E-kniha
Jaroslav Marcin - Viktória Marcinová a kol.
Táto malá kniha začala vznikať spôsobom, ktorý je pravdepodobne podobný mnohým iným akademickým publikáciám: Keď sme sa my piati stretli ako doktorandi a učitelia na Katedre britských a amerických štúdií, čoskoro sme si uvedomili, že naše výskumy sa v niekoľkých bodoch prelínali. Najvýraznejšia bola naša spoločná snaha o analýzu politického, resp. politicky motivovaného diskurzu a štúdium mýtov a manipulácií, ktoré tento diskurz využíval.
Napokon sme sa rozhodli spojiť výsledky našich výskumov, aby sme vytvorili komplexnejší obraz poskytujúci rôzne perspektívy a pohľady. V našom úsilí nám výrazne pomohla finančná podpora z grantu poskytnutého Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika. Výsledkom týchto snáh je päť kapitol tejto stručnej, no dúfajme, že informatívnej a podnetnej monografie.
V prvej kapitole sa Viktória Marcinová zaoberá vplyvom totalitnej ideológie na preklad tzv. „kapitalistických“ drám počas prvej fázy normalizácie na Slovensku (1948–1968). V druhej kapitole sa pozornosť presúva na politický diskurz a manipuláciu v demokracii, keď Jaroslav Marcin podrobnejšie skúma vojnovú rétoriku amerických prezidentov. USA zostávajú v centre záujmu aj v tretej kapitole, no tentoraz sa Martina Martausová zameriava na otázku mýtu amerického sna a jeho prezentácie v Spojených štátoch po 11. septembri 2001. Podobnú myšlienku, avšak v inom geograficko-kultúrnom kontexte, rozoberá štvrtá kapitola, kde Božena Velebná identifikuje mýty škótskej identity zobrazené v historických filmoch. V záverečnej piatej kapitole sa Eduard Soták zameria na úlohu masmédií v kontexte politicky motivovaného diskurzu a šírenia politickej ideológie.
Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)