Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

DEMOKRACIA • Stav – Kontexty – Perspektívy

E-kniha

Gabriel Eštok - Mária Hrehová - Renáta Bzdilová (eds.)

Zborník príspevkov z II. ročníka Študentskej vedeckej konferencie konanej 17. mája 2013 Katedrou politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

Zborník vznikol na základe podujatia s tematicky vyhranenou a politologicky azda najčastejšie diskutovanou problematikou demokracie. K tomu by som dodala, že podujatia sa zúčastnili aj doktorandi iných študijných odborov, ktorí tému demokracie analyzovali z iných ako politologických pozícií. Veľmi som privítala, že v zborníku sa objavil príspevok z právnej problematiky Európskej únie. Obohatením zborníka je aj príspevok z medzinárodnopolitickej problematiky, ktorá presvetľuje demokratické pravidlá uplatňujúce sa v inou ako európskom teritóriu. Ostatné príspevky načierajú do rozličných aspektov tvorby demokratického politického prostredia na Slovensku a v Európskej únii, pričom sa v nich objavujú viaceré sympatické pokusy o netradičné pohľady na rozvoj občianskej spoločnosti, verejnej a straníckej politiky.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-134-8

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovatelia:
Gabriel Eštok - Mária Hrehová - Renáta Bzdilová
Typ dokumentu:
zborník príspevkov
Počet strán:
200
Dostupné od:
25.04.2014
Rok vydania:
2014
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Rodový aspekt v slovenskej literatúre na...

E-kniha

E-kniha

Ivica Hajdučeková

Druhé (doplnené a rozšírené) vydanie bilingválnej učebnice Rodový aspekt v slovenskej literatúre na prelome 19. a 20. storočia (Interpretačné etudy)/Gender Perspectives in Slovak Literature of the late 19th and early 20th Centuries (Interpretation Studies) ponúka širšiemu okruhu príjemcov – študentom učiteľstva akademických predmetov aj učiteľom v praxi – didaktickú transformáciu aktuálnej výskumnej problematiky (s podporou e-gramotnosti využitím online prístupov a QR kódov), ktorá vznikla v spolupráci so Školou úžitkového výtvarníctva v Košiciach (od roku 2019/20 s názvom Škola umeleckého priemyslu) v akademickom roku 2018/2019.

Odborná spolupráca v rámci projektu KEGA č. 008UPJŠ-4/ 2017 – Veda bez bariér (Interdisciplinárne inšpirácie súčasnej literárnej vedy a jazykovedy v edukačnej praxi na VŠ) s vyučujúcou slovenského jazyka a literatúry PaedDr. Janou Valicovou a vyučujúcou fotografického dizajnu Mgr. Renátou Novotnou Markovičovou zo ŠUP prebiehala v rámci projektového vyučovania. Priniesla výsledky v dvoch interdisciplinárnych výstupoch:

1. vytvorenie Literárneho salónika v študentskej kaviarni Minerva v areáli Filozofickej fakulty UPJŠ,

2. ilustrácie 2. vydania učebnice

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Psychológia rodičovskej kontroly v dospievaní

E-kniha

E-kniha

Mária Bačíková

Hlavným cieľom predkladanej monografie je prezentovať slovenskému čitateľovi súčasný stav poznania v oblasti psychológie rodičovskej kontroly a jej dôsledkoch pre mnohé aspekty vývinu dospievajú- ceho a zároveň prezentovať výsledky výskumu realizovaného na reprezentatívnej vzorke slovenských dospievajúcich v období skorej adolescencie. Problematika rodičovskej kontroly je v slovenskom kontexte spracovávaná len okrajovo ako súčasť výskumu výchovných štýlov. Bližšia analýza jej foriem a dôsledkov v slovenskom prostredí chýba.

Monografia je členená do deviatich kapitol. Prvých sedem kapitol je teoretického charakteru. V úvodnej kapitole sa zameriame na niektoré špecifiká vzťahu adolescent-rodič a popíšeme, k akým zmenám v tomto vzťahu v období dospievania dochádza. V druhej kapitole prezentujeme konštrukt rodičovskej kontroly a ukotvíme ho v niekoľkých sociálno-osobnostných teóriách a v kontexte problematiky všeobecných výchovných štýlov. Tretia kapitola je zameraná na dve základné formy kontroly: behaviorálnu a psychologickú a ich vzájomné prelínanie. V štvrtej kapitole definujeme pojem štruktúra ako jedna z foriem rodičovskej kontroly. Piata kapitola zhŕňa aktuálne poznatky o rodových rozdieloch v uplatňovaní rodičovskej kontroly. V šiestej kapitole sú prezentované faktory súvisiace s uplatňovaním kontroly - faktory na strane dieťaťa, na strane rodiča a kontextuálne faktory. V záverečnej, siedmej kapitole teoretickej časti diskutujeme problematiku existencie diskrepancií v percipovaní kontroly medzi dospievajúcimi a ich rodičmi.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Slovensko - Európa - Svet

E-kniha

E-kniha

Tomáš DvorskýLucia LaczkóKatarína Lörincová (eds.)

Zborník príspevkov z VIII. ročníka Medzinárodnej vedeckej konferencie študentov a mladých vedeckých pracovníkov organizovanou 16. mája 2019 na pôde Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, v spolupráci s občianskym združením Res Publica a Fakultou sociálnych vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

Cieľom predkladanej publikácie s názvom Slovensko-Európa-Svet je poukázať na komplex rôznorodých tém, ktoré sú v súčasnosti aktuálnymi či už vo svete, v Európe alebo na Slovensku.

Zborník pozostáva z 15 článkov, ktoré sú prioritne písané v slovenskom jazyku. Jednotlivé príspevky sa zaoberajú vybranými témami a aspektami domácej i zahraničnej politiky.

Témami príspevkov zborníka sú ľudské práva, sloboda prejavu, nárast nábožensky motivovaného nacionalizmu, otázka nezamestnanosti, parlamentné voľby či predvolebné prieskumy. Predkladaný zborník obsahuje tiež príspevky zamerané na témy v oblasti environmentálnej politiky, kultúrnej politiky či migračnej politiky.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Sociálne a politické analýzy 1-2016

E-kniha

E-časopis

Juraj Schenk a kol.

Vedecký časopis Sociálne a politické analýzy je interaktívnou elektronickou platformou pre komunikáciu a prezentáciu (publikovanie) odborníkov a ich práce z oblasti základného a aplikovaného výskumu a analýz v sociologických, psychologických, politologických a metodologických kontextoch. Ide o médium, zamerané na intenzívnu podporu výskumných aktivít a analýz v interdisciplinárnom rámci, výmenu skúseností, rozvoj spolupráce a vitalizáciu produkcie v tejto oblasti vedeckej práce.
Publikačná časť časopisu ponúka priestor pre uverejňovanie prác ako sú:
- pôvodné výskumné sociologické, psychologické, politologické štúdie a analýzy v ľubovoľných oblastiach sociálneho života
- metodologické štúdie
- výskumné správy
- štúdie z kvalifikačných prác
- projekty výskumov a analýz
- rezenzie

Stiahnite si e-časopis zadarmo (pdf)

Premeny sociálnej práce v čase

E-kniha

Eva ŽiakováLucia Tóthová

Zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou konanej dňa 08.12.2017 v Košiciach

6. ročník Košických dní sociálnej práce

Sociálna práca sa zaoberá širokým rozsahom sociálnych problémov, niektoré sa riešia od nepamäti, niektoré možno považovať za novodobé. Zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou s názvom Premeny sociálnej práce v čase je preto venovaný rozličným pohľadom na otázky sociálnej práce, ktoré sú v každom čase aktuálne v palete príspevkov naznačujúc širokospektrálnosť nielen zborníka ale i samotnej sociálnej práce.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Ako sa píšu dejiny? Metódy – prístupy – pramene...

E-kniha

E-kniha

Katarína Hromuľáková (ed.)

Zborník príspevkov z vedeckej konferencie. Košice, 16.-17. október 2019

Zborník Ako sa píšu dejiny? Metódy – prístupy – pramene predstavuje publikáciu príspevkov, ktoré odzneli na konferencii Stretnutie mladých historikov IX, každoročne organizovanou Katedrou histórie FF UPJŠ.

V jednotlivých príspevkoch, časovo sústredených od stredoveku až po najnovšie dejiny, autori predkladajú rozmanité teoreticko-metodologické východiská výskumu dejín, ktoré v súčasnosti predstavujú elementárne predpoklady historického bádania.

Ambíciou autorov ako nastupujúcej generácie historikov je tak nielen otvorenie aktuálnej otázky teoretickej reflexie v historiografii, ale aj ponúknutie konkrétnych príkladov podložených vlastným výskumom.  

Mgr. Katarína Hromuľáková

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Metodologické inšpirácie v literárnovednom...

E-kniha

E-kniha

Ivica HajdučekováPeter Getlík (eds.)

Zborník vybraných prednášok a abstraktov

Štvorročný grantový projekt VEGA č. 1/0736/15 Metodologické prieniky do (re)interpretácie diel slovenskej a svetovej literatúry (vedúci: prof. PhDr. Ján Gbúr, CSc.), ktorý bol riešený na Katedre slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie FF UPJŠ v Košiciach v rokoch 2015 – 2018, priniesol počas svojho trvania niekoľko prednáškových podujatí, na ktorých vystúpili viaceré osobnosti zo slovenského, ale aj z českého akademického prostredia. Pôvodným a postupne napĺňaným projektovým zámerom bolo nadviazať na tradíciu exaktnosti a podporiť jej implementáciu do nášho aktuálneho vedeckého myslenia a literárnovedného bádania.

Každé zo štrnástich pozvaných vystúpení bolo pre nás jedinečným, odborne inšpirujúcim aj ľudsky obohacujúcim stretnutím. Preto z priebežne vytvoreného súboru videozáznamov (po predchádzajúcom súhlase prednášajúcich) sme pripravili netradičný projektový výstup: zborník vybraných prednášok a abstraktov (preklad abstraktov v anglickej verzii pripravila Mgr. Dominika Petáková, interná doktorandka literárnej vedy na KSSFaK) Metodologické inšpirácie v literárnovednom výskume I., ktorý je určený na vedecké a študijné účely pre vysoké školy.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Reflexia pedagogických možností vých. systémov...

E-kniha

E-kniha

Ján Juščák - Milan Darák

II.časť: Komparácia, klasifikácia a generalizácia spoločných prvkov činnosti

Cieľom monografie bolo analyzovať pedagogické možnosti výchovných systémov detských a mládežníckych organizácií s dôrazom na tie, ktoré sa zameriavajú na vekovú kategóriu detí do 15 rokov. Východiskom bol rozbor aktuálneho stavu teórie a praxe detskej a mládežníckej organizácie so snahou opísať prevládajúce trendy v jej vývine a činnosti. Táto publikácia úzko nadväzuje na predchádzajúcu monografiu (Juščák, J. – Darák, M.: 2015), kde sme spracovali podľa jednotnej metodiky a s využitím všeobecne akceptovanej pedagogickej terminológie zhromaždené dostupné materiály o výchovných systémoch vybraných (najreprezentatívnejších) detských a mládežníckych organizácií v SR. Nasledujúcou komparáciou získaných empirických dát o výchovných systémoch sme sa snažili dospieť k identifikácii ich podobných (rovnakých) i špecifických (odlišných) prvkov ako základu na stanovenie kategorizačných kritérií ich klasifikácie. Vyústením celej našej snahy bol pokus o charakteristiku detskej organizácie ako výchovnej inštitúcie s opisom jej charakteristických znakov, funkcií, cieľov, obsahu, zásad a metodiky výchovy.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Pandémia & demokracia. Budúcnosť demokracie v...

E-kniha

E-kniha

Barbora Linhartová - Peter Dubóczi - Dávid Gajdoščík (eds.)

Zborník príspevkov z X. ročníka Medzinárodnej vedeckej konferencie študentov a mladých vedeckých pracovníkov organizovanou 1. októbra 2021 Katedrou politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, v spolupráci s Inštitútom politických vied a verejnej správy Fakulty politológie a žurnalistiky Univerzity Marie Curie-Sklodowskej v Lubline, Ústavom sociálnych štúdií Fakulty regionálneho rozvoja a medzinárodných štúdií Mendelovej univerzity v Brne, Katedrou politológie Filozofickej fakulty Univerzity v Miškovci a OZ Res Publica.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Rodová rovnosť na univerzite – kontexty a...

E-kniha

E-kniha

Adriana Jesenková (ed.)

Téma rodovej rovnosti v univerzitnom a akademickom prostredí je v slovenskom kontexte stále vo veľmi ambivalentnej pozícii – často prehliadaná a marginalizovaná, inštrumentalizovaná a vnímaná ako cudzorodý prvok či formálna nevyhnutnosť, no snáď najčastejšie je vystavená mnohým nedorozumeniam a dezinterpretáciám.

Zámerom predkladanej publikácie a jej autorského kolektívu je prispieť k formovaniu a kultivácii prostredia, v ktorom je možné vecne diskutovať o otázkach rodových vzťahov v akademickom prostredí, rozvíjať skúmanie z rodovej perspektívy, a najmä uskutočňovať politiku rodovej rovnosti ako jeden z nástrojov demokratizácie akademickej sféry a univerzity. Zborník vznikol v rámci realizácie projektu VVGS-2018-749 Tvorba Plánu pre rodovú rovnosť na UPJŠ v Košiciach a predstavuje rôzne kontexty a perspektívy, z ktorých možno o otázkach rodovej rovnosti na univerzite uvažovať. Jednotlivé autorky a autor sa vo svojich textoch sústreďujú na tému rodovej rovnosti z filozofického, filozoficko-právneho a právneho pohľadu.

Záverečný text predstavuje zistenia kvalitatívneho skúmania, ktoré bolo súčasťou uvedeného projektu, ich interpretáciu a závery z perspektívy ďalšieho uskutočňovania politiky rodovej rovnosti na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Publikáciu chápeme ako pozvanie k diskusii, kritickému premýšľaniu a skúmaniu, a tým k tvorbe univerzity, akou môžeme byť.

Adriana Jesenková

Recenzovaný zborník vedeckých prác je šírený pod licenciou Creative Commons 4,0 – Atribution CC BY-NC, ktorá umožňuje nekomerčné používanie diela za predpokladu uvedenia mien autorov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Rizikové správanie v teórii a praxi sociálnej...

E-kniha

E-kniha

Soňa Lovašová (ed.)

Zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou konanej dňa 28. 11. 2014 v Košiciach

Sociálna práca patrí medzi pomáhajúce profesie, ktoré možno považovať z rôznych hľadísk za vysoko rizikové. Klientela využívajúca sociálne služby je veľmi rozmanitá. Často ide o jedincov vo vyhrotených životných situáciách. Typické je vyhľadanie pomoci, až keď sa klient ocitá na dne. Spolu s inými faktormi to môže viesť k vzniku rôznych rizikových situácií. Zborník vznikol v rámci riešenia úlohy VEGA č. 1/0332/12 s názvom Analýza vybraných rizikových faktorov klientskeho násilia v sociálnej práci s dôrazom na prevenciu klientskeho násilia a prípravu sociálnych pracovníkov - Národné zmapovanie výskytu násilia klientov voči sociálnym pracovníkom na Slovensku. Tematické zameranie zborníka je širšie, veď klientske násilie je len jedným z mnohých rizík v sociálnej práci. V zborníku čitateľ nájde 52 článkov, ktoré sa zaoberajú rizikovosťou sociálnej práce z mnohých hľadísk. Ponúkajú zaujímavý prehľad teoretických východísk, ako aj výskumných zistení. Množstvo tematických príspevkov svedčí o tom, že problematika rizika v sociálnej práci je nanajvýš aktuálna a že sa jej venuje pozornosť v oblasti teórie aj praxe. Prepojenie týchto dvoch oblastí je pre elimináciu rizika a jeho zvládanie nevyhnutnosťou. Veď prípravu odborníkov v zmysle rôznych tréningov, vzdelávaní, či vysokoškolských predmetov realizujú aj „teoretici“. Ich východiská, okrem klasických teórií, tvoria poznatky a potreby odborníkov z praxe, ktoré sa snažia zohľadniť a zapracovať do teórie, ktorú môžu následne ponúkať vo vyššej kvalite, s aplikáciou na konkrétnu oblasť sociálnej práce. Ak sa tento cyklus podarí úspešne zavŕšiť, je spolupráca medzi teóriou a praxou určite prínosom. Som veľmi rada, že aj my sme k nej prispeli svojim malým, ale dôležitým podielom a že podobné odborné podujatia sa na pôde Katedry sociálnej práce na Filozofickej fakulte UPJŠ stávajú tradíciou.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Alúzie 2024

E-kniha

E-kniha

Peter Getlík  (ed.)

Metodologické presahy literárnovedného výskumu – zborník rozšírených abstraktov z medzinárodnej konferencie (Košice 15. – 16. 4. 2024)

Zborník rozšírených abstraktov z medzinárodnej konferencie Alúzie 2024: Metodologické presahy literárnovedného výskumu (15. – 16. apríla 2024 v Košiciach) vychádza vo finálnej fáze a poslednom roku riešenia projektu APVV-19-0244 Metodologické postupy v literárnovednom výskume s presahom do mediálneho prostredia a zachytáva vzájomnú komunikáciu viacerých príbuzných disciplín. Autori abstraktov predstavujú literárnovedné, translatologické, mediologické, kulturologické aj iné metodologické východiská svojho výskumu v rozmanitých témach, ktoré však spája motív presahovania a prepájania disciplín, metód, smerov či samotných diel, ako to už v názve konferencie avizuje hravý termín „alúzie“.

Stiahnite si e-knihu zadarmo(pdf)

Sociálna práca: formy, postupy a metódy

E-kniha

E-kniha

Soňa Lovašová

Pred sebou máte učebnicu, ktorej cieľom je najmä priblížiť čitateľom problematiku metód, metodológie, metodiky a metodológie výskumu v sociálnej práci. Kniha je obsahovo rozdelená do štyroch celkov, ktorých usporiadanie má svoj význam. Ten spočíva najmä v obsahovej nadväznosti učebnice ako takej. Prvou časťou sú kapitoly, ktoré sa zaoberajú odbornou terminológiou, vývojom metodiky sociálnej práce a klasifikáciou metód. Druhú časť tvoria výskumné metódy sociálnej práce, kde autorka venuje priestor metodológii výskumu sociálnej práce. Cieľom týchto kapitol nie je predložiť čitateľovi metodologické minimum, len ho zorientovať v základných typoch výskumov a ukázať ako postupne, krok za krokom vytvoriť projekt výskumu. Tretia časť predstavuje prierez jednotlivými formami sociálnej práce: sociálnou prácou s jednotlivcom, rodinou, skupinou, komunitou a spoločnosťou. Každá z týchto kapitol obsahuje v úvode krátky historický vstup do problematiky. Poslednú časť učebnice predstavujú kapitoly o práci s agresiou v praxi sociálnej práce a jej rôznych podobách. Verím, že učebnica bude nápomocná študentom pri štúdiu a že svojou skladbou čitateľov osloví.

Soňa Lovašová

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Kultúrne dejiny talianskej renesancie: Pojmy,...

E-kniha

E-kniha

Peter Fedorčák

Pri štúdiu renesancie existuje viacero kritických, kľúčových pojmov a vzťahov, ktoré je potrebné charakterizovať s prihliadnutím na to, že nie je možné nájsť na žiadnu z nich definitívnu odpoveď a uspokojivé riešenie. Tieto problémové body sú: vzťah k antike; prepojenie so stredovekom; premena na manierizmus a barok; realizmus a zosvetštenie v umení; individualita renesančného umelca; príčiny vzniku renesančného umenia v Taliansku, jeho determinanty a stimulátory a oddelenie tejto analýzy od analýzy vzniku a rozvoja umenia ako takého (nielen renesančného); regionálne rozdiely v rámci Talianska; chronologické vymedzenie renesancie; pojmy stredovek a novovek; miera umeleckého vplyvu byzantského, gotického a románskeho umenia na renesančné umenie. Samotný termín renesancia, jeho obsah a existencia, sú témou diskusie so študentmi, keďže tí sa pri tom učia, ako také termíny vznikli a vznikajú, akým spôsobom sa im pridáva obsah a ako sa tento obsah mení počas historického diskurzu, ako na jednu tému existuje pluralita názorov a viacero metodologických postupov výskumu, ktoré vytvárajú jednotlivé školy a prúdy. V rámci nich študenti vidia význam osobností z radov historikov a porovnávajú ich koncepty. Zároveň študenti môžu pozorovať ich argumentáciu a logické postupy, ktorými podporujú svoje tvrdenia. Sloboda tvorby termínov a pojmov respektíve ich nových definícií nesmie stáť na neznalosti faktov, ale s ich množstvom rastie variabilita ich interpretácie. Tento predmet má pri takto nastavenom prístupe potenciál, ktorý v plnej miere využívame na seminároch a prednáškach, o téme diskutovať a formulovať antitézy k zdanlivo zjavným tézam.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Skupina a práca so skupinou v pomáhajúcich...

E-kniha

E-kniha

Lucia TóthováDušan Šlosár

Predložené monografické spracovanie problematiky skupín, ako základného fenoménu nášho sociálneho života, čerpá množstvo aktuálnych poznatkov z realizovaných výskumov, ich empirických výsledkov a praktického výkonu práce so skupinou, čo ponúka ucelený pohľad na sociálnu skupinu. Na ňu nazerá jednak ako na prirodzenú súčasť ľudského života, ktorá je analyzovaná a študovaná, aby poznatky o sociálnej skupine mohli byť zúročené. To sa prenieslo do umelo vytváraných skupín s cieľom pomôcť jednotlivcom prostredníctvom práce so skupinou.

Monografia tak zároveň percipuje aj metódu sociálnej práce so skupinou ako jednu z využívaných metód v rôznych pomáhajúcich profesiách.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

ORTOEPIA zvukového prejavu na segmentálnej úrovni

E-kniha

E-kniha

Iveta Bónová

Učebnica je adresovaná perspektívnym mediálnym pracovníkom a učiteľom slovenského jazyka, teda cieľovej skupine, ktorá bude pre bežných používateľov potenciálnym vzorom (modelom) jazykového správania sa. Predstavuje učebný projekt, v ktorom sa poukazuje na koreláciu spisovného jazyka a jazykovej – primárne ortoepickej normy. Jeho cieľom je poslucháčom vysvetliť jednotlivé ortoepické javy vo vzťahu k ideálnej aj reálnej norme.

Publikácia je kompozične usporiadaná tak, že po výklade príslušného ortoepického problému na segmentálnej úrovni (v korešpondencii s nateraz platnou výslovnostnou normou, ukotvenou v Pravidlách slovenskej výslovnosti Á. Kráľa, 2005, 2009) nasledujú cvičenia s cieľom poznať a v rečovej praxi uplatňovať predostreté normy ako štandardizované zvukové podoby. Avšak, vnímajúc prirodzený (nie umelý) jazyk a reálnu (nie absolútne ideálnu) normu, pod cvičeniami sú uvádzané aj sociolingvisticky zamerané námety a úlohy do diskusie (v niektorých prípadoch aj s odkazmi na odborné zdroje) s cieľom upozorniť poslucháčov na aktuálny stav živého fónicky realizovaného jazyka, prípadne na možné riešenia, ktoré funkčne zodpovedajú záujmom a potrebám jazykového spoločenstva a zároveň neprotirečia vnútrojazykovým zákonitostiam.

Výklad jednotlivých ortoepických javov na segmentálnej úrovni sa uzatvára nielen cvičeniami a námetmi do diskusie, ale aj krátkym testom, ktorým si študenti môžu samostatne overiť svoje odborné kompetencie v prepojenosti na rečovú prax.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.