0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

V. SLOVENSKO-ČESKÉ DNI DAŇOVÉHO PRÁVA

E-kniha

Miroslav ŠtrkolecFilip BalážiNatália PriateľováAnna Vartašová

Daňové právo a nové javy v ekonomike Tento zborník vedeckých prác prezentuje príspevky, z medzinárodnej vedeckej konferencie „V. SLOVENSKO-ČESKÉ DNI DAŇOVÉHO PRÁVA: Daňové právo a nové javy v ekonomike", ktorá sa konala v dňoch 5. a 6. júna 2023 v priestoroch Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a bol podporený Vedeckou a grantovou agentúrou v rámci projektu APVV-19-0124 „Daňové právo a nové javy v ekonomike (digitálne služby, zdieľaná ekonomika, virtuálne meny)".

Jednotlivé príspevky sú zamerané na riešenie aktuálnych otázok daňového práva v kontexte nových javov v ekonomike. Autori sa v príspevkoch venujú najmä digitalizácii a z nej vyplývajúcim výzvam pre daňové právo, najmä špecifickým problémom týkajúcim sa kryptoaktív, digitálnej dane a technológií, no tiež zdieľanej ekonomike a jej daňovým dopadom. Pozornosť je venovaná aj vybraným mimoriadnym opatreniam prijatým vo finančnej oblasti v reakcii na pandémiu COVID-19 a aplikačným problémom, ktoré, vznikli alebo môžu vzniknúť, pri ich realizácii v aplikačnej praxi.

Autori sa v príspevkoch venujú problematickým aspektom skúmanej problematiky a vo vzťahu k nim formulujú hodnotiace úsudky, vlastné názory a možné návrhy v rovine de lege ferenda.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf) 

Množstvo

978-80-574-0269-5

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovatelia:
Miroslav Štrkolec - Filip Baláži - Natália Priateľová - Anna Vartašová
Typ dokumentu:
zborník vedeckých prác
Počet strán:
287
Dostupné od:
20.12.2023
Rok vydania:
2023
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Poznámka:
Zborník vznikol ako čiastkový výstup z riešenia grantovej úlohy projektu APVV-19-0124 „Daňové právo a nové javy v ekonomike (digitálne služby, zdieľaná ekonomika, virtuálne meny)“.
Licencia:
CC BY NC ND (Uveďte autora - Nepoužívajte komerčne - Nespracovávajte)
DOI:
https://doi.org/10.33542/VSCD-0269-5-00
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Informačná spoločnosť a medzinárodné právo

E-kniha

E-kniha

Adam Giertl - Ľubica Gregová Širicová (eds.)

Zborník príspevkov z V. študentského sympózia konaného v dňoch 21. - 22. apríla 2013

Francúzsky delegát v Komisii pre ľudské práva, diskutujúc o zaradení pojmu „médiá" do článku o slobode prejavu v návrhu Medzinárodného paktu o občianskych a politických právach, prezieravo vyzýval ostatných členov komisie k predvídavosti ohľadne informačných médií budúcnosti.1 Diskusia prebehla v roku 1950, kedy o vplyve internetu na spolo- čenské vzťahy ešte naozaj nemohli delegáti tušiť. Keďže je v dnešných dňoch už jasné, že informačné technológie významne vplývajú na právo, medzinárodné právo nevynímajúc, rozhodli sa organizátori študentského sympózia venovať jeho šiesty ročník téme „Informačná spoločnosť a medzinárodné právo".

Študenti Právnickej fakulty sa po prihlásení na sympózium najskôr venovali príprave svojho príspevku, pričom každý z účastníkov mal v prípade potreby k dispozícii konzultanta. Zoznam konzultantov popri členoch Ústavu európskeho práva, oddelenia medzinárodného práva, bol tohto roku rozšírený o odborníka na právo duševného vlastníctva, Mgr. Martina Husovca, absolventa našej Právnickej fakulty a v súčasnosti IMPRS-CI doktoranda pôsobiaceho na Inštitúte Maxa Plancka pre duševné vlastníctvo a súťažné právo. Aj touto cestou ďakujeme, že venoval svoj čas študentom a pomohol im cennou radou pri príprave ich príspevkov. Po ukončení prípravnej fázy sa konalo samotné sympózium, ktorého cieľom bolo prezentovať vypracované príspevky a rozvinúť o nich diskusiu. Prednesené príspevky svojím zameraním odrážali široké spektrum prienikov medzinárodného práva a informačnej spoločnosti.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

PRÁVO – OBCHOD – EKONOMIKA XII.

E-kniha

E-kniha

Jozef Suchoža - Ján Husár - Regina Hučková

Zborník z medzinárodného vedeckého sympózia „PRÁVO-OBCHOD-EKONOMIKA XII." je súborom vedeckých prác autorov participujúcich na rovnomennom sympóziu. Publikácia sa zameriava predovšetkým na oblasť zastúpenia v súkromnom práve, spriaznených osôb v korporačnom a konkurznom práve a aktuálnych otázok právnej regulácie umelej inteligencie.

Autori jednotlivých príspevkov sú erudovanými odborníkmi z rozličných odvetví práva. Kolekcia vedeckých prác je uceleným dielom v podobe zborníka, s presahom do súkromnoprávnych ako aj verejnoprávnych odvetví.

Čitateľom sú predložené vedecké výstupy od autorov zo slovenského právneho prostredia, ako aj od zahraničných autorov. Viaceré práce autorov poskytujú európsku právnu perspektívu či medzinárodnú komparačnú perspektívu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo(pdf)

Ochrana proti obmedzovaniu hospodárskej súťaže

E-kniha

E-kniha

Žofia Mrázová(ed.)

Zborník príspevkov zo VI. študentského sympózia z obchodného práva konaného dňa 28. novembra 2018 na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

Katedra obchodného práva a hospodárskeho práva Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach zorganizovala v poradí už VI. ročník študentského sympózia z obchodného práva, ktoré sa uskutočnilo dňa 28. novembra 2018 na pôde Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Podujatie bolo súčasťou riešenia výskumného projektu VEGA 1/0917/16 „Atypické a faktické vzťahy v obchodnom práve“. Cieľom každoročne organizovaných sympózií je vytvoriť diskusnú platformu pre študentov za účasti mentorov z radov členov katedry, a to učiteľov, vedecko-výskumných pracovníkov ako aj doktorandov.

Téma tohtoročného sympózia sa niesla v znamení ochrany proti obmedzovaniu hospodárskej súťaže. Obmedzovanie súťaže bez možnosti právneho postihu a nápravy by znamenalo pre obmedzovateľa ekonomickú výhodu na úkor ostatných súťažiteľov a ohrozenie celého trhu založenom na slobodnej súťaži. Študenti sa venovali viacerým problematickým otázkam súvisiacim s témou hospodárskej súťaže, pričom analyzovali slovenskú a európsku právnu úpravu, ako aj judikatúru súdov a rozhodnutia iných orgánov.

Pri spracovaní jednotlivých tém študenti mali možnoť zdokonaliť svoje analytické myslenie a argumentačné schopnosti ako aj rozvíjať svoje kritické myslenie. V rámci diskusie sa zrodili ďalšie zaujímave pohľady a názory, ktoré viedli účastníkov sympózia k aktívnemu zapojeniu sa k príspevkom ďalších účastníkov sympózia. Predkladaný zborník je výstupom prác študentov z tohto podujatia.

Stiahnite si e-knihu zadarmo(pdf)

Oslava právneho štátu (Právny štát z pohľadu...

E-kniha

E-kniha

Ľudmila Pošiváková Zuzana Antošová - Milan Kočan (eds.)

Zborník príspevkov zo študentskej rozpravy konanej dňa 24. apríla 2013 na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach.

V súčasnom období sa o právnom štáte v širokej miere debatuje tak na úrovni akademickej, ako i na úrovni politickej. Táto debata súvisí nie len so snahou o nastolenie Rule of Law v štátoch, ktoré prešli od socialistického zriadenia na demokratické, ale aj v štátoch, ktoré sa zmietajú v rôznych nepokojoch, politických či náboženských.

Avšak nejde len o debatu týkajúcu sa niektorých znakov Rule of Law, ktoré chýbajú vo vnútroštátnom práve, resp. znakov Rule of Law chýbajúcich na úrovni medzinárodného práva, ale aj o debatu o samotnej definícii a zmysle Rule of Law. Právny štát by sme mohli prirovnať k ideálu, ktorý sa snaží dosiahnuť takmer každý štát. Aj v prípade vzniku samostatnej Slovenskej republiky sa ústavodarcovia rozhodli zaradiť medzi úvodné ustanovenia, ktoré by mali tvoriť jadro ústavy, že Slovenská republika je právny štát.

Pre dosiahnutie ideálu právneho štátu je však okrem vyhlásenia potrebné prijať aj opatrenia, ktoré sú nevyhnutné pre nezávislé súdnictvo, demokraciu, efektívne uplatňovanie ľudských práv, deľbu moci a mnoho ďalších, ako elementy, ktoré charakterizujú právny štát.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

1. svetová vojna a jej dôsledky v štátoprávnej...

E-kniha

E-book

Erik ŠtenpienLucia PištejováIvan Svatuška

Predkladaná publikácia je zborníkom z medzinárodnej konferencie konanej v dňoch 29. – 30. 9. 2022 v Košiciach ako výstup riešenia grantového projektu APVV-19-0419.

Ambíciou projektu je pokúsiť sa o zmier medzi právnymi i všeobecnými historikmi zo Slovenska i Maďarska v náročnej téme nazerania na Trianonskú mierovú zmluvu z roku 1920. Konferencia, konaná v dňoch 29. – 30. 9. 2022 bola treťou v rade konferencií, ktoré si dali za cieľ napomôcť pri dosiahnutí uvedeného cieľa. Zúčastnili sa jej právni historici i pozitívni právnici z viacerých krajín strednej Európy. Nech teda zborník poslúži ako ďalší stupienok k porozumeniu medzi národmi.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.