0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Počet produktov: 6

Laboratórny potkan a jeho využitie v...

E-kniha

E-kniha

Terézia KiskováStanislav MatéffyFrantiška Horváthová

Laboratórny potkan (Rattus norvegicus) je jeden z najpoužívanejších experimentálnych zvierat. Slúži ako modelový organizmus pri analýze množstva biologických procesov a patologických mechanizmov, ako napr. kardiovaskulárne ochorenia, metabolické poruchy (lipidový metabolizmus, diabetes mellitus), neurologické a neuropsychiatrické ochorenia (ako napr. mozgová porážka, epilepsia či Alzheimerova choroba), neurobehaviorálny výskum alebo autoimúnne ochorenia (ako napr. artritída), nádorové a renálne ochorenia. Poskytuje mnohé unikátne výhody na modelovanie humánnych ochorení s následným testovaním liečiv a prírodných látok či pri štúdiu odpovedí na environmentálne faktory. Veľkosť laboratórneho potkana, v porovnaní s myšou, vytvára ideálne podmienky pre fyziologické manipulácie. Okrem toho sa v klinickej toxikológii potkany využívajú na testovanie chemických látok (Hedrich, 2000).

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

23.KOŠICKÝ MORFOLOGICKÝ DEŇ

E-kniha

E-kniha

Adriana Boleková (ed.)

Zborník vedeckých prác

Košický morfologický deň je každoročné májové stretnutie morfológov, ktorého sa zúčastňujú najmä košické morfologické pracoviská. Pri tejto príležitosti sa pravidelne vydáva zborník vedeckých prác.

Tohoročný zborník je vydaný pri príležitosti 23. košického morfologického dňa, ktorý sa však neuskutočnil kvôli zlej epidemiologickej situácii.

V zborníku autori prezentujú výsledky svojej vedecko-výskumnej a pedagogickej činnosti, ktoré majú charakter teoretických prehľadových štúdií a výskumných prác.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

ANATOMICKÉ TERMÍNY PRE JEDNOODBOROVÉ A...

E-kniha

E-kniha

Juraj ŠevcFilip Mochnacký

U študentov jednoodborového a medziodborového štúdia biológie na fakultách s prírodovedným zameraním veľakrát vzniká pri štúdiu predmetu Anatómia človeka problém s definovaním rozsahu učiva. Predložený študijný materiál si kladie za cieľ zorientovať študentov nelekárskych vedných odborov v rozsiahlej anatomickej terminológii a ohraničiť množstvo požadovaných anatomických pojmov na optimum, aby študentom ostala popri osvojení si latinského názvoslovia dostatočná kapacita aj na zapamätanie ďalších poznatkov z oblasti systémovej, porovnávacej, vývinovej a funkčnej anatómie. Dôraz na usporiadanie jednotlivých anatomických termínov do logických celkov zároveň podporuje hierarchický pohľad na architektúru ľudského tela.

Napriek zdanlivej samoúčelnosti sa tak anatomická terminológia stáva kostrou, na ktorú študent v priebehu ďalšieho štúdia nabaľuje vedomosti z viac alebo menej príbuzných vedných odborov študujúcich ľudské telo a procesy, ktoré v ňom prebiehajú. Zároveň popri tejto ambícii presahujúcej rámec vedného odboru anatómie, nadväzujú Anatomické termíny na dlhú tradíciu anatomických repetitórií s rešpektovaním platného latinského a slovenského anatomického názvoslovia.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

27.KOŠICKÝ MORFOLOGICKÝ DEŇ: Miesto morfológie...

E-kniha

E-kniha

Adriana Boleková - Natália Hvizdošová (eds.)

Košický morfologický deň je každoročné májové stretnutie morfológov, ktorého sa zúčastňujú najmä košické morfologické pracoviská. Pri tejto príležitosti sa pravidelne vydáva zborník vedeckých prác. Tohoročný zborník je vydaný pri príležitosti 27. košického morfologického dňa. V zborníku autori prezentujú výsledky svojej vedecko-výskumnej a pedagogickej činnosti, ktoré majú charakter teoretických prehľadových štúdií a výskumných prác.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Anatomické termíny pre štúdium anatómie človeka...

E-kniha

E-kniha

Juraj Ševc - Anna Alexovič Matiašová

U študentov jednoodborového a medziodborového štúdia biológie na fakultách s prírodovedným zameraním veľakrát vzniká pri štúdiu predmetu Anatómia človeka problém s definovaním rozsahu učiva. Predložený študijný materiál si kladie za cieľ zorientovať študentov nelekárskych vedných odborov v rozsiahlej anatomickej terminológii a ohraničiť množstvo požadovaných anatomických pojmov na optimum, aby študentom ostala popri osvojení si latinského názvoslovia dostatočná kapacita aj na zapamätanie ďalších poznatkov z oblasti systémovej, porovnávacej, vývinovej a funkčnej anatómie. Dôraz na usporiadanie jednotlivých anatomických termínov do logických celkov zároveň podporuje hierarchický pohľad na architektúru ľudského tela. Napriek zdanlivej samoúčelnosti sa tak anatomická terminológia stáva kostrou, na ktorú študent v priebehu ďalšieho štúdia nabaľuje vedomosti z viac alebo menej príbuzných vedných odborov študujúcich ľudské telo  a procesy, ktoré v ňom prebiehajú. Zároveň popri tejto ambícii presahujúcej rámec vedného odboru anatómie, nadväzujú Anatomické termíny na dlhú tradíciu anatomických repetitórií s rešpektovaním platného latinského a slovenského anatomického názvoslovia.

Skriptum predstavuje praktický doplnok ku vysokoškolským učebniciam Anatómie alebo Neuroanatómie a najmä k anatomickému atlasu, rozhodne však nemá ambíciu ich nahradiť. Nájdete tu pohromade všetky potrebné termíny, ktoré môžete mať vždy poruke vo svojom telefóne, čítačke alebo notebooku. Dôraz na usporiadanie jednotlivých anatomických termínov do logických celkov podporuje hierarchický pohľad na architektúru ľudského tela a zaradenie krátkeho úvodu ku každej sústave Vás má podnietiť k vyhľadaniu ďalších, podrobnejších informácii o stavbe a funkcii danej orgánovej sú-stavy.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Vybrané kapitoly z histológie pre odbor zubného...

E-kniha

E-kniha

Iveta Domoráková a kol.

E-learningová učebnica je dostupná na: https://portal.lf.upjs.sk. Učebnica obsahuje 11 kapitol zameraných na mikroskopickú anatómiu hlavovej a krčnej oblasti s dôrazom na ústnu a nosovú dutinu, kosti lebky a ich vývoj, detailnú mikroskopickú štruktúru zubov a ich vývoj. Jedna kapitola je venovaná dentícii z hľadiska klinického významu poznania štruktúry a vývoja zubov. V učebnici sú zaradené kapitoly mikroskopickej anatómie orgánov, ktoré majú funkčný význam pre hlavovú oblasť ako je cievny, lymfatický, endokrinný a nervový systém.

Učebnica je spojená s atlasom, má celkom 490 strán, 300 pôvodných mikrofotografií s použitím bežných histologických farbení, histochemických, imunohistochemických a impregnačných metód. Učebnica vznikla s podporou projektu KEGA 019UPJŠ-4/2016.

STIAHNITE SI z portálu Mefanet (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.