Alternatívne spôsoby výkonu trestov
Sergej Romža a kolektív
OBSAH:
1 HISTORICKO-PRÁVNE ASPEKTY
2 KOMPARATÍVNE ASPEKTY
3 JURISTICKÉ ASPEKTY
4 KRIMINOLOGICKÉ ASPEKTY
5 PENOLOGICKÉ ASPEKTY
6 VIKTIMOLOGICKÉ ASPEKTY
7 ORGANIZAČNO TECHNICKÉ ASPEKTY
E-kniha
Jana Žuľová (ed.)
Zborník vedeckých prác
Ústava Slovenskej republiky garantuje v článku 35 právo každého na slobodnú voľbu povolania a prípravu naň, ako aj právo podnikať a uskutočňovať inú zárobkovú činnosť. Každý má právo slobodne sa rozhodnúť, či si prostriedky na živobytie zabezpečí prácou ako samostatne zárobkovo činná osoba so všetkými dôsledkami a rizikami z toho vyplývajúcimi, alebo ako zamestnanec v pracovnoprávnych vzťahoch výkonom závislej práce.
Mantinely a pravidlá výkonu uvedených práv sú regulované predovšetkým predpismi pracovného, obchodného aj daňového práva, s korpusom práv a povinností patriacich osobitne podnikateľom a osobitne zamestnancom. Neustály tlak konkurencie i dôsledky ekonomickej krízy privádzajú zamestnávateľov k hľadaniu cestičiek ako od vykonávateľov práce dosiahnuť čo najviac, za optimalizácie čo najnižších poistných, administratívnych i daňových nákladov. Pracovné pomery so zamestnancami sú ukončované a pod tlakom straty prostriedkov na živobytie sa „dobrovoľne“ menia na vzťahy obchodnoprávne.
Nielen táto, ale aj ďalšie deformácie trhu práce konfrontujú subjekty práva na prácu s neférovými praktikami zamestnávateľov, čím minimalizujú možnosť realizácie slobody pri uplatňovaní tohto základného práva.
Základné informácie:
Sergej Romža a kolektív
OBSAH:
1 HISTORICKO-PRÁVNE ASPEKTY
2 KOMPARATÍVNE ASPEKTY
3 JURISTICKÉ ASPEKTY
4 KRIMINOLOGICKÉ ASPEKTY
5 PENOLOGICKÉ ASPEKTY
6 VIKTIMOLOGICKÉ ASPEKTY
7 ORGANIZAČNO TECHNICKÉ ASPEKTY
E-kniha
Žofia Mrázová(ed.)
Zborník príspevkov zo VI. študentského sympózia z obchodného práva konaného dňa 28. novembra 2018 na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
Katedra obchodného práva a hospodárskeho práva Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach zorganizovala v poradí už VI. ročník študentského sympózia z obchodného práva, ktoré sa uskutočnilo dňa 28. novembra 2018 na pôde Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Podujatie bolo súčasťou riešenia výskumného projektu VEGA 1/0917/16 „Atypické a faktické vzťahy v obchodnom práve“. Cieľom každoročne organizovaných sympózií je vytvoriť diskusnú platformu pre študentov za účasti mentorov z radov členov katedry, a to učiteľov, vedecko-výskumných pracovníkov ako aj doktorandov.
Téma tohtoročného sympózia sa niesla v znamení ochrany proti obmedzovaniu hospodárskej súťaže. Obmedzovanie súťaže bez možnosti právneho postihu a nápravy by znamenalo pre obmedzovateľa ekonomickú výhodu na úkor ostatných súťažiteľov a ohrozenie celého trhu založenom na slobodnej súťaži. Študenti sa venovali viacerým problematickým otázkam súvisiacim s témou hospodárskej súťaže, pričom analyzovali slovenskú a európsku právnu úpravu, ako aj judikatúru súdov a rozhodnutia iných orgánov.
Pri spracovaní jednotlivých tém študenti mali možnoť zdokonaliť svoje analytické myslenie a argumentačné schopnosti ako aj rozvíjať svoje kritické myslenie. V rámci diskusie sa zrodili ďalšie zaujímave pohľady a názory, ktoré viedli účastníkov sympózia k aktívnemu zapojeniu sa k príspevkom ďalších účastníkov sympózia. Predkladaný zborník je výstupom prác študentov z tohto podujatia.
E-kniha
Ján Klučka - Ľuboslav Sisák - Laura Gazdagová (eds.)
Predkladaná publikácia je zborníkom z medzinárodnej vedeckej konferencie „20 rokov v Európskej únii z pohľadu práva a éra udržateľnosti“. Konferencia sa konala v hybridnej forme 3. mája 2024 na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
Prvá časť zborníka zahŕňa príspevky týkajúce sa práva EÚ v konaniach pred Ústavným súdom Slovenskej republiky so zameraním na aktuálne otázky a výzvy po 20. rokoch členstva Slovenskej republiky v EÚ, európskeho práva z pohľadu internacionálneho konštitucionalizmu v zelenom kabáte, vplyvu vstupu pobaltských štátov do Európskej únie na otázku štátnej príslušnosti fyzických osôb, jednotného digitálneho trhu v kontexte Slovenskej republiky, vplyvu práva Európskej únie v oblasti ochrany osobných údajov na území Slovenskej republiky, princípu ochrany životného prostredia v hospodárskej súťaži a medzinárodnej právomoci pre súkromnoprávne nároky na náhradu škody spôsobenej na životnom prostredí.
Druhá časť zborníka konferencie obsahuje príspevky týkajúce sa procesu zakotvenia ľudského práva na životné prostredie v medzinárodnom práve a európskom práve, rozvoja ochrany biodiverzity v EÚ, úlohy NATO v reakcii na zmenu klímy s cieľom naplniť udržateľnosť a žaloby o náhradu škody za delikty v kontexte emisného škandálu Dieselgate.
E-kniha
Alexander Bröstl - Marta Breichová Lapčáková (eds.)
Zborník zo Zasadnutia slovenskej sekcie IVR pred 30. svetovým kongresom
Predkladaný Zborník je venovaný trom rámcovým okruhom, a to spravodlivosti, spoločenstvu a slobode. Tieto tvoria tematické okruhy 30. Svetového kongresu IVR, z príležitosti ktorého sa uskutočnilo aj zasadnutie jeho slovenskej sekcie. Publikované príspevky sa zameriavajú na ťažiskovú tému kongresu, ktorá je zároveň ústrednou témou právnych a sociálnych vied. V Zborníku tak nájdeme úvahy o slobode jednotlivca v spoločnosti, jej rôznych významových odtieňov a podôb. Opomenutá nie je ani otázka organizácie spoločenských vzťahov v podobe miery participácie občanov na štátnej moci v kontexte demokratickej formy vlády a jej aktuálnych výziev.
Predmetom analýz sa tak stávajú inštitúty priamej a nepriamej demokracie, nebezpečenstvá lákadiel tzv. totalitnej demokracie, či otázka identít v postmodernej pluralitnej spoločnosti. Rozboru sa nevyhýba ani otázka spravodlivosti v procesnom práve. Zborník tak čitateľovi poskytuje široký priestor skúmania od právno-filozofických otázok, cez otázky teórie ústavného štátu, až po ich aplikáciu v právnej praxi. Geograficky mapuje dianie v stredoeurópskom a širokom európskom priestore s dosahom na ich globálny rozmer. Publikácia sa tak môže stať užitočným zdrojom poznatkov a aktuálnych posunoch v právnej vede a jej ťažiskových tém s cieľom lepšieho pochopenia sociálnej reality.
E-kniha
Sergej Romža - Veronika Tóthová - Bronislava Vinnerová (eds.)
Zborník vedeckých príspevkov z celoštátnej interdisciplinárnej vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou
Zborník vedeckých príspevkov Hodnotové smerovanie trestného práva je výstupom z celoštátnej interdisciplinárnej vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou usporiadanej Katedrou trestného práva Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Zborník obsahuje príspevky zamerané na otázky hodnotové smerovanie trestného práva a to tak z oblasti hmotného ako aj procesného práva.
Ide o problematiku vysoko aktuálnu, nakoľko hodnoty práva ako takého sa odzrkadľujú v každej jeho oblasti. Vzhľadom na spoločenské dianie, neustále novelizácie trestných kódexov a najmä na pripravovanú novelu tak trestného zákona ako aj trestného poriadku, považujeme tému konferencie a názov zborníka za vysoko aktuálnu, bez výraznejších limitov vo vedeckom bádaní.
Účastníci celoštátnej interdisciplinárnej vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťousa vo svojich príspevkoch venovali aj na úvahám de lege ferenda a ponúkajú pohľady na uvedené novely trestných kódexov do praxe ako aj ich pripravovaných noviel.
Cieľom publikovaného zborníka je na základe doterajšieho odborného poznania pokračovať v zdokonaľovaní a rozvíjaní nových poznatkov v oblasti trestného práva vo svetle noviel, pri dodržiavaní všetkých stanovených hodnôt.
E-kniha
Dominika Becková (ed.)
Pri príležitosti životného jubilea profesora Jána Klučku sme sa na Ústave medzinárodného práva a európskeho práva rozhodli pripraviť zborník Liber Amicorum. Prostredníctvom príspevkov sa tak môžeme v tomto zborníku stretnúť s jeho kolegyňami a kolegami z akademického prostredia, spolupracovníkmi z oblasti súdnictva, z Ústavného súdu Slovenskej republiky, zo Súdneho dvora Európskej únie, so súčasnými kolegyňami a kolegami z fakulty a v neposlednom rade aj s jeho doktorandkami a doktorandom. Ich príspevky sa venujú vybraným otázkam medzinárodného práva verejného, medzinárodného práva súkromného a procesného, práva Európskej únie a ústavného práva Slovenskej republiky. Príspevky sú popretkávané odkazmi na spomienky viažuce sa s profesorom Jánom Klučkom.
E-kniha
Žofia Mrázová (ed.)
Zborník príspevkov z V. študentského sympózia z obchodného práva
Zborník je výsledkom študentských prác prezentovaných na piatom ročníku študentského sympózia organizovaného Katedrou obchodného práva a hospodárskeho práva, Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach, ktoré sa uskutočnilo v dňoch 30. novembra – 1. decembra 2017 v učebno-výcvikovom zaradení UPJŠ v Danišovciach.
Téma tohtoročného sympózia bola zameraná na problematické otázky spojené s ochranou práv veriteľov v obchodných záväzkových vzťahoch.
Účelom každoročne organizovaných sympózií je vytvoriť pre študentov priestor na prezentáciu vlastných názorov a zdokonaľovanie si analytických a argumentačných schopností.
E-kniha
Miroslav Štrkolec - Filip Baláži - Natália Priateľová - Anna Vartašová
Daňové právo a nové javy v ekonomike Tento zborník vedeckých prác prezentuje príspevky, z medzinárodnej vedeckej konferencie „V. SLOVENSKO-ČESKÉ DNI DAŇOVÉHO PRÁVA: Daňové právo a nové javy v ekonomike", ktorá sa konala v dňoch 5. a 6. júna 2023 v priestoroch Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a bol podporený Vedeckou a grantovou agentúrou v rámci projektu APVV-19-0124 „Daňové právo a nové javy v ekonomike (digitálne služby, zdieľaná ekonomika, virtuálne meny)".
Jednotlivé príspevky sú zamerané na riešenie aktuálnych otázok daňového práva v kontexte nových javov v ekonomike. Autori sa v príspevkoch venujú najmä digitalizácii a z nej vyplývajúcim výzvam pre daňové právo, najmä špecifickým problémom týkajúcim sa kryptoaktív, digitálnej dane a technológií, no tiež zdieľanej ekonomike a jej daňovým dopadom. Pozornosť je venovaná aj vybraným mimoriadnym opatreniam prijatým vo finančnej oblasti v reakcii na pandémiu COVID-19 a aplikačným problémom, ktoré, vznikli alebo môžu vzniknúť, pri ich realizácii v aplikačnej praxi.
Autori sa v príspevkoch venujú problematickým aspektom skúmanej problematiky a vo vzťahu k nim formulujú hodnotiace úsudky, vlastné názory a možné návrhy v rovine de lege ferenda.
E-kniha
Marcel Dolobáč - Ľuboš Dobrovič - Ivan Kundrát
Hypotéza, dispozícia, sankcia. Štandardné trojčlenenie právnej normy, ktoré sa prednáša poslucháčom právnických fakúlt v prvom ročníku ich štúdia. Tri pojmy, ktoré študenti z ich pohľadu nepochybne ovládajú, súčasne však trápia právnu vedu, ktorá sa k nim opakovane vracia. Publikácia nemá ambíciu sa v teoretickom ponímaní zamerať na všetky aspekty právnej normy, zameriava sa len na jeden z nich a ako samotný názov napovedá, je nim sankcia.
Monografiu spracovali traja autori, ktorých vklad je rovnocenný, viedli polemiky a v mnohom sa nevedeli zhodnúť. Dúfame, že aj čitateľ sa do tohto názorového sporu pripojí a predložená monografia ho podnieti k úvahám a ďalšej vedeckej činnosti.
E-kniha
Ján Husár - Regina Hučková (eds.)
Zborník PRÁVO OBCHOD EKONOMIKA XIII. je zborníkom medzinárodných vedeckých prác obsahujúci vedecké práce širokej palety odvetví práva, ako aj príbuzných vedných odborov. Medzi okruhy problémov spracovaných v tejto publikácii patria otázky civilného, obchodného, daňového, colného, súťažného, práva duševného vlastníctva, arbitrážneho a korporátneho práva, ako aj ďalších parciálnych oblastí, vrátane vedeckých prác zaoberajúcich sa ekonomickou reguláciou a podnikaním a IT práva. Celý zborník sa vyznačuje bohatosťou vedeckých prác z rôznych jurisdikcií, vzhľadom na renomovaných autorov z viacerých krajín. Okrem teoretického prínosu a rozšírenia súčasného poznania v uvádzanej interdisciplinárnej problematike boli sformulované aj riešenia právnych problémov na úrovni de lege ferenda.
E-kniha
Erik Štenpien (ed.)
Zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie konanej dňa 26. – 27. septembra 2014 na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach
V súčasnosti, v modernom 21. storočí však už máme omnoho zložitejšiu spoločnosť, akou bola tá staroveká. Vyžaduje si právnu úpravu rôznych typov kúpnej zmluvy, kde síce zen základný znak platí, je ho však potrebné bližšie špecifikovať a prostú vetu "ja predám, ty kúpiš" je potrebné doplniť aj o podmienky "ako, kde, kedy, za akých podmienok?" To všetko je úlohou moderného občianskeho práva. Súčasná rekodifikácia občianskeho práva v niektorých európskych krajinách už prebehla, u nás práve prebieha. Je preto dôležité vedieť sa stretnúť na konferenciách s kolegami z týchto krajín a vymeniť si poznatky, aby sme diskutovali o ich skúsenostiach, zlého sa vyvarovali a dobré akceptovali, či upravili podľa našich podmienok.
Tento zborník je výstupnou publikáciu z konferencie, ktorá sa konala v dňoch 26. a 27. septembra 2014 v Košiciach. Bola to už druhá konferencia s účasťou najvýznamnejších právnych romanistov, právnych historikov i civilistov z domova i zo zahraničia. Zborník je výsledkom unikátnej spolupráce odborníkov z viacerých oblastí právnej vedy. Verím, že publikované výstupy pomôžu spoznať inštitút kúpnej zmluvy zo všetkých jeho stránok a stanú sa inšpiráciou pre odborníkov i laikov.
E-kniha
Juraj Panigaj (ed.)
Zborník príspevkov z XV. študentského sympózia z medzinárodného práva a európskeho práva konaného 22. apríla 2022 hybridnou formou za účasti študentov Právnickej fakulty Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Právnickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave.
Dňa 22.4.2022, symbolicky na deň Zeme, sa na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach uskutočnil jubilejný XV. ročník študentského sympózia z medzinárodného práva a európskeho práva. Tohtoročné podujatie bolo venované čoraz pálčivejšej téme ochrany životného prostredia. Téma „Zelené ambície v podmienkach európskeho a medzinárodného práva“ oslovila nejedného študenta, výsledkom čoho bolo viacero zaujímavých príspevkov, spadajúcich ako pod právo Európskej únie, tak medzinárodné právo. Európske právo prináša v súčasnosti veľké výzvy, no aj očakávania prostredníctvom Európskej zelenej dohody. Aj preto sa viaceré študentské príspevky zaoberali práve tematikou spadajúcou pod Európsku zelenú dohodu a to či už z pohľadu jej jednotlivých iniciatív vo všeobecnosti, alebo konkrétnejšie, v intenciách Agendy 2030, či výkonu tzv. zelenej diplomacie.
Druhá rovina príspevkov sa zaoberala ochranou životného prostredia v rámci medzinárodného práva. Študenti sa venovali otázkam environmentálneho charakteru v oblastiach klimatických zmien, medzinárodného morského práva, ochrany atmosféry, či otázke klimatických utečencov. Publikácia samotná je výstupom projektu APVV APVV-20-0576 „Zelené ambície pre udržateľný rozvoj (Európska zelená dohoda v kontexte medzinárodného a vnútroštátneho práva)“.
E-kniha
Monika Minčičová - Marcel Dolobáč - Jana Žuľová
Zborník príspevkov je výstupom medzinárodnej vedeckej konferencie „Zamestnanec v digitálnom prostredí“, ktorá bola usporiadaná v rámci riešenia výskumného projektu VEGA 1/0790/20 Ochrana zamestnanca v kontexte priemyselnej revolúcie 5.0 – východiská, možnosti a riziká. Online vedecká konferencia sa uskutočnila dňa 5. novembra 2021 pod gesciou Katedry pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia Právnickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach. Zborník zahŕňa obsahovo rozmanité vedecké príspevky upriamené na skúmanie aktuálnych otázok vyvolaných digitálnou transformáciou spoločnosti. Autori vo svojich príspevkoch reagujú na čiastkové právne problémy pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia v teoreticko-právnej a aplikačnej rovine a zamýšľajú sa nad dôsledkami prebiehajúcich javov pre pracovný trh a pracovnoprávnu legislatívu.
Rok 1848 bol ako je známe v mnohom prelomový. Znamenal zmenu spoločenských i právnych pomerov prakticky v celej Európe. Revolúcie znamenali zrod nových typov štátov – staré feudálne vzťahy boli nahradené modernou spoločnosťou založenou na báze rovnosti občanov. Záleží samozrejme od rozvoja danej krajiny, ako skoro pristúpili jej občania k revolučným zmenám. Už pred rokom 1848 v niektorých krajinách Európy vznikol pomerne moderný systém súdov, procesné predpisy boli tiež čoraz jasnejšie. „Spanilá jazda“ Napoleona Bonaparta krajinami západnej Európy síce bola spojencami zastavená, jeho právo však porážkou pri Waterloo neutrpelo žiadnu ujmu. Naopak – procesné predpisy zavedené Napoleonom I. začínajú svoje víťazné ťaženie až po jeho páde. Veľkolepé ťaženie – nie len do Európy, ale aj na iné kontinenty. Nie je úlohou tejto publikácie komplexne zmapovať dejiny procesného práva. Dielo má predovšetkým ambíciu byť učebnicou dejín procesného práva v prvom rade slúžiacou predmetu „Dejiny procesného práva do roku 1848“. Môže však byť dobrou pomôckou pre odbornú aj laickú verejnosť, ktorá sa o problematiku dejín súdnictva v Európe i u nás zaujíma.
E-kniha
Jana Žuľová - Monika Minčičová - Marcel Dolobáč (eds.)
Právna úprava ochrany zdravia pri práci a procesu zisťovania zdravotnej spôsobilosti je jedným z prejavov napĺňania ochrannej funkcie pracovného práva.
Z dôvodu dôležitosti sledovania záujmu chrániť život a zdravie jednotlivca počas jeho pracovného života, ako aj z dôvodu dôsledkov poškodenia zdravia zamestnanca pre výkon ďalšej práce a priebeh pracovnoprávneho vzťahu, nachádza skúmanie tejto oblasti v právnej vede svoje nezastupiteľné miesto. Jej aktuálnosť zvýrazňujú i novovznikajúce riziká práce a pracovného prostredia. Technologický pokrok spojený so zmenou v spôsobe výkonu práce, ale i pandemická situácia otvorila pre pracovné právo okruh nových výziev, ktoré si vyžadujú pozornosť.
Na načrtnuté skutočnosti reaguje predložený zborník abstraktov, ktorý je zoskupením východiskových motívov a záverov prednášok prezentovaných na vedeckej online konferencii „Zdravie pri práci v spektre teórie a praxe“ organizovanej Katedrou pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia Právnickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach dňa 16. apríla 2021. Autori svojimi abstraktami poukazujú na paletu problematických oblastí, ktoré sú nielen odrazom akademických úvah, ale aj tých právnych otázok, ktorými sa v bežnej právnej praxi je treba vysporiadať.
E-kniha
Alexander Bröstl - Marta Breichová Lapčáková (eds.)
Zborník príspevkov zo Zasadnutia slovenskej sekcie IVR pred 31. svetovým kongresom
Zborník sa v súlade so svojím pomenovaním venuje trom rámcovým okruhom v podobe právneho štátu, spravodlivosti a budúcnosti demokracie, ktoré zrkadlia obsahové zameranie 31. Svetového kongresu Medzinárodného združenia pre právnu filozofiu a sociálnu filozofiu (IVR). Publikované príspevky slovenskej sekcie IVR sa venujú aktuálnym otázkam právneho štátu v konotáciách demokratického právneho štátu. Princípy právneho štátu a aktuálne otázky spojené s demokratickým charakterom Slovenskej republiky, vrátane demokratických procedúr na lokálnej úrovni, sú pertraktované s posunmi na medzinárodnej a globálnej scéne. Jednotlivé príspevky sú tak venované technickým a biotechnologickým výzvam súčasnej demokracie, prejavom teórie hier pri hľadaní konsenzu v kolegiálnych súdnych orgánoch, či konceptu lojálnej opozície v prebiehajúcom súdnom dialógu aplikácie práva v európskom právnom priestore. Priestor je venovaný aj univerzálnym otázkam charakteru právnej vedy, či prítomnosti a budúcnosti právneho štátu. Zborník tak prekračuje hranice slovenského právneho priestoru a svojim zameraním siaha k pochopeniu súčasných trendov v širších súvislostiach.
Sergej Romža a kolektív
OBSAH:
1 HISTORICKO-PRÁVNE ASPEKTY
2 KOMPARATÍVNE ASPEKTY
3 JURISTICKÉ ASPEKTY
4 KRIMINOLOGICKÉ ASPEKTY
5 PENOLOGICKÉ ASPEKTY
6 VIKTIMOLOGICKÉ ASPEKTY
7 ORGANIZAČNO TECHNICKÉ ASPEKTY
E-kniha
Žofia Mrázová(ed.)
Zborník príspevkov zo VI. študentského sympózia z obchodného práva konaného dňa 28. novembra 2018 na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
Katedra obchodného práva a hospodárskeho práva Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach zorganizovala v poradí už VI. ročník študentského sympózia z obchodného práva, ktoré sa uskutočnilo dňa 28. novembra 2018 na pôde Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Podujatie bolo súčasťou riešenia výskumného projektu VEGA 1/0917/16 „Atypické a faktické vzťahy v obchodnom práve“. Cieľom každoročne organizovaných sympózií je vytvoriť diskusnú platformu pre študentov za účasti mentorov z radov členov katedry, a to učiteľov, vedecko-výskumných pracovníkov ako aj doktorandov.
Téma tohtoročného sympózia sa niesla v znamení ochrany proti obmedzovaniu hospodárskej súťaže. Obmedzovanie súťaže bez možnosti právneho postihu a nápravy by znamenalo pre obmedzovateľa ekonomickú výhodu na úkor ostatných súťažiteľov a ohrozenie celého trhu založenom na slobodnej súťaži. Študenti sa venovali viacerým problematickým otázkam súvisiacim s témou hospodárskej súťaže, pričom analyzovali slovenskú a európsku právnu úpravu, ako aj judikatúru súdov a rozhodnutia iných orgánov.
Pri spracovaní jednotlivých tém študenti mali možnoť zdokonaliť svoje analytické myslenie a argumentačné schopnosti ako aj rozvíjať svoje kritické myslenie. V rámci diskusie sa zrodili ďalšie zaujímave pohľady a názory, ktoré viedli účastníkov sympózia k aktívnemu zapojeniu sa k príspevkom ďalších účastníkov sympózia. Predkladaný zborník je výstupom prác študentov z tohto podujatia.
E-kniha
Ján Klučka - Ľuboslav Sisák - Laura Gazdagová (eds.)
Predkladaná publikácia je zborníkom z medzinárodnej vedeckej konferencie „20 rokov v Európskej únii z pohľadu práva a éra udržateľnosti“. Konferencia sa konala v hybridnej forme 3. mája 2024 na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
Prvá časť zborníka zahŕňa príspevky týkajúce sa práva EÚ v konaniach pred Ústavným súdom Slovenskej republiky so zameraním na aktuálne otázky a výzvy po 20. rokoch členstva Slovenskej republiky v EÚ, európskeho práva z pohľadu internacionálneho konštitucionalizmu v zelenom kabáte, vplyvu vstupu pobaltských štátov do Európskej únie na otázku štátnej príslušnosti fyzických osôb, jednotného digitálneho trhu v kontexte Slovenskej republiky, vplyvu práva Európskej únie v oblasti ochrany osobných údajov na území Slovenskej republiky, princípu ochrany životného prostredia v hospodárskej súťaži a medzinárodnej právomoci pre súkromnoprávne nároky na náhradu škody spôsobenej na životnom prostredí.
Druhá časť zborníka konferencie obsahuje príspevky týkajúce sa procesu zakotvenia ľudského práva na životné prostredie v medzinárodnom práve a európskom práve, rozvoja ochrany biodiverzity v EÚ, úlohy NATO v reakcii na zmenu klímy s cieľom naplniť udržateľnosť a žaloby o náhradu škody za delikty v kontexte emisného škandálu Dieselgate.
E-kniha
Alexander Bröstl - Marta Breichová Lapčáková (eds.)
Zborník zo Zasadnutia slovenskej sekcie IVR pred 30. svetovým kongresom
Predkladaný Zborník je venovaný trom rámcovým okruhom, a to spravodlivosti, spoločenstvu a slobode. Tieto tvoria tematické okruhy 30. Svetového kongresu IVR, z príležitosti ktorého sa uskutočnilo aj zasadnutie jeho slovenskej sekcie. Publikované príspevky sa zameriavajú na ťažiskovú tému kongresu, ktorá je zároveň ústrednou témou právnych a sociálnych vied. V Zborníku tak nájdeme úvahy o slobode jednotlivca v spoločnosti, jej rôznych významových odtieňov a podôb. Opomenutá nie je ani otázka organizácie spoločenských vzťahov v podobe miery participácie občanov na štátnej moci v kontexte demokratickej formy vlády a jej aktuálnych výziev.
Predmetom analýz sa tak stávajú inštitúty priamej a nepriamej demokracie, nebezpečenstvá lákadiel tzv. totalitnej demokracie, či otázka identít v postmodernej pluralitnej spoločnosti. Rozboru sa nevyhýba ani otázka spravodlivosti v procesnom práve. Zborník tak čitateľovi poskytuje široký priestor skúmania od právno-filozofických otázok, cez otázky teórie ústavného štátu, až po ich aplikáciu v právnej praxi. Geograficky mapuje dianie v stredoeurópskom a širokom európskom priestore s dosahom na ich globálny rozmer. Publikácia sa tak môže stať užitočným zdrojom poznatkov a aktuálnych posunoch v právnej vede a jej ťažiskových tém s cieľom lepšieho pochopenia sociálnej reality.
E-kniha
Sergej Romža - Veronika Tóthová - Bronislava Vinnerová (eds.)
Zborník vedeckých príspevkov z celoštátnej interdisciplinárnej vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou
Zborník vedeckých príspevkov Hodnotové smerovanie trestného práva je výstupom z celoštátnej interdisciplinárnej vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou usporiadanej Katedrou trestného práva Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Zborník obsahuje príspevky zamerané na otázky hodnotové smerovanie trestného práva a to tak z oblasti hmotného ako aj procesného práva.
Ide o problematiku vysoko aktuálnu, nakoľko hodnoty práva ako takého sa odzrkadľujú v každej jeho oblasti. Vzhľadom na spoločenské dianie, neustále novelizácie trestných kódexov a najmä na pripravovanú novelu tak trestného zákona ako aj trestného poriadku, považujeme tému konferencie a názov zborníka za vysoko aktuálnu, bez výraznejších limitov vo vedeckom bádaní.
Účastníci celoštátnej interdisciplinárnej vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťousa vo svojich príspevkoch venovali aj na úvahám de lege ferenda a ponúkajú pohľady na uvedené novely trestných kódexov do praxe ako aj ich pripravovaných noviel.
Cieľom publikovaného zborníka je na základe doterajšieho odborného poznania pokračovať v zdokonaľovaní a rozvíjaní nových poznatkov v oblasti trestného práva vo svetle noviel, pri dodržiavaní všetkých stanovených hodnôt.
E-kniha
Dominika Becková (ed.)
Pri príležitosti životného jubilea profesora Jána Klučku sme sa na Ústave medzinárodného práva a európskeho práva rozhodli pripraviť zborník Liber Amicorum. Prostredníctvom príspevkov sa tak môžeme v tomto zborníku stretnúť s jeho kolegyňami a kolegami z akademického prostredia, spolupracovníkmi z oblasti súdnictva, z Ústavného súdu Slovenskej republiky, zo Súdneho dvora Európskej únie, so súčasnými kolegyňami a kolegami z fakulty a v neposlednom rade aj s jeho doktorandkami a doktorandom. Ich príspevky sa venujú vybraným otázkam medzinárodného práva verejného, medzinárodného práva súkromného a procesného, práva Európskej únie a ústavného práva Slovenskej republiky. Príspevky sú popretkávané odkazmi na spomienky viažuce sa s profesorom Jánom Klučkom.
E-kniha
Žofia Mrázová (ed.)
Zborník príspevkov z V. študentského sympózia z obchodného práva
Zborník je výsledkom študentských prác prezentovaných na piatom ročníku študentského sympózia organizovaného Katedrou obchodného práva a hospodárskeho práva, Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach, ktoré sa uskutočnilo v dňoch 30. novembra – 1. decembra 2017 v učebno-výcvikovom zaradení UPJŠ v Danišovciach.
Téma tohtoročného sympózia bola zameraná na problematické otázky spojené s ochranou práv veriteľov v obchodných záväzkových vzťahoch.
Účelom každoročne organizovaných sympózií je vytvoriť pre študentov priestor na prezentáciu vlastných názorov a zdokonaľovanie si analytických a argumentačných schopností.
E-kniha
Miroslav Štrkolec - Filip Baláži - Natália Priateľová - Anna Vartašová
Daňové právo a nové javy v ekonomike Tento zborník vedeckých prác prezentuje príspevky, z medzinárodnej vedeckej konferencie „V. SLOVENSKO-ČESKÉ DNI DAŇOVÉHO PRÁVA: Daňové právo a nové javy v ekonomike", ktorá sa konala v dňoch 5. a 6. júna 2023 v priestoroch Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a bol podporený Vedeckou a grantovou agentúrou v rámci projektu APVV-19-0124 „Daňové právo a nové javy v ekonomike (digitálne služby, zdieľaná ekonomika, virtuálne meny)".
Jednotlivé príspevky sú zamerané na riešenie aktuálnych otázok daňového práva v kontexte nových javov v ekonomike. Autori sa v príspevkoch venujú najmä digitalizácii a z nej vyplývajúcim výzvam pre daňové právo, najmä špecifickým problémom týkajúcim sa kryptoaktív, digitálnej dane a technológií, no tiež zdieľanej ekonomike a jej daňovým dopadom. Pozornosť je venovaná aj vybraným mimoriadnym opatreniam prijatým vo finančnej oblasti v reakcii na pandémiu COVID-19 a aplikačným problémom, ktoré, vznikli alebo môžu vzniknúť, pri ich realizácii v aplikačnej praxi.
Autori sa v príspevkoch venujú problematickým aspektom skúmanej problematiky a vo vzťahu k nim formulujú hodnotiace úsudky, vlastné názory a možné návrhy v rovine de lege ferenda.
E-kniha
Marcel Dolobáč - Ľuboš Dobrovič - Ivan Kundrát
Hypotéza, dispozícia, sankcia. Štandardné trojčlenenie právnej normy, ktoré sa prednáša poslucháčom právnických fakúlt v prvom ročníku ich štúdia. Tri pojmy, ktoré študenti z ich pohľadu nepochybne ovládajú, súčasne však trápia právnu vedu, ktorá sa k nim opakovane vracia. Publikácia nemá ambíciu sa v teoretickom ponímaní zamerať na všetky aspekty právnej normy, zameriava sa len na jeden z nich a ako samotný názov napovedá, je nim sankcia.
Monografiu spracovali traja autori, ktorých vklad je rovnocenný, viedli polemiky a v mnohom sa nevedeli zhodnúť. Dúfame, že aj čitateľ sa do tohto názorového sporu pripojí a predložená monografia ho podnieti k úvahám a ďalšej vedeckej činnosti.
E-kniha
Ján Husár - Regina Hučková (eds.)
Zborník PRÁVO OBCHOD EKONOMIKA XIII. je zborníkom medzinárodných vedeckých prác obsahujúci vedecké práce širokej palety odvetví práva, ako aj príbuzných vedných odborov. Medzi okruhy problémov spracovaných v tejto publikácii patria otázky civilného, obchodného, daňového, colného, súťažného, práva duševného vlastníctva, arbitrážneho a korporátneho práva, ako aj ďalších parciálnych oblastí, vrátane vedeckých prác zaoberajúcich sa ekonomickou reguláciou a podnikaním a IT práva. Celý zborník sa vyznačuje bohatosťou vedeckých prác z rôznych jurisdikcií, vzhľadom na renomovaných autorov z viacerých krajín. Okrem teoretického prínosu a rozšírenia súčasného poznania v uvádzanej interdisciplinárnej problematike boli sformulované aj riešenia právnych problémov na úrovni de lege ferenda.
E-kniha
Erik Štenpien (ed.)
Zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie konanej dňa 26. – 27. septembra 2014 na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach
V súčasnosti, v modernom 21. storočí však už máme omnoho zložitejšiu spoločnosť, akou bola tá staroveká. Vyžaduje si právnu úpravu rôznych typov kúpnej zmluvy, kde síce zen základný znak platí, je ho však potrebné bližšie špecifikovať a prostú vetu "ja predám, ty kúpiš" je potrebné doplniť aj o podmienky "ako, kde, kedy, za akých podmienok?" To všetko je úlohou moderného občianskeho práva. Súčasná rekodifikácia občianskeho práva v niektorých európskych krajinách už prebehla, u nás práve prebieha. Je preto dôležité vedieť sa stretnúť na konferenciách s kolegami z týchto krajín a vymeniť si poznatky, aby sme diskutovali o ich skúsenostiach, zlého sa vyvarovali a dobré akceptovali, či upravili podľa našich podmienok.
Tento zborník je výstupnou publikáciu z konferencie, ktorá sa konala v dňoch 26. a 27. septembra 2014 v Košiciach. Bola to už druhá konferencia s účasťou najvýznamnejších právnych romanistov, právnych historikov i civilistov z domova i zo zahraničia. Zborník je výsledkom unikátnej spolupráce odborníkov z viacerých oblastí právnej vedy. Verím, že publikované výstupy pomôžu spoznať inštitút kúpnej zmluvy zo všetkých jeho stránok a stanú sa inšpiráciou pre odborníkov i laikov.
E-kniha
Juraj Panigaj (ed.)
Zborník príspevkov z XV. študentského sympózia z medzinárodného práva a európskeho práva konaného 22. apríla 2022 hybridnou formou za účasti študentov Právnickej fakulty Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Právnickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave.
Dňa 22.4.2022, symbolicky na deň Zeme, sa na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach uskutočnil jubilejný XV. ročník študentského sympózia z medzinárodného práva a európskeho práva. Tohtoročné podujatie bolo venované čoraz pálčivejšej téme ochrany životného prostredia. Téma „Zelené ambície v podmienkach európskeho a medzinárodného práva“ oslovila nejedného študenta, výsledkom čoho bolo viacero zaujímavých príspevkov, spadajúcich ako pod právo Európskej únie, tak medzinárodné právo. Európske právo prináša v súčasnosti veľké výzvy, no aj očakávania prostredníctvom Európskej zelenej dohody. Aj preto sa viaceré študentské príspevky zaoberali práve tematikou spadajúcou pod Európsku zelenú dohodu a to či už z pohľadu jej jednotlivých iniciatív vo všeobecnosti, alebo konkrétnejšie, v intenciách Agendy 2030, či výkonu tzv. zelenej diplomacie.
Druhá rovina príspevkov sa zaoberala ochranou životného prostredia v rámci medzinárodného práva. Študenti sa venovali otázkam environmentálneho charakteru v oblastiach klimatických zmien, medzinárodného morského práva, ochrany atmosféry, či otázke klimatických utečencov. Publikácia samotná je výstupom projektu APVV APVV-20-0576 „Zelené ambície pre udržateľný rozvoj (Európska zelená dohoda v kontexte medzinárodného a vnútroštátneho práva)“.
E-kniha
Monika Minčičová - Marcel Dolobáč - Jana Žuľová
Zborník príspevkov je výstupom medzinárodnej vedeckej konferencie „Zamestnanec v digitálnom prostredí“, ktorá bola usporiadaná v rámci riešenia výskumného projektu VEGA 1/0790/20 Ochrana zamestnanca v kontexte priemyselnej revolúcie 5.0 – východiská, možnosti a riziká. Online vedecká konferencia sa uskutočnila dňa 5. novembra 2021 pod gesciou Katedry pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia Právnickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach. Zborník zahŕňa obsahovo rozmanité vedecké príspevky upriamené na skúmanie aktuálnych otázok vyvolaných digitálnou transformáciou spoločnosti. Autori vo svojich príspevkoch reagujú na čiastkové právne problémy pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia v teoreticko-právnej a aplikačnej rovine a zamýšľajú sa nad dôsledkami prebiehajúcich javov pre pracovný trh a pracovnoprávnu legislatívu.
Rok 1848 bol ako je známe v mnohom prelomový. Znamenal zmenu spoločenských i právnych pomerov prakticky v celej Európe. Revolúcie znamenali zrod nových typov štátov – staré feudálne vzťahy boli nahradené modernou spoločnosťou založenou na báze rovnosti občanov. Záleží samozrejme od rozvoja danej krajiny, ako skoro pristúpili jej občania k revolučným zmenám. Už pred rokom 1848 v niektorých krajinách Európy vznikol pomerne moderný systém súdov, procesné predpisy boli tiež čoraz jasnejšie. „Spanilá jazda“ Napoleona Bonaparta krajinami západnej Európy síce bola spojencami zastavená, jeho právo však porážkou pri Waterloo neutrpelo žiadnu ujmu. Naopak – procesné predpisy zavedené Napoleonom I. začínajú svoje víťazné ťaženie až po jeho páde. Veľkolepé ťaženie – nie len do Európy, ale aj na iné kontinenty. Nie je úlohou tejto publikácie komplexne zmapovať dejiny procesného práva. Dielo má predovšetkým ambíciu byť učebnicou dejín procesného práva v prvom rade slúžiacou predmetu „Dejiny procesného práva do roku 1848“. Môže však byť dobrou pomôckou pre odbornú aj laickú verejnosť, ktorá sa o problematiku dejín súdnictva v Európe i u nás zaujíma.
E-kniha
Jana Žuľová - Monika Minčičová - Marcel Dolobáč (eds.)
Právna úprava ochrany zdravia pri práci a procesu zisťovania zdravotnej spôsobilosti je jedným z prejavov napĺňania ochrannej funkcie pracovného práva.
Z dôvodu dôležitosti sledovania záujmu chrániť život a zdravie jednotlivca počas jeho pracovného života, ako aj z dôvodu dôsledkov poškodenia zdravia zamestnanca pre výkon ďalšej práce a priebeh pracovnoprávneho vzťahu, nachádza skúmanie tejto oblasti v právnej vede svoje nezastupiteľné miesto. Jej aktuálnosť zvýrazňujú i novovznikajúce riziká práce a pracovného prostredia. Technologický pokrok spojený so zmenou v spôsobe výkonu práce, ale i pandemická situácia otvorila pre pracovné právo okruh nových výziev, ktoré si vyžadujú pozornosť.
Na načrtnuté skutočnosti reaguje predložený zborník abstraktov, ktorý je zoskupením východiskových motívov a záverov prednášok prezentovaných na vedeckej online konferencii „Zdravie pri práci v spektre teórie a praxe“ organizovanej Katedrou pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia Právnickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach dňa 16. apríla 2021. Autori svojimi abstraktami poukazujú na paletu problematických oblastí, ktoré sú nielen odrazom akademických úvah, ale aj tých právnych otázok, ktorými sa v bežnej právnej praxi je treba vysporiadať.
E-kniha
Alexander Bröstl - Marta Breichová Lapčáková (eds.)
Zborník príspevkov zo Zasadnutia slovenskej sekcie IVR pred 31. svetovým kongresom
Zborník sa v súlade so svojím pomenovaním venuje trom rámcovým okruhom v podobe právneho štátu, spravodlivosti a budúcnosti demokracie, ktoré zrkadlia obsahové zameranie 31. Svetového kongresu Medzinárodného združenia pre právnu filozofiu a sociálnu filozofiu (IVR). Publikované príspevky slovenskej sekcie IVR sa venujú aktuálnym otázkam právneho štátu v konotáciách demokratického právneho štátu. Princípy právneho štátu a aktuálne otázky spojené s demokratickým charakterom Slovenskej republiky, vrátane demokratických procedúr na lokálnej úrovni, sú pertraktované s posunmi na medzinárodnej a globálnej scéne. Jednotlivé príspevky sú tak venované technickým a biotechnologickým výzvam súčasnej demokracie, prejavom teórie hier pri hľadaní konsenzu v kolegiálnych súdnych orgánoch, či konceptu lojálnej opozície v prebiehajúcom súdnom dialógu aplikácie práva v európskom právnom priestore. Priestor je venovaný aj univerzálnym otázkam charakteru právnej vedy, či prítomnosti a budúcnosti právneho štátu. Zborník tak prekračuje hranice slovenského právneho priestoru a svojim zameraním siaha k pochopeniu súčasných trendov v širších súvislostiach.
Sergej Romža a kolektív
OBSAH:
1 HISTORICKO-PRÁVNE ASPEKTY
2 KOMPARATÍVNE ASPEKTY
3 JURISTICKÉ ASPEKTY
4 KRIMINOLOGICKÉ ASPEKTY
5 PENOLOGICKÉ ASPEKTY
6 VIKTIMOLOGICKÉ ASPEKTY
7 ORGANIZAČNO TECHNICKÉ ASPEKTY
E-kniha
Žofia Mrázová(ed.)
Zborník príspevkov zo VI. študentského sympózia z obchodného práva konaného dňa 28. novembra 2018 na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
Katedra obchodného práva a hospodárskeho práva Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach zorganizovala v poradí už VI. ročník študentského sympózia z obchodného práva, ktoré sa uskutočnilo dňa 28. novembra 2018 na pôde Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Podujatie bolo súčasťou riešenia výskumného projektu VEGA 1/0917/16 „Atypické a faktické vzťahy v obchodnom práve“. Cieľom každoročne organizovaných sympózií je vytvoriť diskusnú platformu pre študentov za účasti mentorov z radov členov katedry, a to učiteľov, vedecko-výskumných pracovníkov ako aj doktorandov.
Téma tohtoročného sympózia sa niesla v znamení ochrany proti obmedzovaniu hospodárskej súťaže. Obmedzovanie súťaže bez možnosti právneho postihu a nápravy by znamenalo pre obmedzovateľa ekonomickú výhodu na úkor ostatných súťažiteľov a ohrozenie celého trhu založenom na slobodnej súťaži. Študenti sa venovali viacerým problematickým otázkam súvisiacim s témou hospodárskej súťaže, pričom analyzovali slovenskú a európsku právnu úpravu, ako aj judikatúru súdov a rozhodnutia iných orgánov.
Pri spracovaní jednotlivých tém študenti mali možnoť zdokonaliť svoje analytické myslenie a argumentačné schopnosti ako aj rozvíjať svoje kritické myslenie. V rámci diskusie sa zrodili ďalšie zaujímave pohľady a názory, ktoré viedli účastníkov sympózia k aktívnemu zapojeniu sa k príspevkom ďalších účastníkov sympózia. Predkladaný zborník je výstupom prác študentov z tohto podujatia.
E-kniha
Ján Klučka - Ľuboslav Sisák - Laura Gazdagová (eds.)
Predkladaná publikácia je zborníkom z medzinárodnej vedeckej konferencie „20 rokov v Európskej únii z pohľadu práva a éra udržateľnosti“. Konferencia sa konala v hybridnej forme 3. mája 2024 na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
Prvá časť zborníka zahŕňa príspevky týkajúce sa práva EÚ v konaniach pred Ústavným súdom Slovenskej republiky so zameraním na aktuálne otázky a výzvy po 20. rokoch členstva Slovenskej republiky v EÚ, európskeho práva z pohľadu internacionálneho konštitucionalizmu v zelenom kabáte, vplyvu vstupu pobaltských štátov do Európskej únie na otázku štátnej príslušnosti fyzických osôb, jednotného digitálneho trhu v kontexte Slovenskej republiky, vplyvu práva Európskej únie v oblasti ochrany osobných údajov na území Slovenskej republiky, princípu ochrany životného prostredia v hospodárskej súťaži a medzinárodnej právomoci pre súkromnoprávne nároky na náhradu škody spôsobenej na životnom prostredí.
Druhá časť zborníka konferencie obsahuje príspevky týkajúce sa procesu zakotvenia ľudského práva na životné prostredie v medzinárodnom práve a európskom práve, rozvoja ochrany biodiverzity v EÚ, úlohy NATO v reakcii na zmenu klímy s cieľom naplniť udržateľnosť a žaloby o náhradu škody za delikty v kontexte emisného škandálu Dieselgate.
E-kniha
Alexander Bröstl - Marta Breichová Lapčáková (eds.)
Zborník zo Zasadnutia slovenskej sekcie IVR pred 30. svetovým kongresom
Predkladaný Zborník je venovaný trom rámcovým okruhom, a to spravodlivosti, spoločenstvu a slobode. Tieto tvoria tematické okruhy 30. Svetového kongresu IVR, z príležitosti ktorého sa uskutočnilo aj zasadnutie jeho slovenskej sekcie. Publikované príspevky sa zameriavajú na ťažiskovú tému kongresu, ktorá je zároveň ústrednou témou právnych a sociálnych vied. V Zborníku tak nájdeme úvahy o slobode jednotlivca v spoločnosti, jej rôznych významových odtieňov a podôb. Opomenutá nie je ani otázka organizácie spoločenských vzťahov v podobe miery participácie občanov na štátnej moci v kontexte demokratickej formy vlády a jej aktuálnych výziev.
Predmetom analýz sa tak stávajú inštitúty priamej a nepriamej demokracie, nebezpečenstvá lákadiel tzv. totalitnej demokracie, či otázka identít v postmodernej pluralitnej spoločnosti. Rozboru sa nevyhýba ani otázka spravodlivosti v procesnom práve. Zborník tak čitateľovi poskytuje široký priestor skúmania od právno-filozofických otázok, cez otázky teórie ústavného štátu, až po ich aplikáciu v právnej praxi. Geograficky mapuje dianie v stredoeurópskom a širokom európskom priestore s dosahom na ich globálny rozmer. Publikácia sa tak môže stať užitočným zdrojom poznatkov a aktuálnych posunoch v právnej vede a jej ťažiskových tém s cieľom lepšieho pochopenia sociálnej reality.
E-kniha
Sergej Romža - Veronika Tóthová - Bronislava Vinnerová (eds.)
Zborník vedeckých príspevkov z celoštátnej interdisciplinárnej vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou
Zborník vedeckých príspevkov Hodnotové smerovanie trestného práva je výstupom z celoštátnej interdisciplinárnej vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou usporiadanej Katedrou trestného práva Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Zborník obsahuje príspevky zamerané na otázky hodnotové smerovanie trestného práva a to tak z oblasti hmotného ako aj procesného práva.
Ide o problematiku vysoko aktuálnu, nakoľko hodnoty práva ako takého sa odzrkadľujú v každej jeho oblasti. Vzhľadom na spoločenské dianie, neustále novelizácie trestných kódexov a najmä na pripravovanú novelu tak trestného zákona ako aj trestného poriadku, považujeme tému konferencie a názov zborníka za vysoko aktuálnu, bez výraznejších limitov vo vedeckom bádaní.
Účastníci celoštátnej interdisciplinárnej vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťousa vo svojich príspevkoch venovali aj na úvahám de lege ferenda a ponúkajú pohľady na uvedené novely trestných kódexov do praxe ako aj ich pripravovaných noviel.
Cieľom publikovaného zborníka je na základe doterajšieho odborného poznania pokračovať v zdokonaľovaní a rozvíjaní nových poznatkov v oblasti trestného práva vo svetle noviel, pri dodržiavaní všetkých stanovených hodnôt.
Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.