznikol v rámci riešenia projektu APVV-0823-11: Regionalizmus a jeho prínos pre medzinárodné právo.
- Free for download

16 other products in the same category:

Impact of legislation and law enforcement on...

E-book

E-book

Péter Miskolczi Bodnár

This monograph examines when the state has the right to intervene in the legal relationship between contracting parties, and if it is possible, when it can act as a legislator and/or a law applier and what the nature of the intervention may be. In this study, the limits related to the rights and obligations of the parties are scrutinized. The monograph delineates the theoretical frameworks of state intervention. The author distinguishes the forms of intervention concerning future contracts and those already concluded. The study lists the circumstances grounding the mandatory norms concerning future contracts with the presentation of Roman law. In the context of state influence on the content of contracts already concluded, judicial decisions play a stronger role than legislation and government measures also appear. The monograph presents the legislative measures affecting the contracts already concluded and the reasons thereof in a differentiated way, divided into different periods. In the author's view, World War I and especially the subsequent Treaty of Trianon brought a significant change in the assessment of state intervention, and therefore, he devotes special attention to the examination of this period. The monograph provides an outline of overview of the international tendencies of the period from the peace treaty to the present day. The study presents the era of Hungarian legislation being prone to make mandatory rules and delineates the relevant provisions of the applicable Hungarian law. At the end of the monograph the reader can find the author’s evaluative comments. While acknowledging the positive aspects of state involvement, attention should also be paid to the dangers of excessive state intervention in Eastern Europe.

Download e-book for free (pdf)

Správne právo procesné

€19.00
Availability: 43 In Stock

Radomír Jakab - Peter Molitoris

Predkladaná učebnica má slúžiť ako učebná pomôcka v pedagogickom procese v rámci študijných predmetov zameraných na správne právo procesné. Z hľadiska štruktúry a obsahových náležitostí reflektuje požiadavky, ktoré sú požadované pre účely postupových skúšok a štátnej skúšky na Právnickej fakulte a Fakulte verejnej správy Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Rovnako, je využiteľným zdrojom informácií aj pre potreby štúdia na iných právnických fakultách v rámci Slovenskej republiky. V neposlednom rade, môže byť vhodnou pomôckou i pre aplikačnú prax, a to tak na orgánoch verejnej správy, na súdoch, ako aj pre advokátov prichádzajúcich do styku so správnym konaním.

Hranice Československej republiky optikou...

E-book

E-book

Dominika Kováčová- Lucia Pištejová- Ivan Vaňa

The present monograph deals with the post-war settlement of relations and peace negotiations related to the settlement of the borders of the newly established Czechoslovak Republic. The work discusses in detail the negotiation processes related to the preparation and signing of the Versailles and Saint-Germain Peace Treaties. Similarly, it then discusses in detail the peripeties related to the drafting of the Treaty of Trianon dealing with the border with Hungary and its subsequent delineation in the field. Last but not least, the thesis captures the settling of Czechoslovakia's international relations with Poland and their common border, with a particular focus on the arbitration settlement on the territory of Orava and Spiš.

Download e-book for free (pdf)

KOŠICE CRIMINAL LAW DAYS 2022, VI. „The value...

E-book

E-book

Sergej RomžaVeronika TóthováBronislava Vinnerová (eds.)

 

The Collection of scientific contributions nationwide interdisciplinary scientific conference with international participation

The text book of scientific contributions The value direction of criminal law is the output of a nationwide interdisciplinary scientific conference with international participation organized by the Department of Criminal Law of the Faculty of Law of the UPJŠ in Košice. The proceedings contain contributions focused on issues of the value direction of criminal law, both in the field of substantive and procedural law.

This is a highly topical issue, as the values of law as such are reflected in each of its areas. In view of social events, the constant amendment of the criminal codes and, in particular, the forthcoming amendment of both the Criminal Code and the Code of Criminal Procedure, we consider the topic of the conference and the title of the text book to be highly topical, without significant limits in scientific research.

In their contributions, the participants of the national interdisciplinary scientific conference with international participation also devoted themselves to reflections de lege ferenda and offer insights into the above-mentioned amendments to the criminal codes into practice as well as their upcoming amendments.

The aim of the published proceedings is to continue to improve and develop new knowledge in the field of criminal law in the light of the new rules, while adhering to all established values, on the basis of the previous professional knowledge.

Download the e-book for free  (pdf)

Ochrana súkromia zamestnanca

E-book

E-book

Jana Žuľová(ed.)

Zborník príspevkov z I. ročníka študentského sympózia z pracovného práva konaného v dňoch 8. – 9. apríla 2016 v Danišovciach

Diskusie k téme súkromia sú v súčasnej dobe veľmi aktuálne a zaujímavé. Zdokonaľovanie a progres technológií pridali súkromiu jednotlivca nový rozmer. S používaním moderných elektronických výdobytkov sa v spojitosti so súkromím skloňujú slová ako vzácny artikel, chiméra či ilúzia. Voči modernizácii nezostali imúnne ani pracoviská. Stroje nahrádzajú prácu ľudí, programujú a plánujú výrobný proces, ale aj kontrolujú, monitorujú a zaznamenávajú plnenie zadaných pracovných úloh. Dostupnosť technológií a ich zavádzanie do prevádzok zamestnávateľov narúša osobnú a osobnostnú sféru zamestnancov, ktorá je imanentnou súčasťou života každej osoby a nezostáva ponechaná za dverami pracoviska. Správne a korektné využívanie kontrolného mechanizmu zamestnávateľmi znamená nielen zvládnutie jeho technickej inštalácie na pracovisku a úhradu na to finančne vynaložených nákladov, ale aj rešpekt k súkromiu zamestnanca. Nemožno opomenúť, že právo na súkromie patrí medzi základné ľudské práva a slobody požívajúc tomu zodpovedajúcu charakteristiku (neodnateľnosť, nescudziteľnosť, nezrušiteľnosť...) a príslušnú právnu ochranu. A aj keď nie je absolútne, a môže byť suspendované v prospech iného práva (predovšetkým práva zamestnávateľa na ochranu jeho vlastníctva), každý zásah akým je plošné kamerové sledovanie, monitoring telefonátov, emailovej pošty, blokovanie určitých internetových stránok a pod. má vždy nepriaznivé dôsledky na súkromie zamestnanca.

Download the e-book for free (pdf)

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website