0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Pracovnoprávne elementy výkonu (závislej) práce. Kritika a deformácia práva

E-kniha

Jana Žuľová (ed.)

Zborník vedeckých prác

Ústava Slovenskej republiky garantuje v článku 35 právo každého na slobodnú voľbu povolania a prípravu naň, ako aj právo podnikať a uskutočňovať inú zárobkovú činnosť. Každý má právo slobodne sa rozhodnúť, či si prostriedky na živobytie zabezpečí prácou ako samostatne zárobkovo činná osoba so všetkými dôsledkami a rizikami z toho vyplývajúcimi, alebo ako zamestnanec v pracovnoprávnych vzťahoch výkonom závislej práce.

Mantinely a pravidlá výkonu uvedených práv sú regulované predovšetkým predpismi pracovného, obchodného aj daňového práva, s korpusom práv a povinností patriacich osobitne podnikateľom a osobitne zamestnancom. Neustály tlak konkurencie i dôsledky ekonomickej krízy privádzajú zamestnávateľov k hľadaniu cestičiek ako od vykonávateľov práce dosiahnuť čo najviac, za optimalizácie čo najnižších poistných, administratívnych i daňových nákladov. Pracovné pomery so zamestnancami sú ukončované a pod tlakom straty prostriedkov na živobytie sa „dobrovoľne“ menia na vzťahy obchodnoprávne.

Nielen táto, ale aj ďalšie deformácie trhu práce konfrontujú subjekty práva na prácu s neférovými praktikami zamestnávateľov, čím minimalizujú možnosť realizácie slobody pri uplatňovaní tohto základného práva.

Stiahnite si e-knihu zadarmo(pdf)

Množstvo

978-80-8152-310-6

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovateľ:
Jana Žuľová
Typ dokumentu:
zborník vedeckých prác
Počet strán:
167
Dostupné od:
15.09.2015
Rok vydania:
2015
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Poznámka:
Zborník vedeckých prác bol vydaný ako výsledok riešenia výskumného projektu VEGA č. 1/0805/13: „Optimalizácia usporiadania modelu pracovných vzťahov na trhu práce v Slovenskej republike.“
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Právo fondov EÚ v teórii a praxi

E-kniha

E-kniha

Alena KrunkováSimona Farkašová

ZBORNÍK PRÍSPEVKOV z medzinárodnej vedeckej konferencie PRÁVO FONDOV EÚ V TEÓRII A PRAXI konanej dňa 3. októbra 2019 v Košiciach

Konferencie sa zúčastnili predstavitelia akademickej sféry, pedagógovia Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach, ktorí predmet vytvorili a ďalej participujú na výučbe. Obohatením boli účastníci z praxe, či už z Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, z Úradu pre verejné obstarávanie SR, z Najvyššieho kontrolného úradu SR, resp. z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Veľmi hodnotné informácie na konferencii zazneli aj od predstaviteľov Ministerstva pro místní rozvoj ČR, zástupcov OECD, či od Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Prednesené príspevky vysoko odborným spôsobom reflektovali aktuálnu problematiku, pomenovali problémové miesta i načrtli vhodné riešenia polemických miest.

Z jednotlivých vystúpení účastníkov konferencie sa tak podarilo zostaviť rozsahom síce nie veľké, no hodnotou veľmi pozoruhodné dielo, ktoré znamenitým spôsobom prepája teóriu a prax a rozširuje tak poznatky v ešte stále zložitej problematike právnej úpravy fondov Európskej únie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Právo informačných a komunikačných technológií

19,50 €
Dostupnosť: 5 Na sklade

Regina Hučková - Diana Treščáková - Laura Rózenfeldová

Vysokoškolská učebnica Právo informačných a komunikačných technológií je určená študentom vysokých škôl vo všeobecnosti, najmä však študentom Právnickej fakulty, ktorí majú záujem o štúdium práva v spojení s informačnými a komunikačnými technológiami. Učebnica predstavuje zdroj informácií potrebných nielen pre štúdium tejto problematiky, ale aj pre rozšírenie celkového obzoru v danej problematike.

V.SLOVENSKO-ČESKÉ DNI DAŇOVÉHO PRÁVA

E-kniha

E-kniha

Miroslav Štrkolec,Filip Baláži, Natália Priateľová, Anna Vartašová

Daňové právo a nové javy v ekonomike Tento zborník vedeckých prác prezentuje príspevky, z medzinárodnej vedeckej konferencie „V. SLOVENSKO-ČESKÉ DNI DAŇOVÉHO PRÁVA: Daňové právo a nové javy v ekonomike", ktorá sa konala v dňoch 5. a 6. júna 2023 v priestoroch Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a bol podporený Vedeckou a grantovou agentúrou v rámci projektu APVV-19-0124 „Daňové právo a nové javy v ekonomike (digitálne služby, zdieľaná ekonomika, virtuálne meny)". Jednotlivé príspevky sú zamerané na riešenie aktuálnych otázok daňového práva v kontexte nových javov v ekonomike. Autori sa v príspevkoch venujú najmä digitalizácii a z nej vyplývajúcim výzvam pre daňové právo, najmä špecifickým problémom týkajúcim sa kryptoaktív, digitálnej dane a technológií, no tiež zdieľanej ekonomike a jej daňovým dopadom. Pozornosť je venovaná aj vybraným mimoriadnym opatreniam prijatým vo finančnej oblasti v reakcii na pandémiu COVID-19 a aplikačným problémom, ktoré, vznikli alebo môžu vzniknúť, pri ich realizácii v aplikačnej praxi. Autori sa v príspevkoch venujú problematickým aspektom skúmanej problematiky a vo vzťahu k nim formulujú hodnotiace úsudky, vlastné názory a možné návrhy v rovine de lege ferenda.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf) 

Návrh metodického postupu medzinárodných...

E-kniha

E-kniha

Lucia BakošováĽudmila ElbertĽubica Gregová Širicová 

Katastrofy, či už prírodnej alebo priemyselnej povahy, závažným spôsobom zasahujú do fungovania spoločnosti a predstavujú negatívny fenomén, ktorý s narastajúcim vplyvom klimatických zmien má čoraz väčší vplyv na udržateľný rozvoj a prosperitu štátov. Ich rastúca pravidelnosť a intenzita ovplyvňujú súčasný vývoj nie len spoločenského života, ale i právnych debát o nevyhnutnosti reakcie medzinárodného a vnútroštátneho práva na katastrofy, odstraňovanie ich negatívnych dôsledkov a ochranu obetí. Žiadny štát nie je imúnny voči výskytu katastrof, a to platí aj v prípade Slovenskej republiky, ktorá je z hľadiska druhu katastrof najvýraznejšie ovplyvnená náhlymi prírodnými katastrofami, konkrétne prívalovými povodňami, zosuvmi pôdy, suchom, požiarmi, veternými smršťami a snehovými kalamitami. 

Predmetom predkladaného diela je návrh metodického postupu, ktorý upravuje činnosť mimovládnych organizácií pri katastrofách, ako aj ich spoluprácu so štátom postihnutým katastrofou, či slovník termínov nevyhnutný pre jednotné používanie pojmov v spojitosti s katastrofami. Slovenská i anglická verzia návrhu je predpokladom pre jeho využiteľnosť nie je len pre orgány Slovenskej republiky a slovenské mimovládne organizácie, ale aj zahraničné mimovládne organizácie. Návrh metodického postupu je výsledkom riešenia projektu VVGS-PCOV 2018-459: Návrh metodického postupu mimovládnych organizácií v prípade katastrofy v podmienkach Slovenskej republiky.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

PRÁVO – OBCHOD – EKONOMIKA XI.

E-kniha

E-kniha

Jozef SuchožaJán Husár  - Regina Hučková

V rokoch 2020 a 2021 bola tradícia konania konferencie Právo – obchod – ekonomika kvôli bezprecedentnej situácií spojenej so šírením ochorenia Covid-19 mimoriadne pretrhnutá. V tomto roku nám situácia umožňuje obnoviť tradíciu konania našej tatranskej konferencie a po dvoch rokoch sa opätovne fyzicky stretnúť s tradičnými domácimi i zahraničnými účastníkmi. Zároveň sa však tešíme na účastníkov, ktorí na našu konferenciu zavítajú po prvýkrát (no veríme, že nie naposledy).

Do rúk sa vám dostáva zborník vedeckých prác, ktorý je vydaný v nadväznosti na riešenie vedeckých projektov na vedeckom pracovisku - katedre obchodného práva a hospodárskeho práva ako hlavného organizátora vedeckej konferencie, ale zároveň i na ďalších katedrách Právnickej fakulty UPJŠ či mnohých akademických pracoviskách v tuzemsku i zahraničí. Zborník je vydaný s podporou Agentúry na podporu výskumu a vývoja. Editori ďakujú všetkým, ktorí do neho prispeli svojimi vedeckými článkami a zároveň i recenzentom za ich cenné pripomienky a odporúčania.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.