Tuberkulóza pľúc Franza Kafku

978-80-971970-4-9

Tlačená publikácia

9,08 €
9,08 € bez DPH


Kľúčové slová:

Ďalšie informácie

Autor:Miroslav Mydlík, Katarína Derzsiová
Rok vydania:2021
Vydanie:2. vydanie - doplnené
Typ dokumentu:monografia
Jazyk publikácie:slovenčina
Počet strán:155
VydavateľLAGARTOs.r.o.

Popis

"Nikdy som nebol chorý na pľúca, no nečakane, asi tak v auguste, som na Občianskej plavárni vypľul čosi červené. Chvíľu som sa na to pozeral, no vzápätí som na to zabudol", píše Franz Kafka v liste Milene Jesenskej.
Kto bol Franz Kafka, spisovateľ, ktorý ovplyvnil literatúru 20. storočia? Prečo boli Tatranské Matliare pre neho také dôležité? Prečo musel zomrieť taký mladý? To všetko sa dozviete v knihe autorov, doplnenej medzníkmi života Franza Kafku a mnohými neznámymi fotografiami, ktoré nemajú iba literárne historický pohľad.

Táto kniha je rozšíreným vydaním knihy Miroslav Mydlík - Katarína Derzsiová: Tuberkulóza pľúc Franza Kafku; Vplyv choroby na jeho literárnu tvorbu z roku 2017. Jej prvým autorom bol profesor vnútorného lekárstva, ktorý sa pokúsil spojiť medicínu so svetovou literatúrou, ktorej sa intenzívne venoval od študentských čias po celý svoj život. Mal veľký záujem o literárne diela Franza Kafku, o vtedajšie možnosti liečby tuberkulózy pľúc v jednotlivých sanatóriách, cez ktoré nás táto kniha sprevádza. So spoluautorkou osobne navštívil mnohé miesta, kde Franz Kafka býval, o čom svedčí autentická fotodokumentácia. Z literárneho hľadiska sa zameral na vplyv choroby na Kafkovu literárnu tvorbu, ktorý sa postupujúcou chorobou prehlboval.

Možno vás zaujmú aj tieto publikácie