0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>
  • Vypredané
    Aplikovaná etika – Kontext a perspektívy III – ekogramotnosť a ekokriticizmus

Aplikovaná etika – Kontext a perspektívy III – ekogramotnosť a ekokriticizmus

Ľubov Vladyková (ed.)

V tomto texte sú integrované názory na ekologickú gramotnosť. Najdôležitejšie objavy 21. storočia nie sú v oblasti vedy, lekárstva alebo technológie, ale skôr v rozširovaní povedomia o hraniciach sveta a o tom, ako tieto obmedzenia ovplyvnia ľudský vývoj. Ľudstvo sa dostalo na križovatku, kde sa stretávajú rôzne ekologické hrozby, čo vyžaduje udržateľný rozvoj. Zatiaľ čo sa veľká pozornosť venovala tomu ako vlády, korporácie, verejné služby, medzinárodné agentúry a súkromní občania môžu urobiť aby pomohli pri prechode k udržateľnosti, bolo málo uvažované o tom čo môžu školy, vysoké školy a univerzity urobiť v tejto oblasti. Keď sa zdravie planéty naďalej zhoršuje, je dôležité, aby sme vzdelávali a vychovávali ekogramotných občanov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-714-2

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovateľ:
Ľubov Vladyková
Typ dokumentu:
zborník vedeckých prác
Počet strán:
119
Dostupné od:
12.02.2019
Rok vydania:
2019
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Etika vedy a techniky (vybrané problémy)

E-kniha

E-kniha

Ľubov VladykováMarián Bednár a kol.

Vysokoškolská učebnica Etika vedy a techniky (vybrané problémy) je súborom príspevkov rôznych autorov, ktorí sa venujú vybraným problémom a oblastiam vedy a techniky. Posledných sto rokov môžeme sledovať prudký rozvoj vedy a techniky (technológií). Prechod spoločnosti v 20. storočí do informačnej epochy a v súčasnom 21. storočí do digitálnej epochy, prináša radikálne výzvy a zmeny vo všetkých oblastiach ľudského života, ale hlavne v oblasti morálnej.

Etické diskusie, reagujúce na rozvoj vedy a techniky (technológií), podnietili vznik etiky vedy a techniky, ktorá ako subdisciplína aplikovanej etiky je východiskom z konfliktu medzi profesionálnou autonómiou, sociálnou kontrolou a samoreguláciou konania a správania nielen v rámci vied a techniky, ale aj ekonomiky a politiky. V digitálnej dobe technika, technológia a veda zásadne menia naše životy; od spôsobu, akým pracujeme, až po to, ako komunikujeme, ako bojujeme proti lokálnym a globálnym problémom a ako sa snažíme riešiť celospoločenské problémy.

Tieto radikálne zmeny nie sú bez kontroverzií a mnohé vyvolávajú intenzívne debaty, ktoré sú často polarizované alebo spojené s vedeckými nejasnosťami alebo nepoctivou demagógiou a ideológiou.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Etika starostlivosti

E-kniha

E-kniha

Adriana Jesenková

Etika starostlivosti ponúka inšpiratívne spôsoby, ako premýšľať o vzťahoch a spojeniach, ktorých sme súčasťou. Poskytuje nové/ neobvyklé čítanie/ porozumenie ľudských vzťahov, a tým nám umožňuje novým spôsobom a adekvátne reagovať na niektoré empirické výzvy (Pettersen 2011, s. 51). Ešte pred dvadsiatimi piatimi rokmi bolo uvažovanie o starostlivosti spojené s rozhodnutiami žien v privátnej sfére týkajúcimi sa ich osobných dilem a problémov. V priebehu posledných dvoch desaťročí zástancovia etiky starostlivosti ukázali, že ideál starostlivosti má potenciál byť regulatívom nielen súkromného správania, ale aj ľudských interakcií vo všeobecnosti. V súčasnosti majú myšlienky o starostlivosti silu meniť spôsob, ako hodnotíme osobné vzťahy, profesionálne správanie, verejnú politiku, medzinárodné vzťahy a globálne otázky. Relevancia etiky starostlivosti v toľkých širokých oblastiach života, z ktorých mnohé sa vyznačujú vzájomnými inkompatibilitami a protichodnými záujmami, je podmienená viacerými faktormi, avšak jedným z najvýznamnejších je práve tvorivosť a plodnosť myslenia predstaviteliek a predstaviteľov etiky starostlivosti, ktoré/í vyvíjajú etické koncepcie, modely a metódy schopné uchopiť a analyzovať ľudské vzťahy v celej ich rôznosti (Petersen 2011, s. 52). Etika starostlivosti totiž v porovnaní s tradičnými etickými koncepciami a teóriami z oblasti morálnej filozofie prináša radikálne odlišné súbory modelov a normatívnych koncepcií. V súčasnosti je to práve feministická etika starostlivosti, ktorá ponúka kritické premyslenie starostlivosti v priestore morálnej filozofie, etiky a sociálnej filozofie.

Cieľom predkladanej publikácie je identifikovať pojem, predmet, prístup, filozofické základy a východiská, ako aj možnosti aplikácie etiky starostlivosti ako špecifického morálneho prístupu, a zároveň ako špecifickej morálnej teórie na poli spoločenskovedného a humanitného skúmania. V slovenskom akademickom prostredí na uplatnenie etiky starostlivosti ako špecifického morálno-filozofického prístupu zamerala svoju pozornosť najmä Zuzana Kiczková, a to osobitne v oblasti ekofilozofie, rodových štúdií a bioetiky, pričom čiastkové problémy etiky starostlivosti rozpracovávala aj Marianna Szapuová.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Environment a jeho etické aspekty

E-kniha

E-kniha

Tatiana Kimáková a kol.

Etika ako veda o správnom realizovaní sa človeka v rôznych oblastiach života sa prenáša aj do environmentu. Pre pochopenie etických aspektov v tejto oblasti je veľmi dôležitá dôkladná znalosť jednotlivých zložiek životného prostredia ako aj ich vplyv nielen na človeka a celú živú prírodu vôbec. Preto otázky vplyvu životného prostredia sú čoraz viac v popredí záujmu aj z pohľadu etického v nadväznosti aj na existujúce právne normy. Moderný civilizačný proces je charakterizovaný prudkým rozvojom vedy a techniky. Avšak tento vývoj prináša na jednej strane zvyšovanie životnej úrovne, na druhej strane má svoje negatívne sprievodné javy. Výsledkom je narušenie ekologických, biologických a prírodných podmienok života, hlavne v oblastiach priemyselných centier. Rozvoj jednotlivých odvetví priemyslu má za následok produkciu kvapalných, plynných a tuhých odpadov, vznik škodlivých rizikových faktorov, ohrozujúcich jednotlivé zložky živej prírody, vrátane človeka. Môže dochádzať k zvýšenej bioakumulácii rizikových chemických prvkov v organizme, ktoré svojím pôsobením predstavujú potenciálne riziko aj z hľadiska karcinogenézy a mutagenézy. Významnou úlohou spoločnosti je z tohto dôvodu vytvárať podmienky na zabránenie úniku emisií a znižovať ich koncentráciu na čo najmenšiu, spoločensky a biologicky únosnú mieru. Hodnotenie biologických účinkov škodlivín sa opiera o experimentálne a epidemiologické štúdie. Poznatky o koncentrácii a dĺžke expozície sú rozhodujúce pre uplatnenie vzťahov dávka – účinok a pre stanovenie najvyšších prípustných koncentrácií znečisťujúcej látky. Zdravie populácie ako univerzálna hodnota a primárne ľudské právo predstavuje základný ekonomický zdroj nielen pre jedinca, ale aj pre celú spoločnosť. Súčasný stav životného prostredia významne ovplyvňuje genofond rastlín a živočíchov, prostredníctvom potravového reťazca aj zdravotný stav obyvateľstva. V posledných rokoch sa hromadia informácie varujúce pred katastrofálnymi účinkami bezohľadnej priemyselnej devastácie prírodného bohatstva, zásob úrodnej pôdy, znečisťovania ovzdušia a vodných zdrojov a zásahov do ekologickej rovnováhy flóry a fauny. Jedným z hlavných východísk riešenia vzťahu človeka a životného prostredia sa stáva plánovaná ochrana prírody a racionálne využívanie prírodných zdrojov. V neposlednom rade aj široký rozvoj nielen environmentálnej, ale aj etickej výchovy a vzdelávania.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Výskum v medicíne a etika

E-kniha

E-kniha

Iveta Cimboláková a kol.

Premisa „dnešný výskum tvorí zdravotnú starostlivosť zajtrajška“ vyjadruje význam medicínskeho výskumu a dôvod jeho vykonávania. Vedecký výskum a pokroky v biomedicínskych vedách a ich aplikácia v lekárskej praxi a v procese poskytovania zdravotnej starostlivosti, však prinášajú nové problémy v oblasti etiky. Samotný biomedicínsky výskum si vyžaduje presné definovanie hypotéz, ktoré sú overované jednak v laboratórnych podmienkach ako aj na pokusných zvieratách. Aj keď klinické štúdie na ľudských subjektoch predpokladajú prospech jednotlivým účastníkom a rozvíjajú základné biomedicínske poznatky, predsa však znamenajú aj určité riziká v závislosti od charakteru výskumu. Tieto riziká musia byť minimalizované, pričom experiment sa má vykonávať slobodne a zároveň musí prebiehať v rámci špecifických opatrení na ochranu všetkých zúčastnených, a to nielen pokusných osôb, ale aj samotných výskumníkov. Je zrejmé, že každý výskum s účasťou ľudí je nevyhnutné realizovať v súlade so všeobecne prijatými etickými princípmi ako sú prospešnosť, autonómia, spravodlivosť a neškodnosť. V biomedicínskom výskume sa princíp autonómie uplatňuje osobitne v procese slobodného informovaného súhlasu, ktorý môže účastník, či už terapeutického alebo bádateľského experimentu, kedykoľvek odvolať. Je nutné uviesť, že pokroky v medicíne sú takmer vždy spojené s výskumom na zvieratách, čo si taktiež vyžaduje zabezpečenie špecifických etických noriem a prístupov. Z etického pohľadu sú zvlášť kritizované pokusy na zvieratách vykonávané pre potreby kozmetických firiem. Významnú úlohu pri posudzovaní etických aspektov a kontrole výskumných projektov či už na zvieratách alebo na človeku, zohrávajú nezávislé etické komisie. Predložená publikácia poskytuje prehľad všeobecných podmienok a etických zásad výskumu zahrňujúceho laboratórne zvieratá a ľudské subjekty, problematiku odborného a etického posudzovania projektov ako aj podvodu a publikovania výsledkov. V súčasnosti sme svedkami nesmierneho pokroku v molekulárne-biologických vedách, čo prináša etické dilemy aj v oblasti genetiky. Z uvedeného dôvodu je jedna z kapitol venovaná najnovším poznatkom v tejto oblasti.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Etika v pediatrii a neonatologii

41,63 €
Dostupnosť: 1 Na sklade

Magdalena Chvílová Weberová - Jaromír Matějěk -  Barbora Steinlauf a kolektív 

Publikace v kontextu evropské filozofické tradice nabízí orientaci v důležitých tématech obou souvisejících oborů. Publikace je věnována propojení filozofie (etiky), práva a vědeckého poznání s klinickou praxí pediatrie a neonatologie.

Obecné kapitoly definují základní principy bioetiky, základní pojmy a směry etiky. Vybrané praktické kapitoly řeší klinické a psychosociální otazníky pediatrie a neonatologie. Velká část praktického oddílu knihy je věnována etice paliativní péče v dětském věku a neonatologii. Zamýšlí se nad hranicí viability, intenzivní, vývojovou a následnou péčí v neonatologii, řeší problematiku bolesti, umírání, (ne)zahájení a ukončení život udržující léčby. Součástí je doprovázení rodiny dítěte s život limitující diagnózou, terminální fází onemocnění a na konci života. Zmíněny jsou i zdánlivě okrajové oblasti, jako je etika výzkumu, psychologie, genetika, výživa dětského věku, právo na kojení a výživu mlékem matky. Zmiňuje také právní a etickou problematiku babyboxů, náhradního mateřství, císařských řezů na přání, problematiku očkování. Pozornost je věnována dospívajícím.

Rozsáhlý oddíl je pak věnován eticko-právním souvislostem. Tématy jsou koncept nejlepšího zájmu dítěte, ochrana práv dítěte, zástupné rozhodování, informovaný souhlas v pediatrii a etické souvislosti péče o děti z jiného kulturního prostředí, vlivu medií na formování zdraví dítěte. Samostatná kapitola je věnovaná týmové práci.

Monografie je určena zdravotníkům (lékaři i sestry) v oboru pediatrie, neonatologie a paliativní péče. Může být přínosem studentům, kteří směřují k oboru pediatrie, pečujícím zdravotně-sociálního pomezí v pediatrii.

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.