Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Pôžička či úžera? Nútený výkon rozhodnutia – rímskoprávne základy a problémy aplikačnej praxe

E-kniha

Terézia HišemováDarina Kmecová (eds.)

Recenzovaný zborník vedeckých prác z Konferencie slovenských a českých právnych romanistov, konanej v dňoch 10.-11.5.2018, v priestoroch Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach

Predkladaný zborník vedeckých prác s ústrednou témou „Pôžička či úžera? Nútený výkon rozhodnutia - rímskoprávne základy a problémy aplikačnej praxe“ je spracovaný v rámci riešenia  grantového projektu VEGA: „Pôžička či úžera? Nútený výkon  rozhodnutia  historickoprávne základy a problémy aplikačnej praxe“, č. p. 1/0198/17.

Autormi jednotlivých príspevkov sú najmä významné osobnosti romanistickej právnej vedy pôsobiaci v Slovenskej a Českej republike, doktorandi a mladí vedeckí pracovníci zo slovenských a zahraničných univerzít, ktorí pôsobia v akademickom prostredí, ale aj v právnej praxi. Základným cieľom zostavovateľov je napomôcť k zlepšeniu súčasného právneho stavu, ktorý je hodnotený ako nevyhovujúci a prostredníctvom historického exkurzu vývoja inštitútu pôžičky a následne núteného výkonu rozhodnutia, vytvoriť vhodné návrhy de lege ferenda s prihliadnutím na všetky oblasti skúmania.

Zborník zachytáva vzájomné väzby medzi hmotno-právnym inštitútom z hľadiska rímskeho obligačného práva contractus unilaterales – mutuum v jej rôznych typoch, často realizovaných pripojením vysokých úrokov, ktoré hraničili s úžerou a procesno-právnym inštitútom jednotlivých exekučných žalôb uplatňujúcich sa v legisakčnom, formulovom a kogničnom procese. Ak by neexistovala možnosť vynútiť si určité správanie zaviazanej, povinnej osoby (dlžníka, odsúdeného), potom by deklarovaná všeobecná záväznosť vynútiteľnosti právnych noriem bola iba právnym pojmom. Vždy platilo, že každý vnútorne dobre organizovaný štát, či už v antickej dobe alebo v súčasnosti, musí mocenskými nástrojmi – často aj za použitia hrubého násilia – ale v medziach zákona, napomôcť k presadeniu toho, čo sám prehlásil za platné právo. Musí chrániť na jednej strane veriteľov, zároveň však musí zabraňovať svojpomoci jednotlivcov a použitiu nelegálneho, neodôvodneného a neprimeraného násilia. Zmluva o pôžičke ako reálny kontrakt sa často stala neoddeliteľnou súčasťou a relatívne najčastejším dôvodom vedúcim k uplatneniu núteného výkonu rozhodnutia (exekúcie), o to viac, ak si pri jej kontrahovaní často zmluvné strany dohodli aj pripojenie úrokov – niekedy v rámci zákonného limitu, inokedy prekračujúc zákonný rámec – a týmto spôsobom potencionálny, budúci veriteľ (žalobca) výrazným spôsobom zvyšoval mieru rizika platobnej neschopnosti u dlžníka (žalovaného, odsúdeného) a vykonania následnej exekúcie. Výrazná a prehlbujúca sa sociálna stratifikácia rímskeho obyvateľstva a sekundárna snaha o odpisovanie resp. zrušenie dlhov nemajetnej časti obyvateľstva logicky vyvrcholili do sociálnych nepokojov a revolt voči uplatňovaniu exekučného práva.

Zborník zachytáva nielen bohatú vedeckú diskusiu slovenských a českých právnych romanistov ale aj názory, skúsenosti a poznatky odborníkov venujúcich sa tejto problematike z pohľadu súčasného práva. Vďaka tomu prináša na predloženú tému jedinečný interdisciplinárny pohľad a nastoľuje veľa podnetných bodov pre budúce skúmanie. Toto dielo je dôkazom, že problémy s ktorými sa stretávali jednotliví predstavitelia rímskej jurisprudencie a ich právno-teoretické východiská a riešenia, sú nepochybne užitočné a slúžia ako vodítko aj pri riešení právnych otázok z oblasti moderného exekučného konania.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-636-7

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovatelia:
Terézia Hišemová - Darina Kmecová
Typ dokumentu:
zborník vedeckých prác
Počet strán:
162
Dostupné od:
20.09.2018
Rok vydania:
2018
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina, angličtina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Poznámka:
Tento recenzovaný zborník vedeckých prác vznikol ako čiastkový výstup z riešenia projektu VEGA – 1/0198/17 - Pôžička či úžera? Nútený výkon rozhodnutia – historickoprávne základy a problémy aplikačnej praxe.
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Európska únia a jej vplyv na organizáciu a...

E-kniha

E-kniha

Alena Krunková (ed.)

Zborník príspevkov z vedeckej konferencie konanej dňa 28.6.2016 na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v súvislosti s riešením projektu Európska únia a jej vplyv na organizáciu a fungovanie verejnej správy v Slovenskej republike - schválený pod číslom MVZP – SK PRES/2016/134

Slovenská republika, ako členský štát Európskej únie, sa zhosťuje  historickej úlohy súvisiacej s realizáciou predsedníctva Rady Európskej únie v rámci predsedníckeho tria. Začiatkom roka 2016 vyhlásilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Výzvu na predkladanie žiadostí o dotáciu na rok 2016 v oblasti medzinárodných vzťahov a zahraničnej politiky SR zameranú práve na predsedníctvo Slovenskej republiky v Rade Európskej Únie. Na túto výzvu zareagovala Právnická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a získala projekt pre realizáciu výskumných aktivít prostredníctvom série podujatí zameraných na regionálnu samosprávu Slovenskej republiky v súvislosti s jej pôsobením v rámci Európskej únie. Problematike práva Európskej únie sa fakulta venuje dlhodobo jednak v pedagogickom procese, no i vo vedeckovýskumnej činnosti jednotlivých pedagógov. Riešený projekt má ambíciu obohatiť toto portfólio o osobitné aktivity zamerané nielen na odbornú sféru, no i na samotných študentov a laickú verejnosť.

Ako prvá aktivita projektu bola realizovaná  konferencia s názvom „Európska únia a jej vplyv na organizáciu a fungovanie verejnej správy v Slovenskej republike – doterajší vývoj a aktuálny stav, perspektívy“. Zúčastnili sa jej pozvaní verejní činitelia, zástupcovia akademickej sféry, no i predstavitelia samosprávy, nakoľko jedným z hlavných cieľov projektu je prepojiť akademickú obec so sférou praktickou a zapojiť tak predstaviteľov praxe do plánovaných aktivít v rámci riešenia projektu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Nové výzvy ochrany zdravia zamestnancov

E-kniha

E-kniha

Katarína SkolodováMonika Minčičová (eds.)

Zborník príspevkov z V. ročníka študentského sympózia z pracovného práva

Nové trendy digitálnej éry obiehajúcej svet sa nevyhýbajú ani pracovnému trhu a fungovaniu pracovnoprávnych vzťahov. Zodpovedajú pracovnoprávne normy i postupy zamestnávateľov aktuálnym faktorom, ktoré ovplyvňujú fyzický či psychický stav jednotlivca? Prináša digitalizácia, vrátane umelej inteligencie zlepšenia alebo hrozby? Venuje sa ochrane duševného zdravia zamestnancov rovnocenná pozornosť ako ochrane fyzického zdravia? Katedra pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v rámci riešenia projektu APVV-16-0002 Duševné zdravie na pracovisku a posudzovanie zdravotnej spôsobilosti zamestnanca, skúma a analyzuje právne aspekty nových rizík, ktoré ohrozujú a ovplyvňujú zdravie jednotlivca v pracovnom prostredí.

Témou V. ročníka študentského sympózia „Nové výzvy ochrany zdravia zamestnancov“ vytvorili členovia katedry študentom možnosť načrieť hlbšie do aktuálnych právnych problémov a premietnuť výsledky svojej tvorivej činnosti do predkladaných odborných príspevkov. Zborník študentského sympózia je obsahovo bohatým dielom, ktorý ponúka čitateľovi priestor na oboznámenie sa so zaujímavými otázkami a aplikačnými problémami, ktoré ich sprevádzajú.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Zamestnanec v digitálnom prostredí

E-kniha

E-kniha

Monika MinčičováMarcel DolobáčJana Žuľová

Zborník príspevkov je výstupom medzinárodnej vedeckej konferencie „Zamestnanec v digitálnom prostredí“, ktorá bola usporiadaná v rámci riešenia výskumného projektu VEGA 1/0790/20 Ochrana zamestnanca v kontexte priemyselnej revolúcie 5.0 – východiská, možnosti a riziká. Online vedecká konferencia sa uskutočnila dňa 5. novembra 2021 pod gesciou Katedry pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia Právnickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach. Zborník zahŕňa obsahovo rozmanité vedecké príspevky upriamené na skúmanie aktuálnych otázok vyvolaných digitálnou transformáciou spoločnosti. Autori vo svojich príspevkoch reagujú na čiastkové právne problémy pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia v teoreticko-právnej a aplikačnej rovine a zamýšľajú sa nad dôsledkami prebiehajúcich javov pre pracovný trh a pracovnoprávnu legislatívu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

KOŠICKÉ DNI TRESTNÉHO PRÁVA 2024

E-kniha

Sergej Romža - Dávid Priščák - Matej Biroš (eds.)

,,Rekodifikácia trestných kódexov - aktuálne výzvy a perspektívy. Eliminácia rasizmu, xenofóbie a ostatných foriem intolerancie prostriedkami trestného práva." 

Zborník vedeckých príspevkov „Eliminácia rasizmu, xenofóbie a ostatných foriem intolerancie prostriedkami trestného práva. Rekodifikácia trestných kódexov - aktuálne výzvy a perspektívy.“ je výstupom z celoštátnej interdisciplinárnej vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou, usporiadanej Katedrou trestného práva Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Zborník obsahuje príspevky zamerané na otázky eliminácie rasizmu, xenofóbie a ostatných foriem intolerancie prostriedkami trestného práva a na otázky rekodifikácie trestných kódexov, ich aktuálne výzvy a perspektívy, a to tak z oblasti hmotného, ako aj procesného práva. Ide o problematiku vysoko aktuálnu, nakoľko potreba eliminácie rasizmu, xenofóbie a ostatných foriem intolerancie prostriedkami trestného práva je s ohľadom na spoločenskú situáciu významnou tématikou. Rekodifikácia trestných kódexov v roku 2024 významným spôsobom ovplyvnila tak hmotnoprávnu, ako aj procesnoprávnu oblasť trestného práva, ktoré je prostriedkom ultima ratio. Vzhľadom na spoločenské dianie a posledné novelizácie trestných kódexov považujeme tému konferencie a názov zborníka za vysoko aktuálne, obsahujúce výrazný priestor pre vedecké bádanie. Účastníci celoštátnej interdisciplinárnej vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou sa vo svojich príspevkoch venovali aj úvahám de lege ferenda a zároveň ponúkajú riešenia aplikačných problémov v danej oblasti. Cieľom publikovaného zborníka je na základe doterajšieho odborného poznania pokračovať v zdokonaľovaní a rozvíjaní nových poznatkov v oblasti trestného práva so zachovaním rešpektovania ľudských práv a slobôd. 

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Hodnotenie dôkazov v daňovom práve

E-kniha

E-kniha

Jozef Sábo

Monografia sa zaoberá dvomi základnými aspektami hodnotenia dôkazov v práve. Vo svojej prvej časti sa snaží monografia o zodpovedanie otázky: „Ako je možné aplikovať práva na individuálny prípad, ako ľudské poznanie minulosti je objektívne limitované a neúplné?“ (teda aká je povaha pravdy v práve?). Druhá časť monografie identifikuje modely uvažovania, týkajúce sa skutkových otázok, ktoré sa vyskytujú naprieč rozdielnymi právnymi prípadmi (predovšetkým daňového a trestného práva). V tomto smere monografia čerpá z anglo-amerického právneho prostredia a zaoberá sa tromi hlavnými prístupmi v hodnotení dôkazov: argumentáciou, pravdepodobnosťou a príbehmi a rolou, ktorú zohrávajú pri hodnotení dôkazov.

Monografia je výsledkom riešenia grantového projektu APVV 16-0160 zaoberajúcim sa daňovými únikmi a daňovými podvodmi (predovšetkým ich motivačnými faktormi, vznikom a elimináciou). Veríme, že lepšie poznanie hodnotenia dôkazov môže napomôcť k zlepšeniu efektivity pri výkone správy daní.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Zborník príspevkov z X. ročníka študentského...

E-kniha

E-kniha

Adam Giertl (ed.)

Zborník príspevkov študentského Sympózia z medzinárodného práva a európskeho práva konaného dňa 28. apríla 2017 na pôde Právnickej fakulty UPJŠ Košiciach

Študentské sympózium je pravidelne poriadané Ústavom medzinárodného práva a európskeho práva a v roku 2017 je konané už jubilejná desiata edícia študentského sympózia, ktoré postupom času záber záujmu rozšírilo aj do oblasti európskeho práva. S tradíciou konania študentských sympózií je spojený aj dobrý zvyk prípravy zborníka príspevkov z každého podujatia.

Desiaty ročník pochopiteľne nie je výnimkou a tak sa čitateľom dostáva „do rúk“ desiata edícia zborníka príspevkov študentského sympózia. Po minulé roky bolo sympózium vždy zamerané na konkrétnu oblasť právnej úpravy medzinárodného a európskeho práva. Tak sa predmetom skúmania účastníkov sympózií stali otázky migrácie (2016), ochrany kultúrnych hodnôt (2015) alebo problematike kyberpriestoru (2013).

Tento rok sa vzhľadom na to, že ide o jubilejný desiaty ročník organizátori sympózia poňať zameranie sympózia prierezovo a pripomenúť si niektoré významné míľniky vývoja medzinárodného práva, ktoré sa udiali v rokoch ukončených číslom sedem.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Kúpna zmluva – história a súčasnosť II.

E-kniha

E-kniha

Erik Štenpien (ed.)

Zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie konanej dňa 26. – 27. septembra 2014 na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach

V súčasnosti, v modernom 21. storočí však už máme omnoho zložitejšiu spoločnosť, akou bola tá staroveká. Vyžaduje si právnu úpravu rôznych typov kúpnej zmluvy, kde síce zen základný znak platí, je ho však potrebné bližšie špecifikovať a prostú vetu "ja predám, ty kúpiš" je potrebné doplniť aj o podmienky "ako, kde, kedy, za akých podmienok?" To všetko je úlohou moderného občianskeho práva. Súčasná rekodifikácia občianskeho práva v niektorých európskych krajinách už prebehla, u nás práve prebieha. Je preto dôležité vedieť sa stretnúť na konferenciách s kolegami z týchto krajín a vymeniť si poznatky, aby sme diskutovali o ich skúsenostiach, zlého sa vyvarovali a dobré akceptovali, či upravili podľa našich podmienok.
Tento zborník je výstupnou publikáciu z konferencie, ktorá sa konala v dňoch 26. a 27. septembra 2014 v Košiciach. Bola to už druhá konferencia s účasťou najvýznamnejších právnych romanistov, právnych historikov i civilistov z domova i zo zahraničia. Zborník je výsledkom unikátnej spolupráce odborníkov z viacerých oblastí právnej vedy. Verím, že publikované výstupy pomôžu spoznať inštitút kúpnej zmluvy zo všetkých jeho stránok a stanú sa inšpiráciou pre odborníkov i laikov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Starostlivosť o zdravie zamestnancov

E-kniha

E-kniha

Marcel DolobáčMonika Seilerová (eds.)

Tento recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie prezentuje príspevky z medzinárodnej vedeckej konferencie Starostlivosť zdravie zamestnancov, ktorá sa konala dňa 6. až 8. júna 2018 vo Vysokých Tatrách a vznikol ako čiastkový výstup z riešenia grantovej úlohy projektu APVV-16-0002 - Duševné zdravie na pracovisku a posudzovanie zdravotnej spôsobilosti zamestnanca.

Pri hodnotení informačného veku sa ťažko uhýba streľbe fráz. Moderné technológie, internet, smartfóny, komunikačná technológia, či sociálne siete zmenili rytmus života na nepoznanie a svojim dosahom prekvapili aj samotných tvorcov. Možno takéto strohé hodnotenie znie až priveľmi povedome, snáď ako mnohokrát vyslovená fráza, ale je vskutku pravdivé. Rýchlo, obratom, hneď. ASAP. Heslá dnešnej doby. Pracovný život nevynímajúc. Namiesto uľahčenia práce a možnosti zosúladenia pracovného a rodinného života, čo je stále nenaplneným snom modelu flexikurity, moderné technológie prepletajú voľný čas s tým pracovným a nedokážu ich od seba oddeliť. Zamestnávateľ prostredníctvom emailu kladie požiadavky na neustálu online zapojenosť, z jeho pohľadu odpoveď možno zaberie iba pár minút, ale pripravený máme byť takmer vždy. Výsledkom je nezdravý, nadmerný, ba neustály stres. Stres sa stal takým fenoménom nového pracovného sveta, že mladí uchádzači o prácu sa vzájomne predbiehajú v tom, že práve oni vedia pracovať pod stresom, bez obáv zvládajú stresové situácie, dokonca majú stres radi, vyhľadávajú ho a túžia v stresovom prostredí pracovať. Nuž, nevedia, nezvládajú a netúžia ... ak, iba dočasne.

Nové stresové faktory sú predmetom skúmania nielen prírodných vied, najmä medicíny, ale aj humanitných vedných odborov, vrátane psychológie a práva. Autor tohto predhovoru s potešením konštatuje, že viacerí odborníci z týchto tieto zdanlivo vzdialených odborov sa stretli na spoločnej konferencii pod gesciou grantovej úlohy APVV-16-0002 Duševné zdravie na pracovisku a posudzovanie zdravotnej spôsobilosti zamestnanca a vzájomne si vymieňali poznatky a myšlienky. Vzájomná interdisciplinárna interakcia sa stáva základom pre nové poňatie problematiky a inšpiratívne metódy skúmania.

Zborník predstavuje výsledky prednesov prezentovaných na spoločnej konferencii s názvom Starostlivosť o zdravie zamestnancov, ktorá sa konala v dňoch 6. až 8. júna 2018 v Hornom Smokovci, vo Vysokých Tatrách. Veríme, že jeho obsah zaujme a podnieti i vás, čitateľov.

JUDr. Marcel Dolobáč, PhD.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Ownership rights protection in Polish and...

E-kniha

E-kniha

Milan Sudzina- Renata Świrgoń-Skok-Wojciech J. Kosior

Given the importance of the ownership right, the aim of this monograph is to provide an analysis, a clear systematic interpretation and an evaluation of the above issue, not only from the theoretical point of view, but also from the point of view of legal practice. The protection of ownership relations is ensured in various ways. It is judicial protection, protection provided by local self-government authorities, self-help, public registration of real property and other instruments of administrative and criminal law. In connection with the transformation of legislation in Slovakia and Poland after the fall of the socialist regime, there have been many changes in the legislation of both countries concerning the protection of ownership rights. A number of private law institutions related to the ownership of real property, the use of which was impossible or limited during the socialist period, have been restored. Legislation has also been adopted to alleviate the consequences of certain property and other injustices caused by the deprivation of ownership of real property during the socialist period. The adoption of restitution legislation was the basis for restoring the ownership rights of the original owners, who were allowed to get back their real property that had been used by socialist organisations. After the end of the socialist regime, the various forms of ownership, which until then had favoured the state ownership, were abolished. Changes were made to ensure that the ownership rights of all owners had the same content and enjoyed the same legal protection. The monograph is structured in such a way as to enable a comparison of individual institutions of rights in rem under Polish and Slovak law. The monograph also analyses the relevant decision-making practice of the supreme judicial authorities. The scientific methods applied enabled the authors not only to analyse and evaluate the historical context and the current legal regulation of ownership rights in Poland and Slovakia, but also to point out possible gaps and shortcomings and to elaborate de lege ferenda proposals that can be used in future legislative activity.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Ochrana proti obmedzovaniu hospodárskej súťaže

E-kniha

E-kniha

Žofia Mrázová(ed.)

Zborník príspevkov zo VI. študentského sympózia z obchodného práva konaného dňa 28. novembra 2018 na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

Katedra obchodného práva a hospodárskeho práva Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach zorganizovala v poradí už VI. ročník študentského sympózia z obchodného práva, ktoré sa uskutočnilo dňa 28. novembra 2018 na pôde Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Podujatie bolo súčasťou riešenia výskumného projektu VEGA 1/0917/16 „Atypické a faktické vzťahy v obchodnom práve“. Cieľom každoročne organizovaných sympózií je vytvoriť diskusnú platformu pre študentov za účasti mentorov z radov členov katedry, a to učiteľov, vedecko-výskumných pracovníkov ako aj doktorandov.

Téma tohtoročného sympózia sa niesla v znamení ochrany proti obmedzovaniu hospodárskej súťaže. Obmedzovanie súťaže bez možnosti právneho postihu a nápravy by znamenalo pre obmedzovateľa ekonomickú výhodu na úkor ostatných súťažiteľov a ohrozenie celého trhu založenom na slobodnej súťaži. Študenti sa venovali viacerým problematickým otázkam súvisiacim s témou hospodárskej súťaže, pričom analyzovali slovenskú a európsku právnu úpravu, ako aj judikatúru súdov a rozhodnutia iných orgánov.

Pri spracovaní jednotlivých tém študenti mali možnoť zdokonaliť svoje analytické myslenie a argumentačné schopnosti ako aj rozvíjať svoje kritické myslenie. V rámci diskusie sa zrodili ďalšie zaujímave pohľady a názory, ktoré viedli účastníkov sympózia k aktívnemu zapojeniu sa k príspevkom ďalších účastníkov sympózia. Predkladaný zborník je výstupom prác študentov z tohto podujatia.

Stiahnite si e-knihu zadarmo(pdf)

Antické paradigmy a Trianonská zmluva

E-kniha

E-kniha

Ľuboš Dobrovič - Vladimír Vrana

Svet diplomacie, či už antickej alebo modernej, je prirodzene náchylný na problémy spojené so stretom kultúr a nezriedka slúži ako akési neozbrojené bojisko kultúrnych koncepcií. Medzinárodná diplomacia však stojí na predpoklade vojny, keďže nedorozumenia a diskrepancie kultúr vedú k zmätku. Stret kultúr poskytuje aj veľa príležitostí na voľbu nedorozumenia: na voľbu považovať čin za urážku, hoci nebola zamýšľaná, alebo na voľbu ignorovať najjasnejšiu úmyselnú urážku, a to všetko podľa momentálnej výhodnosti.

Rímsky historik Livius uvádza anekdotu o bránach Janusovho chrámu, ktoré, keď boli otvorené, znamenali, že Rím je vo vojne. Dvere antického Janusovho chrámu sa však zatvorili od začiatku 7. stor. pred Kr. do konca 1. stor. pred Kr. len dvakrát. Mohli by sme sa pýtať, koľkokrát a na ako dlho od prijatia Trianonskej mierovej zmluvy boli dvere pomyselného európskeho (či svetového) Janusovho chrámu zatvorené?

Publikácia, ktorú čitateľ berie do rúk sa nesnaží vyčerpávajúco zodpovedať všetky otázky antickej a novodobej medzinárodnej diplomacie. To nie je ani možné, a ani cieľom tejto vedeckej monografie. Autori hľadajúc prieniky medzi diplomaciou antiky, stredoveku a začiatku 20. storočia narazili na zopár podnetných myšlienok a kontroverzných polemík. Veď aké iné závery môže priniesť téma Trianonskej zmluvy a nekonečného stretu kultúr v oblasti antického Stredomoria a stredovekej Európy?

Veríme, že téma antickej a modernej diplomacie nadchne laického čitateľa, a odbornú verejnosť podnieti k novým myšlienkam, úvahám a vedeckej činnosti.

Vedecká monografia bola spracovaná ako výstup projektu Agentúry pre podporu výskumu a vývoja č. APVV-19-0419: „100 rokov Trianonskej zmluvy.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Zákonník práce do každej ruky alebo lingvistika...

E-kniha

E-kniha

Jana Žuľová

Zborník príspevkov z II. ročníka študentského sympózia z pracovného práva konaného v dňoch 12. – 13. mája 2017 v Danišovciach

Predkladaný zborník je výstupom vedeckých prác študentov Právnickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach a je systematicky rozdelených do dvoch častí. Prvá časť predstavuje interdisciplinárne prieniky jazykovedy a pracovného práva pri jeho tvorbe, výklade a aplikácii. Druhá časť otvára problematiku postihovania adresáta (pracovno) právnych noriem cez rôzne variácie sankcií.

Prílohou zborníka je dotazník zostavený riešiteľmi grantového projektu, ktorého úlohou je zistiť, či a v ktorých aspektoch sa Zákonník práce svojim jazykovo-štylistickým spracovaním vzďaľuje od svojich adresátov. Niet totiž inej právnej normy, ktorá by bola účastníkom pracovnoprávnych vzťahov bližšie, a ktorej porozumenie na najvyššej možnej úrovni je odôvodnené jej každodenným používaním.

Predkladaný zborník príspevkov sa tak prezentuje ako forma podpory rozširovania obzorov našich študentov za hranice ich bežného štúdia i ako prostriedok popularizácie vedeckého výskumu. V prípade záujmu cteného čitateľa, je možné vyplnený dotazník poslať na adresu: jana.zulova (@) upjs.sk. 

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Finančné právo a daňové právo v 21. storočí -...

E-kniha

E-kniha

Adrián Popovič-Jozef Sábo- Anna Vartašová

V dňoch 5. až 6. júna 2023 sa na pôde Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia V. slovensko-české dni daňového práva zameraná na tému Daňové právo a nové javy v ekonomike. Pri tejto príležitosti bolo dňa 7. júna 2023 pre študentky a študentov Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach zorganizované študentské sympózium na tému: ,,Finančné právo a daňové právo v 21. storočí". Zameranie sympózia bolo zvolené vzhľadom na obsahovú nadväznosť s grantovým projektom VEGAč.1/0485/21: „Súčasnosť a východiská reformovania systému vlastných zdrojov rozpočtu EÚ (právne a ekonomické aspekty aj v kontexte dôsledkov pandémie ochorenia COVID-19)", s grantovým projektom VEGA č. 1/0214/21: ,,Daň z nehnuteľností -právny stav a potenciál" a grantovým projektom APVV-19-0124 pod názvom „Daňové právo a nové javy v ekonomike (digitálne služby, zdieľaná ekonomika, virtuálne meny)", ktorých riešenie v tomto čase prebieha na Katedre finančného práva, daňového práva a ekonómie Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Výstupom z tohto sympózia je predkladaný recenzovaný zborník príspevkov, v rámci ktorého sa študenti zameriavajú na skúmanie problematiky nových javov v digitálnej ekonomike (virtuálne meny a zdieľaná ekonomika), no i problematiky rozpočtového procesu, rozhodovacej činnosti Súdneho dvora EÚ a teoreticko-právnych otázok daňovej spravodlivosti s ohľadom na vývoj daňového práva.

Autori sa tiež podrobne venujú vo svojich príspevkoch posúdeniu aktuálnej situácie v skúmanej oblasti a prezentujú aj návrhy de lege ferenda, ktoré by mohli prispieť k rozvoju a zlepšovaniu viacerých aspektov zdaňovania, čím je predložené dielo prínosom nielen pre právnu vedu, ale aj pre aplikačnú prax.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Medzinárodné právo verejné (Materiály k štúdiu)

E-kniha

E-kniha

Ľudmila Pošiváková - Adam Giertl

Predkladaný výber dokumentov z medzinárodného práva verejného sa pokúša mapovať medzinárodné právo tak z hľadiska historického, ako aj z hľadiska jednotlivých odvetví. Čitateľ v predkladanom výbere nájde niekoľko historických dokumentov, avšak výber sa zameriava najmä na aktuálne platné pramene práva.

Výber sa orientuje podľa publikácie Medzinárodné právo verejné – všeobecná a osobitná časť od prof. Jána Klučku. Tomu zodpovedá aj delenie na všeobecnú a osobitnú časť. Všeobecná časť venuje pozornosť historickému vývoju medzinárodného práva, avšak primárne sa zaoberá ochranou jednotlivca a zodpovednostnými vzťahmi v medzinárodnom práve. Osobitná časť následne sleduje medzinárodnú úpravu jednotlivých inštitútov medzinárodného práva.

Uvedomujeme si, že takto zostavený výber ponúka ďalší priestor na rozširovanie, avšak nazdávame sa, že takýto výber spĺňa základné požiadavky a je vyplnením určitej medzery v náuke medzinárodného práva.
Veríme, že predkladaná zbierka materiálov medzinárodného práva verejného bude pre študentov, a nie len pre nich, prínosná pri štúdiu medzinárodného práva verejného a prispeje k zvýšeniu povedomia v oblasti medzinárodného práva verejného.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Transteritoriálne správne akty v podmienkach...

E-kniha

E-kniha

Radomír JakabTibor SemanLukáš Jančát

Pojem transteritoriálny správny akt je vo vede správneho práva relatívne novým, a to najmä v podmienkach Slovenskej republiky. Svoju praktickú uplatniteľnosť má v súvislosti s uplatňovaním práva Európskej únie (aj medzinárodného práva). Jeho podstata spočíva v tom, že účinky takéhoto správneho aktu vydaného v rámci jedného členského štátu presahujú územie tohto členského štátu, t.j. majú účinky aj v iných členských štátoch, resp. vo všetkých členských štátoch Európskej únie bez toho, aby podliehali procesu jeho uznania.

Cieľom monografie je zhrnutie výsledkov skúmania tohto typu správnych aktov, vymedzenie jeho charakteristických znakov a jeho účinkov, skúmanie možností procesnej obrany pred pôsobením jeho účinkov zo strany dotknutého štátu, prípadne posúdenie možností unifikácie postupu členských štátov Európskej únie v prípade potreby procesnej obrany voči účinkom transteritoriálnych správnych aktov. V rámci monografie sú taktiež analyzované jednotlivý typy transteritoriálnych správnych aktov aplikujúcich sa v podmienkach Európskej únie a Slovenskej republiky, ktoré sú kategorizované podľa stanovených kritérií.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

PRÁVO – OBCHOD – EKONOMIKA XII.

E-kniha

E-kniha

Jozef Suchoža-Ján Husár-Regina Hučková

Zborník z medzinárodného vedeckého sympózia „PRÁVO-OBCHOD-EKONOMIKA XII." je súborom vedeckých prác autorov participujúcich na rovnomennom sympóziu. Publikácia sa zameriava predovšetkým na oblasť zastúpenia v súkromnom práve, spriaznených osôb v korporačnom a konkurznom práve a aktuálnych otázok právnej regulácie umelej inteligencie. Autori jednotlivých príspevkov sú erudovanými odborníkmi z rozličných odvetví práva. Kolekcia vedeckých prác je uceleným dielom v podobe zborníka, s presahom do súkromnoprávnych ako aj verejnoprávnych odvetví. Čitateľom sú predložené vedecké výstupy od autorov zo slovenského právneho prostredia, ako aj od zahraničných autorov. Viaceré práce autorov poskytujú európsku právnu perspektívu či medzinárodnú komparačnú perspektívu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo(pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.