- New

Zavolajte nám:
+421 55 234 1635E-book
Predkladaná publikácia sa zaoberala problematikou písania záverečných prác, tvorby bibliografických odkazov a systémov citovania s aplikáciou normy STN ISO 690: 2012, Informácie a dokumentácia. Návod na tvorbu bibliografických odkazov na informačné pramene a ich citovanie. Úvodná kapitola popisovala delenie záverečných prác a proces od výberu a zadania témy práce až po jej obhajobu. Formálnej úprave práce bola venovaná druhá kapitola. V tretej kapitole bola podrobne vysvetlená tvorba bibliografického odkazu a jednotlivé systémy citovania. Všeobecným pravidlám citovania sa venovala záverečná kapitola. Cieľom autorov bolo poskytnúť študentom všetky informácie a potrebné usmernenia týkajúce sa formálnej úpravy a citovania, ktoré sú potrebné na napísanie záverečnej práce.
Data sheet
E-book
The aim of the presented monograph is primarily to introduce Patočka's concept of the philosophy of history as comprehensively as possible, although I am aware that this is by no means an easy task. This difficulty arises not only because, as already mentioned, there is currently no extensive and exhaustive work on this topic.
While there is a relatively large number of studies devoted to Patočka's concept of the philosophy of history, none of them, however, examine this concept from a comprehensive perspective as a unified whole – most focus on specific partial issues (and there are many) stemming from this concept. This fact, incidentally, serves as clear evidence to me that this is undoubtedly a highly demanding topic.
E-book
Lukáš Katriňák (ed.)
Meeting of Young Historians VII.
Proceedings of contributions from the 7th scientific conference of young historians, organized by the Department of History at the Faculty of Arts of UPJŠ in Košice,
European Network Remembrance and Solidarity,
Centre of Social and Psychological Sciences SAS,
Historical Institute SAS,
and the Slovak Historical Society at SAS, held on October 25, 2017 in Košice.
E-book
Mikuláš Jančura - Maroš Melichárek (eds.)
Študentská vedecká konferencia je v rámci akreditovaných študijných programov Katedry histórie Filozofickej fakulty UPJŠ definovaná ako povinne voliteľný predmet. Po prvý krát bola na pôde katedry usporiadaná v roku 2011. Primárnym cieľom, tohto už tradičného podujatia, je prezentácia čiastkových výstupov študentského autorského výskumu, naviazaného predovšetkým na vybrané faktické časti či teoretické východiská bakalárskych a magisterských záverečných prác. Z toho vyplýva aj široké tematické spektrum vnútorného obsahu jednotlivých konferencií. Okrem udelenia kreditov za absolvovanie disponuje konferencia vo vzťahu k študentom celým radom pridaných hodnôt, ktorých sprostredkovanie možno chápať ako jej sekundárne ciele.
Študenti, ktorí sú na rôznych stupňoch ich študijného rastu, tak majú pri príprave svojich príspevkov možnosť intenzívnejšie spolupracovať so svojimi školiteľmi, v rámci konferencie prezentovať svoje poznatky pred širším auditóriom a v neposlednom rade, majú možnosť dostať spätnú väzbu od odbornej komisie tvorenej pedagógmi z Katedry histórie. Nemenej dôležité je tiež nadobudnutie schopností prezentovať „veľký“ text v limitovanom časovom úseku, vysporiadať sa s konštruktívnou kritikou a adekvátne na ňu reagovať či schopnosť adekvátne a pružne reagovať na otázky a podnety v otvorenej diskusii. Ako organizátori podujatia a zároveň vysokoškolskí pedagógovia považujeme za dôležité tieto schopnosti a kompetencie u študentov rozvíjať. Zároveň máme za to, že toto nadobudnuté poznanie môžu študenti pozitívne využiť vo svojej budúcej praxi a to či už ako profesionálni historici, alebo ako učitelia dejepisu.
Od roku 2011 sa študentská vedecká konferencia teší relatívne čulému záujmu čo dokladuje každoročný priemerný počet 10 až 15 prednášajúcich. Svoje príspevky v rámci 10 ročnej tradície podujatia predniesli aj študenti, ktorí v súčasnosti pôsobia ako úspešní doktorandi, vysokoškolskí tvoriví zamestnanci, výskumníci a učitelia dejepisu. Spomenúť možno napr. mená ako Dominika Kleinová (KKD UP), Vavrinec Žeňuch (IH FF PU), Katarína Lukáčová (KH FF UPJŠ), Peter Pavonič, Zuzana Janíková (KH FF UPJŠ), Oliver Zajac (HÚ SAV), Michal Mako (FF MUNI) či Miroslava Gallová a Patrícia Fogelová (SvÚ CSPV SAV v Košiciach).
Na tomto základe sme ako organizátori považovali za prínosné, aby sme „okrúhly“ ročník študentskej vedeckej konferencie kvalitatívne posunuli vyššie a dali možnosť študentom svoje príspevky publikovať. V rámci predkladaného zborníka je publikovaných 7 textov, z toho 4 z bakalárskeho a 3 z magisterského stupňa štúdia. Príspevky postihujú širšie spektrum, prevažne kultúrno-historických tém v časovom horizonte od raného stredoveku až po druhú polovicu 20. storočia, čo dokladá zároveň aj širokú paletu spracovávaných tém záverečných prác na katedre. V rámci bloku venovanému starším dejinám sú obsiahnuté príspevky od Kataríny Jurčovej, ktorá priblížila problematiku Ostrogótskych kráľov, Bc. Kristíny Laškotyovej s príklonom ku kultúrnohistorickej rovine románu Tristan a Izolda, Estery Pracuovej, ktorá sa venovala sonde do problematiky hrdelných trestov v stredoveku a rannom novoveku a Bc. Márie Rebičovej, ktorá priblížila problematiku kráľovských sobášov v Uhorsku počas neskorého stredoveku. Blok novších dejín zastupujú príspevky Bc. Samuela Filipa venované fenoménu vojnovej fotografie, Bc. Heleny Kuncovej, ktorá priblížila aplikáciu moderných marketingových postupov v automobilovej reklame medzivojnového obdobia a Bc. Moniky Tresovej, ktorá priblížila osobnosť Rudolfa Fibyho a jeho pôsobenie v kontexte samizdatovej činnosti v 80. rokoch 20. storočia.
Ako organizátori podujatia máme ambíciu, aby sa z publikovania zborníka stala rovnaká tradícia, ako sa stala zo samotnej študentskej vedeckej konferencie, pretože to považujeme vo vzťahu k práci s našimi študentmi za zmysluplné. V neposlednom rade je potrebné vysloviť poďakovanie nášmu kolegovi a priateľovi Mgr. Henrichovi Hrehorovi, PhD., ktorý bol od roku 2011 dlhodobo hlavným organizátorom a „duchovným otcom“ celého podujatia. Vďaka patrí aj vedúcemu katedry za každoročnú podporu a kolegom, ktorí sa ujali recenzovania príspevkov v rámci predkladaného zborníka.
E-book
The monograph entitled The first Slovak women’s magazines: Dennica, Živena, Slovenská žena (1898–1923) provides a general view of the initial stage of the formation of women’s magazine production in Slovakia, defined by a period of 25 years at the turn of the 19th and 20th centuries between 1898 and 1923, in the context of the historical and social development, to which the Slovak journalistic milieu inevitably responded.
The publication is a result of detailed material research of Slovak historical periodicals, implemented mainly from the perspective of the mediological methods and standards of research work.
E-book
Ľubov Vladyková - Marián Bednár a kol.
The university textbook Ethics of Science and Technique (Selected Problems) is a collection of contributions by various authors who deal with selected problems and areas of science and technique. For the last hundred years, we can observe the rapid development of science and technique (technology). The transition of society in the 20th century into the information age and in the current 21st century into the digital age brings radical challenges and changes in all areas of human life, but especially in the moral field.
Ethical discussions, responding to the development of science and technique (technology), have stimulated the emergence of ethics of science and technique, which as a subdiscipline of applied ethics is a way out of the conflict between professional autonomy, social control and self-regulation of action and behaviour; not only in science and technique, but also in economy and politics. In the digital age, technique, technology and science are fundamentally changing our lives; from the way we work to the way we communicate, how we fight local and global problems, and how we try to solve societal problems.
These radical changes are not without controversy, and many provoke intense debates that are often polarized or associated with scientific ambiguities or dishonest demagoguery and ideology.
E-book
Etika starostlivosti ponúka inšpiratívne spôsoby, ako premýšľať o vzťahoch a spojeniach, ktorých sme súčasťou. Poskytuje nové/ neobvyklé čítanie/ porozumenie ľudských vzťahov, a tým nám umožňuje novým spôsobom a adekvátne reagovať na niektoré empirické výzvy (Pettersen 2011, s. 51). Ešte pred dvadsiatimi piatimi rokmi bolo uvažovanie o starostlivosti spojené s rozhodnutiami žien v privátnej sfére týkajúcimi sa ich osobných dilem a problémov. V priebehu posledných dvoch desaťročí zástancovia etiky starostlivosti ukázali, že ideál starostlivosti má potenciál byť regulatívom nielen súkromného správania, ale aj ľudských interakcií vo všeobecnosti. V súčasnosti majú myšlienky o starostlivosti silu meniť spôsob, ako hodnotíme osobné vzťahy, profesionálne správanie, verejnú politiku, medzinárodné vzťahy a globálne otázky. Relevancia etiky starostlivosti v toľkých širokých oblastiach života, z ktorých mnohé sa vyznačujú vzájomnými inkompatibilitami a protichodnými záujmami, je podmienená viacerými faktormi, avšak jedným z najvýznamnejších je práve tvorivosť a plodnosť myslenia predstaviteliek a predstaviteľov etiky starostlivosti, ktoré/í vyvíjajú etické koncepcie, modely a metódy schopné uchopiť a analyzovať ľudské vzťahy v celej ich rôznosti (Petersen 2011, s. 52). Etika starostlivosti totiž v porovnaní s tradičnými etickými koncepciami a teóriami z oblasti morálnej filozofie prináša radikálne odlišné súbory modelov a normatívnych koncepcií. V súčasnosti je to práve feministická etika starostlivosti, ktorá ponúka kritické premyslenie starostlivosti v priestore morálnej filozofie, etiky a sociálnej filozofie.
Cieľom predkladanej publikácie je identifikovať pojem, predmet, prístup, filozofické základy a východiská, ako aj možnosti aplikácie etiky starostlivosti ako špecifického morálneho prístupu, a zároveň ako špecifickej morálnej teórie na poli spoločenskovedného a humanitného skúmania. V slovenskom akademickom prostredí na uplatnenie etiky starostlivosti ako špecifického morálno-filozofického prístupu zamerala svoju pozornosť najmä Zuzana Kiczková, a to osobitne v oblasti ekofilozofie, rodových štúdií a bioetiky, pričom čiastkové problémy etiky starostlivosti rozpracovávala aj Marianna Szapuová.
E-book
University textbook „Cursus Latinus - textbook“ is intended for students of the study program Latin language and literature. It is divided into „Introduction“ and 37 lessons. The content of lessons is morphology, sentence syntax and selected phenomena of case syntax of the Latin language. Each of the lessons contains a grammatical explanation, followed by sentences designed to demonstrate the forms of grammatical phenomena and the required vocabulary (Dictionary). Using these examples, students learn the basic principles of translation from Latin into Slovak and from Slovak into Latin. The textbook also includes a Latin-Slovak dictionary containing the entire vocabulary used in the textbook. The „Cursus Latinus - textbook“ is intended for the interpretation of grammar and the acquisition of grammatical phenomena of the Latin language under the guidance of the teacher. A parallel exercise book (Cursus Latinus – exercise book) is used to practice Latin grammar at home. The exercise book includes a key to the exercises and a Latin-Slovak dictionary containing vocabulary from the textbook and the exercise book. University textbook „Cursus Latinus - textbook“ is available electronically in PDF format.
E-book
Mikuláš Jančura - Maroš Melichárek
The Textbook is based on the output of the twelveth year of the student scientific conference held in December 2023. The student scientific conference is a study subject included in the study plans of the Department of History, Faculty of Arts, UPJŠ, implemented since 2011 and aims to offer space for Bc. and Mgr. degree students to present fragments of their primary research as part of the creation of their bachelor and master thesis. The aim of the presented Textbook is not only to publish these thematically broad-spectrum texts, but also to target the effort for above-standard pedagogical activities and the added value of university studies towards students in the form of publication output.This year's anthology contains 6 texts with a chronological framing from the Middle Ages to the history of the 20th century.
E-book
The textbook Basic Concepts of Morphology is an introduction to morphology intended for undergraduate students of British and American Studies and students of English (and French/German) for European Institutions and Economy and other philology studies in Slovakia. The textbook gradually guides students from key terms to concepts and from there to theoretically more challenging phenomena. The textbook is primarily for Slovak students of English, which explains that the majority of the examples presented are English. As the textbook progresses, data from Slovak, German, French, Hungarian and sometimes from slightly more exotic languages are given. It is expected that such an approach will prepare students for carrying out morphological analysis independently.
E-book
The monograph deals with the post-millennial media discourse in the UK and aims to popularize the currently used methodological framework in the form of a case study.
The theoretical basis is provided by the introductory chapters, which deal with the topic of migration and newspaper discourse in the UK. The methodological framework represents an increasingly popular combination of corpus linguistics and critical discourse analysis, which is introduced not only theoretically but also practically used in the presented case study. The case study compares the language used in the British newspapers before and after the lifting of labor market restrictions in the UK for Bulgarians and Romanians, specifically in 2013 and 2014.
The research is based on the identification of special language patterns used in the compiled corpus to characterize Bulgarians and Romanians, specifically paying attention to nouns, verbs and numerals. By doing such research, scholars can identify the role of media discourse in depicting social reality.
E-book
The university textbook "Theories of Intercultural Communication" is primarily intended for master's degree students of translation and interpreting, as well as doctoral students of British and American Studies.
The goal of the textbook is to familiarize students with key theories in the field of intercultural communication. Eight chapters cover a selection of current theories focused on defining cultural dimensions, identity management and negotiation, accommodation and adaptation, anxiety and uncertainty management, and current research on the Sapir-Whorf hypothesis.
The final chapter provides a historical overview of intercultural communication theories and outlines key research questions for the future.
E-book
The presented monographic processing of the issues of groups, as a basic phenomenon of our social life, draws a lot of current knowledge from realized researches, their empirical results and practical work with the group, which offers a comprehensive view of the social group. Social group looks both as a natural part of human life and it is analyzed and studied, so that knowledge of the social group can be rewarded.
This has been transferred to artificially created groups to help individuals through group work. At the same time, the monograph also considers the method of social work with a group as one of the methods used in various helping professions.
E-book
This textbook has been designed as supporting material for the postgraduate course on modern trends in European literature. It focuses on the presentation of five modern literary modes of writing: the realistic mode which was brought to its prominence by the nineteenth-century Realist movement; the stream-of-consciousness and ‘absurdist’ modes which were developed in the context of modernism; and the magical realist and metafictional modes which are associated mainly with postmodernist literary trends. Each mode is represented by a well-known text which demonstrates the formal aspects of each mode and deals with the thematic concerns typical of the literary movement that influenced its production.
The textbook adopts an interdisciplinary approach, placing the chosen literary texts into the historical, philosophical and cultural contexts that shaped their characters, and thereby providing the background knowledge necessary for a deeper understanding of their formal and thematic aspects.
E-book
The presented university textbook is a reaction to two fundamental shortcomings. The first one is the absence of a similar, if not equivalent, textbook in the Slovak university environment. The second shortcoming is the mistake that Leibniz's philosophy is a system called monadology.
The presented textbook corrects this mistake and at the same time fills the gap of the absence of this kind of textbook with a Leibniz subject. For the above reasons, the presented textbook brings a new perspective on the philosophy of G. W. Leibniz, especially in the period of early philosophical beginnings with an overlap into the so-called Paris period and the De summa rerum period up to the first philosophical doctrinal formulation expressed in the Discours de métaphysique (Winter 1685-1686). The textbook is conceived as a selection of sections of source texts translated by the author of the textbook from French and partly from Latin and equipped with comments accessible to the target audience.
It is therefore the author's wish that this textbook not only serve as a form of correction for the misinterpretation of Leibniz's philosophy, but as an inspiring text that will introduce the reader to the world of Leibniz's philosophy in its undistorted light.
Download e-book for free (pdf)
This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website