0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Reflexia pedagogických možností vých. systémov vybraných detských a mládež. organizácií v edukačnom priestore SR

E-kniha

Ján Juščák - Milan Darák

II.časť: Komparácia, klasifikácia a generalizácia spoločných prvkov činnosti

Cieľom monografie bolo analyzovať pedagogické možnosti výchovných systémov detských a mládežníckych organizácií s dôrazom na tie, ktoré sa zameriavajú na vekovú kategóriu detí do 15 rokov. Východiskom bol rozbor aktuálneho stavu teórie a praxe detskej a mládežníckej organizácie so snahou opísať prevládajúce trendy v jej vývine a činnosti. Táto publikácia úzko nadväzuje na predchádzajúcu monografiu (Juščák, J. – Darák, M.: 2015), kde sme spracovali podľa jednotnej metodiky a s využitím všeobecne akceptovanej pedagogickej terminológie zhromaždené dostupné materiály o výchovných systémoch vybraných (najreprezentatívnejších) detských a mládežníckych organizácií v SR. Nasledujúcou komparáciou získaných empirických dát o výchovných systémoch sme sa snažili dospieť k identifikácii ich podobných (rovnakých) i špecifických (odlišných) prvkov ako základu na stanovenie kategorizačných kritérií ich klasifikácie. Vyústením celej našej snahy bol pokus o charakteristiku detskej organizácie ako výchovnej inštitúcie s opisom jej charakteristických znakov, funkcií, cieľov, obsahu, zásad a metodiky výchovy.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-243-7

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autori:
Ján Juščák - Milan Darák
Typ dokumentu:
monografia
Počet strán:
139
Dostupné od:
24.04.2015
Rok vydania:
2015
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Školský systém na Slovensku v medzivojnovej...

E-kniha

E-kniha

Soňa Gabzdilová

Vzdelávací systém (školstvo) je jedným z najúčinnejších nástrojov formovania mladej generácie v každej vyspelej spoločnosti. V školách sa utvára nielen vzdelanostná báza nutná pre plnenie požiadaviek v hospodárstve a v spoločenskej sfére, ale taktiež sa formuje národná a ideová identita každého člena spoločnosti. Škola má určujúci podiel na tvorbe pozitívnych hodnôt, ale môže byť aj živnou pôdou xenofóbie a rasistických postojov.

Nezastupiteľnú úlohu má škola vo vytváraní národného povedomia, stotožnenia sa s vlastným národom, jeho históriou, hrdinskými činmi predkov a so zmyslom existencie.

Po rozpade Rakúsko-Uhorska došlo v strednej Európe k fundamentálnym geopolitickým zmenám. Jednou z nich bol vznik Československa, štátu založeného na radikálne odlišných princípoch než bolo predvojnové Uhorsko. Zakladatelia Československej republiky (ČSR), osobnosti, ktoré rozhodujúcim spôsobom určili charakter politického zriadenia v novovzniknutej republike, nepatrili k privilegovaným vrstvám predošlého režimu. Na rozdiel od Uhorska, kde takmer bez výnimky kontrolovala politickú moc šľachta, elitu v Československu tvorili muži, ktorí boli radikálnymi kritikmi Rakúsko-Uhorska. Výstižným príkladom bola najvplyvnejšia osobnosť medzivojnového Československa, prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Napriek svojmu pôvodu Masaryk bol Čechmi i Slovákmi vnímaný ako zakladateľ štátu, legendárna postava, ktorá politickým a spoločenským vplyvom ďaleko presahovala právomoci prezidentského úradu. Protikladom ku konzervatívnemu Uhorsku bolo Československo štátom, kde najmä v prvých rokoch dominovali ľavicové idey. Nemenej hlboké boli zmeny v politickej a národnostnej rovine. Československo sa stalo parlamentnou demokraciou, v rámci ktorej pôsobili politické zoskupenia organizované na ideovom, konfesionálnom i etnickom princípe. Mocenským, politickým a spoločenským centrom republiky sa stal tzv. československý národ, súručenstvo Čechov a Slovákov. Česi a Slováci, vnímaní ako „vetvy“ jednotného národného celku, boli definovaní ako „štátotvorný národ“, ipso facto, oprávnení k určujúcej úlohe v štáte. Československá republika sa takto stala národným štátom, napriek skutočnosti, že obyvateľstvo tvorili aj početné komunity Nemcov a Maďarov. Na Slovensku v dôsledku maďarizácie, t. j. transformácie mnohonárodnostného Uhorska na etnicky homogénny štát, nezohrávala inteligencia tak významnú úlohu ako tomu bolo v Čechách. Štátne orgány preto úsilie zacielili predovšetkým na „poslovenčenie“ 5 Slovenska. Významná, vari najvýznamnejšia úloha v uvedenom procese pripadala výstavbe školského systému, ktorý by dokázal vychovávať mladú generáciu v súlade s ideologickými cieľmi a hospodárskymi potrebami republiky.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Slovenčina pre prekladateľov a tlmočníkov

E-kniha

E-kniha

Renáta Gregová

Učebnica je určená študentom prekladateľských a tlmočníckych študijných programov. Neoddeliteľnou súčasťou prípravy budúcich prekladateľov a tlmočníkov je zvyšovanie jazykovej kompetencie v cudzom, ale aj v materinskom jazyku. Nízka jazyková kompetencia prekladateľa a/alebo tlmočníka je totiž často jednou z príčin nevyhovujúcej kvality prekladu. Hlavným cieľom tejto publikácie je poskytnúť materiál na upevnenie lingvistickej terminológie a na skvalitnenie ústneho i písomného prejavu v slovenskom jazyku.

Učebnica je preto rozdelená na teoretickú a na praktickú časť. Teoretická časť sumarizuje základné poznatky o jazykových rovinách. V praktickej časti je stručný popis vybraných ortoepických, morfologicko-syntaktických, lexikálnych a štylistických noriem spisovnej slovenčiny s odkazmi na relevantnú odbornú literatúru, ktorá sa danej problematike venuje obšírnejšie, a cvičenia, ktoré študentom umožnia overiť si ovládanie noriem spisovnej slovenčiny v praxi. Na konci učebnice je slovensko-anglický slovníček vybraných lingvistických pojmov, ktorý môže študentom pomôcť pri štúdiu anglickej jazykovedy.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Doktorandské miscelaneá 4

E-kniha

E-kniha

Lukáš Šutor (ed.)

Predkladaný zborník je pre mnohých doktorandov prvým vstupom do publikačného prostredia vedeckých žánrov. Štúdie v takýchto prípadoch obsahujú esencie budúcich dizertačných prác, ktoré predstavujú tvorivý vrchol doktorandského štúdia. Okrem možnosti publikovať vedecké výstupy pre doktorandov považujeme zborník aj za priestor stretávania sa rôznych odborov a ich vzájomného obohacovania. Interdisciplinarita však nie je menovateľom len zborníka ako celku, ale aj niektorých štúdií.

Najvýraznejšie presahy sledujeme v odbore literárnej vedy. Tradičný predmet výskumu umeleckých textov sa v jednotlivých štúdiách obohacuje o rozmer skúmania divadelného a filmového diela (Peter Getlík), lingvistickej problematiky frazém (Ivana Hudiková), hudobného aspektu (Terézia Kulíková), výtvarného umenia (Dominika Petáková) a digitálneho priestoru nových médií (Alexandra Popovičová). Z ďalších odborov spomeňme štúdiu Miroslavy Süčovej Vernarskej, ktorá smeruje svoj výskum z oblasti psychológie do sociologických a lingvisticko-komunikačných kontextov (koncept metafory), či opačne, príspevok Zuzany Šoltésovej a Dušana Šlosára, skúmajúci psychologický fenomén porúch príjmu potravy z pozície ich vlastného vedeckého zázemia – sociálnej práce.

V obidvoch spomenutých odboroch nájdeme aj príspevky s tradičným predmetom výskumu. Nikola Fabiny z odboru psychológie analyzuje očakávania dôsledkov v kontexte výberu a dosahovania cieľa. Štúdia v dvojautorstve Jany Plavnickej a Dušana Šlosára z katedry sociálnej práce prezentuje z viacerých perspektív analýzu prekážok v integračnom procese imigrantov na Slovensku. V hraniciach vlastnej disciplíny sa pohybujú aj oba príspevky z oblasti filozofie. Juraj Brenišin interpretuje etický aspekt diela Fons vitæ novoplatonika Avicebrona a Michal Kručko predstavuje nedokončené dielo Edmunda Husserla z komparatívnej perspektívy jeho dvoch žiakov Jana Patočku a Romana Ingardena. Záverečná štúdia zborníka od Lukáša Lukačína (písaná v anglickom jazyku) sleduje sémanticko-gramatickú kategóriu modálnosti slovies MAY a CAN v právno-administratívnych dokumentoch Európske únie.

Zastúpenie študijných odborov, ale aj individuálnych tvorivých výkonov doktorandov v zborníku Doktorandské miscelaneá 4 je teda podľa očakávaní pestré. Širšej akademickej obci predkladáme publikáciu ako reprezentatívny prehľad trendov v uvažovaní mladých vedcov naprieč spektrom humanitných a spoločenských odborov doktorandských študijných programov Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Lukáš Šutor

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Vybrané kapitoly z dejín Grécka a Ríma

E-kniha

E-kniha

Milan Olejník

Dejiny antického Grécka a Ríma sú kulmináciou úspechov, ktoré dosiahli staroveké civilizácie v politickej, hospodárskej a spoločenskej sfére, v poznaní človeka a sveta a v umení. Gréci ako prví v dejinách ľudstva dokázali vytvoriť systém, v ktorom určitá časť spoločnosti – plnoprávni občania, mala možnosť slobodne rozhodovať o politickom a dianí, mohli voliť a byť zvolení do úradov rámci daného politického systému a mali právo diskutovať o otázkach dotýkajúcich sa života komunity.

Vysoký stupeň vzdelanosti a hľadanie racionálneho vysvetlenia prírodných javov, umožnili Grékom dosiahnuť úroveň poznania, ku ktorej sa európske národy dopracovali až v novoveku. Úspechy Grékov v sochárstve, architektúre i v literatúre sú dodnes inšpiráciou.

Napriek odstupu viac než dvoch tisícročí sú nám svojim myslením a konaním blízki, rozumieme ich víťazstvám i porážkam a sú v mnohom zdrojom poučenia aj dnes.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Možné svety z pohľadu logickej sémantiky a...

E-kniha

E-kniha

Eugen Andreanský

Predložená monografia si kladie za cieľ kriticky zmapovať chápanie pojmu možných svetov. Prvá kapitola opisuje formovanie sémantiky možných svetov, spolu s naznačením niektorých problémov, ktoré so sebou prináša a ktoré prenikavým spôsobom odhaľoval predovšetkým W. V. O. Quine. V ďalších dvoch kapitolách sa práca zameriava na modernejšie názory na povahu možných svetov, pričom hlavná pozornosť je venovaná dichotómii medzi posibilistickým a aktualistickým prístupom k otázke modalít, popri ktorom je nevyhnutné posúdiť aj iné rozlíšenia (esencializmus - antiesencializmus, realizmus - redukcionizmus (príp. ersatzimus či fikcionalizmus), naturalizmus - nenaturalizmus a pod.). Zvýšená pozornosť je v práci špeciálne venovaná posibilizmu D. Lewisa a aktualistickým koncepciám S. Kripkeho, A. Plantingu, R. M. Adamsa, N. Reschera, D. Armstronga a J. Hintikku. Neštandardný prístup k problematike možných svetov je zachytený vo štvrtej kapitole. Tá je predovšetkým venovaná významnej koncepcii Jaaka Hintikku, ktorá pracuje s pojmom epistemických možných svetov a dokumentuje príklon k modifikácii a relativizácii modálneho diskurzu. Záver poskytuje zhodnotenie diskusie, ktorá sa dotýka hlavných problémov spätých s úvahami o možných svetoch. V predkladanej monografii sú objasnené niektoré reprezentatívne koncepcie možných svetov, resp. možných indivíduí a je v nej naznačený celkový postup od posudzovania možných svetov ako ideálnych logických konštruktov cez ich relativizáciu prostredníctvom oddelených oblastí indivíduí pre jednotlivé svety a ďalej prostredníctvom vzťahu dosiahnuteľnosti až k finančným, nemožným a neštandardným možným svetom.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.