Lingua Latina – cvičebnica pre historikov

E-book

Jana Balegová

University textbook Lingua Latina – Exercise Book for Historians is a parallel study material to the textbook Lingua Latina – Cursus Communis. It is designed for practicing grammar at home. The content of the exercises corresponds to the focus of the individual lessons in the mentioned textbook, both in terms of the covered grammatical phenomena and vocabulary. For this reason, only vocabulary not covered in the textbook's lessons is included in the exercises.

The Latin-Slovak dictionary at the end of the exercise book contains all the vocabulary from both the exercise book and the textbook. The Slovak-Latin dictionary includes the vocabulary from exercises that require translation into Latin. The vocabulary in this exercise book is oriented towards the needs of history students and, given the selection of source materials, also includes non-classical lexicon or non-classical meanings of classical words (this lexicon is marked with the symbol *).

The exercise book includes a key that allows students to directly verify the correctness of their work. The textbook Lingua Latina – Exercise Book for Historians is available electronically in PDF format. As part of the teaching program, online tests available on the KKF FF UPJŠ website (https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/katedra-klasickejfilologie/katedra/) also serve to practice the covered material.

Download the e-book for free (pdf)

Quantity

978-80-8152-814-9

Data sheet

Method of publication:
E-book (pdf)
Author:
Jana Balegová
Document type:
Academic textbook - scripts
Number of pages:
300
Available from:
20.12.2019
Year of publication:
2019
Edition:
1st edition
Publication language:
slovenčina, latinčina
Faculty:
Faculty of Arts
Note:
Učebný text Lingua Latina – cvičebnica pre historikov je výstupom grantového projektu KEGA 010UPJŠ-4/2017.
- Free for download

16 other products in the same category:

Úvod do dejín stredovekej židovskej filozofie

E-book

E-book

Mária Mičaninová

Učenci, ktorých diela tvoria stredovekú filozofiu, pôsobili ako teológovia, právnici, lekári, niekedy aj básnici. Nenájdeme medzi nimi snáď nikoho, koho by sme mohli označiť výlučne za filozofa.2 Pre teológov a (náboženských) právnikov bola určujúcim prameňom ich filozofovania Biblia alebo Korán. Tým druhým prameňom bolo filozofické dedičstvo predchádzajúceho staroveku, v ktorom dominovala postava Aristotela s jeho komentátormi. Peripatetické dedičstvo dopĺňali nasledovníci Platóna v dlhej línii tzv. novoplatónskej filozofie (napr. Plotinos, Iamblichos a Proklos), ktorá sa vo svojich počiatkoch rozvíjala v prostredí helenistických škôl. Preto neprekvapuje, že hlavným filozofickým problémom pre stredovekých učencov bol vzťah teológie a filozofie, resp. viery a rozumu, a na to nadväzujúci vzťah teológie a metafyziky. V prostredí kresťanského myslenia sa o ňom diskutovalo už v 2. storočí, keď niektorí Cirkevní otcovia spochybnili hodnotu sekulárneho učenia pre tých, ktorým bola pravda zjavená Bohom...

Download the e-book for free (pdf)

Reflexia pedagogických možností vých. systémov...

E-book

E-book

Ján Juščák - Milan Darák

II.časť: Komparácia, klasifikácia a generalizácia spoločných prvkov činnosti

Cieľom monografie bolo analyzovať pedagogické možnosti výchovných systémov detských a mládežníckych organizácií s dôrazom na tie, ktoré sa zameriavajú na vekovú kategóriu detí do 15 rokov. Východiskom bol rozbor aktuálneho stavu teórie a praxe detskej a mládežníckej organizácie so snahou opísať prevládajúce trendy v jej vývine a činnosti. Táto publikácia úzko nadväzuje na predchádzajúcu monografiu (Juščák, J. – Darák, M.: 2015), kde sme spracovali podľa jednotnej metodiky a s využitím všeobecne akceptovanej pedagogickej terminológie zhromaždené dostupné materiály o výchovných systémoch vybraných (najreprezentatívnejších) detských a mládežníckych organizácií v SR. Nasledujúcou komparáciou získaných empirických dát o výchovných systémoch sme sa snažili dospieť k identifikácii ich podobných (rovnakých) i špecifických (odlišných) prvkov ako základu na stanovenie kategorizačných kritérií ich klasifikácie. Vyústením celej našej snahy bol pokus o charakteristiku detskej organizácie ako výchovnej inštitúcie s opisom jej charakteristických znakov, funkcií, cieľov, obsahu, zásad a metodiky výchovy.

Download the e-book for free (pdf)

Prvé slovenské ženské časopisy: Dennica,...

E-book

E-book

Marián Gladiš

The monograph entitled The first Slovak women’s magazines: Dennica, Živena, Slovenská žena (1898–1923) provides a general view of the initial stage of the formation of women’s magazine production in Slovakia, defined by a period of 25 years at the turn of the 19th and 20th centuries between 1898 and 1923, in the context of the historical and social development, to which the Slovak journalistic milieu inevitably responded.

The publication is a result of detailed material research of Slovak historical periodicals, implemented mainly from the perspective of the mediological methods and standards of research work.

Download the e-book for free  (pdf)

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website