Patočkova filozofia dejín

€7.00
Tax included

Róbert Stojka

Cieľom predkladanej monografie je predovšetkým čo najkomplexnejšie predstaviť Patočkov koncept filozofie dejín, aj keď si uvedomujem, že to vôbec nie je ľahká úlo-ha, nielen preto, ako už bolo spomenuté, že v súčasnosti neexistuje rozsiahlejšia a vyčerpávajúca práca k tejto téme. Existuje síce pomerne veľké množstvo štúdií , venovaných Patočkovmu konceptu filozofie dejín, žiadna z nich však neskúma tento koncept komplexným pohľadom, ako určitý celok – zväčša sú zamerané na niektoré parciálne problémy (a nie je ich málo), vyplývajúce z tohto konceptu. Aj tento fakt, mimochodom, je pre mňa samého dôkazom toho, že ide jednoznačne o veľmi náročnú tému.

Quantity

978-80-8152-078-5

Data sheet

Method of publication:
Printed publication
Author:
Róbert Stojka
Document type:
Monograph
Number of pages:
240
Year of publication:
2013
Edition:
1st edition
Publication language:
Slovak
Faculty:
Faculty of Arts
Note:
Táto monografia vznikla vďaka podpore Grantovej agentúry SR VEGA v rámci projektu 1/0890/12 "Filozofické skúmanie povahy jazyka"
License:
Copyright

16 other products in the same category:

Metodologické inšpirácie v literárnovednom...

E-book

E-book

Ivica Hajdučeková et al.  

The four-year grant project VEGA No. 1/0736/15, titled Methodological Approaches to the (Re)Interpretation of Works of Slovak and World Literature (led by Prof. PhDr. Ján Gbúr, CSc.), conducted at the Department of Slovak Studies, Slavonic Philologies, and Communication at the Faculty of Arts, Pavol Jozef Šafárik University in Košice between 2015 and 2018, yielded several outputs during its duration. In addition to individual scientific studies published in journals both domestically and internationally, the project resulted in: A proceedings volume from the international scientific conference Text in Contexts: Text in Interdisciplinary Interpretations (2018). A scientific monograph titled Spirituality in the (Re)Interpretation of Slovak Literary Works (2016). The collaboration culminated in two key complementary publications forming an interconnected whole:

Methodological Inspirations in Literary Research I (a collection of selected lectures and abstracts).

Methodological Inspirations in Literary Research II (a monograph).

An electronic collection of abstracts and video recordings from ongoing lecture colloquia—featuring notable figures from Slovak and Czech academia—and the scientific monograph were conceptually aligned, as evidenced by their shared titles differentiated numerically. This approach adhered to the project's aim of continuing a tradition of precision in literary research while emphasizing methodological pluralism. It also sought to promote contemporary, generationally diverse research within the academic environment of Eastern Slovakia, historically linked to Pavol Jozef Šafárik University in Košice.

Download the e-book for free (pdf)

Študentská vedecká konferencia XII.

E-book

E-book

Mikuláš Jančura - Maroš Melichárek

The Textbook is based on the output of the twelveth year of the student scientific conference held in December 2023. The student scientific conference is a study subject included in the study plans of the Department of History, Faculty of Arts, UPJŠ, implemented since 2011 and aims to offer space for Bc. and Mgr. degree students to present fragments of their primary research as part of the creation of their bachelor and master thesis. The aim of the presented Textbook is not only to publish these thematically broad-spectrum texts, but also to target the effort for above-standard pedagogical activities and the added value of university studies towards students in the form of publication output.This year's anthology contains 6 texts with a chronological framing from the Middle Ages to the history of the 20th century.

Download the e-book for free (pdf)

Študentská vedecká konferencia X. Zborník...

E-book

E-book

Mikuláš Jančura - Maroš Melichárek (eds.)

Študentská vedecká konferencia je v rámci akreditovaných študijných programov Katedry histórie Filozofickej fakulty UPJŠ definovaná ako povinne voliteľný predmet. Po prvý krát bola na pôde katedry usporiadaná v roku 2011. Primárnym cieľom, tohto už tradičného podujatia, je prezentácia čiastkových výstupov študentského autorského výskumu, naviazaného predovšetkým na vybrané faktické časti či teoretické východiská bakalárskych a magisterských záverečných prác. Z toho vyplýva aj široké tematické spektrum vnútorného obsahu jednotlivých konferencií. Okrem udelenia kreditov za absolvovanie disponuje konferencia vo vzťahu k študentom celým radom pridaných hodnôt, ktorých sprostredkovanie možno chápať ako jej sekundárne ciele.

Študenti, ktorí sú na rôznych stupňoch ich študijného rastu, tak majú pri príprave svojich príspevkov možnosť intenzívnejšie spolupracovať so svojimi školiteľmi, v rámci konferencie prezentovať svoje poznatky pred širším auditóriom a v neposlednom rade, majú možnosť dostať spätnú väzbu od odbornej komisie tvorenej pedagógmi z Katedry histórie. Nemenej dôležité je tiež nadobudnutie schopností prezentovať „veľký“ text v limitovanom časovom úseku, vysporiadať sa s konštruktívnou kritikou a adekvátne na ňu reagovať či schopnosť adekvátne a pružne reagovať na otázky a podnety v otvorenej diskusii. Ako organizátori podujatia a zároveň vysokoškolskí pedagógovia považujeme za dôležité tieto schopnosti a kompetencie u študentov rozvíjať. Zároveň máme za to, že toto nadobudnuté poznanie môžu študenti pozitívne využiť vo svojej budúcej praxi a to či už ako profesionálni historici, alebo ako učitelia dejepisu.

Od roku 2011 sa študentská vedecká konferencia teší relatívne čulému záujmu čo dokladuje každoročný priemerný počet 10 až 15 prednášajúcich. Svoje príspevky v rámci 10 ročnej tradície podujatia predniesli aj študenti, ktorí v súčasnosti pôsobia ako úspešní doktorandi, vysokoškolskí tvoriví zamestnanci, výskumníci a učitelia dejepisu. Spomenúť možno napr. mená ako Dominika Kleinová (KKD UP), Vavrinec Žeňuch (IH FF PU), Katarína Lukáčová (KH FF UPJŠ), Peter Pavonič, Zuzana Janíková (KH FF UPJŠ), Oliver Zajac (HÚ SAV), Michal Mako (FF MUNI) či Miroslava Gallová a Patrícia Fogelová (SvÚ CSPV SAV v Košiciach).

Na tomto základe sme ako organizátori považovali za prínosné, aby sme „okrúhly“ ročník študentskej vedeckej konferencie kvalitatívne posunuli vyššie a dali možnosť študentom svoje príspevky publikovať. V rámci predkladaného zborníka je publikovaných 7 textov, z toho 4 z bakalárskeho a 3 z magisterského stupňa štúdia. Príspevky postihujú širšie spektrum, prevažne kultúrno-historických tém v časovom horizonte od raného stredoveku až po druhú polovicu 20. storočia, čo dokladá zároveň aj širokú paletu spracovávaných tém záverečných prác na katedre. V rámci bloku venovanému starším dejinám sú obsiahnuté príspevky od Kataríny Jurčovej, ktorá priblížila problematiku Ostrogótskych kráľov, Bc. Kristíny Laškotyovej s príklonom ku kultúrnohistorickej rovine románu Tristan a Izolda, Estery Pracuovej, ktorá sa venovala sonde do problematiky hrdelných trestov v stredoveku a rannom novoveku a Bc. Márie Rebičovej, ktorá priblížila problematiku kráľovských sobášov v Uhorsku počas neskorého stredoveku. Blok novších dejín zastupujú príspevky Bc. Samuela Filipa venované fenoménu vojnovej fotografie, Bc. Heleny Kuncovej, ktorá priblížila aplikáciu moderných marketingových postupov v automobilovej reklame medzivojnového obdobia a Bc. Moniky Tresovej, ktorá priblížila osobnosť Rudolfa Fibyho a jeho pôsobenie v kontexte samizdatovej činnosti v 80. rokoch 20. storočia.

Ako organizátori podujatia máme ambíciu, aby sa z publikovania zborníka stala rovnaká tradícia, ako sa stala zo samotnej študentskej vedeckej konferencie, pretože to považujeme vo vzťahu k práci s našimi študentmi za zmysluplné. V neposlednom rade je potrebné vysloviť poďakovanie nášmu kolegovi a priateľovi Mgr. Henrichovi Hrehorovi, PhD., ktorý bol od roku 2011 dlhodobo hlavným organizátorom a „duchovným otcom“ celého podujatia. Vďaka patrí aj vedúcemu katedry za každoročnú podporu a kolegom, ktorí sa ujali recenzovania príspevkov v rámci predkladaného zborníka.

Download the e-book for free (pdf)

Risk and preventive factors of burn-out in help...

E-book

E-book

Lenka LukáčováEva Žiaková

The burnout syndrome in the simplest sense is a state of total physical and psychological exhaustion. Its cyclical course may be misleading, often underestimated and neglected on the part of a burned-out individual, as well as by its surroundings. The neglection of warning signals strengthens the field of its occurrence and impact.

Monography is one of the methods with which we strive to draw attention to the problem of burnout syndrome in the performance of a helping profession. Based on this, we have focused on determining the frequency of occurrence of burnout syndrome in assisting professions based on predetermined risk factors (specific profesion, length of practice, motivators) in order to verify, confirm or refute  predefined factors. The subject of this research was also to examine the correlation between the aforementioned factors, the quality of professional life and the strategies for managing stress and stress situations.

The monography is intended for helping profesions e.g. social workers, nurses, doctors etc. We also believe that, this monography will be also benefit for a wider range of helping professions, as well for all those involved in the his problematics.

Download the e-book for free (pdf)

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website