978-80-574-0144-5

Data sheet

Method of publication:
E-book (pdf)
Editors:
Katarína Gajdošová, Lucia Jasinská
Document type:
Book of abstracts
Number of pages:
37
Available from:
29.11.2022
Year of publication:
2022
Edition:
1st edition
Publication language:
Slovak
Faculty:
Faculty of Arts
License:
CC BY (Uveďte autora)
- Free for download

16 other products in the same category:

Patočka a novoveká filozofia

€18.50
Availability: 1 In Stock

Vladimír Leško - Věra SchifferováRóbert Stojka - Pavol Tholt  a kol.

Filozofické dedičstvo Jana Patočku ponúka vo svojom celku významné reflektovanie novovekého filozofického myslenia. V našich doterajších domácich historicko-filozofických skúmaniach sa však doposiaľ tejto skutočnosti venovala len veľmi malá pozornosť. Z uvedeného dôvodu je preto prirodzené, že sa chceme po prvýkrát pokúsiť o celostnejšie zachytenie Patočkovho chápania novovekej filozofie. Kolektívna monografia Patočka a grécka filozofia, ktorú sme spracovali ako prvý výstup riešenia projektu APVV, dostáva tak svoje pokračovanie v druhej monografii Patočka a novoveká filozofia. Zavŕšenie nášho úsilia bude potom predstavovať kolektívna monografia Patočka a filozofia 20. storočia.

V predkladanej práci nám ide o predstavenie rozhodujúceho odkazu novovekej filozofie v Patočkovom filozofickom diele. Význam jeho filozofickej výpovede k tomuto dejinno-filozofickému útvaru je prekvapujúco stále živým, aktuálnym filozofickým dedičstvom, bez pochopenia ktorého sa dá len veľmi ťažko komplexne uchopiť hodnota Patočkovho filozofického odkazu. Tomuto poznaniu sme podriadili ako výber, tak aj obsahové naplnenie jednotlivých kapitol našej novej práce.

Študentská vedecká konferencia X. Zborník...

E-book

E-book

Mikuláš Jančura - Maroš Melichárek (eds.)

Študentská vedecká konferencia je v rámci akreditovaných študijných programov Katedry histórie Filozofickej fakulty UPJŠ definovaná ako povinne voliteľný predmet. Po prvý krát bola na pôde katedry usporiadaná v roku 2011. Primárnym cieľom, tohto už tradičného podujatia, je prezentácia čiastkových výstupov študentského autorského výskumu, naviazaného predovšetkým na vybrané faktické časti či teoretické východiská bakalárskych a magisterských záverečných prác. Z toho vyplýva aj široké tematické spektrum vnútorného obsahu jednotlivých konferencií. Okrem udelenia kreditov za absolvovanie disponuje konferencia vo vzťahu k študentom celým radom pridaných hodnôt, ktorých sprostredkovanie možno chápať ako jej sekundárne ciele.

Študenti, ktorí sú na rôznych stupňoch ich študijného rastu, tak majú pri príprave svojich príspevkov možnosť intenzívnejšie spolupracovať so svojimi školiteľmi, v rámci konferencie prezentovať svoje poznatky pred širším auditóriom a v neposlednom rade, majú možnosť dostať spätnú väzbu od odbornej komisie tvorenej pedagógmi z Katedry histórie. Nemenej dôležité je tiež nadobudnutie schopností prezentovať „veľký“ text v limitovanom časovom úseku, vysporiadať sa s konštruktívnou kritikou a adekvátne na ňu reagovať či schopnosť adekvátne a pružne reagovať na otázky a podnety v otvorenej diskusii. Ako organizátori podujatia a zároveň vysokoškolskí pedagógovia považujeme za dôležité tieto schopnosti a kompetencie u študentov rozvíjať. Zároveň máme za to, že toto nadobudnuté poznanie môžu študenti pozitívne využiť vo svojej budúcej praxi a to či už ako profesionálni historici, alebo ako učitelia dejepisu.

Od roku 2011 sa študentská vedecká konferencia teší relatívne čulému záujmu čo dokladuje každoročný priemerný počet 10 až 15 prednášajúcich. Svoje príspevky v rámci 10 ročnej tradície podujatia predniesli aj študenti, ktorí v súčasnosti pôsobia ako úspešní doktorandi, vysokoškolskí tvoriví zamestnanci, výskumníci a učitelia dejepisu. Spomenúť možno napr. mená ako Dominika Kleinová (KKD UP), Vavrinec Žeňuch (IH FF PU), Katarína Lukáčová (KH FF UPJŠ), Peter Pavonič, Zuzana Janíková (KH FF UPJŠ), Oliver Zajac (HÚ SAV), Michal Mako (FF MUNI) či Miroslava Gallová a Patrícia Fogelová (SvÚ CSPV SAV v Košiciach).

Na tomto základe sme ako organizátori považovali za prínosné, aby sme „okrúhly“ ročník študentskej vedeckej konferencie kvalitatívne posunuli vyššie a dali možnosť študentom svoje príspevky publikovať. V rámci predkladaného zborníka je publikovaných 7 textov, z toho 4 z bakalárskeho a 3 z magisterského stupňa štúdia. Príspevky postihujú širšie spektrum, prevažne kultúrno-historických tém v časovom horizonte od raného stredoveku až po druhú polovicu 20. storočia, čo dokladá zároveň aj širokú paletu spracovávaných tém záverečných prác na katedre. V rámci bloku venovanému starším dejinám sú obsiahnuté príspevky od Kataríny Jurčovej, ktorá priblížila problematiku Ostrogótskych kráľov, Bc. Kristíny Laškotyovej s príklonom ku kultúrnohistorickej rovine románu Tristan a Izolda, Estery Pracuovej, ktorá sa venovala sonde do problematiky hrdelných trestov v stredoveku a rannom novoveku a Bc. Márie Rebičovej, ktorá priblížila problematiku kráľovských sobášov v Uhorsku počas neskorého stredoveku. Blok novších dejín zastupujú príspevky Bc. Samuela Filipa venované fenoménu vojnovej fotografie, Bc. Heleny Kuncovej, ktorá priblížila aplikáciu moderných marketingových postupov v automobilovej reklame medzivojnového obdobia a Bc. Moniky Tresovej, ktorá priblížila osobnosť Rudolfa Fibyho a jeho pôsobenie v kontexte samizdatovej činnosti v 80. rokoch 20. storočia.

Ako organizátori podujatia máme ambíciu, aby sa z publikovania zborníka stala rovnaká tradícia, ako sa stala zo samotnej študentskej vedeckej konferencie, pretože to považujeme vo vzťahu k práci s našimi študentmi za zmysluplné. V neposlednom rade je potrebné vysloviť poďakovanie nášmu kolegovi a priateľovi Mgr. Henrichovi Hrehorovi, PhD., ktorý bol od roku 2011 dlhodobo hlavným organizátorom a „duchovným otcom“ celého podujatia. Vďaka patrí aj vedúcemu katedry za každoročnú podporu a kolegom, ktorí sa ujali recenzovania príspevkov v rámci predkladaného zborníka.

Download the e-book for free (pdf)

Mediácia v systéme sociálnej práce

E-book

E-book

Dušan ŠlosárVladimír Lichner

This university textbook aims to provide readers with knowledge of the philosophical foundations, meaning, and purpose of mediation, based on research and analysis of mediators' activities. In countries where mediation services operate, their staff often include graduates of social work departments.

An individual approach to both the perpetrator and victim of a criminal offense requires knowledge and skills from social work, psychology, sociology, communication, and related fields tied to social work. The principles of social work apply not only in social policy and social care but also in justice. A mediator’s mission is to facilitate alternative resolutions to unlawful acts while preserving the purpose of legal proceedings as defined by valid legal norms. They fulfill this mission through specific methods of individual social work applied in the justice sector. The mediator’s focus extends beyond the current conflict to uncover related issues, activate parties to resolve disputes, and prevent new conflicts.

Special attention is devoted to the philosophical foundations of mediation in Slovakia. We provide an overview of mediators’ core activities and mediation types used to uphold justice in Slovakia. We analyze mediation goals, the roles of parties involved, and procedural steps. In applying mediation, we explore its potential and implementation in both legal and social work contexts.

As indicated, mediation cannot be understood solely as a specialized activity in criminal justice, as it has broader applications in non-judicial dispute resolution, such as family or community work, which are often overlooked by the public. The mediator’s approach to diverse target groups is grounded in theoretical frameworks. From this foundation, we derive activities expected of mediators in the future. Expanded activities arise from concrete situations encountered during mediation.

Download the e-book for free (pdf)

Prehodnotené dejiny. Historická pamäť – jej...

E-book

E-book

Lukáš Katriňák (ed.)

Meeting of Young Historians VII.

Proceedings of contributions from the 7th scientific conference of young historians, organized by the Department of History at the Faculty of Arts of UPJŠ in Košice,

European Network Remembrance and Solidarity,

Centre of Social and Psychological Sciences SAS,

Historical Institute SAS,

and the Slovak Historical Society at SAS, held on October 25, 2017 in Košice.

Download the e-book for free (pdf)

Extrémizmus a radikalizácia v sociálnych...

E-book

E-book

Vladimír LichnerDušan Šlosár et al.

It is very difficult to refer to any act of extremism or action having extremist characteristics, or to exclude it unambiguously. The boundary between extremism and accepted, conformal behavior is very broad and vaguely worded. Each company tends to set certain criteria to determine what can be considered as unwanted, violent, radical or extreme, or what signs of such a manifestation do not have. Therefore, when comparing the individual countries of the European Union in this area, we come across a different definition of what is or is not considered to be radical or extremist. In essence, the level of tolerance to some of the manifestations and the setting of indicators for the evaluation of the proceedings as extremist.

The presented monograph aims to present the basic social contexts of extremism and radicalization in the form of their philosophical and theoretical backgrounds, influencing the factors, the basic directions. In the author's work, the authors focus on the target group of adolescents, which they consider to be one of the most endangered groups in society in terms of development of the radicalization process. At the conclusion of the monograph is also offered the criminal level of these phenomena, which is not unavoidable in terms of complex analysis.

Download the e-book for free  (pdf)

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website