0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

DEMOKRACIA • Stav – Kontexty – Perspektívy

E-kniha

Gabriel Eštok - Mária Hrehová - Renáta Bzdilová (eds.)

Zborník príspevkov z II. ročníka Študentskej vedeckej konferencie konanej 17. mája 2013 Katedrou politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

Zborník vznikol na základe podujatia s tematicky vyhranenou a politologicky azda najčastejšie diskutovanou problematikou demokracie. K tomu by som dodala, že podujatia sa zúčastnili aj doktorandi iných študijných odborov, ktorí tému demokracie analyzovali z iných ako politologických pozícií. Veľmi som privítala, že v zborníku sa objavil príspevok z právnej problematiky Európskej únie. Obohatením zborníka je aj príspevok z medzinárodnopolitickej problematiky, ktorá presvetľuje demokratické pravidlá uplatňujúce sa v inou ako európskom teritóriu. Ostatné príspevky načierajú do rozličných aspektov tvorby demokratického politického prostredia na Slovensku a v Európskej únii, pričom sa v nich objavujú viaceré sympatické pokusy o netradičné pohľady na rozvoj občianskej spoločnosti, verejnej a straníckej politiky.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-134-8

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovatelia:
Gabriel Eštok - Mária Hrehová - Renáta Bzdilová
Typ dokumentu:
zborník príspevkov
Počet strán:
200
Dostupné od:
25.04.2014
Rok vydania:
2014
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Aktuálne otázky teórie a praxe politiky a...

E-kniha

E-kniha

Linda Babušík AdamčíkováGabriel KoscelanskýMária Petriková (eds.)

Zborník príspevkov zo VI. ročníka Medzinárodnej vedeckej konferencie študentov a mladých vedeckých pracovníkov organizovanej 11. a 12. mája 2017 Katedrou politológie Filozofickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach, Katedrou politických vied a verejnej správy Užhorodskej národnej Univerzity, Research Institute of Central Europe a OZ Res publica

Predkladané dielo je zborníkom príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie študentov a mladých vedeckých pracovníkov, ktorá sa uskutočnila v dňoch 11. – 12. mája 2017 na Katedre politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Cieľom predkladanej publikácie príspevkov je priblížiť predovšetkým mladej generácii vedcov spoločenskovedného prostredia výstupy z výskumov mladých vedcov a študentov zo Slovenska i zo zahraničia.

Zborník pozostáva z 19 článkov v slovenskom i anglickom jazyku. Jednotlivé príspevky sa zaoberajú aktuálnymi otázkami teórie a praxe politiky a medzinárodných vzťahov. Témami textov je globalizácia, medzinárodný terorizmus, otázky Európskej únie či vývoj v európskych štátoch. Predkladaný zborník obsahuje tiež príspevky zamerané na krajne pravicové politické strany, postavením žien v politike alebo integráciou migrantov na Slovensku.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Prvý dotyk so slobodou. Sprítomňovanie...

E-kniha

E-kniha

Mikuláš JančuraAlžbeta Śnieżko 

V súvislosti s 30. výročím Nežnej revolúcie, ktoré si spoločnosť v Čechách a na Slovensku pripomenula v roku 2019, bola pod záštitou Košického samosprávneho kraja v spolupráci s Verejnou knižnicou Jána Bocatia v Košiciach, Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Ústavom pamäti národa a Rozhlasom a televíziou Slovenska v priestoroch Verejnej knižnice Jána Bocatia usporiadaná interaktívna výstava s názvom Prvý dotyk so slobodou. Výstava, okrem pripomenutia si novembrových udalostí z roka 1989, akcentovala práve uvedený kultúrno-spoločenský rozmer a dosah, pričom sa konceptuálne zamerala na rozvíjanie piatich dimenzií historického vedomia.

Je to koncept rozvíjaný hlavne v oblasti súčasnej predmetovej didaktiky dejepisu, pričom ide o dimenzie identity, historicity, pamäti, vedomia o priestore a vedomia o čase.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Sociálne a politické analýzy 2-2010

E-kniha

E-časopis

Juraj Schenk a kol.

Vedecký časopis Sociálne a politické analýzy je interaktívnou elektronickou platformou pre komunikáciu a prezentáciu (publikovanie) odborníkov a ich práce z oblasti základného a aplikovaného výskumu a analýz v sociologických, psychologických, politologických a metodologických kontextoch. Ide o médium, zamerané na intenzívnu podporu výskumných aktivít a analýz v interdisciplinárnom rámci, výmenu skúseností, rozvoj spolupráce a vitalizáciu produkcie v tejto oblasti vedeckej práce.
Publikačná časť časopisu ponúka priestor pre uverejňovanie prác ako sú:
- pôvodné výskumné sociologické, psychologické, politologické štúdie a analýzy v ľubovoľných oblastiach sociálneho života
- metodologické štúdie
- výskumné správy
- štúdie z kvalifikačných prác
- projekty výskumov a analýz
- rezenzie

Stiahnite si e-časopis zadarmo (pdf)

Doktorandské miscelaneá 4

E-kniha

E-kniha

Lukáš Šutor (ed.)

Predkladaný zborník je pre mnohých doktorandov prvým vstupom do publikačného prostredia vedeckých žánrov. Štúdie v takýchto prípadoch obsahujú esencie budúcich dizertačných prác, ktoré predstavujú tvorivý vrchol doktorandského štúdia. Okrem možnosti publikovať vedecké výstupy pre doktorandov považujeme zborník aj za priestor stretávania sa rôznych odborov a ich vzájomného obohacovania. Interdisciplinarita však nie je menovateľom len zborníka ako celku, ale aj niektorých štúdií.

Najvýraznejšie presahy sledujeme v odbore literárnej vedy. Tradičný predmet výskumu umeleckých textov sa v jednotlivých štúdiách obohacuje o rozmer skúmania divadelného a filmového diela (Peter Getlík), lingvistickej problematiky frazém (Ivana Hudiková), hudobného aspektu (Terézia Kulíková), výtvarného umenia (Dominika Petáková) a digitálneho priestoru nových médií (Alexandra Popovičová). Z ďalších odborov spomeňme štúdiu Miroslavy Süčovej Vernarskej, ktorá smeruje svoj výskum z oblasti psychológie do sociologických a lingvisticko-komunikačných kontextov (koncept metafory), či opačne, príspevok Zuzany Šoltésovej a Dušana Šlosára, skúmajúci psychologický fenomén porúch príjmu potravy z pozície ich vlastného vedeckého zázemia – sociálnej práce.

V obidvoch spomenutých odboroch nájdeme aj príspevky s tradičným predmetom výskumu. Nikola Fabiny z odboru psychológie analyzuje očakávania dôsledkov v kontexte výberu a dosahovania cieľa. Štúdia v dvojautorstve Jany Plavnickej a Dušana Šlosára z katedry sociálnej práce prezentuje z viacerých perspektív analýzu prekážok v integračnom procese imigrantov na Slovensku. V hraniciach vlastnej disciplíny sa pohybujú aj oba príspevky z oblasti filozofie. Juraj Brenišin interpretuje etický aspekt diela Fons vitæ novoplatonika Avicebrona a Michal Kručko predstavuje nedokončené dielo Edmunda Husserla z komparatívnej perspektívy jeho dvoch žiakov Jana Patočku a Romana Ingardena. Záverečná štúdia zborníka od Lukáša Lukačína (písaná v anglickom jazyku) sleduje sémanticko-gramatickú kategóriu modálnosti slovies MAY a CAN v právno-administratívnych dokumentoch Európske únie.

Zastúpenie študijných odborov, ale aj individuálnych tvorivých výkonov doktorandov v zborníku Doktorandské miscelaneá 4 je teda podľa očakávaní pestré. Širšej akademickej obci predkladáme publikáciu ako reprezentatívny prehľad trendov v uvažovaní mladých vedcov naprieč spektrom humanitných a spoločenských odborov doktorandských študijných programov Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Lukáš Šutor

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Kozmológia čarodejných príbehov (ľudová...

E-kniha

E-kniha

Lukáš Šutor

Vedecká monografia Kozmológia čarodejných príbehov (ľudová rozprávka medzi kultúrou a umením) je pôvodnou prácou syntetizujúcou výskum o kozmologických štruktúrach archaických epických žánrov v interdisciplinárnom dialógu medzi literárnou vedou a kultúrnou antropológiou. Výskumne sa sústredíme najmä na ľudovú čarodejnú rozprávku, ktorá sa vždy dotýka základnej ontologickej problematiky, vytvára modelový a poetizovaný obraz sveta; predstavuje neteistickú formu hrdinskej kozmológie, ukotvenú v gnómickom časopriestorovom rámci. Pri jej výskume kombinujeme synchrónnu systémovú interpretáciu semiotických rovín s diachrónnou analýzou vývoja kultúr. Z nášho výskumu vyplýva, že základné konflikty medzi symbolickými formami čarodejných príbehov, tak ako ich poznáme z folklórneho prostredia, vykryštalizovali v epoche šírenia sa prvých historických národov ako dôsledok konfrontácie odlišných kultúrnych komplexov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.