Reflexia pedagogických možností vých. systémov vybraných detských a mládež. organizácií v edukačnom priestore SR

E-book

Ján Juščák - Milan Darák

II.časť: Komparácia, klasifikácia a generalizácia spoločných prvkov činnosti

Cieľom monografie bolo analyzovať pedagogické možnosti výchovných systémov detských a mládežníckych organizácií s dôrazom na tie, ktoré sa zameriavajú na vekovú kategóriu detí do 15 rokov. Východiskom bol rozbor aktuálneho stavu teórie a praxe detskej a mládežníckej organizácie so snahou opísať prevládajúce trendy v jej vývine a činnosti. Táto publikácia úzko nadväzuje na predchádzajúcu monografiu (Juščák, J. – Darák, M.: 2015), kde sme spracovali podľa jednotnej metodiky a s využitím všeobecne akceptovanej pedagogickej terminológie zhromaždené dostupné materiály o výchovných systémoch vybraných (najreprezentatívnejších) detských a mládežníckych organizácií v SR. Nasledujúcou komparáciou získaných empirických dát o výchovných systémoch sme sa snažili dospieť k identifikácii ich podobných (rovnakých) i špecifických (odlišných) prvkov ako základu na stanovenie kategorizačných kritérií ich klasifikácie. Vyústením celej našej snahy bol pokus o charakteristiku detskej organizácie ako výchovnej inštitúcie s opisom jej charakteristických znakov, funkcií, cieľov, obsahu, zásad a metodiky výchovy.

Download the e-book for free (pdf)

Quantity

978-80-8152-243-7

Data sheet

Method of publication:
E-book (pdf)
Authors:
Ján Juščák - Milan Darák
Document type:
Monograph
Number of pages:
139
Available from:
24.04.2015
Year of publication:
2015
Edition:
1st edition
Publication language:
Slovak
Faculty:
Faculty of Arts
- Free for download

16 other products in the same category:

Gender perspectives in slovak literature of the...

E-book

E-book

Ivica Hajdučeková

The development of this bilingual coursebook evolved as part of project KEGA Nr. 020UPJŠ-4/2013 headed by prof. PhDr. Ján Gbúr, CSc., and emerged from earlier research which had successfully analysed realist and modernist Slovak literature from a gender perspective. Based on initial interpretations which drew from philosophical, sociological and historiographical approaches, we were able to anticipate the issues which could be raised in other texts and thus establish a hypothesis for the subsequent literaryscientific research. Our research has also been influenced by the continually evolving nature of gender studies, and we have therefore decided to adopt a somewhat unusual approach in this coursebook and briefly examine some contemporary texts thereby creating an intentional shift in our timeline. The modern works of Z.Kepplová and U. Kovalyk have raised a number of interesting issues, and a study of the interwar work of M. Urban reveals further interpretations on the basis of gender. After this brief overview, we return to the main focus of the study: gender approaches to Slovak literature of the late 19th and early 20th centuries.

The study focuses on the complexity of male-female relationships in the work of both male and female authors of realist and modernist literature at the end of the 19th and the beginning of the 20th century. Works by the founding generation of realism and late realism were analysed, with particular attention being paid to the fiction of M. Kukučín, J. Čajak, J. G. Tajovský, J. Jesenský, E. M. Šoltésová, T. Vansová, Ľ. Podjavorinská and B. S. Timrava. The works of H. Gregorová and Ľ. Groeblová were also studied as prime examples of Slovak literary modernism. 

We hope that this bilingual coursebook will allow realist and modernist Slovak fiction, and the Slovak national literary tradition in general, to receive wider critical renown beyond the borders of Slovakia and also to demonstrate its place in contemporary literary theory.

Download the e-book for free (pdf)

Rodina ako priestor sociálnej práce

E-book

E-book

Magdaléna Hovanová

The university textbook offers a view of the family in social contexts. It deals with the basic characteristics of the family, the life cycle of the family from the choice of partner, through the arrival of children in the family to the end of the family. During its duration, the family performs various functions. A functional family is ideal for a harmonious relationship between partners and a suitable environment for raising children.

However, a number of factors enter the life of the family, which directly or indirectly affect the performance of these functions and can cause various disorders. It is here that the task of social work is to offer help to families to cope with their big and small problems. A specific feature of social work is the focus on the whole and a comprehensive assessment of the family, where it is necessary to take into account both the client's point of view and the aspect of the environment in which he lives and which constantly affects him. Therefore, the university textbook offers procedures for social work with the family, from the assessment of the life situation, through the plan of work with the family to social intervention.

The university textbook is intended for students of social work, who have the opportunity to practice complex issues within the assessment of the case through the enclosed case studies.

Download e-book for free (pdf)

Analýza vybraných faktorov klientskeho násilia...

E-book

E-book

Soňa Lovašová a kol.

Násilie v práci je problémom, ktorému sa venuje pozornosť už päťdesiat rokov. Klientske násilie je jednou z jeho podôb. Ide o prípady, keď je agresorom človek, prichádzajúci do inštitúcie za účelom využitia jej služieb. Klientske násilie sa týka všetkých pomáhajúcich profesií. Táto monografia sa zaoberá špecifikami klientskeho násilia v sociálnej práci. Okrem teoretických výstupov ponúka aj výsledky výskumu realizovaného na vzorke 1170 respondentov, pracovníkov priameho kontaktu s klientom vo vybraných subjektoch poskytujúcich služby v sociálnej oblasti v SR. Monografia predstavuje súhrn trojročnej práce ôsmich odborníkov. Každý z autorov sa podieľal v rámci svojho odborného zamerania a vniesol do riešenia problematiky iné hľadisko. Hlavným zámerom bolo priniesť rôznorodosť pohľadov na riešenú problematiku a pokúsiť sa skĺbiť ich do kompaktného celku. Tak vznikla monografia, ktorá obsahuje zaujímavé teoretické východiská obsiahnuté v šiestich teoretických kapitolách počnúc úvodnou kapitolou o postavení klientskeho násilia v oblasti násilia v práci. Ďalšie kapitoly sa venujú riziku a rizikovosti sociálnej práce, etickým aspektom, osobnosti sociálneho pracovníka a rizikovým oblastiam sociálnej práce. Kapitola o výskume predkladá čitateľovi projekt výskumu a tri podkapitoly zistení spracovaných v tabuľkách a podrobne popísaných. Posledná časť monografie sa venuje prevencii a skupinovej práci. Dôležitou súčasťou sú aj prílohy, kde sa nachádza dotazníková batéria, program realizovaný na študentoch sociálnej práce a návrh programu pre pracovníkov v sociálnej oblasti.

Download the e-book for free (pdf)

Psychológia starších dospelých a poradenstvo...

€5.00
Availability: 87 In Stock

Stanislav Hvozdík 

Obdobie staršej dospelosti je aj pre psychológiu príležitosť urobiť syntézu svojej prírodovednej tradície a filozofickej tradície. Psychológia sa takto môže lepšie napojiť na mentálnu prácu ľudí žijúcich toto vekové obdobie staršej dospelosti usilujúcich v rozličnej miere o  komplexicitu vo svojom živote. Psychológia môže pomôcť tomuto úsiliu, pretože celistvosť človeka je aj programom jej rozvoja. Publikácia rozpoznáva seniora  nie len ako objekt, ale aj ako subjekt usilujúci o svoju podmetovosť na jeho celoživotnej ceste. Priatie veku hľadá svoje optimálne vyjadrenie a je možné najmä v súvsťažností psychologického a spirituálneho vývinu človeka. Psychológia staršieho človeka objavuje starobu nie ako totalitu vyraďujúcu človeka  z cyklu života, ale ako obdobie výberu pre život dôležitých domén spojených s preladením do vnútra, ktoré doceňuje pokoj. V tejto optike sa selektujú veci a javy tak aby nerušili, ale harmonizovali. To nie je odmietnutie vonkajšieho, ale rozlíšenie kedy dáva zmysel. Staroba preveruje aj spoločnosť , verejnosť, ktorá by mala odrážať úroveň procesov starostlivosti o duševno. Aby svet urobilo užitočným pre človeka, ale je aj dôvodom ako to vyjadril Patočka samotnej starostlivosti o toto duševno. Pozícia starého človeka v spoločnosti je obrazom toho akú váhu spoločnosť prikladá duševnému životu ľudí. Publikácia prináša poznatky psychologickej povahy o tomto vekovom období a v špeciálnej časti informácie okolo pomáhania a poradenstva. 

Autor

Rozhodovanie a proces dosahovania cieľov

E-book

E-book

Jozef BavoľárLadislav LovašSimona Ďurbisová

The process of achieving goals is one that has traditionally received significant attention in psychology. This attention is not only directed by researchers focused on motivation, with which the process of achieving goals is classically associated, but also from a wide range of other areas (e.g., emotions, personality). One aspect of goal-directed behavior that has received minimal, if not virtually no, attention is decision-making.

It is surprising to realize that various aspects of decision-making are present throughout the entire process of achieving goals - from evaluating different aspects of multiple alternative goals, through selecting among them, deciding on resource allocation (effort, time, finances, relationships...), continuously monitoring progress, to evaluating the outcome and its impact on future goal-directed behavior.

Even more surprising is that decision-making is directly addressed by one of the dominant theories explaining goal-directed behavior - the theory of mental action phases (mindset theory of action phases; Gollwitzer 1999, 2012). This theory distinguishes the pre-decisional and post-decisional phases as the first two phases of this behavior, separated precisely by the decision about which goal to pursue.

Download e-book for free (pdf)

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website