• Out-of-Stock
    Aplikovaná etika – Kontext a perspektívy III – ekogramotnosť a ekokriticizmus

Aplikovaná etika – Kontext a perspektívy III – ekogramotnosť a ekokriticizmus

Ľubov Vladyková (ed.)

In the present text, opinions on environmental literacy are integrated. The most important discoveries of the 21th century exist not in the realm of science, medicine, or technology, but rather in the dawning awareness of the earth's limits and how those limits will affect human evolution. Humanity has reached a crossroad where various ecological catastrophes meet what some call sustainable development. While a great deal of attention has been given to what governments, corporations, utilities, international agencies, and private citizens can do to help in the transition to sustainability, little thought has been given to what schools, colleges, and universities can do. As the health of our planet continues to deteriorate, it is vital to educate and raise ecoliterate citizens.

Download the e-book for free (pdf)

Quantity

978-80-8152-714-2

Data sheet

Method of publication:
E-book (pdf)
Editor:
Ľubov Vladyková
Document type:
Proceedings of scientific works
Number of pages:
119
Available from:
12.02.2019
Year of publication:
2019
Edition:
1st edition
Publication language:
Slovak
Faculty:
Faculty of Arts
- Free for download

16 other products in the same category:

Nová ekológia morálno-filozofickej reflexie...

E-book

E-book

Ľubov Vladyková

Reflection of technics  is about as old as philosophy. In the presented monograph the author reflects technology and technology as a medium of everyday life.

Every technical change is reflected in countless levels of our lives: environmental, economic, political, cultural and personal. The moral-philosophical reflection of technics and  technology aims to understand the complex relationships and effects of technology on the environment, society, culture and our existence. Knowledge (whose scientific knowledge is a special type) is part of the social and technical domains. If we perceive social and technical domains as separate, we deny their functioning as an integral part of our existence.

Speaking of 'new ecology of technology and technology'  the term ecology symbolizes the new existing disorder and 'cross-border' in the field of technology and technology reflection as a result of their revolutionary and far-reaching changes, and social change is unpredictable - all the more because technics and technology is the medium of everyday life and determines the future of the human species.

Download the e-book for free (pdf)

Environment a jeho etické aspekty

E-book

E-book

Tatiana Kimáková a kol.

Etika ako veda o správnom realizovaní sa človeka v rôznych oblastiach života sa prenáša aj do environmentu. Pre pochopenie etických aspektov v tejto oblasti je veľmi dôležitá dôkladná znalosť jednotlivých zložiek životného prostredia ako aj ich vplyv nielen na človeka a celú živú prírodu vôbec. Preto otázky vplyvu životného prostredia sú čoraz viac v popredí záujmu aj z pohľadu etického v nadväznosti aj na existujúce právne normy. Moderný civilizačný proces je charakterizovaný prudkým rozvojom vedy a techniky. Avšak tento vývoj prináša na jednej strane zvyšovanie životnej úrovne, na druhej strane má svoje negatívne sprievodné javy. Výsledkom je narušenie ekologických, biologických a prírodných podmienok života, hlavne v oblastiach priemyselných centier. Rozvoj jednotlivých odvetví priemyslu má za následok produkciu kvapalných, plynných a tuhých odpadov, vznik škodlivých rizikových faktorov, ohrozujúcich jednotlivé zložky živej prírody, vrátane človeka. Môže dochádzať k zvýšenej bioakumulácii rizikových chemických prvkov v organizme, ktoré svojím pôsobením predstavujú potenciálne riziko aj z hľadiska karcinogenézy a mutagenézy. Významnou úlohou spoločnosti je z tohto dôvodu vytvárať podmienky na zabránenie úniku emisií a znižovať ich koncentráciu na čo najmenšiu, spoločensky a biologicky únosnú mieru. Hodnotenie biologických účinkov škodlivín sa opiera o experimentálne a epidemiologické štúdie. Poznatky o koncentrácii a dĺžke expozície sú rozhodujúce pre uplatnenie vzťahov dávka – účinok a pre stanovenie najvyšších prípustných koncentrácií znečisťujúcej látky. Zdravie populácie ako univerzálna hodnota a primárne ľudské právo predstavuje základný ekonomický zdroj nielen pre jedinca, ale aj pre celú spoločnosť. Súčasný stav životného prostredia významne ovplyvňuje genofond rastlín a živočíchov, prostredníctvom potravového reťazca aj zdravotný stav obyvateľstva. V posledných rokoch sa hromadia informácie varujúce pred katastrofálnymi účinkami bezohľadnej priemyselnej devastácie prírodného bohatstva, zásob úrodnej pôdy, znečisťovania ovzdušia a vodných zdrojov a zásahov do ekologickej rovnováhy flóry a fauny. Jedným z hlavných východísk riešenia vzťahu človeka a životného prostredia sa stáva plánovaná ochrana prírody a racionálne využívanie prírodných zdrojov. V neposlednom rade aj široký rozvoj nielen environmentálnej, ale aj etickej výchovy a vzdelávania.

Download the e-book for free (pdf)

Hodnota ľudského života v konotáciách Postmoderny

E-book

E-book

Marián Bednár

The scientific monograph The Value of Human Life in the Connotations of Postmodernism presents a current issue of reflections on the value of human life. It sees in the broader connotations of postmodern society, where the approaches of applied ethics (bioethics), philosophy and Christian theology intersect. This issue is embedded in the historical, philosophical, sociological and cultural-social Postmodernism.

The monograph analyses the postmodern value system, the dominant postmodern anthropological concept, secular bioethics and civil law in relation to human life and its value. The key is the confrontation of the postmodern anti-life mentality and life in the most discussed bioethical issues: contraception, artificial insemination techniques, genetic manipulation, abortion, sterilization, (bio) technology, euthanasia. An alternative approach is offered by the theological vision of human and life presented in the Judeo-Christian context. In the light of modern theological disciplines, the personnel concept is enriched by theological anthropology culminating in an eschatological vision.

In this sense, the issue of the value of human life culminates, which is also inspired by one of the most important encyclicals of Pope John Paul II. Evangelium vitae (25th anniversary of its writing). It is she who calls for the acceptance and respect of every human life and for the practical development of a new culture of life.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Literárny príbeh ako nástroj mravnej výchovy

E-book

E-book

Adriana Jesenková

The textbook "Literary Story as a Tool for Moral Education" aims to contribute to the preparation of future teachers of ethical education, as well as students from other fields, particularly in the humanities. It focuses on an area that remains trivialized and marginalized—gender-sensitive education and training. The author operates under the assumption that applying a gender-sensitive approach in education requires an understanding of what a gender perspective entails.

Experience from interdisciplinary and transdisciplinary research, along with teaching experiences where ethical questions and themes—such as those related to gender, gender equality, gender justice, and gender relations—are presented, taught, and explored through various media or texts (not only traditional scientific and professional ones but also artistic, especially literary), inspired the author to present such an approach in a relatively coherent form.

This includes summarizing existing knowledge and experiences on the topic so that they can serve as a suitable starting point for enhancing the competencies of future teachers (not only) in ethical education when applying a gender-sensitive approach in education and teaching issues related to gender and gender relations in the context of applied ethics and ethical education.

Autor

Download the e-book for free (pdf)

Tanatológia a humánna tafonómia - etické a...

E-book

E-book

Nikita Bobrov a kol.

Pojem lekárska etika je interpretovaný ako aplikovaná a zároveň aj profesijná etika. Ako bioetická disciplína pozostáva z troch normatívnych častí, a to biogenézy, bioterapie a tanatológie. Z etického aspektu je medicína súčasťou klinickej bioetiky, avšak v súčasnej etape ešte chýba „etika založená na dôkazoch“ (evidence-based ethics). V podmienkach štandardizácie zdravotnej starostlivosti dochádza k nadmernému rozvoju niektorých súčastí bioetiky (ako napr. etické kódexy, koncepcia autonómie pacienta), ale aj k redukcii najmä jej klinickej zložky (ako komunikácia, tanatológia, eutanázia, dystanázia, márna liečba). Súčasným legislatívnym úsilím dochádza k redukcii práv zdravotníckych pracovníkov, predovšetkým v korporatívnej autonómii. Základnou úlohou lekárskej etiky je výchova medicínskeho profesionalizmu, ktorý je definovaný ako profesijné zosúladenie odborného, etického a právneho uvažovania a ako východiskový stav pre rozmýšľanie v hodnotových reláciách, s reflektovaním bioetického priestoru v klinickej a odbornej praxi. Keďže spoločnosť deklaruje zdravie ako svoju prioritu, tak by táto priorita mala pozitívne ovplyvňovať celý systém zdravotnej starostlivosti a jej základnou ideou by mal byť systém zdravotníctva založený na humanistickej etickej paradigme so spoločenskou a profesijnou aplikáciou. Morfologické a predklinické disciplíny v prvých ročníkoch výučby študentov majú veľký význam, nakoľko formujú u študentov úctu k ľudskej podstate cez etický vzťah k anatomickým preparátom a k biologickému materiálu pochádzajúcemu z mŕtveho ľudského tela. Na viacerých morfologických ústavoch a katedrách vidíme tradičné mottá „Hic locus est, ubi mors gaudet succurere vitae“ (Tu smrť slúži pre víťazstvo života) alebo „Mortui vivos docent“ (Mŕtvi učia živých), ktoré reflektujú hlboký humanistický zmysel štúdia anatómie, patológie a iných disciplín na telách zomrelých ľudí s uplatnením základných princípov bioetiky, ako je celistvosť osoby a osobnosti, váženie si ľudských hodnôt a autonómie. Každý človek je jedinečný a neopakovateľný nielen z hľadiska odlišnej farby pleti, vlasov, očí, stavby tela, ale ja z pohľadu vnímania, zmýšľania a temperamentu. V určitom momente existencie človeka však prichádza životný útlm, choroba alebo úraz, stav, kedy sa všetko úplne zastaví a už nikdy sa nevráti späť. Stane sa tak či už prirodzenou alebo násilnou smrťou. Otázky týkajúce sa problematiky umierania, smrti a posmrtných zmien a ich etické a právne aspekty sa práve analyzujú a zodpovedajú v rámci štúdia tanatológie a humánnej tafonómie.

Download the e-book for free (pdf)

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website