Geografické poznatky bez hraníc - výber z maďarských a slovenských príspevkov z fyzickej a humánnej geografie.

E-book

Dušan Barabas a kol.

Predkladaný text je výsledným produktom práce v rámci projektu „Tanuljunk egymástól!/Učme sa jeden od druhého!“ Projekt vznikol na základe dlhoročných kontaktov pracovníkov Centra regionálnych výskumov Maďarskej akadémie vied a Ústavu geografie Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach ako prirodzená snaha o rozširovanie vzájomnej spolupráce. Prvým krokom bola spolupráca v rámci projektov Intereg II, do ktorej sa zapojil široký okruh pracovísk tak akademického, ako aj mimo akademického prostredia. Tento prvý pokus nebol úspešný z dôvodu administratívnych chýb. Z toho dôvodu bol po vzájomnej dohode s Maďarskou stranou pripravený a vypracovaný projekt HUSK/0801/1.6.1/0003 „Tanuljunk egymástól!/Učme sa jeden od druhého!“, ktorý bol schválený a spolufinancovaný Európskym fondom regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Maďarská republika - Slovenský republika 2007 - 2013.

Konkrétny cieľ projektu zahŕňal usporiadanie niekoľkých stretnutí, kde slovenskí a maďarskí odborníci v oblasti geografie prezentovali svoj výskum a myšlienky. Zároveň sa podujali dodať materiál reprezentujúci ich prácu. V rámci šiestich stretnutí sa počas prvej etapy projektu stretlo 30 výskumníkov zo Slovenska a 30 výskumníkov z Maďarska, ktorí predstavili výsledky svojej práce a dodali záverečné výstupy v rozsahu 1 autorského hárku.

Stretnutia neboli samoúčelné. Vznikol rámec pre kooptovanie vedeckých tímov, ktoré by mohli aj v budúcnosti naďalej spolupracovať. Táto kooperácia určite prispeje nielen ku konkrétnym osobným kontaktom, ale bude aj základom pre tvorivú vedu na oboch stranách hranice. Projekt trvajúci jeden rok priniesol vedecký zborník, v ktorom sú predstavené niektoré špecifické problémy z geografie Maďarska a Slovenska. Ich predstavenie poslúži k porovnaniu teoreticko-metodologických východísk použitých pri riešení podobných problematík, prípadne umožní porovnať efektívnosť a výpovednú hodnotu dosiahnutých výsledkov. V zborníku sú publikované aj texty, ktoré nemajú tematicky zodpovedajúci náprotivok. Sú však inšpiráciou pre výskumníkov z opačnej strany. Predložený materiál si taktiež kladie ambíciu slúžiť ako doplnkový študijný text pre slovenských a maďarských vysokoškolákov, ako aj odbornú a laickú verejnosť.

Veríme, že vďaka realizovanému projektu a jeho výstupu vo forme vedeckého zborníka sa nám podarí stierať existujúce hranice a byť bližšie jeden k druhému.

Download the e-book for free (pdf)

Quantity

978-80-7097-836-8

Data sheet

Method of publication:
E-book (pdf)
Editors:
Dušan Barabas a kol.
Document type:
Proceedings
Number of pages:
426
Available from:
15.08.2010
Year of publication:
2010
Edition:
1st edition
Publication language:
Hungarian
Slovak
Faculty:
Prírodovedecká fakulta
Note:
Táto publikácia vznikla v rámci projektu HUSK 0801/1.6.1/0003 "Tanuljunk egymástól! / Učme sa jeden od druhého!"
- Free for download

16 other products in the same category:

Študentská vedecká konferencia PF UPJŠ 2015

E-book

E-book

Vladimír Zeleňák(ed.)

Zborník obsahuje abstrakty príspevky účastníkov Študentskej vedeckej konferencie PF UPJŠ v Košiciach, ktorá sa konala 22. apríla 2015.

Milí študenti, kolegyne a kolegovia! Už po tretí krát vychádza zborník zo Študentskej vedeckej konferencie (ŠVK) na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ktorý práve čítate. ŠVK sa teší dlhodobej obľube medzi študentmi a učiteľmi fakulty a teší nás, že ináč to nebolo ani v tomto roku, keď bolo do ŠVK prihlásených 128 príspevkov. Príspevky boli zaradené do 19 sekcií, ktoré navyše dopĺňala otvorená súťaž v programovaní a finále súťaže IHRA. Vystúpenie na ŠVK je pre mnohých študentov aj jednou z prvých príležitostí na získanie skúseností s prezentáciou svojich výsledkov pred odborným publikom. Ak si uvedomíme počet prihlásených príspevkov, pripočítame k nim členov odborných porôt z radov učiteľov fakulty ako aj divákov, ktorí sa prišli podporiť svojich spolužiakov na vystúpeniach, je ŠVK podujatím, keď sa v jednom čase a na jednom mieste stretáva veľká časť študentskej a akademickej obce fakulty. Mnohé abstrakty príspevkov prezentované v tomto zborníku vznikli v rámci práce študentov na čiastkových úlohách, ktoré sú súčasťou výskumných zámerov na ústavoch PF UPJŠ. Abstrakty príspevkov predstavujú svojim spôsobom prehľad výskumných tém na jednotlivých pracoviskách PF UPJŠ. Zborník z ŠVK je tak dobrým nástrojom, ktorý môžu použiť študenti a učitelia fakulty na jej prezentáciu smerom navonok, k partnerom, zamestnávateľom, potenciálnym spolupracovníkom. O spoluprácu pri organizovaní ŠVK už dlhšie prejavujú záujem aj partneri z praxe. Od roku 2005 udeľuje zoskupenie IT spoločností Cenu za najoriginálnejšiu prácu a Cenu za prácu s najlepšími vyhliadkami na praktické využitie. V roku 2015 bola po prvýkrát otvorená sekcia, s názvom „Predstav svoj nápad!“, založená na myšlienke start-up projektov. Do sekcie boli prihlásené tri príspevky, kde študenti predstavili svoje nápady s potenciálnym využitím v praxi. Ich zámery boli hodnotené úspešnými manažérmi zo spoločností GlobalLogic, Košice IT Valley a AmCham, EXIsport, Investeers, KPMG. Vystúpenie študentov pred porotou, jej komentáre a návrhy boli veľkou devízou a skúsenosťou, ktorú naši potenciálni „start-up-isti“ získali. Vyhlásenie výsledkov ŠVK prebieha od roku 2013 v areáli na Šrobárovej ulici a je sprevádzané s ďalšími akciami ScienceFestu ako sú ŠTRK a Karaoke show. Ukazuje sa, že tento formát vyhlásenia výsledkov si nachádza medzi študentmi a učiteľmi čoraz väčšiu obľubu. Na vyhlásení výsledkov boli ocenené príspevky, ktoré odborné poroty vyhodnotili ako v jednotlivých sekciách ako najlepšie. Samozrejme, nie všetci účastníci ŠVK sa mohli dostať medzi laureátov. Avšak všetci účastníci ŠVK sa môžu považovať v istom zmysle za víťazov, lebo urobili niečo pre rozvoj svojej osobnosti, investovali do svojho vzdelania a prispeli k zveľaďovaniu a rozširovaniu poznania v oblasti prírodných vied, matematiky a informatiky.

Download the e-book for free (pdf)

Pokročilé elektrochemické metódy

E-book

E-book

Ivana Šišoláková - Radka Gorejová - Jana Shepa - Renáta Oriňaková

The university textbook "Advanced Electrochemical Methods" is a teaching aid intended for master's or doctoral students studying electrochemical subjects at the Department of Physical Chemistry, Faculty of Science, Pavol Jozef Šafárik University in Košice. These textbooks follow and further develop textbooks focused on the basic electrochemical methods currently used in modern research. The presented teaching texts are processed in sixteen clear chapters, where they provide a theoretical principle and derivation of electrochemical processes and mechanisms in individual methods. Teaching texts also consist of practical laboratory exercises, in which students can try out the real application of the studied electrochemical methods. The practical tasks are focused primarily on the demonstration of research that is carried out at our workplace. Students will be able to try, for example, electrochemical modification of the electrode surface, preparation of electrochemical sensors for the determination of analytes, preparation and characterization of a dye-sensitized solar cell or electrochemical evolution of hydrogen.

Download the e-book for free (pdf)

Počítačová fyzika II

E-book

E-book

Milan Žukovič

This textbook is intended for master's degree students and is a follow-up to the Computational Physics I course studied at the bachelor's level. The content of the textbook Computational Physics II focuses on stochastic methods of solving physical problems, mainly on Monte Carlo (MC) simulation of many-particle systems. The focus on this computationally intensive approach is motivated by the gradual increase in the computing capacities of ordinary computers as well as the introduction of high-performance computing clusters. This has led to significant progress in the development of new simulation techniques, thanks to which MC simulations have found application in various areas of research and application practice. Considering the main research focus of the department, this text is particularly devoted to the presentation of basic and more advanced MC simulation techniques applied to a simple Ising spin model in order to investigate its magnetic, thermodynamic and critical properties. The next part is devoted to MC simulations of random processes. It focuses on the simplest but also the most basic random walk process and demonstrates its applications in financial analysis and the solution of a quantum system described by the time-dependent Schrödinger equation. The last part is dedicated to the basics of molecular dynamics, applied to simulating the classical movement of atoms in a given force field. By mastering the problems addressed in this course, students will obtain a potential tool for working out of their diploma theses, or a methodology useful for their further scientific and research practice in the field of investigating of complex systems. The lectured topic is subsequently exercised in the form of preparing projects implemented in the freely distributable software Octave, which is easy on the user's programming skills and which students have the opportunity to familiarize themselves with in the previous study.

Download e-book for free (pdf)

Úvod do termodynamiky

E-book

E-book

Michal Jaščur - Michal Hnatič

V tomto učebnom texte sú spracované základy fenomenologickej termodynamiky v rozsahu, ktorý je prednášaný v štandardných kurzoch teoretickej fyziky na bakalárskom stupni študijného programu Fyzika. Mierne zredukovaný rozsah sa prednáša tiež na všetkých medziodborových študijných programoch v kombinácii s fyzikou. Časová dotácia pre jednotlivé kurzy bola v posledných rokoch mierne zredukovaná, čomu zodpovedá náš výber a rozsah jednotlivých tém. Našou primárnou snahou bolo dostatočne fundovane vysvetliť kľúčové pojmy a zákony termodynamiky, ktoré sú nutné pre zvládnutie ďalších teoretických fyzikálnych kurzov na magisterskom stupni štúdia (napr. Štatistická fyzika, Fyzika kondenzovaných látok, Kvantová teória tuhých látok, Kvantová teória magnetizmu atp.). Kniha tiež prestavuje nutné minimum vedomostí, ktoré sú nevyhnutné pre štúdium ďalších aplikácií termodynamiky v biofyzike, biológii, chémii, prípadne v inžinierskych odboroch. Porozumenie jednotlivých častí, ale aj textu ako celku vyžaduje ovládanie základných pojmov termodynamiky na úrovni kurzu Všeobecnej fyziky a znalosti v rozsahu štandardného univerzitného kurzu matematiky. Jednotlivé témy sú spracované s maximálnym dôrazom na koncepčnosť a matematickú rigoróznosť. Tak ako v iných teoretických disciplínach, aj v termodynamike vyžaduje pochopenie kľúčových pojmov a zákonov paralelné riešenie praktických úloh k jednotlivým témam, čo sa prirodzene deje na numerických cvičeniach, ktoré sú súčasťou kurzu. Pre čitateľov, ktorí nie sú univerzitnými študentami odporúčame ako cvičebnicu knihu R. Kubo: Thermodynamics, North Holland Publishing Company (1968). Tak ako každá kniha, aj tento text nie je dokonalý a určite sa v ňom nájdu nedostatky rôzneho charakteru. Budeme preto vďační každému čitateľovi za konštruktívne obsahové i formálne pripomienky. Na záver chceme poďakovať Janke Jaščurovej za jazykové korekcie a Ing. Mgr. Viliamovi Štubňovi za technickú podporu pri spracovaní obázkov v tomto učebnom texte a tiež za korekcie textu.

Download the e-book for free (pdf)

Metodika tvorby učebných úloh a didaktických...

E-book

E-book

Mária Ganajová

Súčasná výučba chémie má svoje špecifické problémy. Na jednej strane sa v dôsledku posunutia ťažiska učiva chémie v prospech učiva teoretického, zvýšila náročnosť učiva chémie a v súvislosti s tým, sa znížil záujem žiakov o chémiu. Nezáujem žiakov o chémiu je najviac podporovaný názorom, že je to práve chémia, ktorá výrazne prispieva k zhoršovaniu kvality životného prostredia. Na druhej strane žijeme v dobe, keď sa s produktami chémie stretávame prakticky všade. Nutné je spoznať základy chémie čo najlepšie, preto je otázka zvýšenia záujmu o výučbu chémie a zvýšenia jej účinnosti veľmi aktuálna.
Do slovenských škôl vstúpili štátne vzdelávacie programy ako základ pre tvorbu školských vzdelávacích programov. Tu je kladený dôraz nielen na získavanie určitej sumy znalostí, ale na vytváranie a rozvíjanie kľúčových a špecifických kompetencií žiakov, na ich prípravu pre celoživotné vzdelávanie a uplatnenie sa v živote. Preto je stále väčšia pozornosť venovaná jednému zo základných didaktických prostriedkov pre zvýšenie aktivity žiakov vo výučbe, a tým aj zvýšenie efektívnosti výučby chémie – učebným úlohám.
Z teórie aj z praxe výučby chémie vieme, že učebné úlohy, otázky, príklady, cvičenia atď., sú jednými z dôležitých súčastí každej vyučovacej hodiny. Učebné úlohy sa uplatňujú vo všetkých fázach výučby – vo fáze motivačnej, vo fáze osvojovania učiva, vo fáze upevňovania učiva a vo fáze kontroly osvojeného učiva. Je teda zrejmé, že každý učiteľ sa ocitne skôr či neskôr v situácii, keď bude musieť učebné úlohy vyberať z učebníc, pracovných zošitov, zbierok a príkladov, alebo ich tvoriť sám.
Vedecká monografia je určená pedagogickým odborníkom i učiteľom chémie, ktorá ich má zoznámiť s ukážkami rôznych typov a foriem učebných úloh a so základmi ich tvorby v chémii a môže byť pre nich nápomocná pri tvorbe atestačných prác zameraných na tvorbu testov a ich štatistické vyhodnotenie.

Download the e-book for free (pdf)

Študentská vedecká konferencia PF UPJŠ 2017

E-book

E-book

Katarína CechlárováEva Pitoňáková (eds.)

Proceedings of Abstracts from Contributions by Participants of the Student Scientific Conference at the Faculty of Science, UPJŠ in Košice, Held on April 26, 2017

This is the fifth edition of the proceedings from the Student Scientific Conference (ŠVK) at the Faculty of Science, Pavol Jozef Šafárik University in Košice. We are pleased that ŠVK has become an integral part of faculty life and a showcase for the quality of education provided. In 2017, ŠVK took place as part of the traditional Science Days on April 26, 2017. 105 students from the Faculty of Science presented their work. Contributions were organized into 15 sections, supplemented by an open programming competition involving 17 students and the final round of the IHRA competition, which included 27 teams from across Slovakia.

The abstracts in this proceedings demonstrate that students at the Faculty of Science, UPJŠ, acquire knowledge and skills in their field not only through theoretical study of disciplines but also through active engagement in solving partial scientific problems aligned with research goals at the faculty’s institutes. These abstracts also provide an overview of the faculty’s scientific activity, which we believe will be of interest to the broader public.

doc. RNDr. Gabriel Semanišin, PhD.

Dean of the Faculty

Download the e-book for free (pdf)

Cell Biophysics II

E-book

E-book

Katarína Štrofeková

Cell Biophysics II is the one semester comprehensive course textbook for PhD students. It encompasses basic principles and mechanisms underlying cell physiology and biophysics with aims:

• General knowledge of the principles of cellular function, including membrane, cytoplasmic and nuclear roles in normal and abnormal conditions.
• In-depth understanding of the mechanisms underlying the cell functions at the molecular and subcellular level.
• Awareness of cell pathologies that lead to specific disease symptoms and phenotypes.
• The ability to apply learned principles to solve new problems (analysis & synthesis).

Download the e-book for free (pdf)

Zborník príspevkov z 11. Dní doktorandov...

E-book

E-book

Martin Bačkor - Silvia Mihaličová (eds.)

Zborník príspevkov z konferencie 11. DNI DOKTORANDOV EXPERIMENTÁLNEJ BIOLÓGIE RASTLÍN a 13. KONFERENCIE EXPERIMENTÁLNEJ BIOLÓGIE RASTLÍN, KOŠICE, 9. – 13. september 2013

13. KONFERENCIA EXPERIMENTÁLNEJ BIOLÓGIE RASTLÍN
(sekcie)
1. Bunková biológia a cytológia: Michal Martinka
2. Vývinová biológia a morfogenéza: Alexander Lux
3. „Omiky“ – genomika, transkriptomika a proteomika: Boris Vyskot
4. Hormonálna regulácia rastu a vývinu rastlín: Jana Albrechtová
5. Fotosyntéza, tvorba a transport asimilátov: Jiří Šantrůček
6. GMO a rastlinné biotechnológie: Eva Čellárová
7. Biofyzikálne signály a optické vlastnosti rastlín: Jan Nauš
8. Fyziológia stresu: Ľudmila Slováková
9. Interakcie rastlín s organizmami: Martin Bačkor
10. Voda a minerálna výživa rastlín: Miroslav Repčák
11. Produkþná biológia rastlín a poľnohospodárstvo: Václav Hejnák
12. Ekologická biológia rastlín a globálne klimatické zmeny: Michal Marek

11. DNI DOKTORANDOV EXPERIMENTÁLNEJ BIOLÓGIE RASTLÍN
(sekcie)
1. Molecular & Cell Genetics: Viktor Žárský
2. Developmental Biology: Alexander Lux
3. Biochemistry & Physiology: Jiří Šantrůček
4. Systematics & Evolution: Jana Albrechtová
5. Ecophysiology: Jana Albrechtová ​

Download the e-book for free (pdf)

Zbierka príkladov z atómovej a jadrovej fyziky

E-book

E-book

Janka Vrláková - Adela Kravčáková - Stanislav Vokál

Predkladaná „Zbierka príkladov z atómovej a jadrovej fyziky“ je určená ako základný študijný materiál k prednáškam zo Všeobecnej fyziky IV v druhom ročníku bakalárskeho jednoodborového štúdia fyziky a medziodborového štúdia v kombinácii s fyzikou na Prírodovedeckej fakulte Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach. Jej cieľom je podporiť samostatnú prácu študentov a riešením vybraných úloh prehĺbiť získané poznatky z daného kurzu fyziky. Je rozdelená na tri hlavné časti: Atómovú fyziku, Jadrovú fyziku a Experimentálne metódy jadrovej fyziky. Každá tematická kapitola obsahuje prehľad základných pojmov, vzťahov a vzorcov, potrebných na lepšie pochopenie vzorových príkladov a na vyriešenie priloženého súboru neriešených príkladov.

Download the e-book for free (pdf)

Book of abstracts - New trends in chemistry,...

E-book

E-book

Zuzana Orságová Králová (ed.)

The scientific book of abstracts is a summary of the contributions of teachers, scientists and other conference participants, which contain the original results of their scientific and research activities. Their work will be the subject of the next domestic conference "New trends in chemistry, research and education 2019". The conference is a space for dialogue between scientific academics on the one hand and professional staff and students on the other.

The contributions published in this volume can be divided according to content into the field of analytical, inorganic, physical, organic chemistry, biochemistry and didactics of chemistry. All contributions are interesting and can be used in further creative scientific and research work, in the process of education and in practical work.

Download the e-book for free  (pdf)

POROUS MATERIALS FOR ENVIRONMENTAL APPLICATIONS...

E-book

E-book

Miroslav Almáši (ed.)

The book of abstracts from the conference "Porous Materials for Environmental Applications 2024" is a collection of contributions of the conference participants, which contain original results of their scientific and research activities. The conference was aimed to share new findings dealing with the preparation, characterization and application of porous materials in environmental fields.

Download the e-book for free (pdf)

NOVEL TRENDS IN CHEMISTRY, RESEARCH AND...

E-book

Jana Šandrejová - Andrea Gajdošová (eds.)

The scientific book of abstracts from the conference „Novel Trends in Chemistry, Research and Education 2024“ is a summary of the contributions of conference participants, which contain the original results of their scientific and research activities. The contributions published in this volume are divided according to content into the fields of analytical, inorganic, organic, physical chemistry, biochemistry and didactics of chemistry.

Download the e-book for free (pdf)

Základné fyzikálne praktikum III.

E-book

E-book

Janka Vrláková - Stanislav Vokál

Atómová a jadrová fyzika sú pomerne mladé vedecké disciplíny tvoriace záverečnú časť všeobecného kurzu fyziky na PF UPJŠ. Ich cieľom je výklad podstaty základných fyzikálnych vlastností atómov, atómového jadra a elementárnych častíc.
To je aj obsahom prednášok a cvičení „Všeobecná fyzika IV“ v 2. ročníku bakalárskeho stupňa štúdia fyziky na Prírodovedeckej fakulte (PF) Univerzity P.J. Šafárika (UPJŠ) v Košiciach. Na ne nadväzujú voliteľné prednášky „Jadrové žiarenie v životnom prostredí“, „Úvod do fyziky mikrosveta“ v 3. ročníku bakalárskeho stupňa jednoodborového štúdia fyziky, príp. učiteľského štúdia fyziky v kombinácii s iným predmetom a „Subjadrová fyzika“ v 1. ročníku magisterského stupňa učiteľského štúdia fyziky v kombinácii s iným predmetom. V spomenutých prednáškach sú predstavené najnovšie experimentálne poznatky o štruktúre a chovaní mikrosveta pomocou fyzikálnych teórií a ich nasledujúcej experimentálnej previerke v experimente.
Hlbšie pochopenie tohto rozsiahleho materiálu by mal umožniť aj tento vysokoškolský učebný text „Základné fyzikálne praktikum III“, ktorého prvá časť je pred Vami. Tieto skriptá obsahujú základné úlohy z praktika jadrovej fyziky realizované na Katedre jadrovej a subjadrovej fyziky (KJSF) PF UPJŠ v posledných rokoch v zimnom semestri na bakalárskom stupni štúdia fyziky, či už jednoodborovom, alebo v kombinácii s iným predmetom. Predložené učebné texty predstavujú prepracovanie a doplnenie starších skrípt (M. Karabová a kolektív, Základné fyzikálne praktikum, PF UPJŠ, 1984) používaných na KJSF doteraz.

Download the e-book for free (pdf)

Aproximačné a pravdepodobnostné algoritmy

E-book

E-book

Ondrej KrídloGabriel Semanišin

For computer scientists, the constant challenge is to seek efficient algorithms and various technical and implementation possibilities to improve the computational complexity of currently known algorithms. Partial solutions are offered by approaches such as grid-based methods and parallelization of computation. Quantum computers represent a significant but still unfulfilled promise. From a theoretical perspective, probabilistic and approximation approaches provide very effective solutions, and these are the methods we aim to explore in detail.

These electronic university textbooks serve as supplementary materials for the course Approximation and Probabilistic Algorithms. They were developed from the authors' materials and contributions by Prof. RNDr. Viliam Geffert, DrSc., whom the authors thank for providing the manuscript. Acknowledgments also extend to RNDr. Ján Katrenič, PhD., who prepared the first set of exercises for the course, and Žaneta Semanišinová, who reviewed large portions of the text and contributed suggestions for its improvement.

Download the e-book for free (pdf)

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website