Sociálne a politické analýzy 2-2010
    Sociálne a politické analýzy 2-2010

Sociálne a politické analýzy 2-2010

E-journal

Juraj Schenk et al.

The scientific journal Sociálne a politické analýzy (Social and Political Analyses) serves as an interactive electronic platform for communication and the presentation (publication) of experts and their work in the fields of basic and applied research and analyses within sociological, psychological, political, and methodological contexts. It is a medium focused on intensively supporting research activities and analyses within an interdisciplinary framework, facilitating the exchange of experiences, fostering collaboration, and revitalizing the production of scientific work in this area.

The publication section of the journal offers space for works such as:

- Original sociological, psychological, and political studies and analyses in any areas of social life

- Methodological studies

- Research reports

- Studies from qualification theses Research and analysis projects

- Reviews

Download the e-journal for free (pdf)

Quantity

(ISSN) 1337 5555

Data sheet

Executive Editor:
Juraj Schenk
Document type:
Journal
Number of pages:
249
Volume:
4.
Year of publication:
2010
Publication language:
slovenčina, angličtina
Faculty:
Faculty of Arts
- Free for download

16 other products in the same category:

Študentská vedecká konferencia X. Zborník...

E-book

E-book

Mikuláš Jančura - Maroš Melichárek (eds.)

Študentská vedecká konferencia je v rámci akreditovaných študijných programov Katedry histórie Filozofickej fakulty UPJŠ definovaná ako povinne voliteľný predmet. Po prvý krát bola na pôde katedry usporiadaná v roku 2011. Primárnym cieľom, tohto už tradičného podujatia, je prezentácia čiastkových výstupov študentského autorského výskumu, naviazaného predovšetkým na vybrané faktické časti či teoretické východiská bakalárskych a magisterských záverečných prác. Z toho vyplýva aj široké tematické spektrum vnútorného obsahu jednotlivých konferencií. Okrem udelenia kreditov za absolvovanie disponuje konferencia vo vzťahu k študentom celým radom pridaných hodnôt, ktorých sprostredkovanie možno chápať ako jej sekundárne ciele.

Študenti, ktorí sú na rôznych stupňoch ich študijného rastu, tak majú pri príprave svojich príspevkov možnosť intenzívnejšie spolupracovať so svojimi školiteľmi, v rámci konferencie prezentovať svoje poznatky pred širším auditóriom a v neposlednom rade, majú možnosť dostať spätnú väzbu od odbornej komisie tvorenej pedagógmi z Katedry histórie. Nemenej dôležité je tiež nadobudnutie schopností prezentovať „veľký“ text v limitovanom časovom úseku, vysporiadať sa s konštruktívnou kritikou a adekvátne na ňu reagovať či schopnosť adekvátne a pružne reagovať na otázky a podnety v otvorenej diskusii. Ako organizátori podujatia a zároveň vysokoškolskí pedagógovia považujeme za dôležité tieto schopnosti a kompetencie u študentov rozvíjať. Zároveň máme za to, že toto nadobudnuté poznanie môžu študenti pozitívne využiť vo svojej budúcej praxi a to či už ako profesionálni historici, alebo ako učitelia dejepisu.

Od roku 2011 sa študentská vedecká konferencia teší relatívne čulému záujmu čo dokladuje každoročný priemerný počet 10 až 15 prednášajúcich. Svoje príspevky v rámci 10 ročnej tradície podujatia predniesli aj študenti, ktorí v súčasnosti pôsobia ako úspešní doktorandi, vysokoškolskí tvoriví zamestnanci, výskumníci a učitelia dejepisu. Spomenúť možno napr. mená ako Dominika Kleinová (KKD UP), Vavrinec Žeňuch (IH FF PU), Katarína Lukáčová (KH FF UPJŠ), Peter Pavonič, Zuzana Janíková (KH FF UPJŠ), Oliver Zajac (HÚ SAV), Michal Mako (FF MUNI) či Miroslava Gallová a Patrícia Fogelová (SvÚ CSPV SAV v Košiciach).

Na tomto základe sme ako organizátori považovali za prínosné, aby sme „okrúhly“ ročník študentskej vedeckej konferencie kvalitatívne posunuli vyššie a dali možnosť študentom svoje príspevky publikovať. V rámci predkladaného zborníka je publikovaných 7 textov, z toho 4 z bakalárskeho a 3 z magisterského stupňa štúdia. Príspevky postihujú širšie spektrum, prevažne kultúrno-historických tém v časovom horizonte od raného stredoveku až po druhú polovicu 20. storočia, čo dokladá zároveň aj širokú paletu spracovávaných tém záverečných prác na katedre. V rámci bloku venovanému starším dejinám sú obsiahnuté príspevky od Kataríny Jurčovej, ktorá priblížila problematiku Ostrogótskych kráľov, Bc. Kristíny Laškotyovej s príklonom ku kultúrnohistorickej rovine románu Tristan a Izolda, Estery Pracuovej, ktorá sa venovala sonde do problematiky hrdelných trestov v stredoveku a rannom novoveku a Bc. Márie Rebičovej, ktorá priblížila problematiku kráľovských sobášov v Uhorsku počas neskorého stredoveku. Blok novších dejín zastupujú príspevky Bc. Samuela Filipa venované fenoménu vojnovej fotografie, Bc. Heleny Kuncovej, ktorá priblížila aplikáciu moderných marketingových postupov v automobilovej reklame medzivojnového obdobia a Bc. Moniky Tresovej, ktorá priblížila osobnosť Rudolfa Fibyho a jeho pôsobenie v kontexte samizdatovej činnosti v 80. rokoch 20. storočia.

Ako organizátori podujatia máme ambíciu, aby sa z publikovania zborníka stala rovnaká tradícia, ako sa stala zo samotnej študentskej vedeckej konferencie, pretože to považujeme vo vzťahu k práci s našimi študentmi za zmysluplné. V neposlednom rade je potrebné vysloviť poďakovanie nášmu kolegovi a priateľovi Mgr. Henrichovi Hrehorovi, PhD., ktorý bol od roku 2011 dlhodobo hlavným organizátorom a „duchovným otcom“ celého podujatia. Vďaka patrí aj vedúcemu katedry za každoročnú podporu a kolegom, ktorí sa ujali recenzovania príspevkov v rámci predkladaného zborníka.

Download the e-book for free (pdf)

METÓDY EXPERIMENTÁLNEJ PSYCHOLÓGIE. Návody na...

E-book

E-book

René Šebeňa

The main goal of this textbook is to introduce selected experimental methods that have been developed to study various psychological processes.

Traditional textbooks on cognitive psychology usually offer a comprehensive system of theoretical knowledge and descriptions of experiments. However, we believe that for a deeper understanding, students need to have their own experience.

This textbook provides instructions on how to demonstrate, visually verify, and thereby better understand selected theories and phenomena through practical exercises. Such direct experience can help in the realization of their own projects.

Download the e-book for free  (pdf)

Research Methodology Exercises

E-book

E-book

Soňa Lovašová

If we were to conduct a study on the popularity of subjects among social work students, the subjects of Research Methodology and Statistics would likely rank low on the list. It is precisely the lack of popularity of research methodology among students that led to the preparation of this textbook. The stylistic approach of this text was chosen with the intention of introducing the fundamentals of methodology to students encountering it for the first time, without alienating methodologists. The text primarily serves as a teaching aid for the course "Exercise in Research Methodology" and the seminars "Bachelor Thesis Seminar" and "Master's Thesis Seminar." Throughout the entire textbook, examples and case studies are interwoven and visually highlighted. The text endeavors to address the fundamental question that is key to motivating and understanding the essence of research methodology: why is research necessary for social workers? The aim of the textbook is to facilitate students' preparation for the Research Methodology course and to enhance their understanding of the basics of research methodology.

Download the e-book for free(pdf)

Rozhodovanie a proces dosahovania cieľov

E-book

E-book

Jozef BavoľárLadislav LovašSimona Ďurbisová

The process of achieving goals is one that has traditionally received significant attention in psychology. This attention is not only directed by researchers focused on motivation, with which the process of achieving goals is classically associated, but also from a wide range of other areas (e.g., emotions, personality). One aspect of goal-directed behavior that has received minimal, if not virtually no, attention is decision-making.

It is surprising to realize that various aspects of decision-making are present throughout the entire process of achieving goals - from evaluating different aspects of multiple alternative goals, through selecting among them, deciding on resource allocation (effort, time, finances, relationships...), continuously monitoring progress, to evaluating the outcome and its impact on future goal-directed behavior.

Even more surprising is that decision-making is directly addressed by one of the dominant theories explaining goal-directed behavior - the theory of mental action phases (mindset theory of action phases; Gollwitzer 1999, 2012). This theory distinguishes the pre-decisional and post-decisional phases as the first two phases of this behavior, separated precisely by the decision about which goal to pursue.

Download e-book for free (pdf)

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website