0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

10 rokov v EÚ: Vzťahy, otázky, problémy

E-kniha

Ján Klučka(ed.)

Zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie konanej 29. – 30. mája 2014 na pôde Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

V prvom polroku tohto roka sa v Košiciach uskutočnila vedecká konferencia 10 rokov v EÚ: Vzťahy, otázky problémy, príspevky z ktorej tvoria obsah predkladaného rovnomenného zborníka.

Zámerom jej organizátorov, t.j. Slovenskej asociácie európskeho práva, Zastúpenia Európskej komisie v Slovenskej republike a Ústavu európskeho a oddelenia medzinárodného práva Právnickej fakulty UPJŠ bolo nielen (čo aj voľne) nadviazať na predošlú konferenciu z r. 2009 Komunitárne právo na Slovensku - päť rokov „po“, ale po piatich rokoch pokračovať v jej hlavnom zámere, t.j. poskytnúť účastníkom ako akademickej, tak aj mimoakademickej obce priestor na ďalšiu analýzu a výmenu názorov na právne problémy späté s členstvom Slovenskej republiky v Európskej únii a viacerými aktuálnymi problémami právneho poriadku Únie.

Z naznačeného hľadiska však možno zaznamenať posun v celkovom zameraní príspevkov na konferencii v r. 2009 a 2014. Zatiaľ čo príspevky z prvej konferencie sa sústreďovali predovšetkým na rôzne aspekty pôsobenia unijného práva v slovenskom právnom poriadku a na aplikačné problémy s tým spojené predovšetkým pred súdnymi a inými orgánmi, základné zameranie príspevkov z druhej konferencie je už odlišné. Aj predkladaný zborník potvrdzuje zameranie príspevkov predovšetkým na aktuálne problémy európskeho právneho poriadku a tiež na niektoré aspekty vonkajšej politiky Únie, pričom vzťahom unijného práva k slovenskému právnemu poriadku už nie je venovaná prvoradá pozornosť.

Viaceré príspevky sa zameriavajú na oblasti charakteristické určitým prienikom či „kohabitáciou“ unijného práva s medzinárodným právom verejným, medzinárodným právom súkromným, prípadne medzinárodnými vzťahmi v širšom slova zmysle.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-208-6

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovateľ:
Ján Klučka
Typ dokumentu:
zborník príspevkov
Počet strán:
248
Dostupné od:
19.12.2014
Rok vydania:
2014
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina, čeština
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Poznámka:
Zborník vznikol v rámci riešenia projektu APVV-0823-11: Regionalizmus a jeho prínos pre medzinárodné právo.
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Členovia orgánov obchodnej spoločnosti....

E-kniha

E-kniha

Jaroslav DolnýMonika Seilerová (eds.)

Zborník príspevkov zo VII. študentského sympózia z obchodného práva a pracovného práva konaného dňa 5. decembra 2019 na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

Téma tohtoročného sympózia ponúkla študentom možnosť vybrať si riešenie obchodnoprávnej problematiky alebo upriamiť pozornosť na pracovnoprávne aspekty postavenia členov orgánov obchodnej spoločnosti, a to na podklade analýzy právnej úpravy a judikatúry.

Tvorivé spracovanie obchodnoprávnych otázok sa vzťahovalo najmä k oblastiam spôsobu konania v mene obchodnej spoločnosti, zodpovednosti faktického štatutárneho orgánu obchodnej spoločnosti, informačným povinnostiam štatutárneho orgánu voči jej spoločníkom, ale aj odmeňovaniu za výkon funkcie člena predstavenstva akciovej spoločnosti, zodpovednosti štatutárneho orgánu za úpadok spoločnosti či uplatňovaniu zákazu konkurencie vo vzťahu ku konateľovi spoločnosti s ručením obmedzeným.

Prepojenie obchodného práva a pracovného práva bolo smerované k právnej analýze ochrany osobných údajov týkajúcich sa zdravia a ich zneužívaniu zo strany členov orgánov obchodnej spoločnosti, oprávnenosti súbehu výkonu funkcie (člena) štatutárneho orgánu s pracovnoprávnym vzťahom a právnemu postaveniu vedúcich zamestnancov predovšetkým s ohľadom na ich povinnosti a zodpovednosť za starostlivosť o zdravie zamestnancov v podobe vytvárania zdravých pracovných podmienok.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Impact of legislation and law enforcement on...

E-kniha

E-kniha

Péter Miskolczi Bodnár

This monograph examines when the state has the right to intervene in the legal relationship between contracting parties, and if it is possible, when it can act as a legislator and/or a law applier and what the nature of the intervention may be. In this study, the limits related to the rights and obligations of the parties are scrutinized. The monograph delineates the theoretical frameworks of state intervention. The author distinguishes the forms of intervention concerning future contracts and those already concluded. The study lists the circumstances grounding the mandatory norms concerning future contracts with the presentation of Roman law. In the context of state influence on the content of contracts already concluded, judicial decisions play a stronger role than legislation and government measures also appear. The monograph presents the legislative measures affecting the contracts already concluded and the reasons thereof in a differentiated way, divided into different periods. In the author's view, World War I and especially the subsequent Treaty of Trianon brought a significant change in the assessment of state intervention, and therefore, he devotes special attention to the examination of this period. The monograph provides an outline of overview of the international tendencies of the period from the peace treaty to the present day. The study presents the era of Hungarian legislation being prone to make mandatory rules and delineates the relevant provisions of the applicable Hungarian law. At the end of the monograph the reader can find the author’s evaluative comments. While acknowledging the positive aspects of state involvement, attention should also be paid to the dangers of excessive state intervention in Eastern Europe.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Pracovnoprávne elementy výkonu (závislej)...

E-kniha

E-kniha

Jana Žuľová (ed.)

Zborník vedeckých prác

Ústava Slovenskej republiky garantuje v článku 35 právo každého na slobodnú voľbu povolania a prípravu naň, ako aj právo podnikať a uskutočňovať inú zárobkovú činnosť. Každý má právo slobodne sa rozhodnúť, či si prostriedky na živobytie zabezpečí prácou ako samostatne zárobkovo činná osoba so všetkými dôsledkami a rizikami z toho vyplývajúcimi, alebo ako zamestnanec v pracovnoprávnych vzťahoch výkonom závislej práce.

Mantinely a pravidlá výkonu uvedených práv sú regulované predovšetkým predpismi pracovného, obchodného aj daňového práva, s korpusom práv a povinností patriacich osobitne podnikateľom a osobitne zamestnancom. Neustály tlak konkurencie i dôsledky ekonomickej krízy privádzajú zamestnávateľov k hľadaniu cestičiek ako od vykonávateľov práce dosiahnuť čo najviac, za optimalizácie čo najnižších poistných, administratívnych i daňových nákladov. Pracovné pomery so zamestnancami sú ukončované a pod tlakom straty prostriedkov na živobytie sa „dobrovoľne“ menia na vzťahy obchodnoprávne.

Nielen táto, ale aj ďalšie deformácie trhu práce konfrontujú subjekty práva na prácu s neférovými praktikami zamestnávateľov, čím minimalizujú možnosť realizácie slobody pri uplatňovaní tohto základného práva.

Stiahnite si e-knihu zadarmo(pdf)

STAV A PERSPEKTÍVY VEREJNÝCH FINANCIÍ V EÚ

E-kniha

E-kniha

Elena Lazoríková - Adrián PopovičAnna Románová

Recenzovaný zborník vedeckých prác

Tento zborník vedeckých prác prezentuje príspevky z medzinárodnej vedeckej konferencie „Stav a perspektívy verejných financií v EÚ“, ktorá sa konala v dňoch 2. a 3. júna 2022 v Košiciach a vznikol ako čiastkový výstup z riešenia grantových úloh projektov VEGA č. 1/0485/21: „Súčasnosť a východiská reformovania systému vlastných zdrojov rozpočtu EÚ (právne a ekonomické aspekty aj v kontexte dôsledkov pandémie ochorenia COVID-19)“ a VEGA č. 1/0214/21: „Daň z nehnuteľností - právny stav a potenciál“.

Zborník tvoria príspevky účastníkov konferencie rozdelené do dvoch tematických sekcií, a to „Rozpočet EÚ“ a „Nehnuteľnosti v zdaňovaní“. Kým prvá časť príspevkov sa venuje ako príjmovej stránky rozpočtu EU (najmä v kontexte systému vlastných zdrojov), tak aj jeho výdavkovej ako aj jeho vzťahu k iným rozpočtom, tá druhá sa zameriava na nehnuteľnosti ako predmet špecifických regulácií rôznych daní, vrátane tých priamo zdaňujúcich nehnuteľnosti rovnomennou daňou.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Ochrana súkromia zamestnanca

E-kniha

E-kniha

Jana Žuľová(ed.)

Zborník príspevkov z I. ročníka študentského sympózia z pracovného práva konaného v dňoch 8. – 9. apríla 2016 v Danišovciach

Diskusie k téme súkromia sú v súčasnej dobe veľmi aktuálne a zaujímavé. Zdokonaľovanie a progres technológií pridali súkromiu jednotlivca nový rozmer. S používaním moderných elektronických výdobytkov sa v spojitosti so súkromím skloňujú slová ako vzácny artikel, chiméra či ilúzia. Voči modernizácii nezostali imúnne ani pracoviská. Stroje nahrádzajú prácu ľudí, programujú a plánujú výrobný proces, ale aj kontrolujú, monitorujú a zaznamenávajú plnenie zadaných pracovných úloh.

Dostupnosť technológií a ich zavádzanie do prevádzok zamestnávateľov narúša osobnú a osobnostnú sféru zamestnancov, ktorá je imanentnou súčasťou života každej osoby a nezostáva ponechaná za dverami pracoviska. Správne a korektné využívanie kontrolného mechanizmu zamestnávateľmi znamená nielen zvládnutie jeho technickej inštalácie na pracovisku a úhradu na to finančne vynaložených nákladov, ale aj rešpekt k súkromiu zamestnanca.

Nemožno opomenúť, že právo na súkromie patrí medzi základné ľudské práva a slobody požívajúc tomu zodpovedajúcu charakteristiku (neodnateľnosť, nescudziteľnosť, nezrušiteľnosť...) a príslušnú právnu ochranu. A aj keď nie je absolútne, a môže byť suspendované v prospech iného práva (predovšetkým práva zamestnávateľa na ochranu jeho vlastníctva), každý zásah akým je plošné kamerové sledovanie, monitoring telefonátov, emailovej pošty, blokovanie určitých internetových stránok a pod. má vždy nepriaznivé dôsledky na súkromie zamestnanca.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.