Medzinárodné právo verejné Druhá časť

€24.86
Tax included

Juraj Jankuv - Dagmar Lantajová  - Kristián Blaškovič  - Tomáš Buchta

 Daniel Arbet

Učebnica popisuje a analyzuje najdôležitejšie osobitné odvetvia medzinárodného práva verejného. Primárne je začlenené medzinárodné právo územných režimov, zahŕňajúce režimy štátneho územia, štátnych hraníc, hraničných režimov a cezhraničnej spolupráce, medzinárodné morské právo, medzinárodné kozmické právo, medzinárodné riečne právo, medzinárodné normy týkajúce sa Antarktídy a Arktídy, medzinárodné právo vzdušného priestoru a medzinárodné právo životného prostredia, ďalej medzinárodné právo upravujúce postavenie fyzických a právnických osôb, medzinárodnoprávny inštitút azylu, medzinárodné utečenecké právo a ľudské práva, medzinárodné právo upravujúce postavenie štátnych orgánov pre medzinárodné styky, ďalej právo medzinárodných organizácií a právo ozbrojených konfliktov, vrátane humanitárneho práva a napokon medzinárodné trestné právo, zahŕňajúce medzinárodnoprávny inštitút extradície.

Quantity
Last items in stock

978-80-7380-597-5

Data sheet

Method of publication:
Printed publication
Authors:
Juraj Jamkuv - Dagmar Lantajová - Kristián Blaškovič - Tomáš Buchta - Daniel Arbet
Document type:
Textbook
Number of pages:
463
Year of publication:
2016
Edition:
1st edition
Publication language:
Slovak
License:
Copyright

16 other products in the same category:

Informačná spoločnosť a medzinárodné právo

E-book

E-book

Adam Giertl - Ľubica Gregová Širicová (eds.)

Proceedings from the 5th Student Symposium held on April 21-22, 2013

The French delegate to the Commission on Human Rights, while discussing the inclusion of the term "media" in the article on freedom of expression in the draft of the International Covenant on Civil and Political Rights, wisely urged other members of the commission to be forward-looking regarding the information media of the future.

The discussion took place in 1950, when delegates could not yet foresee the impact of the internet on social relations. Given that it is now clear that information technologies significantly influence law, including international law, the organizers of the student symposium decided to dedicate its sixth edition to the theme "Information Society and International Law."

Students of the Faculty of Law, after registering for the symposium, first focused on preparing their contributions, with each participant having access to a consultant if needed. This year, the list of consultants, in addition to members of the Institute of European Law and the Department of International Law, was expanded to include an expert in intellectual property law, Mgr. Martin Husovec, a graduate of our Faculty of Law and currently an IMPRS-CI doctoral student at the Max Planck Institute for Intellectual Property and Competition Law. We also take this opportunity to thank him for dedicating his time to the students and providing them with valuable advice in preparing their contributions. After the preparatory phase, the symposium itself took place, with the aim of presenting the prepared contributions and discussing them.

The presented contributions reflected a wide range of intersections between international law and the information society.

Download the e-book for free (pdf)

Návrh metodického postupu medzinárodných...

E-book

E-book

Lucia BakošováĽudmila ElbertĽubica Gregová Širicová 

Disasters, whether natural or industrial, have a serious impact on the functioning of society and are a negative phenomenon which, with the increasing impact of climate change, is increasingly affecting the sustainable development and prosperity of States. Their increasing regularity and intensity affect the current evolution not only of social life, but also of legal debates on the necessity of responding to international and national disaster response, eliminating their negative consequences and protecting affected persons. No State is immune to the occurrence of disasters, and this also applies to the Slovak Republic, which is mostly affected by sudden natural disasters, namely floods, landslides, droughts, fires, windstorms and snow calamities.

The subject of this publication is the proposal of the methodological guidelines regulating the activities of NGOs in case of disaster, as well as cooperation with the state affected by the disaster, and the glossary of legal terms which need to be clear and unified in case of disaster. Slovak and English version of the proposal is basic precondition of its usability not only for the state organs of the Slovak republic and Slovak NGOs, but also for foreign NGOs.The Proposal of the methodological guidelines is the result of the research project VVGS-PCOV 2018-459: Návrh metodického postupu mimovládnych organizácií v prípade katastrofy v podmienkach Slovenskej republiky (The Proposal of the methodological guidelines for the non-governmental organisations in case of disaster in conditions of the Slovak republic).

Download the e-book for free  (pdf)

Európska prokuratúra v Slovenskej republike

E-book

E-book

Martina Jánošíková - Dominika Marčoková Becková (eds.)

The peer-reviewed Proceeding of Scientific Papers is dedicated to the issue of the European Public Prosecutor's Office and is the result of a scientific project APVV-18-0421 European Public Prosecutor's Office in Connections of the Constitutional Order of the Slovak Republic as Strengthening of the European Integration through Law. In their works, the authors of scientific papers, dealt with the issue of the European Public Prosecutor's Office in the context of European Union law and criminal law, as well as the relation of the European Public Prosecutor's Office with the national prosecutor's office and law enforcement authorities. The scientific works published in the proceeding dealt with the topics of the reasons for the establishment of the European Public Prosecutor's Office, the position of the European Public Prosecutor's Office in the institutional system of the EU and the Slovak Republic, relations of cooperation and coordination between the European Public Prosecutor's Office and the Public Prosecutor's Office of the Slovak Republic, the protection of the constitutionality and legality of the procedures and decisions of the European Public Prosecutor's Office, with special attention to the protection of fundamental rights, as well as the first result and evaluation of the operation of the European Public Prosecutor's Office in the Slovak Republic. Thanks to the content of scientific papers, the reader can get a more comprehensive idea of this new body of the European Union, which operates in an area traditionally associated with state sovereignty and represents another step forward in the integration processes represented by the European Union.

Download the e-book for free (pdf)

Regionalizmus a jeho prínos pre všeobecné...

E-book

E-book

Ján Klučka a kol.

Predkladaná monografia „Regionalizmus a jeho prínos pre všeobecné medzinárodné právo“ bola spracovaná na Ústave európskeho práva a oddelení medzinárodného práva Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach v rámci rovnomenného projektu (APVV-0823-11) uskutočneného v rokoch 2011 – 2015 a predstavuje jeden z jeho finálnych publikačných výstupov. Hlavným dôvodom výberu témy bola snaha o hodnotenie regionalizmu v jeho rôznych podobách vo vzťahu k medzinárodnému právu a na druhej strane hodnotenie miesta, významu a úlohy medzinárodného práva na vzniku a fungovaní rôznych foriem regionálnych zoskupení. Je totiž skutočnosťou, že hoci je regionalizmu venovaná čoraz väčšia pozornosť doktríny, komplexnejšie posúdenie jeho vplyvu na medzinárodné právo a vice versa v nej doteraz absentuje. Túto medzeru sa pokúša čiastočne odstrániť predkladaná monografia. Na pozadí stručného historického vývoja regionalizmu, ako aj jeho obsahovej a terminologickej zložky sa v monografii podrobnejšie skúmajú jednotlivé druhy regionalizmu v podobe starého a nového regionalizmu, ako aj zmluvného a inštitucionálneho regionalizmu, ďalej ich osobitosti, ako aj prínos k všeobecnému medzinárodnému právu. Pozornosť sa tiež venuje špecifickému fenoménu súčasného regionalizmu, a to vplyvu Európskej únie na jeho stabilizáciu a rozvoj ako faktickými opatreniami, tak aj sústavou opatrení upravených medzinárodnými zmluvami. Jedná sa o zmluvy uzavierané Európskou úniou na strane jednej s medzinárodnými organizáciami, skupinami štátov či jednotlivými štátmi na strane druhej. V tejto súvislosti sa analyzuje problematika interregionalizmu, resp. zmluvného interregionalizmu v rámci jeho špecifík a prínosu k všeobecnému medzinárodnému právu. Vzhľadom na svoju závažnosť je osobitná kapitola monografie venovaná pôsobeniu a vplyvu koncepcie rule of law v kontexte súčasného regionalizmu pri zohľadnení jej osobitostí v rôznych modeloch regionálnych zoskupení v rôznych častiach sveta. Nasledujúce kapitoly monografie sa venujú kodifikácii medzinárodného práva, ktorú si vynútila nutnosť jednotnej úpravy vzťahov, do ktorých vstupujú regionálne organizácie v súčasnom období, ako aj posúdeniu možného vplyvu pravotvornej činnosti a aplikácie pravidiel medzinárodného práva regionálnymi organizáciami v kontexte tzv. fragmentácie medzinárodného práva. Autori sa domnievajú, že sa im v zásade podarilo identifikovať hlavné styčné oblasti súčasného regionalizmu a medzinárodného práva, ich vzájomný vplyv, ako aj prínos rôznych foriem regionalizmu k všeobecnému medzinárodnému právu. Vzhľadom na to, že v prípade regionalizmu sa jedná o dynamicky sa rozvíjajúci segment súčasných globalizovaných medzinárodných vzťahov, ako aj medzinárodného práva, monografia zachytáva len súčasný stav jeho vzťahov k medzinárodnému právu a analýza ich vzájomných vzťahov v budúcom období sa preto javí nielen ako vhodná, tak aj žiadúca.

Download the e-book for free (pdf)

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website