0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Demokracia, dôstojnosť, diverzita: Zborník z prezentácií slovenskej sekcie pred 29. svetovým kongresom IVR 2019

E-kniha

Alexander BröstlMarta Breichová Lapčáková (eds.)

Pod záštitou Ústavu teórie práva Gustava Radbrucha a Slovenskej sekcie Medzinárodného združenia pre právnu a sociálnu filozofiu (IVR) sa 16. mája 2019 na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach uskutočnila 3 D flash-konferencia venovaná predovšetkým blížiacemu sa 29. svetovému kongresu IVR vo švajčiarskom Luzerne. V duchu hlavnej kongresovej výzvy sa témou konferencie stala „Dôstojnosť, demokracia, diverzita (Dignity, Democracy, Diversity).“
V čase konania konferencie na fakulte bolo jasné, že počet účastníkov svetového kongresu výrazne presiahne hranicu 1000 a že rokovanie kongresu bude prebiehať v 151 špeciálnych workshopoch a 28 pracovných skupinách (working groups).

V rámci kongresu bol ohlásený aj okrúhly stôl s nositeľom ceny IVR za najlepšiu knihu profesorom Brianom Tamanahom - Realistic Theory of Law (Cambridge 2017), stretnutie k Encyklopédii IVR, panel k otázke akademickej slobody, ako aj stretnutie predsedov národných sekcií IVR.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-859-0

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovatelia:
Alexander Bröstl - Marta Breichová Lapčáková
Typ dokumentu:
zborník vedeckých prác
Dostupné od:
19.02.2020
Rok vydania:
2020
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Poznámka:
Zborník vedeckých prác vznikol v rámci riešenia projektu Vega č. 1/0386/19 – Nové dimenzie metodológie právnej argumentácie – Úloha právnych princípov vo viacúrovňovom právnom systéme
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Právny jazyk v aplikačnej praxi

E-kniha

E-kniha

Marcel DolobáčĽuboš Dobrovič (eds.)

Recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie

Tento recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie prezentuje príspevky z vedeckej e-konferencie Právny jazyk v aplikačnej praxi, ktorá sa konala dňa 3. až 21. decembra 2018

Právny jazyk vyjadrený v právnych normách je jazyk špecifický, mal by byť jednoznačný, stručný, bez možnosti rôznych interpretácií. Ideálny svet, ktorý nejestvuje, ale treba sa oň pokúsiť? Výkladové komplikácie a nejednoznačnosť právneho jazyka a zvolených výrazov (najmä v Zákonníku práce) viedlo katedru pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia UPJŠ v Košiciach k spracovaniu grantovej úlohy VEGA č. 1/0526/17 „Lingvistické a sankčné mechanizmy pri tvorbe a pôsobení noriem pracovného práva”.

V rámci plnenia uvedenej grantovej úlohy katedra zorganizovala ekonferenciu, ktorá bola prístupná nielen odborníkom z pracovnoprávnej oblasti, ale aj z iných odvetví práva. Zisťujeme (hoc nie sme prekvapení), že problematickosť výkladu trápi nielen pracovné právo. Jednotlivé príspevky v zborníku sú tak do istej miery interdisciplinárne, aj keď s prevahou pracovného práva. Veríme, že predložený zborník je len úvodom do širšej práce a hlbšieho štúdia právneho jazyka aj iných odborníkov než predstaviteľov teórie práva. Rovnako veríme, že jednotlivé príspevky inšpirujú aj vás, čitateľov.

Autori

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Ownership rights protection in Polish and...

E-kniha

E-kniha

Milan Sudzina- Renata Świrgoń-Skok-Wojciech J. Kosior

Given the importance of the ownership right, the aim of this monograph is to provide an analysis, a clear systematic interpretation and an evaluation of the above issue, not only from the theoretical point of view, but also from the point of view of legal practice. The protection of ownership relations is ensured in various ways. It is judicial protection, protection provided by local self-government authorities, self-help, public registration of real property and other instruments of administrative and criminal law. In connection with the transformation of legislation in Slovakia and Poland after the fall of the socialist regime, there have been many changes in the legislation of both countries concerning the protection of ownership rights. A number of private law institutions related to the ownership of real property, the use of which was impossible or limited during the socialist period, have been restored. Legislation has also been adopted to alleviate the consequences of certain property and other injustices caused by the deprivation of ownership of real property during the socialist period. The adoption of restitution legislation was the basis for restoring the ownership rights of the original owners, who were allowed to get back their real property that had been used by socialist organisations. After the end of the socialist regime, the various forms of ownership, which until then had favoured the state ownership, were abolished. Changes were made to ensure that the ownership rights of all owners had the same content and enjoyed the same legal protection. The monograph is structured in such a way as to enable a comparison of individual institutions of rights in rem under Polish and Slovak law. The monograph also analyses the relevant decision-making practice of the supreme judicial authorities. The scientific methods applied enabled the authors not only to analyse and evaluate the historical context and the current legal regulation of ownership rights in Poland and Slovakia, but also to point out possible gaps and shortcomings and to elaborate de lege ferenda proposals that can be used in future legislative activity.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Svetové dejiny štátu a práva

E-kniha

E-kniha

Erik Štenpien

Vysokoškolský učebný text Svetové dejiny štátu a práva má slúžiť študentom 1. ročníka právnickej fakulty. Mapuje dejiny štátu práva orientálnych despocií i vybraných štátov starovekého Grécka. Pomerne podrobne sa venuje právnym dejinám stredovekých a feudálnych štátov a miest a inštitútom stredovekého práva s dôrazom na súkromné právo. Ďalej je venovaný dejinám ústav krajín Európy (Nizozemsko, Poľsko, V. Británia, Francúzsko, Nemecko, Taliansko) a USA. Venuje sa modernému právu 19. storočia. V osobitnej kapitole sa venuje parížskej mierovej konferencií v roku 1919 a systému zmlúv, ktoré boli počas nej prijaté.

V závere sa venuje právnym dejinám vybraných štátov Európy a USA v 20. storočí a ich štátnemu zriadeniu s dôrazom na typ režimu – demokracia, diktatúra.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Nové výzvy ochrany zdravia zamestnancov

E-kniha

E-kniha

Katarína SkolodováMonika Minčičová (eds.)

Zborník príspevkov z V. ročníka študentského sympózia z pracovného práva

Nové trendy digitálnej éry obiehajúcej svet sa nevyhýbajú ani pracovnému trhu a fungovaniu pracovnoprávnych vzťahov. Zodpovedajú pracovnoprávne normy i postupy zamestnávateľov aktuálnym faktorom, ktoré ovplyvňujú fyzický či psychický stav jednotlivca? Prináša digitalizácia, vrátane umelej inteligencie zlepšenia alebo hrozby? Venuje sa ochrane duševného zdravia zamestnancov rovnocenná pozornosť ako ochrane fyzického zdravia? Katedra pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v rámci riešenia projektu APVV-16-0002 Duševné zdravie na pracovisku a posudzovanie zdravotnej spôsobilosti zamestnanca, skúma a analyzuje právne aspekty nových rizík, ktoré ohrozujú a ovplyvňujú zdravie jednotlivca v pracovnom prostredí.

Témou V. ročníka študentského sympózia „Nové výzvy ochrany zdravia zamestnancov“ vytvorili členovia katedry študentom možnosť načrieť hlbšie do aktuálnych právnych problémov a premietnuť výsledky svojej tvorivej činnosti do predkladaných odborných príspevkov. Zborník študentského sympózia je obsahovo bohatým dielom, ktorý ponúka čitateľovi priestor na oboznámenie sa so zaujímavými otázkami a aplikačnými problémami, ktoré ich sprevádzajú.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Inovatívne právo a inovácie v práve

E-kniha

E-kniha

Dominika Cukerová - Andrej Oriňak - Kateřina Hrabánková (eds.)

Zborník ponúka príspevky z medzinárodnej vedeckej konferencie doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov konanej dňa 25. apríla 2024 na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach, ktorá sa tematicky orientovala na Inovatívne právo a inovácie v práve. Autori príspevkov potvrdili, že inovácie v práve môžu mať mnoho podôb. Úkazom toho je prvá časť príspevkov, ktorá venuje pozornosť tomu, ako právo dokáže reagovať na inovácie. Ide o príspevky od Jany Cihanovej, Andreja Oriňaka, Denisy Rudžikovej a Mateja Biroša, ktoré predstavili využívanie deepfake technológie, umelej inteligencie a softwarových nástrojov v právnej praxi v kontexte ich právnej regulácie. Nazerať na dobre známe veci inak môže byť tiež zdrojom inovácií. V tomto duchu predstavili Dominik Mizerski, Juraj Valentovič, Lucián Török a Kateřina Hrabánková interpretačné a aplikačné novoty v oblasti súkromného práva. Tretia časť príspevkov od Michaely Szittyaiovej, Natálie Priateľovej, Filipa Balážiho, Eleny Lazoríkovej a Laury Gazdagovej ponúka ukážku toho, akým inováciám dnes čelí výsek verejného práva. A napokon štvrtá, posledná, skupina príspevkov osobitne vysvetľuje inovácie na pozadí trestnoprávnej regulácie. Ide o príspevky od Michala Nováka, Miroslava Srholca, Vladimíra Petrilu a Martiny Makaturovej. Pestrosť tém, ktoré tento zborník zastrešil, ukazuje, že každej oblasti právnej regulácie môžu byť vlastné osobitné inovácie a v súvislosti s tým aj dynamika, s akou prenikajú do právnej regulácie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.