Duchovnosť v (re)interpretácii diel slovenskej literatúry

E-book

Ivica Hajdučeková

Súbor štúdií zaradených do monografickej publikácie Duchovnosť v (re)interpretácie diel slovenskej literatúry vznikal a dozrieval postupne, v priebehu viac ako desiatich rokov (2003 – 2015). Niektoré štúdie boli súčasťou obhájenej dizertačnej práce Kompozičné a sémantické osobitosti slovenskej medzivojnovej prózy (Prešov 2005), iné vznikli v rámci vedeckovýskumných (grantových) projektov, no všetky sa dotvárali na pozadí precizovania vybraných metodických prístupov. Štúdie boli postupne publikované v odborných časopisoch, vedeckých zborníkoch doma aj v zahraničí (presné údaje uvádzame v poznámkach pod čiarou aj v edičnej poznámke). Do monografie ich zoraďujeme podľa obdobia vzniku, nie publikovania, aby sa zachovala genéza autorkinej vedeckovýskumnej profilácie. Ich usporiadaním sú sekundárne rešpektované aj analyticko-interpretačné prieniky do poetiky konkrétnych textov. To je dôvod, prečo sa najprv uvádzajú práce zo slovenskej medzivojnovej literatúry a až po nich nasledujú tie, ktoré sú orientované na tvorbu slovenských realistov.

Download the e-book for free (pdf)

Quantity

978-80-8152-453-0

Data sheet

Method of publication:
E-book (pdf)
Editor:
Ivica Hajdučeková
Document type:
Monograph
Number of pages:
198
Available from:
05.11.2016
Year of publication:
2016
Edition:
1st edition
Publication language:
Slovak
Faculty:
Faculty of Arts
Note:
Monografia vznikla v rámci projektu VEGA č. 1/0736/15 Metodologické prieniky do (re)interpretácie diel slovenskej a svetovej literatúry (vedúci projektu prof. PhDr. Ján Gbúr, CSc.)
- Free for download

16 other products in the same category:

Dejiny filozofie ako filozofický problém

E-book

E-book

Vladimír Leško - Pavol Tholt (eds.)

Zborník štúdií z IV. medzinárodného filozofického sympózia Dejiny filozofie ako filozofický problém, ktoré sa uskutočnilo v dňoch 14. - 15. októbra 2010

Filozofický zborník je záverečnou prezentáciou výsledkov práce bádateľských kolektívov výskumných projektov VEGA 1/0650/08 - Heidegger a dejiny filozofie a VEGA 1/4679/07 - Asubjektívna fenomenológia Jana Patočku a dejiny filozofie riešených na katedre filozofie a dejín filozofie FF UPJŠ v Košiciach.

Download the e-book for free (pdf)

Poznanie, spoločnosť, dejiny. Stretnutie...

E-book

E-book

Miriama Filčáková (ed.)

Proceedings of the 11th Scientific Conference of Young Historians, organized by the Department of History at the Faculty of Arts, Pavol Jozef Šafárik University in Košice, in cooperation with the Slovak Historical Society at the Slovak Academy of Sciences, on October 19-20, 2021.

Currently, these histories are often presented as an extension of the history of science. The history of knowledge not only expands the boundaries of the history of science but also explores the boundaries between different forms of knowledge and ignorance. Just as studies of historical memory have expanded and complemented their interest in researching forgetting, the history of knowledge includes studies of ignorance. They focus on the change that has occurred over the past decades: from the sacralization of science and respect for professional knowledge to the rejection of science and constant questioning of professional knowledge, to which the history of knowledge must also respond. Findings as a product form the basis of human interactions and have their own past. What was the significance of knowledge and cognition in different historical periods? How did state power influence the development of knowledge and cognition? What can be considered knowledge in a particular historical era or culture? Finally, is there any human activity that cannot be considered knowledge?

Currently, in the field of the history of knowledge, a significant surge in research, publishing, and the emergence of new institutions can be observed. The eleventh doctoral conference—Meeting of Young Historians XI, organized by the Department of History at Pavol Jozef Šafárik University in cooperation with the Slovak Historical Society at the Slovak Academy of Sciences—will contribute to expanding the perspective on the past of knowledge and cognition. The conference, intended for Slovak and foreign doctoral students, aims to provide a space for presenting the latest results of scientific research, professional discussion, establishing contacts, developing cooperation, and exchanging experiences among the broader historical community. The starting point for the conference is a peer-reviewed proceedings volume consisting of publication outputs from active participants.

Download the e-book for free  (pdf)

Hegelova Fenomenológia ducha a súčasnosť

E-book

E-book

Vladimír Leško - Zlatica Plašienková (eds.)

Filozofický svet si pripomínal v roku 2007 výnimočné výročie – dvesto rokov od prvého vydania geniálnej práce Georga Wilhelma Friedricha Hegela Fenomenológia ducha (1807). Dozaista, môžeme mať rôzne hodnotové stupnice najdôležitejších filozofických prác napísaných v dejinách filozofie, ale vyššie uvedené Hegelovo dielo by v nich určite nemalo chýbať na popredných miestach. Hegelova Fenomenológia ducha rozhodujúcim spôsobom zmenila filozofický diskurz 19. storočia a výrazne ovplyvnila aj filozofiu v 20. storočí. Málokto z veľkých filozofov si po Hegelovi mohol dovoliť nevšímavo obísť filozofické dielo vrcholného predstaviteľa nemeckej klasickej filozofie z roku 1807 a nečerpať či už pozitívne alebo kriticky z jeho filozofického odkazu.  

Filozofickú konferenciu pod názvom Hegelova „Fenomenológia ducha“ a súčasnosť venovanú Hegelovej práci Fenomenológia ducha programovo pripravila a dňa 4. októbra 2007 v Košiciach zrealizovala Katedra filozofie a dejín filozofie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v spolupráci so Slovenským filozofickým združením pri Slovenskej akadémii vied v Bratislave. 

Download the e-book for free (pdf)

Heidegger – Nietzsche (problém interpretácie)

E-book

E-book

Štefan Jusko

The stimulus for this monograph was my two studies on Heidegger’s interpretation of Nietzsche’s ideas of the will to power and eternal return of the same, published in Heidegger and Modern Metaphysics (supported by the Slovak Research and Development Agency, APVV-14-0706, under the leadership of V. Leška and M. Sobotka). In the submitted monograph, I present both studies in expanded (particularly “Will to Power as Art”) and refined versions (“Eternal Return of the Same”) and add a third chapter addressing the question of the meaning of interpreting philosophical texts, which themselves are interpretations of other texts.

In seeking an appropriate approach to the meaning of interpretation, I conclude that—generally—the purpose of interpretation is to uncover the productive dimension of the interpreted text, which can only be revealed if the interpreter enters the text openly and as neutrally as possible. If the interpreter does not open themselves to the text, allowing it to interpret them in turn, interpretation remains trapped. I believe that without mutual openness between interpreter and interpreted, interpretation has no meaning and typically becomes either rejection or misinterpretation—a form of violence.

In the third chapter, which I consider foundational, I attempt to “balance” the interpretive context of “Heidegger–Nietzsche” from the first two chapters through a reversible context of “Nietzsche–Heidegger,” albeit with the risk that my interpretation of Nietzsche’s thought—specifically his ideas of eternal return and will to power—may remain subjective, even if unintended as misinterpretation. Ultimately, the ambition of the third chapter is to explore intersections between the two philosophers, one of which—a rudimentary yet significant overlap—I identify as Heidegger’s concept of being-in-the-world, reinterpreted through Nietzsche’s lens. It is Nietzsche who challenges us to adopt a self-defined stance toward the world, to confront what it means to be in the world.

The challenge for me—and perhaps the reader—is to remain faithful to oneself, which is only possible by persisting in the context of mutual interpretation between interpreter and interpreted, regardless of who/what is interpreting or being interpreted. For the context of being-in-the-world is always co-created by both sides.

Download the e-book for free  (pdf)

Násilie v sociálnej práci

E-book

Soňa Lovašová - Katarína ŠiňanskáMagdaléna Halachová  - Vladimír Lichner (eds.)

Ústrednou témou konferencie je násilie v sociálnej práci. Násilie sa v sociálnej práci vyskytuje v rôznych formách. Či už ako práca s klientmi – obeťami rôznych typov násilia, alebo ako práca s agresívnym klientom, keď obeťou je sám sociálny pracovník. Násilie v spoločnosti prudko narastá a sociálna práca je vedou, ktorá sa spoločnosti nutne musí prispôsobovať; je to jej podstata. Preto zvládanie agresívnych situácií v akejkoľvek podobe je pre sociálneho pracovníka dôležitou súčasťou osobnostnej výbavy. Žiaľ, aj ochrana sociálneho pracovníka pred násilím sa postupne stane nutnosťou a nás možno v budúcnosti neminie nácvik sebaobrany a znižovania agresivity ako súčasť prípravy na povolanie, či celoživotného vzdelávania. Zámerom tohoto zborníka je priblížiť odbornej aj laickej verejnosti problematiku násilia v sociálnej práci z rôznych uhlov pohľadu. Veríme, že sa tomuto vážnemu problému bude venovať čoraz viac pozornosti a že jednotlivé príspevky pomôžu čitateľovi pochopiť rozsah problému násilia v sociálnej práci.

Download the e-book for free (pdf)

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website