0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

PRÁVO – OBCHOD – EKONOMIKA

E-kniha

Jozef SuchožaJán HusárRegina Hučková (eds.)

Zborník vedeckých prác

Rok 2020 je takmer od svojho začiatku celosvetovo poznačený bezprecedentnou situáciou spojenou so šírením ochorenia Covid-19. V úvode aktuálneho kalendárneho roka, keď sa postupne rozbiehali aktivity organizačného tímu na príprave ďalšieho ročníka, sme sa ešte nádejali, že do tradičného termínu našej jesennej konferencie je ešte ďaleko a v tomto maximálnom optimizme sme rozbehli organizáciu jubilejného 10. ročníka našej už tradičnej konferencie. Konferencie, ktorá je stabilnou súčasťou vedecko-odborných konferenčných podujatí v tuzemských podmienkach a ktorá sa stala stabilnou súčasťou pracovných programov mnohých nás. Rok 2020 je takmer od svojho začiatku plný obmedzení, pričom obmedzenia sa dotkli aj organizácie konferenčných podujatí. Za „obeť“ súčasnej situácií padol aj náš 10. ročník konferencie Právo – obchod – ekonomika, ktorý sme boli nútení „so zaťatými zubami“ zrušiť. Situácia nám neumožňuje nič iné len dúfať, že v roku 2021 nám bude umožnené stretnúť sa na tradičnom mieste vo Vysokých Tatrách. Tieto stretnutia už berieme ako samozrejmosť, pričom ak na nič iné táto situácia nie je dobrá, tak aspoň na spomalenie a na uvedomenie si našej vlastnej zraniteľnosti.

Dovidenia na ďalšom ročníku Právo-obchod-ekonomika v októbri 2021.

Do rúk sa vám dostáva zborník vedeckých prác, ktorý je vydaný v nadväznosti na riešenie vedeckých projektov na vedeckom pracovisku - Katedre obchodného práva a hospodárskeho práva ako hlavného organizátora vedeckej konferencie, ale zároveň i na ďalších katedrách Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach, či mnohých akademických pracoviskách v tuzemsku i zahraničí. Zborník je vydaný s podporou Agentúry na podporu výskumu a vývoja.

Editori ďakujú všetkým, ktorí do neho prispeli svojimi vedeckými článkami a zároveň i recenzentom za ich cenné pripomienky a odporúčania.

Za editorov: Regina Hučková

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-931-3

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovatelia:
Jozef Suchoža - Ján Husár - Regina Hučková
Typ dokumentu:
zborník vedeckých prác
Počet strán:
308
Dostupné od:
31.12.2020
Rok vydania:
2020
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina, angličtina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Poznámka:
Vydaný v rámci riešenia grantových úloh APVV-14-0598 “Elektronizácia v podnikaní s akcentom na právne a technické aspekty” a APVV- 19-0424 „Inovatívna obchodná spoločnosť: vnútrokorporátne premeny, digitálne výzvy a nástup umelej inteligencie“.
Licencia:
Creative Commons BY NC ND (Uveďte autora - Nepoužívajte komerčne - Nespracovávajte)
DOI:
https://doi.org/10.33542/POE2020-931-3
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

IV. SLOVENSKO-ČESKÉ DNI DAŇOVÉHO PRÁVA

E-kniha

E-kniha

Miroslav Štrkolec - Anna VartašováMonika StojákováSoňa Simić

Zdaňovanie virtuálnych platidiel a digitálnych služieb - COVID-19 a iné aktuálne výzvy pre daňové právo

Recenzovaný zborník vedeckých prác

Tento zborník vedeckých prác prezentuje príspevky z medzinárodnej vedeckej konferencie IV.SLOVENSKO-ČESKÉ DNI DAŇOVÉHO PRÁVA na tému: „Zdaňovanie virtuálnych platidiela digitálnych služieb - COVID-19 a iné aktuálne výzvy pre daňové právo“, ktorá sa konala v dňoch 16.až 18. júna 2021 v priestoroch Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a bolpodporený Vedeckou a grantovou agentúrou v rámci projektu APVV-19-0124 „Daňové právo a novéjavy v ekonomike (digitálne služby, zdieľaná ekonomika, virtuálne meny)“.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Učíme právo zážitkovo

E-kniha

E-kniha

Daniela Lamačková-Renáta Orosová-Beáta Sakalová-Diana Repiščáková

Metodická príručka pre učiteľov a učiteľky na triednické hodiny a občiansku náuku Učiť právo zážitkovo? Dá sa to vôbec? Odpovede na tieto otázky prináša metodická príručka, ktorá jedinečným spôsobom prepája metódy zážitkového učenia s právnym obsahom. Táto metodická príručka je tvorená súborom techník postavených na využívaní interaktívnych a participatívnych metód učenia so zameraním na vybrané ľudskoprávne a hodnotovo orientované témy, ktoré majú zároveň potenciál rozvíjať aj iné kľúčové kompetencie študentov a študentiek, ako sú ich komunikačné zručnosti, schopnosť samostatne sa učiť a vzdelávať, schopnosť kriticky myslieť, schopnosť pracovať s textom a analyzovať ho, naučiť sa diskutovať a vyjadriť svoj názor, ale aj vzájomne sa počúvať. Metodickú príručku tvorí súbor tréningových aktivít - techník, pričom každá technika obsahuje presný popis postupu pri vedení konkrétnej aktivity, predpokladaný čas trvania aktivity, pomôcky, námety na diskusiu a tiež krátky pedagogický a právny komentár, presne „našitý“ na konkrétnu právnu tému. Právne témy sú vybrané tak, aby boli všeobecne uplatniteľné ako pre triednické hodiny, tak aj pre občiansku náuku, aby otvárali otázky týkajúce sa fungovania pravidiel a potreby ich dodržiavania, vzájomného rešpektu a tolerancie, a tiež aby smerovali k zamysleniu sa nad hranicami jednotlivých práv a k úvahám o zodpovednosti pri uplatňovaní svojich práv. Techniky využívajú tréningové metódy ako napríklad prácu v skupine, brainstorming, hranie rolí, riešenie modelových situácií, ale aj simulovaný súdny proces. Metodická príručka je určená pre triednych učiteľov a učiteľky pri realizácii triednických hodín, a tiež pre účely predmetu občianska náuka, ako aj pre študentov a študentky učiteľstva na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Prípady z medzinárodného práva verejného

E-kniha

E-kniha

Ľudmila ElbertĽubica Gregová Širicová (eds.)

V rámci úspešného štúdia medzinárodného práva verejného, prípadne predmetov, ktoré sú s ním úzko prepojené, je nevyhnutné, okrem osvojenia si teoretických vedomostí, študovať a analyzovať rozhodnutia medzinárodných súdnych a arbitrážnych orgánov.

Nakoľko slovenská odborná spisba medzinárodného práva verejného neobsahuje elektronický učebný text vybraných rozhodnutí medzinárodných súdnych a arbitrážnych orgánov, autori chcú túto medzeru odstrániť publikovaním „Prípadov z medzinárodného práva verejného“, ktorá bude predovšetkým určená pregraduálnym študentom právnických fakúlt v Slovenskej a Českej republike.

Predmetnou publikáciou sa autori snažia zatraktívniť štúdium medzinárodného práva prostredníctvom publikácie, ktorá priblíži študentom rozhodnutia v preklade do slovenského jazyka a pre dnešnú dobu vo veľmi obľúbenej elektronickej forme.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Pracovnoprávne elementy výkonu (závislej)...

E-kniha

E-kniha

Jana Žuľová (ed.)

Zborník vedeckých prác

Ústava Slovenskej republiky garantuje v článku 35 právo každého na slobodnú voľbu povolania a prípravu naň, ako aj právo podnikať a uskutočňovať inú zárobkovú činnosť. Každý má právo slobodne sa rozhodnúť, či si prostriedky na živobytie zabezpečí prácou ako samostatne zárobkovo činná osoba so všetkými dôsledkami a rizikami z toho vyplývajúcimi, alebo ako zamestnanec v pracovnoprávnych vzťahoch výkonom závislej práce. Mantinely a pravidlá výkonu uvedených práv sú regulované predovšetkým predpismi pracovného, obchodného aj daňového práva, s korpusom práv a povinností patriacich osobitne podnikateľom a osobitne zamestnancom. Neustály tlak konkurencie i dôsledky ekonomickej krízy privádzajú zamestnávateľov k hľadaniu cestičiek ako od vykonávateľov práce dosiahnuť čo najviac, za optimalizácie čo najnižších poistných, administratívnych i daňových nákladov. Pracovné pomery so zamestnancami sú ukončované a pod tlakom straty prostriedkov na živobytie sa „dobrovoľne“ menia na vzťahy obchodnoprávne. Nielen táto, ale aj ďalšie deformácie trhu práce konfrontujú subjekty práva na prácu s neférovými praktikami zamestnávateľov, čím minimalizujú možnosť realizácie slobody pri uplatňovaní tohto základného práva.

Riešením malo byť legislatívne zakotvenie definície závislej práce zákonom č. 348/2007 Z. z., ktorým sa novelizoval Zákonník práce. Či sa fenoménu „nútených živností“ a ďalších foriem zastretých pracovnoprávnych vzťahov podarilo vývojom definície závislej práce zabrániť, je základnou výskumnou otázkou viacerých vedeckých príspevkov v predkladanom zborníku vedeckých prác. Ambíciou autorského kolektívu je snaha o identifikáciu negatívnych javov trhu práce v korelácii s nedokonalosťami a medzerami pracovnoprávnej úpravy, ktoré spôsobujú jeho neželané deformácie. Ich dôsledné skúmanie v teoreticko-právnej rovine vyústi do výsledkov a návrhov de lege ferenda, ktoré sú súčasne riešeniami grantového projektu Vega č. 1/0805/13 „Optimalizácia usporiadania modelu pracovných vzťahov na trhu práce v Slovenskej republike“.

Zostavovateľka

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Hodnotenie dôkazov v daňovom práve

E-kniha

E-kniha

Jozef Sábo

Monografia sa zaoberá dvomi základnými aspektami hodnotenia dôkazov v práve. Vo svojej prvej časti sa snaží monografia o zodpovedanie otázky: „Ako je možné aplikovať práva na individuálny prípad, ako ľudské poznanie minulosti je objektívne limitované a neúplné?“ (teda aká je povaha pravdy v práve?). Druhá časť monografie identifikuje modely uvažovania, týkajúce sa skutkových otázok, ktoré sa vyskytujú naprieč rozdielnymi právnymi prípadmi (predovšetkým daňového a trestného práva). V tomto smere monografia čerpá z anglo-amerického právneho prostredia a zaoberá sa tromi hlavnými prístupmi v hodnotení dôkazov: argumentáciou, pravdepodobnosťou a príbehmi a rolou, ktorú zohrávajú pri hodnotení dôkazov.

Monografia je výsledkom riešenia grantového projektu APVV 16-0160 zaoberajúcim sa daňovými únikmi a daňovými podvodmi (predovšetkým ich motivačnými faktormi, vznikom a elimináciou). Veríme, že lepšie poznanie hodnotenia dôkazov môže napomôcť k zlepšeniu efektivity pri výkone správy daní.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.