

Zavolajte nám:
+421 55 234 1635E-book
Adam Giertl (ed.)
Zborník príspevkov z IX. ročníka študentského Sympózia z medzinárodného a európskeho práva konaného dňa 22. apríla 2016 na pôde Právnickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach
Ako vyplýva zo samotného názvu IX. ročníka študentského sympózia z medzinárodného a európskeho práva: „Aktuálne otázky migrácie z pohľadu medzinárodného práva s osobitným zreteľom na Chartu základných práv Európskej únie“, jeho účastníci sa zamerali na mimoriadne aktuálnu tému európskej migrácie, ktorú skúmali z rôznych aspektov ako medzinárodného, tak aj úniového práva (celkom 9 príspevkov).
Pri posudzovaní úlohy jednotlivých aktérov podieľajúcich sa hlavnou mierou na riešení problémov vznikajúcich v dôsledku migrácie do Európy bola zdôraznená predovšetkým úloha medzinárodných špecializovaných organizácií, ktoré často priamo v „teréne“ pomáhajú migrantom s ich neľahkým údelom prostredníctvom humanitárnej, prípadne lekárskej pomoci. Táto však netvorí jedinú reagenciu medzinárodného spoločenstva, nakoľko ju dotvára ako činnosť dotknutých štátov, tak aj rôznych nevládnych organizácií a dobrovoľníkov.
V súvislosti s hodnotením činnosti Európskej únie sa účastníci sympózia zhodli na tom, že masová migračná vlna ju zasiahla pomerne nepripravenú a to ako po inštitucionálnej, legislatívnej a technickej stránke sprevádzanej neujasnenosťou v zaujatí základného prístupu k tejto skutočnosti. Bolo tiež zdôraznené, že k týmto pochybeniam došlo napriek tomu, že vývoj v predošlom období jasne signalizoval možnosť prerastania postupnej migrácie do Európskej únie do masovej podoby. Dodatočné ex post a niekedy aj oneskorené opatrenia prijímané ako reakcia na už prebiehajúci migračný proces podľa názoru účastníkov sympózia prispeli k celkovému zvýšeniu politického napätia v EÚ a rozdelili jej členské štáty do protikladných táborov.
V rámci analýzy legislatívnych nástrojov EÚ na regulovanie migrácie bola detailnejšia pozornosť venovaná tzv. nariadeniu Dublin III, ako aj vplyvu Charty základných práv Európskej únie na spoločný azylový systém (vo svetle vybraných rozhodnutí Európskeho súdneho dvora).
Účastníci sympózia sa tiež oboznámili so základnými zásadami migračnej politiky Austrálie, ktorá v súčasnosti predstavuje celkovo úspešný model riešenia hromadnej migrácie. V rámci diskusie účastníci došli k spoločnému názoru, že austrálsky migračný model môže predstavovať určitú „inšpiráciu“ aj pre Európu a to najmä vo včasnej reagencii na migračné toky aj prostredníctvom osobitných dohovorov Úvodom 9 o spolupráci s krajinami, odkiaľ migranti prichádzajú, ako aj v určitej „flexibilite“ azylového systému. Táto sa môže prejaviť v zavedení dočasného azylového režimu pre azylantov (napríklad 2-3 roky) sprevádzaného monitoringom politickej a bezpečnostnej situácie v jeho domovskom štáte. V prípade, že sa situácia v tomto štáte upokojí azylantovi nebude predĺžený poskytnutý azyl a umožní sa mu odchod do domovského štátu.
Data sheet
E-book
This monograph examines when the state has the right to intervene in the legal relationship between contracting parties, and if it is possible, when it can act as a legislator and/or a law applier and what the nature of the intervention may be. In this study, the limits related to the rights and obligations of the parties are scrutinized. The monograph delineates the theoretical frameworks of state intervention. The author distinguishes the forms of intervention concerning future contracts and those already concluded. The study lists the circumstances grounding the mandatory norms concerning future contracts with the presentation of Roman law. In the context of state influence on the content of contracts already concluded, judicial decisions play a stronger role than legislation and government measures also appear. The monograph presents the legislative measures affecting the contracts already concluded and the reasons thereof in a differentiated way, divided into different periods. In the author's view, World War I and especially the subsequent Treaty of Trianon brought a significant change in the assessment of state intervention, and therefore, he devotes special attention to the examination of this period. The monograph provides an outline of overview of the international tendencies of the period from the peace treaty to the present day. The study presents the era of Hungarian legislation being prone to make mandatory rules and delineates the relevant provisions of the applicable Hungarian law. At the end of the monograph the reader can find the author’s evaluative comments. While acknowledging the positive aspects of state involvement, attention should also be paid to the dangers of excessive state intervention in Eastern Europe.
Download e-book for free (pdf)
E-book
Ján Klučka a kol.
Predkladaná monografia „Regionalizmus a jeho prínos pre všeobecné medzinárodné právo“ bola spracovaná na Ústave európskeho práva a oddelení medzinárodného práva Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach v rámci rovnomenného projektu (APVV-0823-11) uskutočneného v rokoch 2011 – 2015 a predstavuje jeden z jeho finálnych publikačných výstupov. Hlavným dôvodom výberu témy bola snaha o hodnotenie regionalizmu v jeho rôznych podobách vo vzťahu k medzinárodnému právu a na druhej strane hodnotenie miesta, významu a úlohy medzinárodného práva na vzniku a fungovaní rôznych foriem regionálnych zoskupení. Je totiž skutočnosťou, že hoci je regionalizmu venovaná čoraz väčšia pozornosť doktríny, komplexnejšie posúdenie jeho vplyvu na medzinárodné právo a vice versa v nej doteraz absentuje. Túto medzeru sa pokúša čiastočne odstrániť predkladaná monografia. Na pozadí stručného historického vývoja regionalizmu, ako aj jeho obsahovej a terminologickej zložky sa v monografii podrobnejšie skúmajú jednotlivé druhy regionalizmu v podobe starého a nového regionalizmu, ako aj zmluvného a inštitucionálneho regionalizmu, ďalej ich osobitosti, ako aj prínos k všeobecnému medzinárodnému právu. Pozornosť sa tiež venuje špecifickému fenoménu súčasného regionalizmu, a to vplyvu Európskej únie na jeho stabilizáciu a rozvoj ako faktickými opatreniami, tak aj sústavou opatrení upravených medzinárodnými zmluvami. Jedná sa o zmluvy uzavierané Európskou úniou na strane jednej s medzinárodnými organizáciami, skupinami štátov či jednotlivými štátmi na strane druhej. V tejto súvislosti sa analyzuje problematika interregionalizmu, resp. zmluvného interregionalizmu v rámci jeho špecifík a prínosu k všeobecnému medzinárodnému právu. Vzhľadom na svoju závažnosť je osobitná kapitola monografie venovaná pôsobeniu a vplyvu koncepcie rule of law v kontexte súčasného regionalizmu pri zohľadnení jej osobitostí v rôznych modeloch regionálnych zoskupení v rôznych častiach sveta. Nasledujúce kapitoly monografie sa venujú kodifikácii medzinárodného práva, ktorú si vynútila nutnosť jednotnej úpravy vzťahov, do ktorých vstupujú regionálne organizácie v súčasnom období, ako aj posúdeniu možného vplyvu pravotvornej činnosti a aplikácie pravidiel medzinárodného práva regionálnymi organizáciami v kontexte tzv. fragmentácie medzinárodného práva. Autori sa domnievajú, že sa im v zásade podarilo identifikovať hlavné styčné oblasti súčasného regionalizmu a medzinárodného práva, ich vzájomný vplyv, ako aj prínos rôznych foriem regionalizmu k všeobecnému medzinárodnému právu. Vzhľadom na to, že v prípade regionalizmu sa jedná o dynamicky sa rozvíjajúci segment súčasných globalizovaných medzinárodných vzťahov, ako aj medzinárodného práva, monografia zachytáva len súčasný stav jeho vzťahov k medzinárodnému právu a analýza ich vzájomných vzťahov v budúcom období sa preto javí nielen ako vhodná, tak aj žiadúca.
E-book
This university textbook named "The World History of State and Law" serve as teaching aid to Students of 1. year-class of Faculty of Law. He addicted to history of state and law of oriental despoties and chosen states of ancient Greece. Exactly interpreted the law history of medieval and feudal states and cities and institutes of medieval law with the accent to civil law. Next he interpreted the history of constitutions of the european states (Netherland, Poland, Great Britain, France, Germany, Italy) and USA, also the modern law of 19. Century. A special chapter deals with the Paris Peace Conference in 1919 and the system of treaties adopted during it.
At the end he interpreted the legal history of chosen states of Europe and USA - state system with the accent to type of the regime (democracy, dictature).
E-book
Radomír Jakab-Diana Repiščáková-Eva Berníková
Collection of contributions from the international scientific conference was created as part of the international scientific conference entitled "Administrative law without borders" held on October 19 and 20, 2023 in Tokaj in connection with the solution of the scientific project entitled "Extraterritorial effects of foreign administrative decisions in the conditions of the European Union " supported by a grant from the Scientific Grant Agency under no. 01/187/2022. The main goal of the mentioned project is the scientific investigation of the extraterritorial impact of administrative decisions of the member states of the European Union on the territory of other member states for the purpose of knowledge as well as the subsequent assessment of the need and extent of harmonization of the legislation of the member states of the European Union, perceiving the growing necessity of increasing the degree of free movement of administrative decisions in the conditions of the European of the Union. As part of the research project, an international scientific conference was held under the title "Administrative Law without Borders". At the conference, contributions were presented by members of the investigative team, who are also members of the Department of Constitutional Law and Administrative Law of the Faculty of Law of the University of Pavel Jozef Šafárik in Košice, as well as their colleagues from all over Slovakia, the Czech Republic and Hungary. The main goal of the conference was the presentation and confrontation of knowledge in the field of cross-border effects of administrative acts (primarily in the conditions of the European Union), perceiving the increasingly increasing globalization of law, as a result of which it is no longer possible to perceive national law separately, but in mutual contexts with the legal systems of other states , or with the right of transnational, or international organizations, as well as obligations arising for individual states from concluded international agreements. Individual sections and blocks of the conference also corresponded to this goal, within which not only knowledge from positive-legal disciplines, but also knowledge of a theoretical-legal and historical-legal nature was heard.
Download e-book for free (pdf)
Radomír Jakab - Peter Molitoris
Predkladaná učebnica má slúžiť ako učebná pomôcka v pedagogickom procese v rámci študijných predmetov zameraných na správne právo procesné. Z hľadiska štruktúry a obsahových náležitostí reflektuje požiadavky, ktoré sú požadované pre účely postupových skúšok a štátnej skúšky na Právnickej fakulte a Fakulte verejnej správy Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Rovnako, je využiteľným zdrojom informácií aj pre potreby štúdia na iných právnických fakultách v rámci Slovenskej republiky. V neposlednom rade, môže byť vhodnou pomôckou i pre aplikačnú prax, a to tak na orgánoch verejnej správy, na súdoch, ako aj pre advokátov prichádzajúcich do styku so správnym konaním.
E-book
Jozef Suchoža - Ján Husár - Regina Hučková (eds.)
Collection of papers presented at an international scientific symposium LAW - COMMERCE - ECONOMY held from 23rd. – 25th. of October 2019 in High Tatras
This year's conference program and the proposed collection reflect current topics not only in domestic legal science (recodification of private law in the conditions of the Slovak legal order) but also in European and international legal science (legal and ethical aspects of artificial intelligence). The conference program is enriched this year by a section, which the organizers have prepared in cooperation with the International Arbitration Court at the Czech-Moravian Commodity Exchange and the Arbitration Court at the Chamber of Commerce of the Czech Republic and the Agrarian Chamber of the Czech Republic.
E-book
Jana Žuľová(ed.)
Zborník príspevkov z I. ročníka študentského sympózia z pracovného práva konaného v dňoch 8. – 9. apríla 2016 v Danišovciach
Diskusie k téme súkromia sú v súčasnej dobe veľmi aktuálne a zaujímavé. Zdokonaľovanie a progres technológií pridali súkromiu jednotlivca nový rozmer. S používaním moderných elektronických výdobytkov sa v spojitosti so súkromím skloňujú slová ako vzácny artikel, chiméra či ilúzia. Voči modernizácii nezostali imúnne ani pracoviská. Stroje nahrádzajú prácu ľudí, programujú a plánujú výrobný proces, ale aj kontrolujú, monitorujú a zaznamenávajú plnenie zadaných pracovných úloh. Dostupnosť technológií a ich zavádzanie do prevádzok zamestnávateľov narúša osobnú a osobnostnú sféru zamestnancov, ktorá je imanentnou súčasťou života každej osoby a nezostáva ponechaná za dverami pracoviska. Správne a korektné využívanie kontrolného mechanizmu zamestnávateľmi znamená nielen zvládnutie jeho technickej inštalácie na pracovisku a úhradu na to finančne vynaložených nákladov, ale aj rešpekt k súkromiu zamestnanca. Nemožno opomenúť, že právo na súkromie patrí medzi základné ľudské práva a slobody požívajúc tomu zodpovedajúcu charakteristiku (neodnateľnosť, nescudziteľnosť, nezrušiteľnosť...) a príslušnú právnu ochranu. A aj keď nie je absolútne, a môže byť suspendované v prospech iného práva (predovšetkým práva zamestnávateľa na ochranu jeho vlastníctva), každý zásah akým je plošné kamerové sledovanie, monitoring telefonátov, emailovej pošty, blokovanie určitých internetových stránok a pod. má vždy nepriaznivé dôsledky na súkromie zamestnanca.
E-journal
Michal Jesenko (editor) - Eva Mihalíková - Darina Koreňová
Public Administration and Society is a scientific journal publishing scientific academic articles, contributions to discussion and reviews having the content orientation on the theory and practice of Public Administration. The mission of the Journal is to publish significant results of the scientific scholarly researches regarding the area of public administration and related disciplines which are connected with the study profile and scientific bias of our Faculty. The Scientific Journal is issued in electronic version.
E-book
Ivan Svatuška - Lucia Pištejová (eds.)
Collection of Scientific Contributions from the International Scientific Conference of PhD Students and Young Researchers held on April 22, 2022, organized by the Department of State and Law History of the Faculty of Law, Pavol Jozef Šafárik University in Košice.
We recommend this collection to the attention not only of PhD students and young researchers but also to all experts working in the fields of general history and legal science. At the same time, we bring it to the attention of all lay enthusiasts interested in the issues of legal development after the First World War. After all, as one of the world-renowned foreign legal historians likes to say: "Law is the most beautiful science in the world, because everyone can find an area that interests them in it."
E-book
Erik Štenpien - Lucia Pištejová - Ivan Svatuška (eds.)
Proceedings of the international scientific conference held on April 13-14, 2023, organized by the Department of History of State and Law, Faculty of Law, University of Pavel Jozef Šafárik in Košice. The presented collection provides a summary of scientific works from the last international conference dealing with the issue of the Trianon Peace Treaty and the negotiations during the peace conference after 1918. The collection contains scientific contributions from members of the research team of the APVV 19-0419 project, as well as other experts from the field of legal history. Through their contributions, they offer an insight into the complex processes of the formation of Europe after the First World War. They approximate the essential and relatively complicated processes of negotiations on important issues of the post-war arrangement and the further direction of individual countries. Contributions of foreign legal historians, which bring an alternative view of the examined issue, are a stimulating contribution to the collection. The anthology includes scientific studies related to the investigated issue, often with an overlap with the present. The collection also includes scientific contributions with positive legal topics. The collection in the presented form is thus primarily intended for readers from the professional public. Last but not least, it can interest the lay public interested in the issue of the post-war arrangement and Slovak-Hungarian relations.
E-book
Alena Krunková (ed.)
Zborník príspevkov z vedeckej konferencie konanej dňa 28.6.2016 na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v súvislosti s riešením projektu Európska únia a jej vplyv na organizáciu a fungovanie verejnej správy v Slovenskej republike - schválený pod číslom MVZP – SK PRES/2016/134
Slovenská republika, ako členský štát Európskej únie, sa zhosťuje historickej úlohy súvisiacej s realizáciou predsedníctva Rady Európskej únie v rámci predsedníckeho tria. Začiatkom roka 2016 vyhlásilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Výzvu na predkladanie žiadostí o dotáciu na rok 2016 v oblasti medzinárodných vzťahov a zahraničnej politiky SR zameranú práve na predsedníctvo Slovenskej republiky v Rade Európskej Únie. Na túto výzvu zareagovala Právnická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a získala projekt pre realizáciu výskumných aktivít prostredníctvom série podujatí zameraných na regionálnu samosprávu Slovenskej republiky v súvislosti s jej pôsobením v rámci Európskej únie. Problematike práva Európskej únie sa fakulta venuje dlhodobo jednak v pedagogickom procese, no i vo vedeckovýskumnej činnosti jednotlivých pedagógov. Riešený projekt má ambíciu obohatiť toto portfólio o osobitné aktivity zamerané nielen na odbornú sféru, no i na samotných študentov a laickú verejnosť.
Ako prvá aktivita projektu bola realizovaná konferencia s názvom „Európska únia a jej vplyv na organizáciu a fungovanie verejnej správy v Slovenskej republike – doterajší vývoj a aktuálny stav, perspektívy“. Zúčastnili sa jej pozvaní verejní činitelia, zástupcovia akademickej sféry, no i predstavitelia samosprávy, nakoľko jedným z hlavných cieľov projektu je prepojiť akademickú obec so sférou praktickou a zapojiť tak predstaviteľov praxe do plánovaných aktivít v rámci riešenia projektu.
E-book
The present monograph "Regionalism and its Contribution to General International Law" was written at the Institute of European Law and Department of International Law, Faculty of Law, Pavol Jozef Safarik University in Kosice, as a part of the project (APVV-O823-11) carried out in 2011-2015, representing one of its final publication utputs.
The main reason for choosing the topic was to evaluate regionalism in its various relationships and forms with respect to international law, and also to evaluate the place,importance and duties of international law in respect to the establishment and functioning of various forms of regionalgroups.
It is a fact that even though a lot of attention has been paid to regionalism, a more complex evaluation of the impact it has had on international law, and vice versa, is still lacking. The efforts of the present monograph are to partially eliminate this gap.
After giving a brief insight into how regionalism has developed, its content and terminology, the monograph studies in more details individual types of regionalism in the form of old and new regionalism, as well as treaty and institutional regionalism; its specifications and contributions to the international law.
E-book
Adam Giertl - Ľubica Gregová Širicová (eds.)
Zborník príspevkov z V. študentského sympózia konaného v dňoch 21. - 22. apríla 2013
Francúzsky delegát v Komisii pre ľudské práva, diskutujúc o zaradení pojmu „médiá" do článku o slobode prejavu v návrhu Medzinárodného paktu o občianskych a politických právach, prezieravo vyzýval ostatných členov komisie k predvídavosti ohľadne informačných médií budúcnosti.1 Diskusia prebehla v roku 1950, kedy o vplyve internetu na spolo- čenské vzťahy ešte naozaj nemohli delegáti tušiť. Keďže je v dnešných dňoch už jasné, že informačné technológie významne vplývajú na právo, medzinárodné právo nevynímajúc, rozhodli sa organizátori študentského sympózia venovať jeho šiesty ročník téme „Informačná spoločnosť a medzinárodné právo".
Študenti Právnickej fakulty sa po prihlásení na sympózium najskôr venovali príprave svojho príspevku, pričom každý z účastníkov mal v prípade potreby k dispozícii konzultanta. Zoznam konzultantov popri členoch Ústavu európskeho práva, oddelenia medzinárodného práva, bol tohto roku rozšírený o odborníka na právo duševného vlastníctva, Mgr. Martina Husovca, absolventa našej Právnickej fakulty a v súčasnosti IMPRS-CI doktoranda pôsobiaceho na Inštitúte Maxa Plancka pre duševné vlastníctvo a súťažné právo. Aj touto cestou ďakujeme, že venoval svoj čas študentom a pomohol im cennou radou pri príprave ich príspevkov. Po ukončení prípravnej fázy sa konalo samotné sympózium, ktorého cieľom bolo prezentovať vypracované príspevky a rozvinúť o nich diskusiu. Prednesené príspevky svojím zameraním odrážali široké spektrum prienikov medzinárodného práva a informačnej spoločnosti.
This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website