0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Hranice zmluvnej slobody v pracovnom práve

E-kniha

Marcel Dolobáč

Autor má ambíciu nadviazať na súčasnú a zároveň podnietiť ďalšiu diskusiu ukotvenia pracovného práva v systéme súkromnoprávnych odvetví a prispieť k názorovým variáciám vo vzťahu k zmluvnej slobode a jej limitov v pracovnom práve. Široká zmluvná voľnosť občianskeho práva neplatí pre oblasť pracovného práva, a teda ani prenikanie štandardných občianskoprávnych inštitútov do pracovnoprávnych vzťahov nie je vždy samozrejmé. Uvedené predstavuje hlavné tézy predkladanej monografie.

Uchopiť problematiku zmluvnej slobody v pracovnom práve možno viacerými spôsobmi. Autor zvolil obsahovú štruktúru, ktorá je vystavaná na troch základných pilieroch.

V prvej časti autor posudzuje postavenie pracovného práva v systéme práva, ktoré je determinované predovšetkým vlastným predmetom právnej úpravy – závislou prácou a špecifickou metódou právnej regulácie prostredníctvom kogentných a relatívne kogentných noriem. V tejto súvislosti si autor hneď úvodom dovolí poznámku, že tak často diskutovaná dispozitívnosť noriem pracovného práva sa javí len domnelou. Pracovné právo je vystavané na minimách a maximách, pričom stavebnými kameňmi pevných hraníc sú práve relatívne kogentné normy. Ide o skutočnosť, ktorá odčleňuje pracovné právo od iných odvetví súkromného práva. Na tieto úvahy nadväzuje autorov pohľad na autonómiu vôle v pracovnom práve. Limity zmluvnej slobody (nielen) v teoretickom slova zmysle tvoria druhý pilier autorových myšlienok.

Naostatok, tretia stať práce má byť tou, ktorá teoreticko-právne úvahy vzájomného prepojenia občianskeho práva a pracovného práva pretaví do interpretácie vybraných občianskoprávnych inštitútov a možnosti ich aplikácie a realizácie v pracovnoprávnych vzťahoch.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-575-9

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autor:
Marcel Dolobáč
Typ dokumentu:
monografia
Počet strán:
210
Dostupné od:
15.12.2017
Rok vydania:
2017
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Európska prokuratúra v Slovenskej republike

E-kniha

E-kniha

Martina Jánošíková -  Dominika Marčoková Becková (eds.)

Recenzovaný zborník vedeckých prác je venovaný problematike Európskej prokuratúry a je výsledkom riešenia projektu podporeného Agentúrou na podporu výskumu a vývoja č. APVV-18-0421 Európska prokuratúra v súradniciach ústavného poriadku Slovenskej republiky ako posilnenie európskej integrácie prostredníctvom práva.

Autori vedeckých prác sa vo svojich prácach venujú problematike Európskej prokuratúry v kontexte práva Európskej únie a trestného práva, ako aj vzťahu Európskej prokuratúry s vnútroštátnou prokuratúrou a orgánmi činnými v trestnom konaní. Vedecké práce uverejnené v zborníku sa zaoberajú témami dôvodov vzniku Európskej prokuratúry,  postavenia Európskej prokuratúry v inštitucionálnom systéme EÚ a SR, vzťahov kooperácie a koordinácie medzi Európskou prokuratúrou a prokuratúrou Slovenskej republiky, ochrany ústavnosti a zákonnosti postupov a rozhodnutí Európskej prokuratúry s osobitným zreteľom na ochranu základných práv, ako i prvým výsledkom a hodnoteniam pôsobenia Európskej prokuratúry v SR.

Vďaka obsahovému spracovaniu príspevkov môže čitateľ získať ucelenejšiu predstavu o tomto novom orgáne Európskej únie, ktorý pôsobí v oblasti tradične spájanou so suverenitou štátu a predstavuje tak ďalší posun v integračných procesoch reprezentovaných Európskou úniou.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Hodnotenie dôkazov v daňovom práve

E-kniha

E-kniha

Jozef Sábo

Monografia sa zaoberá dvomi základnými aspektami hodnotenia dôkazov v práve. Vo svojej prvej časti sa snaží monografia o zodpovedanie otázky: „Ako je možné aplikovať práva na individuálny prípad, ako ľudské poznanie minulosti je objektívne limitované a neúplné?“ (teda aká je povaha pravdy v práve?). Druhá časť monografie identifikuje modely uvažovania, týkajúce sa skutkových otázok, ktoré sa vyskytujú naprieč rozdielnymi právnymi prípadmi (predovšetkým daňového a trestného práva). V tomto smere monografia čerpá z anglo-amerického právneho prostredia a zaoberá sa tromi hlavnými prístupmi v hodnotení dôkazov: argumentáciou, pravdepodobnosťou a príbehmi a rolou, ktorú zohrávajú pri hodnotení dôkazov.

Monografia je výsledkom riešenia grantového projektu APVV 16-0160 zaoberajúcim sa daňovými únikmi a daňovými podvodmi (predovšetkým ich motivačnými faktormi, vznikom a elimináciou). Veríme, že lepšie poznanie hodnotenia dôkazov môže napomôcť k zlepšeniu efektivity pri výkone správy daní.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

ODKAZ 105. VÝROČIA PARÍŽSKEJ MIEROVEJ KONFERENCIE

E-kniha

E-kniha

Laura Gazdagová (ed.)

Téma, ktorej sa študenti venovali v rámci Zborníka príspevkov z XVIII. ročníka študentského sympózia z medzinárodného a európskeho práva konaného dňa 15. novembra 2024 bola zamerané na odkaz 105. výročia Parížskej mierovej konferencie. Zborník, ktorý obsahuje príspevky študentov, reflektuje kľúčovú úlohu tejto konferencie pri formovaní povojnovej geopolitickej stability a redefinovaní vzťahov medzi štátmi. Odborné analýzy zahrnuté v zborníku sa sústreďujú na podmienky, ktoré mali zabezpečiť trvalý mier, no zároveň vytvorili kontroverzné aspekty, ktoré vyústili do sporov a vytvorili základ pre budúce napätia. Študenti sa zaoberali aj dopadmi rozhodnutí konferencie na politické a sociálne štruktúry, ktoré výrazne ovplyvnili globálny vývoj v 20. storočí. Okrem deklarovaných celkov sa študenti v rámcoch zborníka písomne vyjadrili aj o potrebe posilnenia medzinárodnej spolupráce a vytvárania inštitúcií na prevenciu vojenských konfliktov, čo si zachováva svoju aktuálnosť aj v súčasnosti, keďže tieto rozhodnutia stále formujú dynamiku súčasných medzinárodných vzťahov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

PRÁVO – OBCHOD – EKONOMIKA

E-kniha

E-kniha

Jozef SuchožaJán HusárRegina Hučková (eds.)

Zborník vedeckých prác

Rok 2020 je takmer od svojho začiatku celosvetovo poznačený bezprecedentnou situáciou spojenou so šírením ochorenia Covid-19. V úvode aktuálneho kalendárneho roka, keď sa postupne rozbiehali aktivity organizačného tímu na príprave ďalšieho ročníka, sme sa ešte nádejali, že do tradičného termínu našej jesennej konferencie je ešte ďaleko a v tomto maximálnom optimizme sme rozbehli organizáciu jubilejného 10. ročníka našej už tradičnej konferencie. Konferencie, ktorá je stabilnou súčasťou vedecko-odborných konferenčných podujatí v tuzemských podmienkach a ktorá sa stala stabilnou súčasťou pracovných programov mnohých nás. Rok 2020 je takmer od svojho začiatku plný obmedzení, pričom obmedzenia sa dotkli aj organizácie konferenčných podujatí. Za „obeť“ súčasnej situácií padol aj náš 10. ročník konferencie Právo – obchod – ekonomika, ktorý sme boli nútení „so zaťatými zubami“ zrušiť. Situácia nám neumožňuje nič iné len dúfať, že v roku 2021 nám bude umožnené stretnúť sa na tradičnom mieste vo Vysokých Tatrách. Tieto stretnutia už berieme ako samozrejmosť, pričom ak na nič iné táto situácia nie je dobrá, tak aspoň na spomalenie a na uvedomenie si našej vlastnej zraniteľnosti.

Dovidenia na ďalšom ročníku Právo-obchod-ekonomika v októbri 2021.

Do rúk sa vám dostáva zborník vedeckých prác, ktorý je vydaný v nadväznosti na riešenie vedeckých projektov na vedeckom pracovisku - Katedre obchodného práva a hospodárskeho práva ako hlavného organizátora vedeckej konferencie, ale zároveň i na ďalších katedrách Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach, či mnohých akademických pracoviskách v tuzemsku i zahraničí. Zborník je vydaný s podporou Agentúry na podporu výskumu a vývoja.

Editori ďakujú všetkým, ktorí do neho prispeli svojimi vedeckými článkami a zároveň i recenzentom za ich cenné pripomienky a odporúčania.

Za editorov: Regina Hučková

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Hranice Československej republiky optikou...

E-kniha

E-kniha

Dominika Kováčová-Lucia Pištejová-Ivan Vaňa

Predkladaná monografia sa venuje povojnovému usporiadaniu vzťahov a mierovým rokovaniam súvisiacim s ustálením hraníc novovytvorenej Československej republiky. Práca sa podrobnejšie venuje rokovacím procesom súvisiacim s prípravou a podpisom Versaillskej a Saint-Germainskej mierovej zmluvy. Obdobne podrobne následne rozoberá peripetie súvisiace s tvorbou Trianonskej mierovej zmluvy pojednávajúcej o hranici s Maďarskom a jej následným vytýčením v teréne. V neposlednom rade práca zachytáva ustálenie medzinárodných vzťahov Československa s Poľskom a ich spoločnú hranicu s osobitným zameraním na arbitrážne riešenie v otázke územia Oravy a Spiša.

Stiahnite si e-knihu zadarmo(pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.