0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Hodnotenie dôkazov v daňovom práve

E-kniha

Jozef Sábo

Monografia sa zaoberá dvomi základnými aspektami hodnotenia dôkazov v práve. Vo svojej prvej časti sa snaží monografia o zodpovedanie otázky: „Ako je možné aplikovať práva na individuálny prípad, ako ľudské poznanie minulosti je objektívne limitované a neúplné?“ (teda aká je povaha pravdy v práve?). Druhá časť monografie identifikuje modely uvažovania, týkajúce sa skutkových otázok, ktoré sa vyskytujú naprieč rozdielnymi právnymi prípadmi (predovšetkým daňového a trestného práva). V tomto smere monografia čerpá z anglo-amerického právneho prostredia a zaoberá sa tromi hlavnými prístupmi v hodnotení dôkazov: argumentáciou, pravdepodobnosťou a príbehmi a rolou, ktorú zohrávajú pri hodnotení dôkazov.

Monografia je výsledkom riešenia grantového projektu APVV 16-0160 zaoberajúcim sa daňovými únikmi a daňovými podvodmi (predovšetkým ich motivačnými faktormi, vznikom a elimináciou). Veríme, že lepšie poznanie hodnotenia dôkazov môže napomôcť k zlepšeniu efektivity pri výkone správy daní.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-881-1

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autor:
Jozef Sábo
Typ dokumentu:
monografia
Počet strán:
228
Dostupné od:
02.09.2020
Rok vydania:
2020
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Poznámka:
Táto vedecká monografia vznikla ako výstup z riešenia grantovej úlohy projektu APVV č.16-0160 „Daňové úniky a vyhýbanie sa daňovým povinnostiam (motivačné faktory, vznik a eliminácia).
DOI:
https://doi.org/10.33542/HDD2020-881-1
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Umelá inteligencia z pohľadu práva

E-kniha

E-kniha

Valéria Ružičková (ed.)

Zborník zo XIV. študentského sympózia z medzinárodného práva a európskeho práva.

V rámci XIV. ročníka študentského sympózia z medzinárodného práva a európskeho práva na tému „Umelá inteligencia z pohľadu práva“ si študenti Právnickej fakulty a Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach pripravili niekoľko príspevkov venujúcich sa aktuálnym otázkam v súvislosti s neustálym rozvojom umelej inteligencie. Z právneho hľadiska sa publikované príspevky zaoberajú významom umelej inteligencie v kozmickej činnosti ľudstva, jej vplyvom na základné práva, vývojom nových ľudských práv v súvislosti s jej aplikáciou v zdravotnej a ošetrovateľskej starostlivosti či ochranou osobných údajov pri jej využívaní.

Okrem časti príspevkov skúmajúcich tieto otázky z právneho hľadiska sa dva z publikovaných príspevkov zaoberajú umelou inteligenciou z pohľadu prírodných vied, približujúc význam umelej inteligencie pri lokalizácii vo vnútornom prostredí ako aj jej význam v predikcii nákladov zdravotnej starostlivosti.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Právo bez hraníc

E-kniha

E-kniha

Eva Berníková - Dominika PisarčíkováDiana Repiščáková (eds.)

Zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie doktorandov a mladých výskumných pracovníkov vznikol v rámci medzinárodnej vedeckej konferencie doktorandov a mladých výskumných pracovníkov s názvom „Právo bez hraníc“ konanej dňa 27. apríla 2023 na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v súvislosti s riešením vedeckého projektu s názvom „Extrateritoriálne účinky cudzích správnych rozhodnutí v podmienkach Európskej únie“ podporeného grantom Vedeckej grantovej agentúry pod č. 01/187/2022.

Cieľom uvedeného projektu je vedecké skúmanie extrateritoriálneho pôsobenia správnych rozhodnutí členských štátov Európskej únie na území iných členských štátov za účelom zistenia a následného posúdenia nutnosti, ako i rozsahu harmonizácie právnej regulácie členských štátov Európskej únie, vychádzajúc z narastajúcej potreby zvyšovania miery voľného pohybu správnych rozhodnutí v podmienkach Európskej únie.

V rámci riešenia výskumného projektu sa uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia doktorandov a mladých výskumných pracovníkov pod názvom ,,Právo bez hraníc“. Na konferencii boli prezentované príspevky doktorandov a mladých výskumných pracovníkov pochádzajúcich nielen zo slovenských, ale i zahraničných univerzít. Hlavným cieľom konferencie bolo zdôraznenie čoraz viacej narastajúcej globalizácie práva, v dôsledku ktorej už nie je možné vnímať vnútroštátne právo izolovane, ale v korelácií s právnymi poriadkami iných štátov, príp. s právom nadnárodných, resp. medzinárodných organizácií, ako aj záväzkami, vyplývajúcimi pre jednotlivé štáty z uzatvorených medzinárodných zmlúv. Tomuto cieľu zodpovedali i jednotlivé sekcie a bloky konferencie, v rámci ktorých odzneli nielen poznatky z pozitívno-právnych disciplín, ale i poznatky teoreticko-právneho a historicko-právneho charakteru.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Implementácia iniciatív EÚ v oblasti...

E-kniha

E-kniha

Karin Cakoci a kol. 

Autori sa v monografii venovali deskripcii genézy a aktuálneho stavu právnej úpravy spotrebných daní v Slovenskej republike v interakcii s harmonizačným procesom a taktiež identifikovaniu vzájomnej závislosti právnej úpravy a príjmov zo zdaňovania spotrebnými daňami s efektom na štátny rozpočet SR.

Vzhľadom na dôležitosť a opodstatnenosť skúmanej problematiky, predovšetkým vo vzťahu k budúcemu fungovaniu Európskej únie, ako aj dopadu na výkonnosť hospodárstva jednotlivých členských štátov, s dôrazom na rozvoj a kvalitné fungovanie jednotného vnútorného trhu, sa autori prostredníctvom publikovania monografie pokúšajú vyvolať širšiu odbornú diskusiu k ich vlastným zosumarizovaným prezentovaným výsledkom, ktoré boli získané počas celého obdobia riešenia vedeckého projektu, týkajúcich sa aktuálnych trendov ako aj perspektívy v oblasti daňovej politiky EÚ a jej vplyvu na vnútroštátne daňové zákonodarstvo v Slovenskej republike v oblasti spotrebných daní v interakcii s rozpočtovými dopadmi.

Súhrnným cieľom monografie je prezentovanie existujúcich a vlastných získaných poznatkov týkajúcich sa problematiky spotrebných daní na Slovensku, s akcentom na vývoj iniciatív EÚ v tejto oblasti, ako aj kritické zhodnotenie ich vplyvu na štátny rozpočet SR, ako aj prezentovaním možného vývoja v budúcnosti.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Európska únia a jej vplyv na organizáciu a...

E-kniha

E-kniha

Alena Krunková (ed.)

Zborník príspevkov z vedeckej konferencie konanej dňa 28.6.2016 na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v súvislosti s riešením projektu Európska únia a jej vplyv na organizáciu a fungovanie verejnej správy v Slovenskej republike - schválený pod číslom MVZP – SK PRES/2016/134

Slovenská republika, ako členský štát Európskej únie, sa zhosťuje  historickej úlohy súvisiacej s realizáciou predsedníctva Rady Európskej únie v rámci predsedníckeho tria. Začiatkom roka 2016 vyhlásilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Výzvu na predkladanie žiadostí o dotáciu na rok 2016 v oblasti medzinárodných vzťahov a zahraničnej politiky SR zameranú práve na predsedníctvo Slovenskej republiky v Rade Európskej Únie. Na túto výzvu zareagovala Právnická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a získala projekt pre realizáciu výskumných aktivít prostredníctvom série podujatí zameraných na regionálnu samosprávu Slovenskej republiky v súvislosti s jej pôsobením v rámci Európskej únie. Problematike práva Európskej únie sa fakulta venuje dlhodobo jednak v pedagogickom procese, no i vo vedeckovýskumnej činnosti jednotlivých pedagógov. Riešený projekt má ambíciu obohatiť toto portfólio o osobitné aktivity zamerané nielen na odbornú sféru, no i na samotných študentov a laickú verejnosť.

Ako prvá aktivita projektu bola realizovaná  konferencia s názvom „Európska únia a jej vplyv na organizáciu a fungovanie verejnej správy v Slovenskej republike – doterajší vývoj a aktuálny stav, perspektívy“. Zúčastnili sa jej pozvaní verejní činitelia, zástupcovia akademickej sféry, no i predstavitelia samosprávy, nakoľko jedným z hlavných cieľov projektu je prepojiť akademickú obec so sférou praktickou a zapojiť tak predstaviteľov praxe do plánovaných aktivít v rámci riešenia projektu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

PRÁVO – OBCHOD – EKONOMIKA XIII.

E-kniha

E-kniha

Ján Husár - Regina Hučková (eds.)

Zborník PRÁVO OBCHOD EKONOMIKA XIII. je zborníkom medzinárodných vedeckých prác obsahujúci vedecké práce širokej palety odvetví práva, ako aj príbuzných vedných odborov. Medzi okruhy problémov spracovaných v tejto publikácii patria otázky civilného, obchodného, daňového, colného, súťažného, práva duševného vlastníctva, arbitrážneho a korporátneho práva, ako aj ďalších parciálnych oblastí, vrátane vedeckých prác zaoberajúcich sa ekonomickou reguláciou a podnikaním a IT práva. Celý zborník sa vyznačuje bohatosťou vedeckých prác z rôznych jurisdikcií, vzhľadom na renomovaných autorov z viacerých krajín. Okrem teoretického prínosu a rozšírenia súčasného poznania v uvádzanej interdisciplinárnej problematike boli sformulované aj riešenia právnych problémov na úrovni de lege ferenda.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.