Anatomy of Trunk and Limbs
Darina Kluchová a kol.
An illustrated text for dental students
Zavolajte nám:
+421 55 234 1635Zubné lekárstvo - Miniatlas je svetoznáma publikácia autora Dr. Luis Rául Léporiho preložená do mnohých svetových jazykov. Z angličtiny do slovenčiny ju preložili doc. MUDr. E. Kovaľová a kol.
Publikácia obsahuje 190 plnofarebných strán s kapitolami celej zubnej medicíny: anatómia, fyziológia, patológia tvrdých zubných tkanív a ich liečba, patológia parodontu, okluzálna patológia a jej liečba, zubné implantáty, prevencia. Je určená pre každodennú prácu v zubnej ambulancii, pre študentov zubného lekárstva a dentálnej hygieny. Má slúžiť ako vizuálna pomôcka pri vysvetľovaní a informovaní pacienta, pri odpovedi na rôzne otázky týkajúce sa anatómie, fyziológie a patológie rôznych tkanív a orgánov ľudského tela, snímacej a fixnej protetiky, implantológie... Každá dvojstrana obsahuje text a ilustráciu. Ilustrácie sú jasné a presné a zahŕňajú všetky potrebné detaily k pochopeniu problematiky.
MINIATLAS ZUBNÉ LEKÁRSTVO je najčastejšie prekladaná publikácia zubného lekárstva s najmodernejšími informáciami a nádhernými ilustráciami v poslednom období na celom svete.
Data sheet
Darina Kluchová a kol.
An illustrated text for dental students
E-book
Ján Kučera - Eva Kovaľová - Juraj Strecha
Peri-implantation diseases such as peri-implantitis and mucositis have a wide range of prevalence. Several etiological factors and the interaction of risk factors influence their onset and development. Careful investigation determines the diagnosis and subsequent treatment. Treatment, depending on the condition, is either non-surgical or surgical. Systematic postoperative care, a recall system, and patient instruction and cooperation are essential, which create the preconditions for successful implant treatment.
Peter Kizek a kol.
Orofaciálna oblasť je najviac exponovanou časťou ľudského tela. Vzhľadom na heterogenitu orgánov a tkanív sa na diagnostike a liečbe ochorení orofaciálnej oblasti podieľa mnoho odborov. Jedným z nich je zubné lekárstvo ktoré je základnou medicínskou špecializáciou. Z odboru, ktorý sa kedysi zaoberal iba ochoreniami tvrdých zubných tkanív, sa postupom času vyvinula členitá skupina pododborov, ktoré rozsahom pôsobnosti ďaleko presahujú topografické vymedzenie ústnej dutiny. Ústna, čeľustná a tvárová chirurgia je prienikom medzi všeobecnou medicínou a zubným lekárstvom. Kolektív autorov pri zostavovaní tejto publikácie dbal na to, aby predkladané poznatky boli názorné a dostatočne zrozumiteľné pre študentov medicíny. Zároveň však autori dúfajú v to, aby bola prínosom aj pre odborníkov z klinickej praxe.
Eva Kovaľová - Eleónora Ivančová
Klasifikácia stavu orálnych tkanív. Táto časť publikácie je rozdelená prehľadne do deviatich kapitol. Prvá kapitola sa zaoberá klasifikáciou stavu podľa extraorálneho vyšetrenia . Autorka spomína jednotlivé aspekty pre klasifikáciu, ako je symetria tváre a možné príčiny asymetrie, typy oklúzie, ochorení TMK či ortodontickej anomálie. Ďalší oddiel si dáva za cieľ didakticky rozdeliť riziká ošetrenia pacienta podľa stavu celkového a orálneho zdravia . Tu sa spomína nielen zdravotná anamnéza a rodinná anamnéza, ale aj riziko bakteriémie pri zubnom ošetrení. Klasifikácia stavu tvrdých zubných tkanív spomína mikrobiálne a nemikrobiálne faktory a ich rozsah. V rámci nemikrobiálneho poškodenia sa kapitola zaoberá klinovitými defektmi, abráziou, atríciou, fraktúrami klinických koruniek zubov alebo eróziami. Je hodnotené nielen klinické zubné vyšetrenie, ale aj röntgenologické, a tiež to, či je ochorenie aktívne alebo inaktívne. Klasifikácia poškodenia parodontu opäť popisuje vplyv bakteriálnych a nebakteriálnych faktorov na závesný aparát v okolí zuba rovnako ako ich vplyv na tkanivá v okolí implantátu, tj v periimplantačnej oblasti . Klasifikácia stavu orálnych slizníc a bakteriálneho rizika veľmi prehľadne definuje výšku rizika v závislosti od prítomnosti rôznych patogénov. Je hodnotená nielen kvalitatívna prítomnosť patogénu, ale aj jeho patogenita a bakteriálny komplex. Podľa získaných výsledkov je potom možné rozlíšiť bakteriálny profil pacienta na vysoký, stredný a nízky. Kapitola venovaná typu genetického rizika rieši gény IL1A, IL1B a IL1RN a možné genotypy a ich vplyv na teoretické riziko vzniku parodontitídy. Posledný oddiel rieši klasifikáciu pacienta podľa príčiny a fázy aktivity ochorenia. Výsledkom je rozdelenie na kariologického alebo parodontologického pacienta s rôznou fázou aktivity ochorenia bakteriálneho alebo nebakteriálneho pôvodu.
Extraorálne vyšetrenie. V tejto časti sú popísané nielen príčiny rôznych patologických javov popísaných pri extraorálnom vyšetrení, ale zároveň je načrtnutý základný spôsob liečby.
Symetria alebo asymetria tváre môže mať mnoho príčin. Autorky sa snažia o ich zoznam a popisujú základnú fyzioterapiu vedúcu k uvoľneniu žuvacích svalov, ktorých hypertrofia môže byť jednou z príčin asymetrie rovnako ako napríklad nesprávne držanie tela a hlavy. Kapitola je doplnená bohatou fotodokumentáciou patologických nálezov. V kapitole venovanej oklúzii nájdeme informácie o fyziologickej oklúzii, ale aj o príčinách patologickej oklúzie. Tento oddiel veľmi prehľadne klasifikuje ortodontické anomálie (anomálie veľkosti čeľustí, anomálie vzájomnej polohy hornej a dolnej čeľuste a anomálie postavenia zubov). Bohatá fotografická a röntgenologická dokumentácia dokladá ohromnú šírku ortodontických anomálií. Kapitola venovaná temporomandibulárnemu kĺbu zahŕňa ako jeho základnú anatómiu, tak aj jeho biomechaniku. Klasifikácia ochorení TMK spomína nielen anatomické, ale aj traumatické či patofyziologické faktory. Vyšetrenie TMK popisuje palpačné techniky, zobrazovacie metódy a zároveň dokladuje čitatelia klinické prejavy ochorenia. Nakoniec je popísaná konzervatívna a chirurgická liečba TMK.
Ďalšia časť publikácie sa venuje úlohe dentálnych hygieničiek či hygienistov (DH) pri vyšetrení a liečbe TMK a hlavne pri ortodontickej terapii. Prínosná je najmä tá časť, ktorá rieši spoluprácu lekára a DH v závislosti od typu ortodontického aparátu (fixný, snímateľný alebo fóliový). Veľkým benefitom tejto kapitoly je opäť nielen bohatá fotodokumentácia, ale aj veľké množstvo štúdií, ktoré porovnávajú vplyv ortodontickej liečby na zdravý či poškodený parodont. V závere sú deklarované následky nevhodnej ortodontickej liečby na tvrdé zubné tkanivo.
Kvalitná je kapitola venovaná obsiahlym kazuistickým oznámením u pacientov s ortodontickou liečbou a vplyvom tejto liečby na postihnutý parodont.
Autorky predkladajú didaktickú klasifikáciu stavu orálnych tkanív a návod extraorálneho vyšetrenia pacienta. Prínosná je najmä veľmi bohatá fotografická a röntgenologická dokumentácia, rovnako ako veľké množstvo spracovanej a citovanej literatúry. Publikácii sa dá vytknúť snáď len to, že by jej prospelo väčšie prepojenie oboch častí, pretože niektoré kapitoly sa prekrývajú, ako napríklad ochorenie TMK, typy oklúzie či traumatická oklúzia. Dá sa predpokladať, že je to dôsledkom publikačnej činnosti dvoch autoriek. Tiež by sa dalo polemizovať o tom, či pri extraorálnom vyšetrení sme schopní diagnostikovať stav oklúzie. To však nemení nič na tom, že téma je spracovaná veľmi obsiahle a kvalitne. Kniha je určite veľmi prínosná pre budúce DH a zároveň je vhodná ako odporúčaná literatúra na predklinickú výučbu zubného lekárstva.
Eva Kovaľová - Michal Konečný - Marcela Šestáková
Najnovšia publikácia z edície Orálna medicína.
Orálna mikrobiológia
Mikrobiálne zmeny a poškodenia parodontu
Biofilm, plak, zápach z úst, halitosis, foetor ex ore,
Paropatogénne baktérie, Vyšetrenie stavu ústnej hygieny,
Fajčenie, Príčiny nemikrobiálneho poškodenia parodontu
Cieľom monografie je podať stručný prehľad zmien objavujúcich sa na ústnej sliznici vrátane ďasien a zaradiť ich určitej klasifikačnej skupiny.
Prehľad zmien objavujúcich sa na ústnej sliznici vrátane ďasien a zaradenie do klasifikačnej skupiny.
Patologické stavy, vrodené a získané anomálie a atypie.
Orálna hygiena, diferenciálna diagnostika, xerostómia, kandidóza, herpetická stomatitída.
Lenka Slezáková a kol.
Druhé, doplněné vydání úspěšné základní učebnice ošetřovatelství uzavírá čtvrtým dílem studijní materiály pro žáky středních škol. Publikace je rozčleněna na celky zpracovávající problematiku ošetřovatelské péče v dermatovenerologii, očním lékařství, otorinolaryngologii a stomatologii. Po prostudování učebnice prokáží žáci znalost základních teoretických poznatků o příčinách, projevech a léčbě nejčastějších onemocnění a stavů. Nabytí těchto vědomostí společně s využitím mezipředmětových vztahů umožní vyhledat, posoudit a popsat potřeby pacientů, plánovat a realizovat kvalitní ošetřovatelskou péči. Kniha je doplněna množstvím obrázků a fotografií, které bohatě ilustrují problematiku onemocnění v těchto vybraných klinických oborech.
Jörg Rudolf Strub a kol.
V třídílné Protetice najde čtenář celkem 46 kapitol, které popisují obor a jeho problematiku skutečně od A do Z. Dvojbarevné publikace jsou bohatě obrazově dokumentovány – obsahují celkem na 1000 schematických didaktických obrázků a množství tabulek. Knihu po didaktické stránce vybrali a přeložili odborníci z 1. LF UK v Praze pod vedením prof. MUDr. Jarmily Procházkové, CSc. Jedná se o moderní aktuální učebnici, která bude sloužit jako učební podklad nejen pro pregraduální výuku na lékařských fakultách, ale také jako učební materiál pro profesní zkoušky a atestační zkoušky z klinické stomatologie. Přehledný a německy důkladný systém sdělování informací usnadní přípravu na zkoušky v rámci pregraduálního i postgraduálního vzdělání. Lékařské a technické postupy při zhotovování zubních protetických náhrad pomohou v řešení případů ve stomatologických praxích a laboratořích. V druhém díle najde čtenář popis artikulátorů, přehled základních estetických pravidel a výklad o protetických materiálech. Svazek podrobně probírá indikace a postupy zhotovení pevných zubních náhrad jak v ordinaci, tak v laboratoři. Bezesporu jej uvítají i zubní technici jako výukový text pro jejich obor. Dvojbarevná publikace obsahuje 267 obrázků a 29 tabulek. Ve stručnosti obsah dalších dílů: 1. díl – historie, základy a osnova, koncepce oboru a ošetření, příprava 3. díl – kombinovaná a snímatelná protetika, implantologie, následná péče, kvalita života
Jozef Minčík a kol.
Prevencia, diagnostika a liečba zubného kazu a jeho následkov tvorí hlavnú náplň práce stomatológa. Kariológia ako odvetvie záchovnej stomatológie prešla v posledných dvoch desaťročiach nebývalým rozvojom. Dnes už lepšie poznáme etiopatogenézu zubného kazu a pri jeho liečbe máme k dispozícii skoro neprehľadné množstvo materiálov, diagnostických metód a preparačných techník. Základným cieľom tejto publikácie je zdokumentovanie najnovších poznatkov z tejto oblasti v prehľadnej forme a poskytnutie informácií našim poslucháčom stomatológie, ale aj lekárom v bežnej praxi. Náš autorský kolektív sa domnieva, že slovenská stomatológia v nových podmienkach dobieha vyspelé krajiny a že aj našim pacientom vieme poskytnúť porovnateľné stomatologické ošetrenie. Či sa nám to podarilo aj touto publikáciou, to ponechávame na posúdenie širokej stomatologickej verejnosti.
Květuše Lovásová - Darina Kluchová
The surgical practice starts with detailed knowledge of anatomy. Even if anatomy of human body has not changed over the time, perfection and precision of surgical practice require precise knowledge of anatomical structures, their location, and topographical relationships. Everyone should be aware of the occurrence of possible variations as well.
A prospective medical doctor should not rely on knowledge gained by studying models, schemes, and pictures, but should combine two types of learning: visual and didactic. Wide array of the visual learning development, considering vision alone, and a detailed and realistic approach to difficult access to structures of the human body are important precursors that create sufficient and quality knowledge needed for clinical practice and appropriate professional development.
This publication maps all of the clinically significant and difficult approached areas of the head that are not normally prepared for practical exercises in anatomy because of the time and difficulties with the preparation. The colorful, detailed photodocumentation enriched by schemes and followed by procedure guide provides a view of structures until now only poorly documented. We sincerely hope that this monograph will fill the gap in medical literature offered in the market at present time.
Dušan Hirjak - Vladimír Machoň
Autori predkladajú odbornej verejnosti knižnú publikáciu, ktorá sa zaoberá problematikou diagnostiky a liečby úrazov oblasti čeľustí a tváre spoločne s potrebou medziodborovej spolupráce. Oblasť hlavy, ktorej súčasťou je skelet tváre, vytvára jedinečný, anatomicky zložitý funkčný celok. V dnešnom modernom chápaní traumatológie vo všeobecnosti nie je možné pristupovať k liečbe úrazov bez hlbokých vedomostí a skúseností zo všeobecnej traumatológie. Anatomicky zložitá oblasť skeletu tváre s prítomnosťou mnohých životne dôležitých orgánov prekračuje hranice poznania a terapeutických skúseností jedného medicínskeho odboru. Z toho dôvodu je finálna podoba knižnej publikácie výsledkom medziodborovej spolupráce viacerých odborníkov, tak ako sa v klinickej praxi podieľajú na komplexnej liečbe pacientov. Súčasťou predloženej práce sú príspevky z odboru anatómie, anestéziológie a intenzívnej medicíny, neurológie, neurochirurgie, oftalmológie a otorynolaryngológie.
Alžbeta Blichárová a kolektív
“Pathology Part 1 (winter semester) - Practical lessons for students of dental medicine” represents the first half of the university textbook designed for the pregradual study of pathology. The textbook complements the lectures of pathology and serves as a source of information for students of dental medicine, that are preparing for the practical as well as the final oral examination.
In this part of the “Pathology” series, fifty-four selected histopathological slides are presented. Each selected slide is provided with general information in relation to etiology and pathogenesis of the disease, as well as with corresponding morphological features, including the gross appearance and the most important histopathological characteristics. The textbook summarizes the basic concepts of general pathology that are necessary to master the broad field of systemic pathology in the second semester.
Dušan Hirjak - Vladimír Machoň
Tretie moláre, M3, zuby múdrosti, osmičky, prípadne iné pomenovanie sa používa pre jedinečnú skupinu zubov, ktorá je predmetom odborných diskusií. Predložená odborná monografia sa zaoberá práve touto témou z viacerých pohľadov a má ambíciu podať komplexný pohľad na tento medicínsky problém. Je v prvom rade určená študentom a absolventom medicíny odboru zubné lekárstvo, ale môže byť zaujímavým zdrojom aj pre všeobecných lekárov.
Alexander Kovaľ - Daniel Jordán - Lucia Hudáková
Ergonómia prostredia a práce, štvorručná práca, zriadanie zubnej a dentálnohygienickej amulancie, finančná analýza.
Monografia Ergonómia a manažment v dentálnej praxi zahŕňa najnovšie poznatky zo všetkých oblastí ergonómie práce a prostredia, dentálneho marketingu a manažmentu. Autori sú presvedčení, že bude prínosom pre každého čitateľa v jeho odbornej a vedeckej činnosti.
ROMANA KOBEROVÁ IVANČÁKOVÁ - VLASTA MERGLOVÁ
p style="text-align: justify;">Kniha upozorňuje na odlišnosti při vyšetření a ošetření dětských pacientů ve všech etapách léčebného procesu.
Tento učební text je určen studentům zubního lékařství a praktickým zubním lékařům a zdaleka nevyčerpává celou problematiku onemocnění orofaciální oblasti dětského věku. Má pomoci s orientací v oboru a zejména pak upozornit na odlišnosti při vyšetřování a ošetřování dětských pacientů ve všech etapách léčebného procesu.
Dítětem je jedinec do 18 let věku a změny, které v tomto období přináší růst a vývoj celého organizmu a zejména pak orofaciální soustavy, je třeba zohlednit při vyšetření, diagnostice i terapeutických postupech.
Pro zubního lékaře i celý jeho tým je náročné také zvládnutí komunikace s dítětem a jeho doprovodem. Pravidelnost návštěv u zubního lékaře od 1 roku věku v intervalech dvakrát za rok je zárukou kontiunity ošetření, včasného podchycení změn a patologických stavů a směřuje k navázání dlouhodobě dobrého vzájemného lékaře a pacienta.
E-book
Iveta Domoráková et al.
The e-learning textbook is available at: https://portal.lf.upjs.sk. The textbook contains 11 chapters focusing on the microscopic anatomy of the head and neck region, with an emphasis on the oral and nasal cavities, skull bones and their development, and the detailed microscopic structure of teeth and their development. One chapter is dedicated to dentition from the perspective of the clinical significance of understanding tooth structure and development. The textbook includes chapters on the microscopic anatomy of organs that are functionally important for the head region, such as the vascular, lymphatic, endocrine, and nervous systems. The textbook is linked to an atlas, has a total of 490 pages, and features 300 original microphotographs using common histological stains, histochemical, immunohistochemical, and impregnation methods.
The textbook was created with the support of the KEGA project 019UPJŠ-4/2016.
Darina Kluchová a kol.
An illustrated text for dental students
E-book
Ján Kučera - Eva Kovaľová - Juraj Strecha
Peri-implantation diseases such as peri-implantitis and mucositis have a wide range of prevalence. Several etiological factors and the interaction of risk factors influence their onset and development. Careful investigation determines the diagnosis and subsequent treatment. Treatment, depending on the condition, is either non-surgical or surgical. Systematic postoperative care, a recall system, and patient instruction and cooperation are essential, which create the preconditions for successful implant treatment.
Peter Kizek a kol.
Orofaciálna oblasť je najviac exponovanou časťou ľudského tela. Vzhľadom na heterogenitu orgánov a tkanív sa na diagnostike a liečbe ochorení orofaciálnej oblasti podieľa mnoho odborov. Jedným z nich je zubné lekárstvo ktoré je základnou medicínskou špecializáciou. Z odboru, ktorý sa kedysi zaoberal iba ochoreniami tvrdých zubných tkanív, sa postupom času vyvinula členitá skupina pododborov, ktoré rozsahom pôsobnosti ďaleko presahujú topografické vymedzenie ústnej dutiny. Ústna, čeľustná a tvárová chirurgia je prienikom medzi všeobecnou medicínou a zubným lekárstvom. Kolektív autorov pri zostavovaní tejto publikácie dbal na to, aby predkladané poznatky boli názorné a dostatočne zrozumiteľné pre študentov medicíny. Zároveň však autori dúfajú v to, aby bola prínosom aj pre odborníkov z klinickej praxe.
Eva Kovaľová - Eleónora Ivančová
Klasifikácia stavu orálnych tkanív. Táto časť publikácie je rozdelená prehľadne do deviatich kapitol. Prvá kapitola sa zaoberá klasifikáciou stavu podľa extraorálneho vyšetrenia . Autorka spomína jednotlivé aspekty pre klasifikáciu, ako je symetria tváre a možné príčiny asymetrie, typy oklúzie, ochorení TMK či ortodontickej anomálie. Ďalší oddiel si dáva za cieľ didakticky rozdeliť riziká ošetrenia pacienta podľa stavu celkového a orálneho zdravia . Tu sa spomína nielen zdravotná anamnéza a rodinná anamnéza, ale aj riziko bakteriémie pri zubnom ošetrení. Klasifikácia stavu tvrdých zubných tkanív spomína mikrobiálne a nemikrobiálne faktory a ich rozsah. V rámci nemikrobiálneho poškodenia sa kapitola zaoberá klinovitými defektmi, abráziou, atríciou, fraktúrami klinických koruniek zubov alebo eróziami. Je hodnotené nielen klinické zubné vyšetrenie, ale aj röntgenologické, a tiež to, či je ochorenie aktívne alebo inaktívne. Klasifikácia poškodenia parodontu opäť popisuje vplyv bakteriálnych a nebakteriálnych faktorov na závesný aparát v okolí zuba rovnako ako ich vplyv na tkanivá v okolí implantátu, tj v periimplantačnej oblasti . Klasifikácia stavu orálnych slizníc a bakteriálneho rizika veľmi prehľadne definuje výšku rizika v závislosti od prítomnosti rôznych patogénov. Je hodnotená nielen kvalitatívna prítomnosť patogénu, ale aj jeho patogenita a bakteriálny komplex. Podľa získaných výsledkov je potom možné rozlíšiť bakteriálny profil pacienta na vysoký, stredný a nízky. Kapitola venovaná typu genetického rizika rieši gény IL1A, IL1B a IL1RN a možné genotypy a ich vplyv na teoretické riziko vzniku parodontitídy. Posledný oddiel rieši klasifikáciu pacienta podľa príčiny a fázy aktivity ochorenia. Výsledkom je rozdelenie na kariologického alebo parodontologického pacienta s rôznou fázou aktivity ochorenia bakteriálneho alebo nebakteriálneho pôvodu.
Extraorálne vyšetrenie. V tejto časti sú popísané nielen príčiny rôznych patologických javov popísaných pri extraorálnom vyšetrení, ale zároveň je načrtnutý základný spôsob liečby.
Symetria alebo asymetria tváre môže mať mnoho príčin. Autorky sa snažia o ich zoznam a popisujú základnú fyzioterapiu vedúcu k uvoľneniu žuvacích svalov, ktorých hypertrofia môže byť jednou z príčin asymetrie rovnako ako napríklad nesprávne držanie tela a hlavy. Kapitola je doplnená bohatou fotodokumentáciou patologických nálezov. V kapitole venovanej oklúzii nájdeme informácie o fyziologickej oklúzii, ale aj o príčinách patologickej oklúzie. Tento oddiel veľmi prehľadne klasifikuje ortodontické anomálie (anomálie veľkosti čeľustí, anomálie vzájomnej polohy hornej a dolnej čeľuste a anomálie postavenia zubov). Bohatá fotografická a röntgenologická dokumentácia dokladá ohromnú šírku ortodontických anomálií. Kapitola venovaná temporomandibulárnemu kĺbu zahŕňa ako jeho základnú anatómiu, tak aj jeho biomechaniku. Klasifikácia ochorení TMK spomína nielen anatomické, ale aj traumatické či patofyziologické faktory. Vyšetrenie TMK popisuje palpačné techniky, zobrazovacie metódy a zároveň dokladuje čitatelia klinické prejavy ochorenia. Nakoniec je popísaná konzervatívna a chirurgická liečba TMK.
Ďalšia časť publikácie sa venuje úlohe dentálnych hygieničiek či hygienistov (DH) pri vyšetrení a liečbe TMK a hlavne pri ortodontickej terapii. Prínosná je najmä tá časť, ktorá rieši spoluprácu lekára a DH v závislosti od typu ortodontického aparátu (fixný, snímateľný alebo fóliový). Veľkým benefitom tejto kapitoly je opäť nielen bohatá fotodokumentácia, ale aj veľké množstvo štúdií, ktoré porovnávajú vplyv ortodontickej liečby na zdravý či poškodený parodont. V závere sú deklarované následky nevhodnej ortodontickej liečby na tvrdé zubné tkanivo.
Kvalitná je kapitola venovaná obsiahlym kazuistickým oznámením u pacientov s ortodontickou liečbou a vplyvom tejto liečby na postihnutý parodont.
Autorky predkladajú didaktickú klasifikáciu stavu orálnych tkanív a návod extraorálneho vyšetrenia pacienta. Prínosná je najmä veľmi bohatá fotografická a röntgenologická dokumentácia, rovnako ako veľké množstvo spracovanej a citovanej literatúry. Publikácii sa dá vytknúť snáď len to, že by jej prospelo väčšie prepojenie oboch častí, pretože niektoré kapitoly sa prekrývajú, ako napríklad ochorenie TMK, typy oklúzie či traumatická oklúzia. Dá sa predpokladať, že je to dôsledkom publikačnej činnosti dvoch autoriek. Tiež by sa dalo polemizovať o tom, či pri extraorálnom vyšetrení sme schopní diagnostikovať stav oklúzie. To však nemení nič na tom, že téma je spracovaná veľmi obsiahle a kvalitne. Kniha je určite veľmi prínosná pre budúce DH a zároveň je vhodná ako odporúčaná literatúra na predklinickú výučbu zubného lekárstva.
Eva Kovaľová - Michal Konečný - Marcela Šestáková
Najnovšia publikácia z edície Orálna medicína.
Orálna mikrobiológia
Mikrobiálne zmeny a poškodenia parodontu
Biofilm, plak, zápach z úst, halitosis, foetor ex ore,
Paropatogénne baktérie, Vyšetrenie stavu ústnej hygieny,
Fajčenie, Príčiny nemikrobiálneho poškodenia parodontu
Cieľom monografie je podať stručný prehľad zmien objavujúcich sa na ústnej sliznici vrátane ďasien a zaradiť ich určitej klasifikačnej skupiny.
Prehľad zmien objavujúcich sa na ústnej sliznici vrátane ďasien a zaradenie do klasifikačnej skupiny.
Patologické stavy, vrodené a získané anomálie a atypie.
Orálna hygiena, diferenciálna diagnostika, xerostómia, kandidóza, herpetická stomatitída.
Lenka Slezáková a kol.
Druhé, doplněné vydání úspěšné základní učebnice ošetřovatelství uzavírá čtvrtým dílem studijní materiály pro žáky středních škol. Publikace je rozčleněna na celky zpracovávající problematiku ošetřovatelské péče v dermatovenerologii, očním lékařství, otorinolaryngologii a stomatologii. Po prostudování učebnice prokáží žáci znalost základních teoretických poznatků o příčinách, projevech a léčbě nejčastějších onemocnění a stavů. Nabytí těchto vědomostí společně s využitím mezipředmětových vztahů umožní vyhledat, posoudit a popsat potřeby pacientů, plánovat a realizovat kvalitní ošetřovatelskou péči. Kniha je doplněna množstvím obrázků a fotografií, které bohatě ilustrují problematiku onemocnění v těchto vybraných klinických oborech.
Jörg Rudolf Strub a kol.
V třídílné Protetice najde čtenář celkem 46 kapitol, které popisují obor a jeho problematiku skutečně od A do Z. Dvojbarevné publikace jsou bohatě obrazově dokumentovány – obsahují celkem na 1000 schematických didaktických obrázků a množství tabulek. Knihu po didaktické stránce vybrali a přeložili odborníci z 1. LF UK v Praze pod vedením prof. MUDr. Jarmily Procházkové, CSc. Jedná se o moderní aktuální učebnici, která bude sloužit jako učební podklad nejen pro pregraduální výuku na lékařských fakultách, ale také jako učební materiál pro profesní zkoušky a atestační zkoušky z klinické stomatologie. Přehledný a německy důkladný systém sdělování informací usnadní přípravu na zkoušky v rámci pregraduálního i postgraduálního vzdělání. Lékařské a technické postupy při zhotovování zubních protetických náhrad pomohou v řešení případů ve stomatologických praxích a laboratořích. V druhém díle najde čtenář popis artikulátorů, přehled základních estetických pravidel a výklad o protetických materiálech. Svazek podrobně probírá indikace a postupy zhotovení pevných zubních náhrad jak v ordinaci, tak v laboratoři. Bezesporu jej uvítají i zubní technici jako výukový text pro jejich obor. Dvojbarevná publikace obsahuje 267 obrázků a 29 tabulek. Ve stručnosti obsah dalších dílů: 1. díl – historie, základy a osnova, koncepce oboru a ošetření, příprava 3. díl – kombinovaná a snímatelná protetika, implantologie, následná péče, kvalita života
Jozef Minčík a kol.
Prevencia, diagnostika a liečba zubného kazu a jeho následkov tvorí hlavnú náplň práce stomatológa. Kariológia ako odvetvie záchovnej stomatológie prešla v posledných dvoch desaťročiach nebývalým rozvojom. Dnes už lepšie poznáme etiopatogenézu zubného kazu a pri jeho liečbe máme k dispozícii skoro neprehľadné množstvo materiálov, diagnostických metód a preparačných techník. Základným cieľom tejto publikácie je zdokumentovanie najnovších poznatkov z tejto oblasti v prehľadnej forme a poskytnutie informácií našim poslucháčom stomatológie, ale aj lekárom v bežnej praxi. Náš autorský kolektív sa domnieva, že slovenská stomatológia v nových podmienkach dobieha vyspelé krajiny a že aj našim pacientom vieme poskytnúť porovnateľné stomatologické ošetrenie. Či sa nám to podarilo aj touto publikáciou, to ponechávame na posúdenie širokej stomatologickej verejnosti.
Květuše Lovásová - Darina Kluchová
The surgical practice starts with detailed knowledge of anatomy. Even if anatomy of human body has not changed over the time, perfection and precision of surgical practice require precise knowledge of anatomical structures, their location, and topographical relationships. Everyone should be aware of the occurrence of possible variations as well.
A prospective medical doctor should not rely on knowledge gained by studying models, schemes, and pictures, but should combine two types of learning: visual and didactic. Wide array of the visual learning development, considering vision alone, and a detailed and realistic approach to difficult access to structures of the human body are important precursors that create sufficient and quality knowledge needed for clinical practice and appropriate professional development.
This publication maps all of the clinically significant and difficult approached areas of the head that are not normally prepared for practical exercises in anatomy because of the time and difficulties with the preparation. The colorful, detailed photodocumentation enriched by schemes and followed by procedure guide provides a view of structures until now only poorly documented. We sincerely hope that this monograph will fill the gap in medical literature offered in the market at present time.
Dušan Hirjak - Vladimír Machoň
Autori predkladajú odbornej verejnosti knižnú publikáciu, ktorá sa zaoberá problematikou diagnostiky a liečby úrazov oblasti čeľustí a tváre spoločne s potrebou medziodborovej spolupráce. Oblasť hlavy, ktorej súčasťou je skelet tváre, vytvára jedinečný, anatomicky zložitý funkčný celok. V dnešnom modernom chápaní traumatológie vo všeobecnosti nie je možné pristupovať k liečbe úrazov bez hlbokých vedomostí a skúseností zo všeobecnej traumatológie. Anatomicky zložitá oblasť skeletu tváre s prítomnosťou mnohých životne dôležitých orgánov prekračuje hranice poznania a terapeutických skúseností jedného medicínskeho odboru. Z toho dôvodu je finálna podoba knižnej publikácie výsledkom medziodborovej spolupráce viacerých odborníkov, tak ako sa v klinickej praxi podieľajú na komplexnej liečbe pacientov. Súčasťou predloženej práce sú príspevky z odboru anatómie, anestéziológie a intenzívnej medicíny, neurológie, neurochirurgie, oftalmológie a otorynolaryngológie.
Alžbeta Blichárová a kolektív
“Pathology Part 1 (winter semester) - Practical lessons for students of dental medicine” represents the first half of the university textbook designed for the pregradual study of pathology. The textbook complements the lectures of pathology and serves as a source of information for students of dental medicine, that are preparing for the practical as well as the final oral examination.
In this part of the “Pathology” series, fifty-four selected histopathological slides are presented. Each selected slide is provided with general information in relation to etiology and pathogenesis of the disease, as well as with corresponding morphological features, including the gross appearance and the most important histopathological characteristics. The textbook summarizes the basic concepts of general pathology that are necessary to master the broad field of systemic pathology in the second semester.
Dušan Hirjak - Vladimír Machoň
Tretie moláre, M3, zuby múdrosti, osmičky, prípadne iné pomenovanie sa používa pre jedinečnú skupinu zubov, ktorá je predmetom odborných diskusií. Predložená odborná monografia sa zaoberá práve touto témou z viacerých pohľadov a má ambíciu podať komplexný pohľad na tento medicínsky problém. Je v prvom rade určená študentom a absolventom medicíny odboru zubné lekárstvo, ale môže byť zaujímavým zdrojom aj pre všeobecných lekárov.
Alexander Kovaľ - Daniel Jordán - Lucia Hudáková
Ergonómia prostredia a práce, štvorručná práca, zriadanie zubnej a dentálnohygienickej amulancie, finančná analýza.
Monografia Ergonómia a manažment v dentálnej praxi zahŕňa najnovšie poznatky zo všetkých oblastí ergonómie práce a prostredia, dentálneho marketingu a manažmentu. Autori sú presvedčení, že bude prínosom pre každého čitateľa v jeho odbornej a vedeckej činnosti.
ROMANA KOBEROVÁ IVANČÁKOVÁ - VLASTA MERGLOVÁ
p style="text-align: justify;">Kniha upozorňuje na odlišnosti při vyšetření a ošetření dětských pacientů ve všech etapách léčebného procesu.
Tento učební text je určen studentům zubního lékařství a praktickým zubním lékařům a zdaleka nevyčerpává celou problematiku onemocnění orofaciální oblasti dětského věku. Má pomoci s orientací v oboru a zejména pak upozornit na odlišnosti při vyšetřování a ošetřování dětských pacientů ve všech etapách léčebného procesu.
Dítětem je jedinec do 18 let věku a změny, které v tomto období přináší růst a vývoj celého organizmu a zejména pak orofaciální soustavy, je třeba zohlednit při vyšetření, diagnostice i terapeutických postupech.
Pro zubního lékaře i celý jeho tým je náročné také zvládnutí komunikace s dítětem a jeho doprovodem. Pravidelnost návštěv u zubního lékaře od 1 roku věku v intervalech dvakrát za rok je zárukou kontiunity ošetření, včasného podchycení změn a patologických stavů a směřuje k navázání dlouhodobě dobrého vzájemného lékaře a pacienta.
E-book
Iveta Domoráková et al.
The e-learning textbook is available at: https://portal.lf.upjs.sk. The textbook contains 11 chapters focusing on the microscopic anatomy of the head and neck region, with an emphasis on the oral and nasal cavities, skull bones and their development, and the detailed microscopic structure of teeth and their development. One chapter is dedicated to dentition from the perspective of the clinical significance of understanding tooth structure and development. The textbook includes chapters on the microscopic anatomy of organs that are functionally important for the head region, such as the vascular, lymphatic, endocrine, and nervous systems. The textbook is linked to an atlas, has a total of 490 pages, and features 300 original microphotographs using common histological stains, histochemical, immunohistochemical, and impregnation methods.
The textbook was created with the support of the KEGA project 019UPJŠ-4/2016.
Darina Kluchová a kol.
An illustrated text for dental students
E-book
Ján Kučera - Eva Kovaľová - Juraj Strecha
Peri-implantation diseases such as peri-implantitis and mucositis have a wide range of prevalence. Several etiological factors and the interaction of risk factors influence their onset and development. Careful investigation determines the diagnosis and subsequent treatment. Treatment, depending on the condition, is either non-surgical or surgical. Systematic postoperative care, a recall system, and patient instruction and cooperation are essential, which create the preconditions for successful implant treatment.
Peter Kizek a kol.
Orofaciálna oblasť je najviac exponovanou časťou ľudského tela. Vzhľadom na heterogenitu orgánov a tkanív sa na diagnostike a liečbe ochorení orofaciálnej oblasti podieľa mnoho odborov. Jedným z nich je zubné lekárstvo ktoré je základnou medicínskou špecializáciou. Z odboru, ktorý sa kedysi zaoberal iba ochoreniami tvrdých zubných tkanív, sa postupom času vyvinula členitá skupina pododborov, ktoré rozsahom pôsobnosti ďaleko presahujú topografické vymedzenie ústnej dutiny. Ústna, čeľustná a tvárová chirurgia je prienikom medzi všeobecnou medicínou a zubným lekárstvom. Kolektív autorov pri zostavovaní tejto publikácie dbal na to, aby predkladané poznatky boli názorné a dostatočne zrozumiteľné pre študentov medicíny. Zároveň však autori dúfajú v to, aby bola prínosom aj pre odborníkov z klinickej praxe.
Eva Kovaľová - Eleónora Ivančová
Klasifikácia stavu orálnych tkanív. Táto časť publikácie je rozdelená prehľadne do deviatich kapitol. Prvá kapitola sa zaoberá klasifikáciou stavu podľa extraorálneho vyšetrenia . Autorka spomína jednotlivé aspekty pre klasifikáciu, ako je symetria tváre a možné príčiny asymetrie, typy oklúzie, ochorení TMK či ortodontickej anomálie. Ďalší oddiel si dáva za cieľ didakticky rozdeliť riziká ošetrenia pacienta podľa stavu celkového a orálneho zdravia . Tu sa spomína nielen zdravotná anamnéza a rodinná anamnéza, ale aj riziko bakteriémie pri zubnom ošetrení. Klasifikácia stavu tvrdých zubných tkanív spomína mikrobiálne a nemikrobiálne faktory a ich rozsah. V rámci nemikrobiálneho poškodenia sa kapitola zaoberá klinovitými defektmi, abráziou, atríciou, fraktúrami klinických koruniek zubov alebo eróziami. Je hodnotené nielen klinické zubné vyšetrenie, ale aj röntgenologické, a tiež to, či je ochorenie aktívne alebo inaktívne. Klasifikácia poškodenia parodontu opäť popisuje vplyv bakteriálnych a nebakteriálnych faktorov na závesný aparát v okolí zuba rovnako ako ich vplyv na tkanivá v okolí implantátu, tj v periimplantačnej oblasti . Klasifikácia stavu orálnych slizníc a bakteriálneho rizika veľmi prehľadne definuje výšku rizika v závislosti od prítomnosti rôznych patogénov. Je hodnotená nielen kvalitatívna prítomnosť patogénu, ale aj jeho patogenita a bakteriálny komplex. Podľa získaných výsledkov je potom možné rozlíšiť bakteriálny profil pacienta na vysoký, stredný a nízky. Kapitola venovaná typu genetického rizika rieši gény IL1A, IL1B a IL1RN a možné genotypy a ich vplyv na teoretické riziko vzniku parodontitídy. Posledný oddiel rieši klasifikáciu pacienta podľa príčiny a fázy aktivity ochorenia. Výsledkom je rozdelenie na kariologického alebo parodontologického pacienta s rôznou fázou aktivity ochorenia bakteriálneho alebo nebakteriálneho pôvodu.
Extraorálne vyšetrenie. V tejto časti sú popísané nielen príčiny rôznych patologických javov popísaných pri extraorálnom vyšetrení, ale zároveň je načrtnutý základný spôsob liečby.
Symetria alebo asymetria tváre môže mať mnoho príčin. Autorky sa snažia o ich zoznam a popisujú základnú fyzioterapiu vedúcu k uvoľneniu žuvacích svalov, ktorých hypertrofia môže byť jednou z príčin asymetrie rovnako ako napríklad nesprávne držanie tela a hlavy. Kapitola je doplnená bohatou fotodokumentáciou patologických nálezov. V kapitole venovanej oklúzii nájdeme informácie o fyziologickej oklúzii, ale aj o príčinách patologickej oklúzie. Tento oddiel veľmi prehľadne klasifikuje ortodontické anomálie (anomálie veľkosti čeľustí, anomálie vzájomnej polohy hornej a dolnej čeľuste a anomálie postavenia zubov). Bohatá fotografická a röntgenologická dokumentácia dokladá ohromnú šírku ortodontických anomálií. Kapitola venovaná temporomandibulárnemu kĺbu zahŕňa ako jeho základnú anatómiu, tak aj jeho biomechaniku. Klasifikácia ochorení TMK spomína nielen anatomické, ale aj traumatické či patofyziologické faktory. Vyšetrenie TMK popisuje palpačné techniky, zobrazovacie metódy a zároveň dokladuje čitatelia klinické prejavy ochorenia. Nakoniec je popísaná konzervatívna a chirurgická liečba TMK.
Ďalšia časť publikácie sa venuje úlohe dentálnych hygieničiek či hygienistov (DH) pri vyšetrení a liečbe TMK a hlavne pri ortodontickej terapii. Prínosná je najmä tá časť, ktorá rieši spoluprácu lekára a DH v závislosti od typu ortodontického aparátu (fixný, snímateľný alebo fóliový). Veľkým benefitom tejto kapitoly je opäť nielen bohatá fotodokumentácia, ale aj veľké množstvo štúdií, ktoré porovnávajú vplyv ortodontickej liečby na zdravý či poškodený parodont. V závere sú deklarované následky nevhodnej ortodontickej liečby na tvrdé zubné tkanivo.
Kvalitná je kapitola venovaná obsiahlym kazuistickým oznámením u pacientov s ortodontickou liečbou a vplyvom tejto liečby na postihnutý parodont.
Autorky predkladajú didaktickú klasifikáciu stavu orálnych tkanív a návod extraorálneho vyšetrenia pacienta. Prínosná je najmä veľmi bohatá fotografická a röntgenologická dokumentácia, rovnako ako veľké množstvo spracovanej a citovanej literatúry. Publikácii sa dá vytknúť snáď len to, že by jej prospelo väčšie prepojenie oboch častí, pretože niektoré kapitoly sa prekrývajú, ako napríklad ochorenie TMK, typy oklúzie či traumatická oklúzia. Dá sa predpokladať, že je to dôsledkom publikačnej činnosti dvoch autoriek. Tiež by sa dalo polemizovať o tom, či pri extraorálnom vyšetrení sme schopní diagnostikovať stav oklúzie. To však nemení nič na tom, že téma je spracovaná veľmi obsiahle a kvalitne. Kniha je určite veľmi prínosná pre budúce DH a zároveň je vhodná ako odporúčaná literatúra na predklinickú výučbu zubného lekárstva.
Eva Kovaľová - Michal Konečný - Marcela Šestáková
Najnovšia publikácia z edície Orálna medicína.
Orálna mikrobiológia
Mikrobiálne zmeny a poškodenia parodontu
Biofilm, plak, zápach z úst, halitosis, foetor ex ore,
Paropatogénne baktérie, Vyšetrenie stavu ústnej hygieny,
Fajčenie, Príčiny nemikrobiálneho poškodenia parodontu
This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website