0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Dejiny procesného práva do roku 1848

10,78 €
S DPH

 Erik Štenpien 

Rok 1848 bol ako je známe v mnohom prelomový. Znamenal zmenu spoločenských i právnych pomerov prakticky v celej Európe. Revolúcie znamenali zrod nových typov štátov – staré feudálne vzťahy boli nahradené modernou spoločnosťou založenou na báze rovnosti občanov. Záleží samozrejme od rozvoja danej krajiny, ako skoro pristúpili jej občania k revolučným zmenám. Už pred rokom 1848 v niektorých krajinách Európy vznikol pomerne moderný systém súdov, procesné predpisy boli tiež čoraz jasnejšie. „Spanilá jazda“ Napoleona Bonaparta krajinami západnej Európy síce bola spojencami zastavená, jeho právo však porážkou pri Waterloo neutrpelo žiadnu ujmu. Naopak – procesné predpisy zavedené Napoleonom I. začínajú svoje víťazné ťaženie až po jeho páde. Veľkolepé ťaženie – nie len do Európy, ale aj na iné kontinenty. Nie je úlohou tejto publikácie komplexne zmapovať dejiny procesného práva. Dielo má predovšetkým ambíciu byť učebnicou dejín procesného práva v prvom rade slúžiacou predmetu „Dejiny procesného práva do roku 1848“. Môže však byť dobrou pomôckou pre odbornú aj laickú verejnosť, ktorá sa o problematiku dejín súdnictva v Európe i u nás zaujíma. 

Množstvo

978-80-8152-257-4

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
Tlačená publikácia
Autor:
Erik Štenpien
Typ dokumentu:
vysokoškolský učebný text (skriptá)
Počet strán:
108
Rok vydania:
2015
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Licencia:
Copyright

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Zdravotná spôsobilosť zamestnancov

E-kniha

E-kniha

Monika Minčičová - Marcel Dolobáč - Jana Žuľová (eds.)

Recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie

Zdravie podmieňuje život človeka vo všetkých jeho činnostiach a záujmoch, vrátane možnosti a schopnosti pracovať. Práca a zdravie sú vo vzájomnej interakcii. Prácou dochádza k sociálnemu začleneniu, finančnej sebestačnosti, nájdeniu potvrdenia vlastnej užitočnosti či dosiahnutiu osobných ambícií.

Práca môže mať terapeutické účinky, ale súčasne môže na zdravie pôsobiť nepriaznivo. Prelínajúce sa faktory pracovného prostredia samy o sebe, alebo v kombinácii s mimopracovnými vplyvmi môžu viesť k vzniku chorôb, ktoré dočasne alebo trvale vyradia zamestnanca z jeho dosiaľ vykonávanej profesie. Z týchto dôvodov požíva zdravie ako jedna z najdôležitejších hodnôt nielen v pracovnoprávnych vzťahoch zásadnú právnu ochranu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Oslava právneho štátu (Právny štát z pohľadu...

E-kniha

E-kniha

Ľudmila Pošiváková Zuzana Antošová - Milan Kočan (eds.)

Zborník príspevkov zo študentskej rozpravy konanej dňa 24. apríla 2013 na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach.

V súčasnom období sa o právnom štáte v širokej miere debatuje tak na úrovni akademickej, ako i na úrovni politickej. Táto debata súvisí nie len so snahou o nastolenie Rule of Law v štátoch, ktoré prešli od socialistického zriadenia na demokratické, ale aj v štátoch, ktoré sa zmietajú v rôznych nepokojoch, politických či náboženských.

Avšak nejde len o debatu týkajúcu sa niektorých znakov Rule of Law, ktoré chýbajú vo vnútroštátnom práve, resp. znakov Rule of Law chýbajúcich na úrovni medzinárodného práva, ale aj o debatu o samotnej definícii a zmysle Rule of Law. Právny štát by sme mohli prirovnať k ideálu, ktorý sa snaží dosiahnuť takmer každý štát. Aj v prípade vzniku samostatnej Slovenskej republiky sa ústavodarcovia rozhodli zaradiť medzi úvodné ustanovenia, ktoré by mali tvoriť jadro ústavy, že Slovenská republika je právny štát.

Pre dosiahnutie ideálu právneho štátu je však okrem vyhlásenia potrebné prijať aj opatrenia, ktoré sú nevyhnutné pre nezávislé súdnictvo, demokraciu, efektívne uplatňovanie ľudských práv, deľbu moci a mnoho ďalších, ako elementy, ktoré charakterizujú právny štát.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Ochrana, prevencia a zodpovednosť v právnych...

E-kniha

E-kniha

Ivan KundrátKatarína SkolodováMonika Minčičová (eds.)

Recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie

Pokračovanie v tradícii usporiadania medzinárodnej vedeckej konferencie určenej pre doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov nebolo výnimkou ani v tomto roku. Katedra pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia, Právnickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach si ako organizátor tohtoročnej medzinárodnej vedeckej konferencie zvolila tému s titulom „Ochrana, prevencia a zodpovednosť v právnych vzťahoch.“

Priebeh platformy pre prezentáciu a konfrontáciu vedeckých poznatkov doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov sa z dôvodu nepriaznivej epidemiologickej situácie a zrušenia vedeckých, odborných a iných hromadných podujatí, preniesol do virtuálnej podoby. Elektronická forma konferencie v podobe online diskusie sa uskutočnila v dňoch 3. až 17. apríla 2020. Pôsobenie ochrannej funkcie práva, prevenčné povinnosti, ale aj následne vznikajúce zodpovednostné vzťahy sú bohatým zdrojom námetov pre vedecké skúmanie, kladenie otázok a nachádzanie odpovedí na škálu teoretických i aplikačno-právnych problémov v každom odvetví verejného a súkromného práva. Dôkazom veľkoryso ponímanej témy je predkladaný zborník vedeckých príspevkov.

Zborník, vytvorený v rámci riešenia grantovej úlohy APVV-16-0002 – Duševné zdravie na pracovisku a posudzovanie zdravotnej spôsobilosti zamestnanca, zachytáva obsahovo rôznorodé zábery právnej regulácie z viacerých oblastí práva, od autorov pôsobiacich v akademickom prostredí a v právnej praxi. Napriek rôznosti vedeckého zamerania autorov sa predkladané príspevky vyznačujú jednotiacou líniou korešpondujúcou s ústrednou témou a vyobrazujú vzájomnú previazanosť právnych odvetví.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Členovia orgánov obchodnej spoločnosti....

E-kniha

E-kniha

Jaroslav DolnýMonika Seilerová (eds.)

Zborník príspevkov zo VII. študentského sympózia z obchodného práva a pracovného práva konaného dňa 5. decembra 2019 na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

Téma tohtoročného sympózia ponúkla študentom možnosť vybrať si riešenie obchodnoprávnej problematiky alebo upriamiť pozornosť na pracovnoprávne aspekty postavenia členov orgánov obchodnej spoločnosti, a to na podklade analýzy právnej úpravy a judikatúry.

Tvorivé spracovanie obchodnoprávnych otázok sa vzťahovalo najmä k oblastiam spôsobu konania v mene obchodnej spoločnosti, zodpovednosti faktického štatutárneho orgánu obchodnej spoločnosti, informačným povinnostiam štatutárneho orgánu voči jej spoločníkom, ale aj odmeňovaniu za výkon funkcie člena predstavenstva akciovej spoločnosti, zodpovednosti štatutárneho orgánu za úpadok spoločnosti či uplatňovaniu zákazu konkurencie vo vzťahu ku konateľovi spoločnosti s ručením obmedzeným.

Prepojenie obchodného práva a pracovného práva bolo smerované k právnej analýze ochrany osobných údajov týkajúcich sa zdravia a ich zneužívaniu zo strany členov orgánov obchodnej spoločnosti, oprávnenosti súbehu výkonu funkcie (člena) štatutárneho orgánu s pracovnoprávnym vzťahom a právnemu postaveniu vedúcich zamestnancov predovšetkým s ohľadom na ich povinnosti a zodpovednosť za starostlivosť o zdravie zamestnancov v podobe vytvárania zdravých pracovných podmienok.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Iniciatívy EÚ pri predchádzaní daňovým únikom a...

E-kniha

E-kniha

Adrián Popovič a kol.

Možnosť riešenia grantového projektu VVGS-2016-284 poskytla členom autorského kolektívu v interdisciplinárnom zložení jedinečnú príležitosť skúmať uvedenú problematiku nielen z daňovo-právneho hľadiska, ale aj z hľadiska politologického. Autori sa v predkladanej monografii zamerali na charakterizáciu rôznych aspektov Európskej únie s cieľom umožniť čitateľovi správne porozumieť jej postaveniu vo vzťahu navonok voči globalizujúcemu sa svetu, ako aj vo vzťahu dovnútra voči jej členským štátom v kontexte tvorby a realizácie daňovej politiky EÚ.

Osobitná pozornosť v práci je venovaná vymedzeniu vzťahu vnútroštátneho daňového zákonodarstva a práva Európskej únie, vplyvu daňovej politiky Európskej únie na vnútroštátne právne poriadky jej členských štátov s poukazom na určenie harmonizovaných oblastí s priblížením ich aktuálneho stupňa vývoja a konečného cieľa. Toto vymedzenie je možné vnímať ako podmienku na správne a komplexné pochopenie aplikovania a realizácie iniciatív jednotlivých inštitúcií EÚ pri predchádzaní daňovým únikom a daňovým podvodom a ich implementácie do vnútroštátneho právneho poriadku SR. V poslednej časti monografie sa autori zamerali na vymedzenie jednotlivých iniciatív Európskej únie v boji proti daňovým únikom a daňovým podvodom ako prostriedkov realizácie jej daňovej politiky, a to v oblasti nepriameho zdaňovania najmä pri dani z pridanej hodnoty a v oblasti priameho zdaňovania predovšetkým s ohľadom na korporatívne zdaňovanie, a na zhodnotenie ich premietnutia do vnútroštátneho daňového zákonodarstva Slovenskej republiky. Súčasne v týchto kapitolách posúdili reálny dopad a účinok jednotlivých opatrení zavedených na základe predmetných iniciatív v praxi.

Predkladaná práca je určená ako vysokoškolským študentom študujúcim oblasti daňového práva a európskeho práva, tak aj širšej právnickej a ekonomickej komunite. Vzhľadom na dosah, rozsiahlosť a aktuálnosť skúmanej problematiky však autori veria, že si publikácia nájde svoje uplatnenie nielen v teoretickej oblasti, ale aj v oblasti praktickej.

    JUDr. Adrián Popovič

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.