School of XFEL and Synchrotron Radiation Users – SFEL 2024

E-book

Jozef Bednarčík (ed.)

Pavol Jozef Šafárik University in Košice under the auspices of Ministry of Education, Research, Development and Youth of the Slovak Republic, Ministry of Economy of the Slovak Republic and European X-Ray Free-Electron Laser Facility GmbH in Hamburg organizes School of XFEL and Synchrotron Radiation Users 2024 (SFEL 2024). The school is continuation of the Winter Schools of Synchrotron radiation held in 2011, 2013, 2014 and SFEL 2017, 2018, 2019 and 2022. The aim of the SFEL2024 school is to facilitate the growth of new Slovak research community of high expertise in high-efficiency RTG laser and synchrotron and neutron sources. The SFEL school is designed for efficient transfer of the rapidly developing know-how in these areas to young generation – researchers and university students. The next aim of the SFEL2024 is strengthening of personal connections between the local Slovak research community and forming scientific teams of XFEL users. Slovak research community thus can take advantage of the fact that Slovakia is a shareholder of European XFEL GmbH Company in Hamburg, but also makes more efficient use of other closely related scientific facilities, including ILL and ESRF in Grenoble and DESY in Hamburg.

Download the e-book for free (pdf)

Quantity

978-80-574-0350-0

Data sheet

Method of publication:
E-book (pdf)
Editor:
Jozef Bednarčík
Document type:
Book of abstracts
Number of pages:
92
Available from:
14.10.2024
Year of publication:
2024
Edition:
1st edition
Publication language:
English
Faculty:
Prírodovedecká fakulta
DOI:
https://doi.org/10.33542/SRU-0350-0
- Free for download

16 other products in the same category:

The XIV. European Magnetic Sensors and...

E-book

E-book

Jozef Bednarčík (ed.)

The European Magnetic Sensors and Actuators Conference (EMSA) is a consolidated European forum that serves to assess the status, recent progress, and development in the field of magnetic sensor technology and magnetic actuators. It was first held in 1996 in Iasi (Romania) and since then has continued every two-three years in different European cities. The aim of the conference is to generate an overview of research in magnetic sensors and actuators, to recognize their relevance in modern industry and to identify potential future collaborations. EMSA 2024 will provide an excellent opportunity to bring together scientists and engineers from universities, research institutes and industry to present and discuss their most recent results covering both fundamental and applied aspects of magnetic sensors and actuators.

Download e-book for free (pdf)

Metódy prípravy nanoštruktúr I

E-book

E-book

Vladimír Komanický

The aim of this textbook is to acquaint students in physics, chemistry and material science on both undergraduate and graduate level, with the techniques used to prepare micro-electromechanical devices, nanoobjects and nanostructures using the so called top down methodologies. The is no requirement for this course to pass any prior courses. The introduction part of the text defines the forces that affect nanoobjects and the interactions between them. Reader can understand in detail why properties of nanomaterials and nanostructures are so different when comprared to their macroscopic counterparts. Text gives also an overview of thin film preparation technologies as precursors for the preparation of nanostructures. The main emphasis in Volume I is on conventional lithographic technologies for the preparation and shaping of nanostructures, methods for characterization of thin films, nanoparticles and nanomaterials. Unconventional lithographic methods will also be discussed in the prepared upcoming Volume II. Student will also get acquainted with the applications of nanostructures in research focused on nanophysics, nanocatalysis and nanoelectronics. The textbook is used as a study material for the course ÚFV / MPN / 14 - Methods of preparation and characterization of nanostructures. Part of the course is also a laboratory exercise in which the student gets acquainted with the techiques used for the preparation and characterization of thin films and top-down technologies used for the preparation of nanostructures.

Download the e-book for free (pdf)

Návody na cvičenia z fyziológie rastlín

E-book

E-book

Miroslav Repčák - Martin Bačkor - Peter Paľove-Balang - Silvia Gajdošová

Zriadenie cvičebne fyziológie rastlín na Katedre botaniky PF UPJŠ v Košiciach v roku 1969 bolo spojené s menom Ing. Štefana Kocúrika, CSc. (1923 - 2006), ktorý spracoval aj prvé „Návody na cvičenia z fyziológie rastlín“ (Košice 1972, 1976). Od roku 1980 sa využívala príručka doc. RNDr. Karola Erdelského, CSc. a Ing. Fridricha Friča, DrSc. „Praktikum a analytické metódy vo fyziológii rastlín“ (Bratislava 1980).
Po zvýšení počtu študentov, sa v roku 1991 ukázalo aktuálnym vydať „Návody na cvičenia z fyziológie rastlín“ v záujme lepšej prípravy a efektívnej organizácie práce na cvičeniach. Doc. RNDr. A. Košturiak, CSc. svojimi podnetnými radami prispel k podstatnému rozšíreniu úvodnej časti návodov, za čo sú mu autori zaviazaní vďakou.
Pre štvrté vydanie sme inovovali a modernizovali niektoré úlohy a zohľadnili sme možnosti inovovanej praktikárne. Výber úloh sme prispôsobili aktuálnemu rozsahu cvičení jednotlivých predmetov fyziológie rastlín v bakalárskych a magisterských študijných programoch biológie a ekológie. Ide o predmety: Fyziológia rastlín, Metabolizmus rastlín, Minerálna výživa rastlín, Rast a vývin rastlín a Ekológia rastlín. Niektoré úlohy sú vhodné tiež pre stredoškolské pokusy. Výber tém ovplyvnila výskumná orientácia nášho pracoviska na sekundárny metabolizmus, ekofyziológiu a liečivé rastliny. V návodoch sa spravidla pridržiavame jednotiek SI sústavy, niekedy uvádzame iné zaužívané jednotky.

Download the e-book for free (pdf)

Cvičenia z biochémie mikroorganizmov

E-book

E-book

Mária Kožurková

These university textbooks are intended for first-year master's degree students at the Faculty of Natural Sciences of UPJŠ in Košice. The scope and content of the works included in these scripts are primarily based on time and spatial constraints, taking into account the material demands of the tasks.

The aim of these scripts is to teach students basic microbiological techniques and to show them the importance of microorganisms in everyday life and their crucial role in nature. The exercises are designed to enhance students' technical skills and teach them to work according to safety principles.

The text is divided into 13 parts. Each part begins with an introduction to the theory related to the practice topic. The appendix includes a proposal for the preparation of protocols for individual exercises.

Download the e-book for free (pdf)

Študentská vedecká konferencia PF UPJŠ 2015

E-book

E-book

Vladimír Zeleňák(ed.)

Zborník obsahuje abstrakty príspevky účastníkov Študentskej vedeckej konferencie PF UPJŠ v Košiciach, ktorá sa konala 22. apríla 2015.

Milí študenti, kolegyne a kolegovia! Už po tretí krát vychádza zborník zo Študentskej vedeckej konferencie (ŠVK) na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ktorý práve čítate. ŠVK sa teší dlhodobej obľube medzi študentmi a učiteľmi fakulty a teší nás, že ináč to nebolo ani v tomto roku, keď bolo do ŠVK prihlásených 128 príspevkov. Príspevky boli zaradené do 19 sekcií, ktoré navyše dopĺňala otvorená súťaž v programovaní a finále súťaže IHRA. Vystúpenie na ŠVK je pre mnohých študentov aj jednou z prvých príležitostí na získanie skúseností s prezentáciou svojich výsledkov pred odborným publikom. Ak si uvedomíme počet prihlásených príspevkov, pripočítame k nim členov odborných porôt z radov učiteľov fakulty ako aj divákov, ktorí sa prišli podporiť svojich spolužiakov na vystúpeniach, je ŠVK podujatím, keď sa v jednom čase a na jednom mieste stretáva veľká časť študentskej a akademickej obce fakulty. Mnohé abstrakty príspevkov prezentované v tomto zborníku vznikli v rámci práce študentov na čiastkových úlohách, ktoré sú súčasťou výskumných zámerov na ústavoch PF UPJŠ. Abstrakty príspevkov predstavujú svojim spôsobom prehľad výskumných tém na jednotlivých pracoviskách PF UPJŠ. Zborník z ŠVK je tak dobrým nástrojom, ktorý môžu použiť študenti a učitelia fakulty na jej prezentáciu smerom navonok, k partnerom, zamestnávateľom, potenciálnym spolupracovníkom. O spoluprácu pri organizovaní ŠVK už dlhšie prejavujú záujem aj partneri z praxe. Od roku 2005 udeľuje zoskupenie IT spoločností Cenu za najoriginálnejšiu prácu a Cenu za prácu s najlepšími vyhliadkami na praktické využitie. V roku 2015 bola po prvýkrát otvorená sekcia, s názvom „Predstav svoj nápad!“, založená na myšlienke start-up projektov. Do sekcie boli prihlásené tri príspevky, kde študenti predstavili svoje nápady s potenciálnym využitím v praxi. Ich zámery boli hodnotené úspešnými manažérmi zo spoločností GlobalLogic, Košice IT Valley a AmCham, EXIsport, Investeers, KPMG. Vystúpenie študentov pred porotou, jej komentáre a návrhy boli veľkou devízou a skúsenosťou, ktorú naši potenciálni „start-up-isti“ získali. Vyhlásenie výsledkov ŠVK prebieha od roku 2013 v areáli na Šrobárovej ulici a je sprevádzané s ďalšími akciami ScienceFestu ako sú ŠTRK a Karaoke show. Ukazuje sa, že tento formát vyhlásenia výsledkov si nachádza medzi študentmi a učiteľmi čoraz väčšiu obľubu. Na vyhlásení výsledkov boli ocenené príspevky, ktoré odborné poroty vyhodnotili ako v jednotlivých sekciách ako najlepšie. Samozrejme, nie všetci účastníci ŠVK sa mohli dostať medzi laureátov. Avšak všetci účastníci ŠVK sa môžu považovať v istom zmysle za víťazov, lebo urobili niečo pre rozvoj svojej osobnosti, investovali do svojho vzdelania a prispeli k zveľaďovaniu a rozširovaniu poznania v oblasti prírodných vied, matematiky a informatiky.

Download the e-book for free (pdf)

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website