Pathology Part 2 practical lesson for students of dental medicine

€15.00
Tax included

Alžbeta Blichárová - Ľudmila VerbóováZuzana BenetinováVladimír Tancoš  - Patrícia Kollárová  - Adam Nedoroščík - Erika Štammová  - Pavel Kočan

“Pathology Part 2 (summer semester) - Practical lessons for students of dental medicine” represents the second half of the university textbook designed for the pregradual study of pathology. The textbook complements the lectures of pathology and serves as a source of information for students of dental medicine, that are preparing for the practical credit, as well as the final oral examination.

In this part of the “Pathology” series, forty-four selected histopathological slides are presented. Each selected slide is provided with general information in relation to etiology and pathogenesis of the disease, as well as with corresponding morphological features, including the gross appearance and the most important histopathological characteristics. The textbook summarizes the basic concepts of systemic pathology (pathology of the heart, vessels, lungs, gastrointestinal, urogenital system, breast, musculoskeletal, nervous system, skin and infancy) and pathology of the orofacial region, that is logical continuation and completion of general pathology in the first semester.

 

Quantity

978-80-574-0135-3

Data sheet

Method of publication:
Printed publication
Authors:
Alžbeta Blichárová - Zuzana Benetinová - Ľudmila Verbóová - Vladimír Tancoš - Erika Štammová - Patrícia Kollárová - Adam Nedoroščík - Pavel Kočan
Document type:
Academic textbook - scripts
Number of pages:
56
Year of publication:
2022
Edition:
1st edition
Publication language:
English
Faculty:
Faculty of Medicine
License:
Copyright

16 other products in the same category:

Aktuálne problémy epidemiológie a mikrobiológie...

E-book

E-book

Monika Halánová-Leonard Siegfried

Although chronic non-communicable diseases currently dominate overall morbidity and mortality in developed countries, epidemics of infectious diseases, especially those caused by new or emerging pathogens, occur more frequently and spread faster and further in new territories. The starting factors of this threat are mainly ecological and climatic changes and changes in human demography and behaviour. The growing resistance to ATB is also very serious, as a result of which there is a significant increase in the incidence of infectious diseases and their spread to new geographical locations. Current problems of epidemiology and microbiology in research and clinical practice are mainly focused on rapid detection and subsequent response to diagnosed diseases. The correct diagnosis of an infectious disease is the result of a clinical picture, knowledge of the current epidemiological situation and laboratory confirmation of the etiological agent. The identification of microorganisms allows us to establish the correct definitive diagnosis and subsequent targeted therapy, but also to start immediately with appropriate anti-epidemic measures to control the spread of the infectious agent.

Download e-book for free (pdf)

Praktický sprievodca k hypolipemickej terapii

E-book

E-book

Štefan Tóth

Dyslipidemia is one of the main risk factors for the development of cardiovascular diseases. In recent years, extensive research has been conducted, leading to changes in therapeutic recommendations for dyslipidemia. These scripts aim to provide readers in the introductory chapters with information on the basic management of patients with dyslipidemia, procedures, target levels, and available medications and their combinations for achieving target levels, focusing on the practical aspect of dyslipidemia treatment. In the special section of the script, an overview is provided of the basic characteristics, studies of individual available hypolipemics, as well as hypolipemics that are not yet on our market or are still in the stage of clinical trials

Download the e-book for free  (pdf)

Tanatológia a humánna tafonómia - etické a...

E-book

E-book

Nikita Bobrov a kol.

Pojem lekárska etika je interpretovaný ako aplikovaná a zároveň aj profesijná etika. Ako bioetická disciplína pozostáva z troch normatívnych častí, a to biogenézy, bioterapie a tanatológie. Z etického aspektu je medicína súčasťou klinickej bioetiky, avšak v súčasnej etape ešte chýba „etika založená na dôkazoch“ (evidence-based ethics). V podmienkach štandardizácie zdravotnej starostlivosti dochádza k nadmernému rozvoju niektorých súčastí bioetiky (ako napr. etické kódexy, koncepcia autonómie pacienta), ale aj k redukcii najmä jej klinickej zložky (ako komunikácia, tanatológia, eutanázia, dystanázia, márna liečba). Súčasným legislatívnym úsilím dochádza k redukcii práv zdravotníckych pracovníkov, predovšetkým v korporatívnej autonómii. Základnou úlohou lekárskej etiky je výchova medicínskeho profesionalizmu, ktorý je definovaný ako profesijné zosúladenie odborného, etického a právneho uvažovania a ako východiskový stav pre rozmýšľanie v hodnotových reláciách, s reflektovaním bioetického priestoru v klinickej a odbornej praxi. Keďže spoločnosť deklaruje zdravie ako svoju prioritu, tak by táto priorita mala pozitívne ovplyvňovať celý systém zdravotnej starostlivosti a jej základnou ideou by mal byť systém zdravotníctva založený na humanistickej etickej paradigme so spoločenskou a profesijnou aplikáciou. Morfologické a predklinické disciplíny v prvých ročníkoch výučby študentov majú veľký význam, nakoľko formujú u študentov úctu k ľudskej podstate cez etický vzťah k anatomickým preparátom a k biologickému materiálu pochádzajúcemu z mŕtveho ľudského tela. Na viacerých morfologických ústavoch a katedrách vidíme tradičné mottá „Hic locus est, ubi mors gaudet succurere vitae“ (Tu smrť slúži pre víťazstvo života) alebo „Mortui vivos docent“ (Mŕtvi učia živých), ktoré reflektujú hlboký humanistický zmysel štúdia anatómie, patológie a iných disciplín na telách zomrelých ľudí s uplatnením základných princípov bioetiky, ako je celistvosť osoby a osobnosti, váženie si ľudských hodnôt a autonómie. Každý človek je jedinečný a neopakovateľný nielen z hľadiska odlišnej farby pleti, vlasov, očí, stavby tela, ale ja z pohľadu vnímania, zmýšľania a temperamentu. V určitom momente existencie človeka však prichádza životný útlm, choroba alebo úraz, stav, kedy sa všetko úplne zastaví a už nikdy sa nevráti späť. Stane sa tak či už prirodzenou alebo násilnou smrťou. Otázky týkajúce sa problematiky umierania, smrti a posmrtných zmien a ich etické a právne aspekty sa práve analyzujú a zodpovedajú v rámci štúdia tanatológie a humánnej tafonómie.

Download the e-book for free (pdf)

Rádiodiagnostika ochorení pečene, žlčníka,...

€21.00
Availability: 50 In Stock

Tatiana Muchová

Ochorenia a poškodenia pečene, žlčníka, žlčových ciest a pankreasu predstavujú závažný diagnostický, klinický aj liečebný problém.

Táto publikácia sa zaoberá diagnostikou ochorení a traumatických poškodení pečene, žlčníka, žlčových ciest a pankreasu.

Medzi zobrazovacie diagnostické modality patrí konvenčná rádiológia – rentgen, ultrasonografia - USG, počítačová tomografia - CT a magnetická rezonancia - MR.

Keďže pojednávam o zobrazovacích modalitách, publikácia je obohatená o množstvo obrazovej dokumentácie (vlastné aj internetové zdroje) ktorá názorne ukazuje jednotlivé ochorenia, poškodenia popisovaných orgánov.

Táto publikácia je venovaná všetkým medikom, kolegom, lekárom, či už z oblasti rádiológie, ale aj pre klinikov z radov chirurgov, internistov, či gastroenterológov.

Publikácia je rozdelená na jednotlivé časti podľa orgánov a podčasti podľa zobrazovacej modality a druhov ochorenia.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website