Biology - Sample Questions for Entrance Exam
H.Mičková - V.Habalová - J.Židzik - E.Slabá
Alžbeta Blichárová - Ľudmila Verbóová - Zuzana Benetinová - Vladimír Tancoš - Patrícia Kollárová - Adam Nedoroščík - Erika Štammová - Pavel Kočan
“Pathology Part 2 (summer semester) - Practical lessons for students of dental medicine” represents the second half of the university textbook designed for the pregradual study of pathology. The textbook complements the lectures of pathology and serves as a source of information for students of dental medicine, that are preparing for the practical credit, as well as the final oral examination.
In this part of the “Pathology” series, forty-four selected histopathological slides are presented. Each selected slide is provided with general information in relation to etiology and pathogenesis of the disease, as well as with corresponding morphological features, including the gross appearance and the most important histopathological characteristics. The textbook summarizes the basic concepts of systemic pathology (pathology of the heart, vessels, lungs, gastrointestinal, urogenital system, breast, musculoskeletal, nervous system, skin and infancy) and pathology of the orofacial region, that is logical continuation and completion of general pathology in the first semester.
Základné informácie:
H.Mičková - V.Habalová - J.Židzik - E.Slabá
Mária Pallayová - Soňa Grešová - Pavol Švorc - Ivana Bačová
Adekvátne vedomosti z lekárskej fyziológie sú dôležité pre správne porozumenie funkcií jednotlivých orgánových systémov, ako aj pre diagnostiku a správnu liečbu ochorení. Vysokoškolský učebný text Praktické cvičenia z fyziológie je navrhnutý tak, aby dopĺňal prednášky a semináre z Lekárskej fyziológie. Každá kapitola je rozdelená do niekoľkých častí (Úvod, Princíp, Materiál, Postup, Protokol), aby študentom uľahčila porozumenie jednotlivých tém a bola nápomocná pri vypracovávaní laboratórnych protokolov. Jednotlivé kapitoly zahŕňajú ochranu a bezpečnosť pri práci, úvod do fyziológie, hematológiu, kardiovaskulárny systém, respiračný systém a vylučovací systém. Od študentov sa očakáva, že počas praktických cvičení získajú praktické skúsenosti pri riešení jednotlivých úloh zameraných na oblasť lekárskej fyziológie a budú rozvíjať aj dôležité analytické a komunikačné zručnosti, ktoré im pomôžu analyzovať a prezentovať vedecké dáta.
E-kniha
Tento dokument je súčasťou projektu MEHO - Migrant and Ethnic Health Observatory financovaného EÚ a slovenského grantu VEGA 1/4501/09.
Táto monografia obsahuje databázu organizácií zaoberajúcich sa otázkami zdravia a komunity Rómov a je súčasťou priebežnej správy za rok 2007. Publikované monografie sa snažia zahrnúť všetky druhy informácií o zdraví Rómov vrátane organizácií na národnej, medzinárodnej, vládnej aj mimovládnej úrovni v Európe, ako aj medzinárodných organizácií, ako sú WHO a UNDP. Názory vyjadrené v tejto monografii sú názormi autora a nemusia nevyhnutne predstavovať názory projektu EU MEHO alebo slovenského grantu VEGA 1/4501/09.
Michal Legiňa kol.
Progress in biology and medicine has always been significantly related to advances in physics. Not only has physics supplied instruments and methods of measurement that have led to many discoveries in physiology and medicine, but methods of physical research have changed many of the older approaches to the biologic sciences. Such circumstances have even led to development of a new scientific field: biophysics, which uses to a great extent physical instrumentation procedures applied to an experimental system. Because any instrument is an additional factor in any experimental system, it may affect the data. To interpret physical data on biological material correctly then, it is necessary to consider the characteristics of instrument response.
A practical course enables a student to acquire some skills, experience and methodological knowledge for performance of experiments and evaluation of measured data. Due to the fast development of instrumentation technology, it is not possible to teach every operation and procedure upon instruments we may use in a future. Besides the basic physical principles, the aim of a practical course is to point out some general rules and skills for instrument operation and for the interpretation of the measured values derived from such operation.
There are two kinds of lessons in practical courses. The first one focuses on laboratory measurements of some important physical quantities and the evaluation of the measured data. These measured quantities are components of the subject “medical biophysics” or of the phenomena studied. Experience provided in managing various scales and tables, as well as in the construction of tables and graphs is substantial. Lessons also enable students to repeat and to strengthen their knowledge of secondary school physics, which is useful for understanding of many phenomena studied in medical biophysics. The second kind of lesson provides experience with some of the diagnostic and therapeutic medical instruments, which can be seen in practical medicine.
The understanding of basic physical principles of corresponding instruments is both recommended and demanded. Theoretical preparation is not only an appropriate condition for the practical managing of the whole lesson, but also helps to avoid injury. This textbook, therefore, intends to help students in preparing for both the practical lessons and the final exam.
Authors
Lívia Barnišinová - Želmíra Macejová
Učebnica Slovenský jazyk v dialógoch pre zahraničných lekárov je určená pre záujemcov, ktorí už ovládajú gramatické a lexikálne základy slovenského jazyka na úrovni A1, A2. Má preto slúžiť ako pomôcka na rozvíjanie, prehĺbenie a zdokonalenie jazykových znalostí, ktoré študenti uplatnia v špecifickej situácii – v lekárskej komunikácii. Konkrétne ide o ukrajinsky hovoriacich študentov, no učebný materiál je koncipovaný spôsobom, ktorý ponúka možnosti štúdia aj študentom z iných, najmä slovanských krajín. Gramatické, lexikálne či syntaktické javy sú predstavené tak, aby boli zrozumiteľné aj nefilológovi, ktorému je učebnica primárne adresovaná.
Vychádzajúc zo základného cieľa – zvládnuť komunikáciu lekára s pacientom – je učebnica postavená na princípoch komunikatívne zameranej výučby. Množstvo modelových dialógov anticipuje vzťah medzi účastníkmi komunikácie v spojitosti s ich špecifickým zameraním a zároveň v súčinnosti s očakávanými úlohami, ktoré majú byť v konkrétnom kontexte splnené.
Učebnica pomôže študentom prehĺbiť ich jazykové znalosti a vytvorí dobrú úroveň orientácie v slovenskom jazyku a súčasne im poskytne solídny základ pre jeho ďalšie použitie.
E-kniha
Iveta Domoráková - Štefan Tóth - Zuzana Fagová - Eva Mechírová - Alexandra Kunová - Kristína Čurgali - Viera Eliášová - Monika Holodová - Marianna Danková
V našej novej elektronickej učebnici ZÁKLADY HISTOLÓGIE II - Učebnica a atlas mikroskopickej anatómie orgánov predkladáme študentom a odbornej verejnosti základné údaje k mikroskopickej štruktúre orgánov spolu s bohatou obrazovou dokumentáciou štruktúry orgánov a prehľadnou legendou k mikrofotografiám.
Všetky histologické preparáty pochádzajú z archívu Ústavu histológie a embryológie, ktoré sa používajú na praktických cvičeniach a sú zahrnuté aj do výučbových prezentácií. Elektronická učebnica je určená pre štúdium pregraduálnych a postgraduálnych študentov všeobecného a zubného lekárstva na lekárskych fakultách a tiež pre študentov veterinárskeho lekárstva a farmácie, študentov biológie na prírodovedeckých fakultách.
Učebnica je koncipovaná tak, aby študenti našli jasné vysvetlenie väčšiny medicínskych termínov a tiež aby si mohli utvrdiť odbornú terminológiu v latinskom jazyku. Výhodou elektronickej učebnice je aj možnosť zväčšovania mikroskopických fotografií a tým sledovanie detailnej štruktúry, bez kvalitatívnej zmeny sledovaného obrazu. Mikrofotografie použité v atlase boli vyhotovené na zariadeniach: Zeiss Promicra a Olympus BX50 s digitálnou kamerou Canon EOS 2000D a softvérom QP Industrial 3.2.
Zuzana Gdovinová a kolektív
Neurologické vedy dosiahli za posledných dvadsať rokov významný pokrok tak v objasnení patologických procesov a mechanizmov rozvoja mnohých neurologických ochorení, ako aj v nových možnostiach liečby. Predkladaná učebnica obsahuje základné informácie o najdôležitejších neurologických ochoreniach, ich diagnostike, diferenciálnej diagnostike a liečbe v rozsahu pre študentov medicíny ako aj neurológov v špecializačnej príprave. Časť určená pre neurológov je odlíšená farebnou podtlačou. Oproti prvému vydaniu z roku 2017 sme niektoré kapitoly doplnili a prepracovali v súlade s najnovšími poznatkami, predovšetkým časť o cerebrovaskulárnych ochoreniach, autoimunitne podmienených ochoreniach, ale aj čo sa týka epilepsie, neuroinfekcií, migrény, extrapyramídových ochorení a demyelinizačných ochorení. Veríme, že táto vysokoškolská učebnica, ktorá zapĺňa vákuum v študijnej literatúre v slovenskom písomníctve z posledného obdobia, bude prínosom pre študentov, ale aj mladých lekárov a priblíži im zložitú, ale nesmierne zaujímavú a príťažlivú problematiku neurologických ochorení.
Ingrid Hodorová - Květuše Lovásová
Publikácia je pokračovaním už vydanej vysokoškolskej učebnice "Ultrasonografická anatómia 1" a dopĺňa ďalšiu medzeru na medicínskom literárnom trhu, týkajúcu sa ultrasonografického pohľadu na periférne nervy a cievy končatín a krku.
E-kniha
Martina Čižmáriková - Peter Takáč
Je známe, že farmakológia je rýchlo sa rozvíjajúcim medicínskym odborom, pričom neustálym zmenám podliehajú aj informácie týkajúce sa liekových foriem a ich aplikačných ciest. Okrem pribúdania nových liekových foriem sa nové trendy zaznamenávajú aj v prístupových cestách vhodných na podávanie liekov. Napriek tomu, že ide o významné faktory ovplyvňujúce účinnosť a bezpečnosť farmakoterapie – neoddeliteľnej zložky komplexnej zdravotnej starostlivosti o pacienta, podľa našich vedomostí doposiaľ chýbal na trhu komplexný a podrobnejší textový materiál zameraný na túto problematiku. S uvedenou skutočnosťou preto súvisí aj väčší rozsah nami predkladaného odborného textu, keďže v dostupných učebniciach farmakológie sú vzácnejšie liekové formy alebo menej využívané aplikačné cesty spomínané iba okrajovo alebo vôbec.
Naším hlavným cieľom bolo preto poskytnúť dostatočné množstvo informácií o existujúcich liekových formách, ich aplikačných cestách, ako aj o ich spôsoboch podávania, ktoré by mali slúžiť na zvýšenie kvality farmakoterapie v kontexte tzv. „liečby šitej na mieru“, ktorej hlavnou snahou je individualizácia liečby pre konkrétneho pacienta. Hoci sa dielo zameriava aj na spôsoby aplikácie liekov, detailný opis algoritmov ich technického prevedenia a ďalších s nimi súvisiacich úkonov je predmetom záujmu iných odborov (ošetrovateľstva, chirurgickej propedeutiky a pod.). Celkovo ide o doplnkový učebný text poskytovaný v elektronickej podobe, ktorá je v dnešnej modernej informatizovanej dobe mimoriadne populárna. Vďaka tomu môže byť dielo kedykoľvek využívané doma i v školskom prostredí, komplexne alebo postupne, čiastkovo. Jeho kvalitu sme sa snažili zvýšiť tiež vhodným členením obsahu, zahrnutím praktických skúseností, ako aj zaradením farebných obrázkov či fotografií, prehľadových tabuliek i príloh.
Dodatkom k učebnici sú zároveň testové kvízy slúžiace na overenie získaných vybraných poznatkov, ktoré sú uverejnené na stránke Ústavu farmakológie Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach (v položke „Výučba“ → „Vyučované predmety“), a ktoré budú priebežne dopĺňané a aktualizované (http://www.lf.upjs.sk/farmakologia/TEST%201.htm; http://www.lf.upjs.sk/farmakologia/TEST%202.htm).
Hoci je dielo primárne určené poslucháčom medicíny, prípadne študentom farmácie a iných zdravotníckych smerov, pevne veríme, že obohacujúce informácie si v ňom nájdu aj začínajúci absolventi uvedených odborov, ako aj ich učitelia.
Mária Mareková et al.
Predmet Lekárska biochémia plní v medicínskom štúdiu nezastupiteľnú úlohu, naučiť študentov vnímať prirodzené, fyziologické, ako aj chorobné procesy v organizme ako deje odohrávajúce sa na molekulovej úrovni. Na rozlíšenie patologických pochodov od normálnych je potrebné zvládnuť a pochopiť zmysel obrovského množstva biochemických reakcií prebiehajúcich v bunke (bunkový metabolizmus). Osvojenie si týchto faktov je hlavným cieľom predmetu Lekárska biochémia, ktorého zvládnutie je dobrým základom pre štúdium patobiochémie, fyziológie a klinickej biochémie, ako aj mnohých ďalších odborných predmetov medicínskeho štúdia. Pre lepšie zvládnutie a pochopenie biochemických procesov sme pre študentov pripravili vysokoškolskú učebnicu „Lekárska biochémia – Semináre“, ktorá poskytuje študentom okrem teoretických úvodov aj prehľadné schémy procesov a mnoho otázok, vypracovanie ktorých by malo študentom uľahčiť prípravu na skúšku.
A.A. Ahmetova - A.A. Seidakhmetova - N.D. Kalmenov a kol.
Zlepšovanie osvedčených postupov pri poskytovaní prvej pred-lekárskej pomoci je jednou z prioritných oblastí klinickej medicíny vo väčšine krajín sveta. Napriek úspechu v zlepšovaní poskytovania lekárskej starostlivosti na úrovni FPMA a pohotovostnej zdravotnej starostlivosti je poskytovanie kvalifikovanej zdravotnej pomoci v počiatočných štádiách ochorenia alebo v kritických stavoch rozhodujúce a ovplyvňuje následnú lekársku starostlivosť i budúcnosť pacienta.
Pri poskytovaní záchrannej zdravotnej starostlivosti chorým a zraneným je veľmi dôležitý časový faktor, kedy sa zabraňuje nezvratným poruchám v tele a vytvára sa dobrý základ pre odbornú pomoc pri celkovom vyliečení pacienta. Učebné texty sú určené pre zlepšenie povedomia o dôležitosti pred-lekárskej pomoci u študentov nelekárskych odborov v krajinách centrálnej Ázie.
Eva Mechírová - Iveta Domoráková
Po niekoľkoročných skúsenostiach s používaním učebného textu "Praktikum z histológie", sa ukázala potreba upresniť a zjednotiť prácu poslucháčov počas praktických cvičení. Rozhodli sme sa preto vypracovať pracovný protokol, ktorý má uľahčiť prácu poslucháča na praktických cvičeniach a urýchliť jeho aktívne zapojenie a spoluprácu s učiteľom. Protokol sa časovo prísne pridržiava organizácie praktických cvičení a nadväzuje na prednášky z histológie. Umožňuje ľahšiu orientáciu v preparátoch, zdôrazňuje dôležité štruktúry a tým, že si poslucháč musí preparáty zakresľovať, umožňuje presnejšie a trvalejšie zapamätanie si mikroskopickej štruktúry prezeraného preparátu.
V texte sme pri zväčšení preparátov použili termíny prehľadné, stredné a detailné. Pri nemennom okulári sa prehľadným zväčšením rozumie použitie objektívu so zväčšením 4x, stredným zväčšením použitie objektívu 10x a detailným použitie objektívu 40x.
Väčšina preparátov je farbená metódou hematoxylín-eozín. V prípade, ak farbenie nie je uvedené, poslucháč si ho doplní podľa inštrukcií učiteľa.
Autorky
Mária Frankovičová - Jana Kaťuchová - Jozef Radoňak a kol.
Vysokoškolská učebnica určená študentom všeobecného lekárstva, ktorá predstavuje kompaktný zdroj informácií nevyhnutných pre úspešné zvládnutie štúdia predmetu chirurgia. Obsahuje kapitoly z chirurgickej propedeutiky, chirurgie krku, hrudníka a brucha, ako aj nadstavbových chirurgických odborov, vrátane traumatológie, neurochirurgie, ortopédie, urológie, cievnej, plastickej, detskej chirurgie a kardiochirurgie.
Alžbeta Blichárová a kolektív
“Pathology Part 1 (winter semester) - Practical lessons for students of dental medicine” represents the first half of the university textbook designed for the pregradual study of pathology. The textbook complements the lectures of pathology and serves as a source of information for students of dental medicine, that are preparing for the practical as well as the final oral examination.
In this part of the “Pathology” series, fifty-four selected histopathological slides are presented. Each selected slide is provided with general information in relation to etiology and pathogenesis of the disease, as well as with corresponding morphological features, including the gross appearance and the most important histopathological characteristics. The textbook summarizes the basic concepts of general pathology that are necessary to master the broad field of systemic pathology in the second semester.
Mária Mareková - Marek Stupák - Peter Urban - Jana Mašlanková -
Beáta Hupková - Miroslava Rabajdová
Publikácia je určená záujemcom o štúdium na UPJŠ v Košiciach, Lekárskej fakulte v odbore všeobecné lekárstvo a zubné lekárstvo. Obsahuje 1500 modelových otázok z chémie, ktoré sú spracované v súlade so vzdelávacím programom na gymnáziách a ktoré tvoria podklady písomných testov na prijímacích skúškach. Otázky na prijímacích skúškach však nemusia presne kopírovať otázky v tejto publikácii. Odpovede na otázky sú riešené formou ponúkaných variantných odpovedí obsahujúcich správne aj nesprávne možností, pričom správne odpovede sú uvedené v kľúči na konci publikácie. Táto publikácia vám poskytne možnosť overiť si hĺbku a rozsah vašich vedomostí z chémie, ktoré ste nadobudli počas stredoškolského štúdia a zároveň vám uľahčí prípravu na úspešné absolvovanie prijímacej skúšky. Autori problematiku rozdelili do kapitol, čo vám umožní rýchlo sa zorientovať a zistiť, ktorej oblasti sa musíte v štúdiu viac venovať. Cieľom predkladanej publikácie je umožniť každému uchádzačovi, ktorý má o štúdium na lekárskej fakulte vážny záujem, dobre sa pripraviť na prijímacie konanie a v prípade prijatia, mať dobrý základ na štúdium daného odboru.
E-kniha
Andrea Madarasová Gecková - Daniela Husárová a kol.
Národná správa o zdraví a so zdravím súvisiacom správaní 11-, 13-, a 15-ročných školákov na základe prieskumu uskutočneného v roku 2021/2022 v rámci medzinárodného projektu „Health Behaviour in School-aged Children“ (HBSC)
Štúdia nám už niekoľko rokov poskytuje kľúčové poznatky k lepšiemu pochopeniu správania našich mladých ľudí v súvislosti so zdravím. Skúma množstvo tém súvisiacich so zdravím, ako je spánok, duševná pohoda, nutričné správanie či fyzická aktivita. Dôležitou oblasťou skúmania je aj škola a sociálne vzťahy v nej, rodina a rodinné zázemie, či vzťahy s rovesníkmi.
Zistenia prehlbujú porozumenie mechanizmom ovplyvňujúcim rozdiely a zmeny v zdraví a rizikovom správaní mladých ľudí a sú kľúčom k tvorbe efektívnych programov podpory zdravia a so zdravím súvisiaceho správania, vzdelávacích programov v tejto oblasti, k sledovaniu ich účinnosti, a to nielen na národnej, ale i na medzinárodnej úrovni. Zistené poznatky sú dôležité pre lepšie pochopenie potrieb školákov a prispôsobenie služieb a systémovej podpory tak, aby boli tieto potreby v čo najvyššej možnej miere zohľadňované v súčasnom rýchlo meniacom sa svete.
Štúdia nám môže napomôcť porozumieť vplyvom pandémie COVID-19 na kvalitu duševného i fyzického zdravia. Pandémia a s ňou súvisiace epidemiologické a hygienické opatrenia za účelom obmedzenia šírenia vírusu znamenali významné obmedzenia v každodennom živote ľudí vo všetkých vekových kategóriách – vrátane detí a adolescentov. Štandardný výchovno-vzdelávací proces, sociálny kontakt s rovesníkmi, krúžková činnosť a ďalšie záujmové aktivity v škole i mimo nej boli výrazne narušené, čo výrazne ovplyvnilo prežívanie školákov.
H.Mičková - V.Habalová - J.Židzik - E.Slabá
Mária Pallayová - Soňa Grešová - Pavol Švorc - Ivana Bačová
Adekvátne vedomosti z lekárskej fyziológie sú dôležité pre správne porozumenie funkcií jednotlivých orgánových systémov, ako aj pre diagnostiku a správnu liečbu ochorení. Vysokoškolský učebný text Praktické cvičenia z fyziológie je navrhnutý tak, aby dopĺňal prednášky a semináre z Lekárskej fyziológie. Každá kapitola je rozdelená do niekoľkých častí (Úvod, Princíp, Materiál, Postup, Protokol), aby študentom uľahčila porozumenie jednotlivých tém a bola nápomocná pri vypracovávaní laboratórnych protokolov. Jednotlivé kapitoly zahŕňajú ochranu a bezpečnosť pri práci, úvod do fyziológie, hematológiu, kardiovaskulárny systém, respiračný systém a vylučovací systém. Od študentov sa očakáva, že počas praktických cvičení získajú praktické skúsenosti pri riešení jednotlivých úloh zameraných na oblasť lekárskej fyziológie a budú rozvíjať aj dôležité analytické a komunikačné zručnosti, ktoré im pomôžu analyzovať a prezentovať vedecké dáta.
E-kniha
Tento dokument je súčasťou projektu MEHO - Migrant and Ethnic Health Observatory financovaného EÚ a slovenského grantu VEGA 1/4501/09.
Táto monografia obsahuje databázu organizácií zaoberajúcich sa otázkami zdravia a komunity Rómov a je súčasťou priebežnej správy za rok 2007. Publikované monografie sa snažia zahrnúť všetky druhy informácií o zdraví Rómov vrátane organizácií na národnej, medzinárodnej, vládnej aj mimovládnej úrovni v Európe, ako aj medzinárodných organizácií, ako sú WHO a UNDP. Názory vyjadrené v tejto monografii sú názormi autora a nemusia nevyhnutne predstavovať názory projektu EU MEHO alebo slovenského grantu VEGA 1/4501/09.
Michal Legiňa kol.
Progress in biology and medicine has always been significantly related to advances in physics. Not only has physics supplied instruments and methods of measurement that have led to many discoveries in physiology and medicine, but methods of physical research have changed many of the older approaches to the biologic sciences. Such circumstances have even led to development of a new scientific field: biophysics, which uses to a great extent physical instrumentation procedures applied to an experimental system. Because any instrument is an additional factor in any experimental system, it may affect the data. To interpret physical data on biological material correctly then, it is necessary to consider the characteristics of instrument response.
A practical course enables a student to acquire some skills, experience and methodological knowledge for performance of experiments and evaluation of measured data. Due to the fast development of instrumentation technology, it is not possible to teach every operation and procedure upon instruments we may use in a future. Besides the basic physical principles, the aim of a practical course is to point out some general rules and skills for instrument operation and for the interpretation of the measured values derived from such operation.
There are two kinds of lessons in practical courses. The first one focuses on laboratory measurements of some important physical quantities and the evaluation of the measured data. These measured quantities are components of the subject “medical biophysics” or of the phenomena studied. Experience provided in managing various scales and tables, as well as in the construction of tables and graphs is substantial. Lessons also enable students to repeat and to strengthen their knowledge of secondary school physics, which is useful for understanding of many phenomena studied in medical biophysics. The second kind of lesson provides experience with some of the diagnostic and therapeutic medical instruments, which can be seen in practical medicine.
The understanding of basic physical principles of corresponding instruments is both recommended and demanded. Theoretical preparation is not only an appropriate condition for the practical managing of the whole lesson, but also helps to avoid injury. This textbook, therefore, intends to help students in preparing for both the practical lessons and the final exam.
Authors
Lívia Barnišinová - Želmíra Macejová
Učebnica Slovenský jazyk v dialógoch pre zahraničných lekárov je určená pre záujemcov, ktorí už ovládajú gramatické a lexikálne základy slovenského jazyka na úrovni A1, A2. Má preto slúžiť ako pomôcka na rozvíjanie, prehĺbenie a zdokonalenie jazykových znalostí, ktoré študenti uplatnia v špecifickej situácii – v lekárskej komunikácii. Konkrétne ide o ukrajinsky hovoriacich študentov, no učebný materiál je koncipovaný spôsobom, ktorý ponúka možnosti štúdia aj študentom z iných, najmä slovanských krajín. Gramatické, lexikálne či syntaktické javy sú predstavené tak, aby boli zrozumiteľné aj nefilológovi, ktorému je učebnica primárne adresovaná.
Vychádzajúc zo základného cieľa – zvládnuť komunikáciu lekára s pacientom – je učebnica postavená na princípoch komunikatívne zameranej výučby. Množstvo modelových dialógov anticipuje vzťah medzi účastníkmi komunikácie v spojitosti s ich špecifickým zameraním a zároveň v súčinnosti s očakávanými úlohami, ktoré majú byť v konkrétnom kontexte splnené.
Učebnica pomôže študentom prehĺbiť ich jazykové znalosti a vytvorí dobrú úroveň orientácie v slovenskom jazyku a súčasne im poskytne solídny základ pre jeho ďalšie použitie.
E-kniha
Iveta Domoráková - Štefan Tóth - Zuzana Fagová - Eva Mechírová - Alexandra Kunová - Kristína Čurgali - Viera Eliášová - Monika Holodová - Marianna Danková
V našej novej elektronickej učebnici ZÁKLADY HISTOLÓGIE II - Učebnica a atlas mikroskopickej anatómie orgánov predkladáme študentom a odbornej verejnosti základné údaje k mikroskopickej štruktúre orgánov spolu s bohatou obrazovou dokumentáciou štruktúry orgánov a prehľadnou legendou k mikrofotografiám.
Všetky histologické preparáty pochádzajú z archívu Ústavu histológie a embryológie, ktoré sa používajú na praktických cvičeniach a sú zahrnuté aj do výučbových prezentácií. Elektronická učebnica je určená pre štúdium pregraduálnych a postgraduálnych študentov všeobecného a zubného lekárstva na lekárskych fakultách a tiež pre študentov veterinárskeho lekárstva a farmácie, študentov biológie na prírodovedeckých fakultách.
Učebnica je koncipovaná tak, aby študenti našli jasné vysvetlenie väčšiny medicínskych termínov a tiež aby si mohli utvrdiť odbornú terminológiu v latinskom jazyku. Výhodou elektronickej učebnice je aj možnosť zväčšovania mikroskopických fotografií a tým sledovanie detailnej štruktúry, bez kvalitatívnej zmeny sledovaného obrazu. Mikrofotografie použité v atlase boli vyhotovené na zariadeniach: Zeiss Promicra a Olympus BX50 s digitálnou kamerou Canon EOS 2000D a softvérom QP Industrial 3.2.
Zuzana Gdovinová a kolektív
Neurologické vedy dosiahli za posledných dvadsať rokov významný pokrok tak v objasnení patologických procesov a mechanizmov rozvoja mnohých neurologických ochorení, ako aj v nových možnostiach liečby. Predkladaná učebnica obsahuje základné informácie o najdôležitejších neurologických ochoreniach, ich diagnostike, diferenciálnej diagnostike a liečbe v rozsahu pre študentov medicíny ako aj neurológov v špecializačnej príprave. Časť určená pre neurológov je odlíšená farebnou podtlačou. Oproti prvému vydaniu z roku 2017 sme niektoré kapitoly doplnili a prepracovali v súlade s najnovšími poznatkami, predovšetkým časť o cerebrovaskulárnych ochoreniach, autoimunitne podmienených ochoreniach, ale aj čo sa týka epilepsie, neuroinfekcií, migrény, extrapyramídových ochorení a demyelinizačných ochorení. Veríme, že táto vysokoškolská učebnica, ktorá zapĺňa vákuum v študijnej literatúre v slovenskom písomníctve z posledného obdobia, bude prínosom pre študentov, ale aj mladých lekárov a priblíži im zložitú, ale nesmierne zaujímavú a príťažlivú problematiku neurologických ochorení.
Ingrid Hodorová - Květuše Lovásová
Publikácia je pokračovaním už vydanej vysokoškolskej učebnice "Ultrasonografická anatómia 1" a dopĺňa ďalšiu medzeru na medicínskom literárnom trhu, týkajúcu sa ultrasonografického pohľadu na periférne nervy a cievy končatín a krku.
E-kniha
Martina Čižmáriková - Peter Takáč
Je známe, že farmakológia je rýchlo sa rozvíjajúcim medicínskym odborom, pričom neustálym zmenám podliehajú aj informácie týkajúce sa liekových foriem a ich aplikačných ciest. Okrem pribúdania nových liekových foriem sa nové trendy zaznamenávajú aj v prístupových cestách vhodných na podávanie liekov. Napriek tomu, že ide o významné faktory ovplyvňujúce účinnosť a bezpečnosť farmakoterapie – neoddeliteľnej zložky komplexnej zdravotnej starostlivosti o pacienta, podľa našich vedomostí doposiaľ chýbal na trhu komplexný a podrobnejší textový materiál zameraný na túto problematiku. S uvedenou skutočnosťou preto súvisí aj väčší rozsah nami predkladaného odborného textu, keďže v dostupných učebniciach farmakológie sú vzácnejšie liekové formy alebo menej využívané aplikačné cesty spomínané iba okrajovo alebo vôbec.
Naším hlavným cieľom bolo preto poskytnúť dostatočné množstvo informácií o existujúcich liekových formách, ich aplikačných cestách, ako aj o ich spôsoboch podávania, ktoré by mali slúžiť na zvýšenie kvality farmakoterapie v kontexte tzv. „liečby šitej na mieru“, ktorej hlavnou snahou je individualizácia liečby pre konkrétneho pacienta. Hoci sa dielo zameriava aj na spôsoby aplikácie liekov, detailný opis algoritmov ich technického prevedenia a ďalších s nimi súvisiacich úkonov je predmetom záujmu iných odborov (ošetrovateľstva, chirurgickej propedeutiky a pod.). Celkovo ide o doplnkový učebný text poskytovaný v elektronickej podobe, ktorá je v dnešnej modernej informatizovanej dobe mimoriadne populárna. Vďaka tomu môže byť dielo kedykoľvek využívané doma i v školskom prostredí, komplexne alebo postupne, čiastkovo. Jeho kvalitu sme sa snažili zvýšiť tiež vhodným členením obsahu, zahrnutím praktických skúseností, ako aj zaradením farebných obrázkov či fotografií, prehľadových tabuliek i príloh.
Dodatkom k učebnici sú zároveň testové kvízy slúžiace na overenie získaných vybraných poznatkov, ktoré sú uverejnené na stránke Ústavu farmakológie Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach (v položke „Výučba“ → „Vyučované predmety“), a ktoré budú priebežne dopĺňané a aktualizované (http://www.lf.upjs.sk/farmakologia/TEST%201.htm; http://www.lf.upjs.sk/farmakologia/TEST%202.htm).
Hoci je dielo primárne určené poslucháčom medicíny, prípadne študentom farmácie a iných zdravotníckych smerov, pevne veríme, že obohacujúce informácie si v ňom nájdu aj začínajúci absolventi uvedených odborov, ako aj ich učitelia.
Mária Mareková et al.
Predmet Lekárska biochémia plní v medicínskom štúdiu nezastupiteľnú úlohu, naučiť študentov vnímať prirodzené, fyziologické, ako aj chorobné procesy v organizme ako deje odohrávajúce sa na molekulovej úrovni. Na rozlíšenie patologických pochodov od normálnych je potrebné zvládnuť a pochopiť zmysel obrovského množstva biochemických reakcií prebiehajúcich v bunke (bunkový metabolizmus). Osvojenie si týchto faktov je hlavným cieľom predmetu Lekárska biochémia, ktorého zvládnutie je dobrým základom pre štúdium patobiochémie, fyziológie a klinickej biochémie, ako aj mnohých ďalších odborných predmetov medicínskeho štúdia. Pre lepšie zvládnutie a pochopenie biochemických procesov sme pre študentov pripravili vysokoškolskú učebnicu „Lekárska biochémia – Semináre“, ktorá poskytuje študentom okrem teoretických úvodov aj prehľadné schémy procesov a mnoho otázok, vypracovanie ktorých by malo študentom uľahčiť prípravu na skúšku.
A.A. Ahmetova - A.A. Seidakhmetova - N.D. Kalmenov a kol.
Zlepšovanie osvedčených postupov pri poskytovaní prvej pred-lekárskej pomoci je jednou z prioritných oblastí klinickej medicíny vo väčšine krajín sveta. Napriek úspechu v zlepšovaní poskytovania lekárskej starostlivosti na úrovni FPMA a pohotovostnej zdravotnej starostlivosti je poskytovanie kvalifikovanej zdravotnej pomoci v počiatočných štádiách ochorenia alebo v kritických stavoch rozhodujúce a ovplyvňuje následnú lekársku starostlivosť i budúcnosť pacienta.
Pri poskytovaní záchrannej zdravotnej starostlivosti chorým a zraneným je veľmi dôležitý časový faktor, kedy sa zabraňuje nezvratným poruchám v tele a vytvára sa dobrý základ pre odbornú pomoc pri celkovom vyliečení pacienta. Učebné texty sú určené pre zlepšenie povedomia o dôležitosti pred-lekárskej pomoci u študentov nelekárskych odborov v krajinách centrálnej Ázie.
Eva Mechírová - Iveta Domoráková
Po niekoľkoročných skúsenostiach s používaním učebného textu "Praktikum z histológie", sa ukázala potreba upresniť a zjednotiť prácu poslucháčov počas praktických cvičení. Rozhodli sme sa preto vypracovať pracovný protokol, ktorý má uľahčiť prácu poslucháča na praktických cvičeniach a urýchliť jeho aktívne zapojenie a spoluprácu s učiteľom. Protokol sa časovo prísne pridržiava organizácie praktických cvičení a nadväzuje na prednášky z histológie. Umožňuje ľahšiu orientáciu v preparátoch, zdôrazňuje dôležité štruktúry a tým, že si poslucháč musí preparáty zakresľovať, umožňuje presnejšie a trvalejšie zapamätanie si mikroskopickej štruktúry prezeraného preparátu.
V texte sme pri zväčšení preparátov použili termíny prehľadné, stredné a detailné. Pri nemennom okulári sa prehľadným zväčšením rozumie použitie objektívu so zväčšením 4x, stredným zväčšením použitie objektívu 10x a detailným použitie objektívu 40x.
Väčšina preparátov je farbená metódou hematoxylín-eozín. V prípade, ak farbenie nie je uvedené, poslucháč si ho doplní podľa inštrukcií učiteľa.
Autorky
Mária Frankovičová - Jana Kaťuchová - Jozef Radoňak a kol.
Vysokoškolská učebnica určená študentom všeobecného lekárstva, ktorá predstavuje kompaktný zdroj informácií nevyhnutných pre úspešné zvládnutie štúdia predmetu chirurgia. Obsahuje kapitoly z chirurgickej propedeutiky, chirurgie krku, hrudníka a brucha, ako aj nadstavbových chirurgických odborov, vrátane traumatológie, neurochirurgie, ortopédie, urológie, cievnej, plastickej, detskej chirurgie a kardiochirurgie.
Alžbeta Blichárová a kolektív
“Pathology Part 1 (winter semester) - Practical lessons for students of dental medicine” represents the first half of the university textbook designed for the pregradual study of pathology. The textbook complements the lectures of pathology and serves as a source of information for students of dental medicine, that are preparing for the practical as well as the final oral examination.
In this part of the “Pathology” series, fifty-four selected histopathological slides are presented. Each selected slide is provided with general information in relation to etiology and pathogenesis of the disease, as well as with corresponding morphological features, including the gross appearance and the most important histopathological characteristics. The textbook summarizes the basic concepts of general pathology that are necessary to master the broad field of systemic pathology in the second semester.
Mária Mareková - Marek Stupák - Peter Urban - Jana Mašlanková -
Beáta Hupková - Miroslava Rabajdová
Publikácia je určená záujemcom o štúdium na UPJŠ v Košiciach, Lekárskej fakulte v odbore všeobecné lekárstvo a zubné lekárstvo. Obsahuje 1500 modelových otázok z chémie, ktoré sú spracované v súlade so vzdelávacím programom na gymnáziách a ktoré tvoria podklady písomných testov na prijímacích skúškach. Otázky na prijímacích skúškach však nemusia presne kopírovať otázky v tejto publikácii. Odpovede na otázky sú riešené formou ponúkaných variantných odpovedí obsahujúcich správne aj nesprávne možností, pričom správne odpovede sú uvedené v kľúči na konci publikácie. Táto publikácia vám poskytne možnosť overiť si hĺbku a rozsah vašich vedomostí z chémie, ktoré ste nadobudli počas stredoškolského štúdia a zároveň vám uľahčí prípravu na úspešné absolvovanie prijímacej skúšky. Autori problematiku rozdelili do kapitol, čo vám umožní rýchlo sa zorientovať a zistiť, ktorej oblasti sa musíte v štúdiu viac venovať. Cieľom predkladanej publikácie je umožniť každému uchádzačovi, ktorý má o štúdium na lekárskej fakulte vážny záujem, dobre sa pripraviť na prijímacie konanie a v prípade prijatia, mať dobrý základ na štúdium daného odboru.
E-kniha
Andrea Madarasová Gecková - Daniela Husárová a kol.
Národná správa o zdraví a so zdravím súvisiacom správaní 11-, 13-, a 15-ročných školákov na základe prieskumu uskutočneného v roku 2021/2022 v rámci medzinárodného projektu „Health Behaviour in School-aged Children“ (HBSC)
Štúdia nám už niekoľko rokov poskytuje kľúčové poznatky k lepšiemu pochopeniu správania našich mladých ľudí v súvislosti so zdravím. Skúma množstvo tém súvisiacich so zdravím, ako je spánok, duševná pohoda, nutričné správanie či fyzická aktivita. Dôležitou oblasťou skúmania je aj škola a sociálne vzťahy v nej, rodina a rodinné zázemie, či vzťahy s rovesníkmi.
Zistenia prehlbujú porozumenie mechanizmom ovplyvňujúcim rozdiely a zmeny v zdraví a rizikovom správaní mladých ľudí a sú kľúčom k tvorbe efektívnych programov podpory zdravia a so zdravím súvisiaceho správania, vzdelávacích programov v tejto oblasti, k sledovaniu ich účinnosti, a to nielen na národnej, ale i na medzinárodnej úrovni. Zistené poznatky sú dôležité pre lepšie pochopenie potrieb školákov a prispôsobenie služieb a systémovej podpory tak, aby boli tieto potreby v čo najvyššej možnej miere zohľadňované v súčasnom rýchlo meniacom sa svete.
Štúdia nám môže napomôcť porozumieť vplyvom pandémie COVID-19 na kvalitu duševného i fyzického zdravia. Pandémia a s ňou súvisiace epidemiologické a hygienické opatrenia za účelom obmedzenia šírenia vírusu znamenali významné obmedzenia v každodennom živote ľudí vo všetkých vekových kategóriách – vrátane detí a adolescentov. Štandardný výchovno-vzdelávací proces, sociálny kontakt s rovesníkmi, krúžková činnosť a ďalšie záujmové aktivity v škole i mimo nej boli výrazne narušené, čo výrazne ovplyvnilo prežívanie školákov.
H.Mičková - V.Habalová - J.Židzik - E.Slabá
Mária Pallayová - Soňa Grešová - Pavol Švorc - Ivana Bačová
Adekvátne vedomosti z lekárskej fyziológie sú dôležité pre správne porozumenie funkcií jednotlivých orgánových systémov, ako aj pre diagnostiku a správnu liečbu ochorení. Vysokoškolský učebný text Praktické cvičenia z fyziológie je navrhnutý tak, aby dopĺňal prednášky a semináre z Lekárskej fyziológie. Každá kapitola je rozdelená do niekoľkých častí (Úvod, Princíp, Materiál, Postup, Protokol), aby študentom uľahčila porozumenie jednotlivých tém a bola nápomocná pri vypracovávaní laboratórnych protokolov. Jednotlivé kapitoly zahŕňajú ochranu a bezpečnosť pri práci, úvod do fyziológie, hematológiu, kardiovaskulárny systém, respiračný systém a vylučovací systém. Od študentov sa očakáva, že počas praktických cvičení získajú praktické skúsenosti pri riešení jednotlivých úloh zameraných na oblasť lekárskej fyziológie a budú rozvíjať aj dôležité analytické a komunikačné zručnosti, ktoré im pomôžu analyzovať a prezentovať vedecké dáta.
E-kniha
Tento dokument je súčasťou projektu MEHO - Migrant and Ethnic Health Observatory financovaného EÚ a slovenského grantu VEGA 1/4501/09.
Táto monografia obsahuje databázu organizácií zaoberajúcich sa otázkami zdravia a komunity Rómov a je súčasťou priebežnej správy za rok 2007. Publikované monografie sa snažia zahrnúť všetky druhy informácií o zdraví Rómov vrátane organizácií na národnej, medzinárodnej, vládnej aj mimovládnej úrovni v Európe, ako aj medzinárodných organizácií, ako sú WHO a UNDP. Názory vyjadrené v tejto monografii sú názormi autora a nemusia nevyhnutne predstavovať názory projektu EU MEHO alebo slovenského grantu VEGA 1/4501/09.
Michal Legiňa kol.
Progress in biology and medicine has always been significantly related to advances in physics. Not only has physics supplied instruments and methods of measurement that have led to many discoveries in physiology and medicine, but methods of physical research have changed many of the older approaches to the biologic sciences. Such circumstances have even led to development of a new scientific field: biophysics, which uses to a great extent physical instrumentation procedures applied to an experimental system. Because any instrument is an additional factor in any experimental system, it may affect the data. To interpret physical data on biological material correctly then, it is necessary to consider the characteristics of instrument response.
A practical course enables a student to acquire some skills, experience and methodological knowledge for performance of experiments and evaluation of measured data. Due to the fast development of instrumentation technology, it is not possible to teach every operation and procedure upon instruments we may use in a future. Besides the basic physical principles, the aim of a practical course is to point out some general rules and skills for instrument operation and for the interpretation of the measured values derived from such operation.
There are two kinds of lessons in practical courses. The first one focuses on laboratory measurements of some important physical quantities and the evaluation of the measured data. These measured quantities are components of the subject “medical biophysics” or of the phenomena studied. Experience provided in managing various scales and tables, as well as in the construction of tables and graphs is substantial. Lessons also enable students to repeat and to strengthen their knowledge of secondary school physics, which is useful for understanding of many phenomena studied in medical biophysics. The second kind of lesson provides experience with some of the diagnostic and therapeutic medical instruments, which can be seen in practical medicine.
The understanding of basic physical principles of corresponding instruments is both recommended and demanded. Theoretical preparation is not only an appropriate condition for the practical managing of the whole lesson, but also helps to avoid injury. This textbook, therefore, intends to help students in preparing for both the practical lessons and the final exam.
Authors
Lívia Barnišinová - Želmíra Macejová
Učebnica Slovenský jazyk v dialógoch pre zahraničných lekárov je určená pre záujemcov, ktorí už ovládajú gramatické a lexikálne základy slovenského jazyka na úrovni A1, A2. Má preto slúžiť ako pomôcka na rozvíjanie, prehĺbenie a zdokonalenie jazykových znalostí, ktoré študenti uplatnia v špecifickej situácii – v lekárskej komunikácii. Konkrétne ide o ukrajinsky hovoriacich študentov, no učebný materiál je koncipovaný spôsobom, ktorý ponúka možnosti štúdia aj študentom z iných, najmä slovanských krajín. Gramatické, lexikálne či syntaktické javy sú predstavené tak, aby boli zrozumiteľné aj nefilológovi, ktorému je učebnica primárne adresovaná.
Vychádzajúc zo základného cieľa – zvládnuť komunikáciu lekára s pacientom – je učebnica postavená na princípoch komunikatívne zameranej výučby. Množstvo modelových dialógov anticipuje vzťah medzi účastníkmi komunikácie v spojitosti s ich špecifickým zameraním a zároveň v súčinnosti s očakávanými úlohami, ktoré majú byť v konkrétnom kontexte splnené.
Učebnica pomôže študentom prehĺbiť ich jazykové znalosti a vytvorí dobrú úroveň orientácie v slovenskom jazyku a súčasne im poskytne solídny základ pre jeho ďalšie použitie.
Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.