DEMOKRACIA • Stav – Kontexty – Perspektívy

E-book

Gabriel Eštok - Mária Hrehová - Renáta Bzdilová (eds.)

Zborník príspevkov z II. ročníka Študentskej vedeckej konferencie konanej 17. mája 2013 Katedrou politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

Zborník vznikol na základe podujatia s tematicky vyhranenou a politologicky azda najčastejšie diskutovanou problematikou demokracie. K tomu by som dodala, že podujatia sa zúčastnili aj doktorandi iných študijných odborov, ktorí tému demokracie analyzovali z iných ako politologických pozícií. Veľmi som privítala, že v zborníku sa objavil príspevok z právnej problematiky Európskej únie. Obohatením zborníka je aj príspevok z medzinárodnopolitickej problematiky, ktorá presvetľuje demokratické pravidlá uplatňujúce sa v inou ako európskom teritóriu. Ostatné príspevky načierajú do rozličných aspektov tvorby demokratického politického prostredia na Slovensku a v Európskej únii, pričom sa v nich objavujú viaceré sympatické pokusy o netradičné pohľady na rozvoj občianskej spoločnosti, verejnej a straníckej politiky.

Download the e-book for free (pdf)

Quantity

978-80-8152-134-8

Data sheet

Method of publication:
E-book (pdf)
Editors:
Gabriel Eštok - Mária Hrehová - Renáta Bzdilová
Document type:
Proceedings
Number of pages:
200
Available from:
25.04.2014
Year of publication:
2014
Edition:
1st edition
Publication language:
Slovak
Faculty:
Faculty of Arts
- Free for download

16 other products in the same category:

Úvod do techniky potenciálu súvisiaceho s...

E-book

E-kniha

Steven J. Luck

Preklad: Július Zimmermann a Eva Kiktová

Kniha je slovenským prekladom anglickej monografie Stevena J. Lucka An Introduction to Event-Related Potential Technique (2014). Technika potenciálov, ktoré súvisia s udalosťami (ERP), je neinvazívny spôsob skúmania procesov percepcie a kognície ľudského mozgu. Subjekty – skúmané osoby, vnímajú špeciálne navrhnuté formy vizuálnych alebo rečových stimulov. Zo snímanej sústavy EEG signálov sa matematickými metódami extrahujú osobitné ERP signály, pričom sú u nich zaujímavé tri typy rozlišovacích schopností: časové rozlíšenie (latencia), amplitúdové rozlíšenie (magnitúda) a priestorové rozlíšenie (oblasť mozgu), v ktorej sa generujú ERP signály. Latencia a magnitúda signálov sú v tejto metóde unikátne parametre prezentujúce uvedené procesy, priestorové rozlíšenie je v tomto prípade menej dokonalé.

V knihe je výklad celého experimentálneho ERP výskumu: návrh a prevádzka laboratória, dizajn experimentov, akvizícia EEG signálov a korekcia šumov a artefaktov. Nasleduje detekcia ERP signálov: filtrovanie a Fourierova analýza, kvantifikácia amplitúd a latencií, osobitné metódy v časovej aj frekvenčnej doméne a podobne. Nakoniec štatistickou analýzou a interpretačnými metódami sa formulujú dosiahnuté výsledky výskumu. Pre čitateľa sú cenné aj poznatky v kapitole o tom, ako sa píšu štúdie s dobrým kreditným ohodnotením a ako sa takéto štúdie oponujú.

Kniha je cenným zdrojom pre výskumných pracovníkov, pre doktorandov a postdoktorandov, ale aj pre študentov, ktorých zaujala nesmierne zložitá a málo preskúmaná činnosť ľudského mozgu.

 Prečítajte si knihu online

Historický prameň v súčasnosti – archívy,...

E-book

E-book

Mária Fedorčáková, Miriama Filčáková (eds.)

The theme of the conference proceedings is the issue of sources, their interpretation and use of current digital technologies in their research and access. The proceedings constit of 7 papers by authors working in Slovak and Czech universities. The digitisation of seals is the subject of the paper by Barbora Borůvková. Michael Dudzik deals with the problem of building the road network in modern France and written and cartographic sources. Trends of digitization in Slovak archives and their perception by researchers are elaborated by in Miriama Fialkovičová´s study. Miriama Filčáková dealt with sources on the history of tertiary education in Košice in connection with the establishment of the UPJŠ. The possibilities of researching sources on the electrification of Slovakia are dealt with in the study by Dominik Hrtus. Ondrej Šály in his paper treated the letters of serfs in the 18th century as a source for economic history. Vavrinec Žeňuch discusses the possibilities of researching the eclesiastical history of the Uh county in the modern period.

Download e-book for free (pdf)

Literárny príbeh ako nástroj mravnej výchovy

E-book

E-book

Adriana Jesenková

The textbook "Literary Story as a Tool for Moral Education" aims to contribute to the preparation of future teachers of ethical education, as well as students from other fields, particularly in the humanities. It focuses on an area that remains trivialized and marginalized—gender-sensitive education and training. The author operates under the assumption that applying a gender-sensitive approach in education requires an understanding of what a gender perspective entails.

Experience from interdisciplinary and transdisciplinary research, along with teaching experiences where ethical questions and themes—such as those related to gender, gender equality, gender justice, and gender relations—are presented, taught, and explored through various media or texts (not only traditional scientific and professional ones but also artistic, especially literary), inspired the author to present such an approach in a relatively coherent form.

This includes summarizing existing knowledge and experiences on the topic so that they can serve as a suitable starting point for enhancing the competencies of future teachers (not only) in ethical education when applying a gender-sensitive approach in education and teaching issues related to gender and gender relations in the context of applied ethics and ethical education.

Autor

Download the e-book for free (pdf)

Možné svety z pohľadu logickej sémantiky a...

E-book

E-book

Eugen Andreanský

Predložená monografia si kladie za cieľ kriticky zmapovať chápanie pojmu možných svetov. Prvá kapitola opisuje formovanie sémantiky možných svetov, spolu s naznačením niektorých problémov, ktoré so sebou prináša a ktoré prenikavým spôsobom odhaľoval predovšetkým W. V. O. Quine. V ďalších dvoch kapitolách sa práca zameriava na modernejšie názory na povahu možných svetov, pričom hlavná pozornosť je venovaná dichotómii medzi posibilistickým a aktualistickým prístupom k otázke modalít, popri ktorom je nevyhnutné posúdiť aj iné rozlíšenia (esencializmus - antiesencializmus, realizmus - redukcionizmus (príp. ersatzimus či fikcionalizmus), naturalizmus - nenaturalizmus a pod.). Zvýšená pozornosť je v práci špeciálne venovaná posibilizmu D. Lewisa a aktualistickým koncepciám S. Kripkeho, A. Plantingu, R. M. Adamsa, N. Reschera, D. Armstronga a J. Hintikku. Neštandardný prístup k problematike možných svetov je zachytený vo štvrtej kapitole. Tá je predovšetkým venovaná významnej koncepcii Jaaka Hintikku, ktorá pracuje s pojmom epistemických možných svetov a dokumentuje príklon k modifikácii a relativizácii modálneho diskurzu. Záver poskytuje zhodnotenie diskusie, ktorá sa dotýka hlavných problémov spätých s úvahami o možných svetoch. V predkladanej monografii sú objasnené niektoré reprezentatívne koncepcie možných svetov, resp. možných indivíduí a je v nej naznačený celkový postup od posudzovania možných svetov ako ideálnych logických konštruktov cez ich relativizáciu prostredníctvom oddelených oblastí indivíduí pre jednotlivé svety a ďalej prostredníctvom vzťahu dosiahnuteľnosti až k finančným, nemožným a neštandardným možným svetom.

Download the e-book for free (pdf)

Školský systém na Slovensku v medzivojnovej...

E-book

E-book

Soňa Gabzdilová

Vzdelávací systém (školstvo) je jedným z najúčinnejších nástrojov formovania mladej generácie v každej vyspelej spoločnosti. V školách sa utvára nielen vzdelanostná báza nutná pre plnenie požiadaviek v hospodárstve a v spoločenskej sfére, ale taktiež sa formuje národná a ideová identita každého člena spoločnosti. Škola má určujúci podiel na tvorbe pozitívnych hodnôt, ale môže byť aj živnou pôdou xenofóbie a rasistických postojov.

Nezastupiteľnú úlohu má škola vo vytváraní národného povedomia, stotožnenia sa s vlastným národom, jeho históriou, hrdinskými činmi predkov a so zmyslom existencie.

Po rozpade Rakúsko-Uhorska došlo v strednej Európe k fundamentálnym geopolitickým zmenám. Jednou z nich bol vznik Československa, štátu založeného na radikálne odlišných princípoch než bolo predvojnové Uhorsko. Zakladatelia Československej republiky (ČSR), osobnosti, ktoré rozhodujúcim spôsobom určili charakter politického zriadenia v novovzniknutej republike, nepatrili k privilegovaným vrstvám predošlého režimu. Na rozdiel od Uhorska, kde takmer bez výnimky kontrolovala politickú moc šľachta, elitu v Československu tvorili muži, ktorí boli radikálnymi kritikmi Rakúsko-Uhorska. Výstižným príkladom bola najvplyvnejšia osobnosť medzivojnového Československa, prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Napriek svojmu pôvodu Masaryk bol Čechmi i Slovákmi vnímaný ako zakladateľ štátu, legendárna postava, ktorá politickým a spoločenským vplyvom ďaleko presahovala právomoci prezidentského úradu. Protikladom ku konzervatívnemu Uhorsku bolo Československo štátom, kde najmä v prvých rokoch dominovali ľavicové idey. Nemenej hlboké boli zmeny v politickej a národnostnej rovine. Československo sa stalo parlamentnou demokraciou, v rámci ktorej pôsobili politické zoskupenia organizované na ideovom, konfesionálnom i etnickom princípe. Mocenským, politickým a spoločenským centrom republiky sa stal tzv. československý národ, súručenstvo Čechov a Slovákov. Česi a Slováci, vnímaní ako „vetvy“ jednotného národného celku, boli definovaní ako „štátotvorný národ“, ipso facto, oprávnení k určujúcej úlohe v štáte. Československá republika sa takto stala národným štátom, napriek skutočnosti, že obyvateľstvo tvorili aj početné komunity Nemcov a Maďarov. Na Slovensku v dôsledku maďarizácie, t. j. transformácie mnohonárodnostného Uhorska na etnicky homogénny štát, nezohrávala inteligencia tak významnú úlohu ako tomu bolo v Čechách. Štátne orgány preto úsilie zacielili predovšetkým na „poslovenčenie“ 5 Slovenska. Významná, vari najvýznamnejšia úloha v uvedenom procese pripadala výstavbe školského systému, ktorý by dokázal vychovávať mladú generáciu v súlade s ideologickými cieľmi a hospodárskymi potrebami republiky.

Download the e-book for free (pdf)

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website