0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Ústavné právo Slovenskej republiky

27,59 €
S DPH

Alexander Bröstl  - Pavel  - Holländer - Patrik Príbelský a kolektív

Publikácia nie je obmedzená výlučne na ústavné právo Slovenskej republiky má oveľa širší záber. Výklad zvolený v tejto príručke vychádza z pojmu a klasifikácie ústav a pokračuje stručným a orientačným prehľadom základných línií ústavného vývoja na území Slovenskej republiky za ostatných stopäťdesiat rokov. Rozsiahla časť je venovaná základným právam a slobodám v následnosti, ktorá sa riadi systematikou Ústavy Slovenskej republiky z roku 1992. Otázky týkajúce sa jednotlivých druhov moci v kontexte modelu deľby moci sú predmetom pozornosti záverečných kapitol: po tradičných mociach je do tejto časti zaradená aj kontrolná moc spolu s prokuratúrou a verejným ochrancom práv. Sprievodným znakom publikácie sú tiež odkazy na rozhodovaciu činnosť Ústavného súdu Slovenskej republiky, najmä v spojitosti s problematikou základných práv a slobôd. Kniha je určená predovšetkým študentom magisterského štúdia v odbore právo v rámci študijných programov tam, kde sa tieto programy týkajú ústavného práva Slovenskej republiky.

Množstvo
Posledné kusy v sklade

978-80-7380-841-9

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
Tlačená publikácia
Autori:
Alexander Bröstl - Pavel Holländer - Patrik Príbelský
Typ dokumentu:
učebnica
Počet strán:
515
Rok vydania:
2021
Vydanie:
4. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Licencia:
Copyright

Produkty v rovnakej kategórii: 12

Právo na spravodlivý proces podľa Dohovoru a...

E-kniha

E-kniha

Lukáš Jančát

Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd a judikatúra ESĽP k nemu predstavuje rozhodujúci právny nástroj evolúcie práva na spravodlivý proces v členských štátoch Rady Európy a Európskej únie vrátane Slovenskej republiky, ktorý ovplyvňuje minimálnu mieru procesných záruk jednotlivcov v súdnych, ale aj správnych konaniach.

Primárnym zámerom vysokoškolskej učebnice je vyplniť medzeru spočívajúcu v absencii uceleného učebného textu pre študentov bakalárskeho stupňa štúdia na UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulte pre plánovaný predmet Právo na spravodlivý proces v konaní orgánov verejnej správy, a študentov doktorandského stupňa štúdia na tejto fakulte pre predmet Ochrana základných práv a slobôd v trestných veciach podľa judikatúry ESĽP.

Táto učebnica je však určená aj ako doplnková učebná pomôcka pre študentov denného a externého bakalárskeho stupňa štúdia v rámci prehlbovania vedomosti z predmetu Správne právo II, ktorého výsledkom vzdelávania má byť osvojenie si poznatkov o správnom práve procesnom v Slovenskej republike, ako aj predmetu Európske správne právo, ktorého výsledkom vzdelávania je aj nadobudnutie poznatkov o vplyve práva Rady Európy na vnútroštátne administratívne právo Slovenskej republiky.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Zákon o národnostiach a Rada vlády Slovenskej...

E-kniha

E-kniha

Jana Šutajová

Od 1. januára 1969 nadobúdali účinnosť Ústavný zákon o postavení národností v Československej socialistickej republike (ČSSR) i Ústavný zákon o federácii. Ústavný zákon o postavení národností predstavoval aspoň formálne veľký posun v právnej úprave postavenia menšín. Tento zákon však mal byť základom pre ďalšiu právnu úpravu. Deklarovalo sa, že budú nasledovať ďalšie kroky a rokovania o prijatí vykonávacích noriem a že budú na federálnej i národných úrovniach prijaté ďalšie zákony. V Československu však nebol nikdy vydaný žiadny ďalší zákon alebo vládne nariadenie týkajúce sa ústavného zákona o postavení národností v ČSSR.

V období normalizácie sa otázky týkajúce sa ďalšej legislatívy týkajúcej sa národnostných menšín neotvárali, ale v krátkom období po prijatí ústavného zákona v roku 1968 do konca roka 1969 sa niektoré inštitúcie pokúšali takéto zákonné normy pripraviť a presadiť. Jednou z nich bola aj Rada vlády SSR pre národnosti (ďalej Rada alebo Rada vlády pre národnosti). Monografia prináša pohľad na problematiku rozpracovania ďalších zákonných noriem vyplývajúcich z ústavného zákona o postavení národností v Slovenskej socialistickej republike Radou vlády SSR pre národnosti, ktorá bola jednou z inštitúcií, ktoré sa na Slovensku vytvorili po vzniku československej federácie a zaoberali sa národnostnou problematikou.

V práci zameranej na rozpracovanie ďalších zákonných noriem vyplývajúcich z ústavného zákona o postavení národností v ČSSR bolo potrebné venovať sa aj predchádzajúcemu vývoju, preto sa prvá časť monografie zaoberá postavením menšín v Československu pred prijatím ústavného zákona, aktivitám národností predchádzajúcim prijatiu ústavného zákona o postavení národností a samotnému prijatiu zákona. V ďalších častiach sa už monografia venuje inštitucionálnym zmenám v SSR po vzniku federácie, vzniku Rady vlády SSR pre národnosti a jednotlivým krokom Rady a jej odborných orgánov pri príprave návrhov zákonov o postavení národností v Slovenskej socialistickej republike.
Motiváciou pre napísanie tejto monografie bola skutočnosť, že na Slovensku sa doteraz tejto problematike venovala pozornosť len v niekoľkých štúdiách, ktoré sa zaoberali maďarskou menšinou a obdobím pražskej jari alebo maďarskou menšinou v období normalizácie.

Autorka

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Právny jazyk v aplikačnej praxi

E-kniha

E-kniha

Marcel DolobáčĽuboš Dobrovič (eds.)

Recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie

Tento recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie prezentuje príspevky z vedeckej e-konferencie Právny jazyk v aplikačnej praxi, ktorá sa konala dňa 3. až 21. decembra 2018

Právny jazyk vyjadrený v právnych normách je jazyk špecifický, mal by byť jednoznačný, stručný, bez možnosti rôznych interpretácií. Ideálny svet, ktorý nejestvuje, ale treba sa oň pokúsiť? Výkladové komplikácie a nejednoznačnosť právneho jazyka a zvolených výrazov (najmä v Zákonníku práce) viedlo katedru pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia UPJŠ v Košiciach k spracovaniu grantovej úlohy VEGA č. 1/0526/17 „Lingvistické a sankčné mechanizmy pri tvorbe a pôsobení noriem pracovného práva”.

V rámci plnenia uvedenej grantovej úlohy katedra zorganizovala ekonferenciu, ktorá bola prístupná nielen odborníkom z pracovnoprávnej oblasti, ale aj z iných odvetví práva. Zisťujeme (hoc nie sme prekvapení), že problematickosť výkladu trápi nielen pracovné právo. Jednotlivé príspevky v zborníku sú tak do istej miery interdisciplinárne, aj keď s prevahou pracovného práva. Veríme, že predložený zborník je len úvodom do širšej práce a hlbšieho štúdia právneho jazyka aj iných odborníkov než predstaviteľov teórie práva. Rovnako veríme, že jednotlivé príspevky inšpirujú aj vás, čitateľov.

Autori

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Spravodlivosť, spoločenstvo, sloboda

E-kniha

E-kniha

Alexander BröstlMarta Breichová Lapčáková (eds.)

Zborník zo Zasadnutia slovenskej sekcie IVR pred 30. svetovým kongresom

Predkladaný Zborník je venovaný trom rámcovým okruhom, a to spravodlivosti, spoločenstvu a slobode. Tieto tvoria tematické okruhy 30. Svetového kongresu IVR, z príležitosti ktorého sa uskutočnilo aj zasadnutie jeho slovenskej sekcie. Publikované príspevky sa zameriavajú na ťažiskovú tému kongresu, ktorá je zároveň ústrednou témou právnych a sociálnych vied. V Zborníku tak nájdeme úvahy o slobode jednotlivca v spoločnosti, jej rôznych významových odtieňov a podôb. Opomenutá nie je ani otázka organizácie spoločenských vzťahov v podobe miery participácie občanov na štátnej moci v kontexte demokratickej formy vlády a jej aktuálnych výziev.

Predmetom analýz sa tak stávajú inštitúty priamej a nepriamej demokracie, nebezpečenstvá lákadiel tzv. totalitnej demokracie, či otázka identít v postmodernej pluralitnej spoločnosti. Rozboru sa nevyhýba ani otázka spravodlivosti v procesnom práve. Zborník tak čitateľovi poskytuje široký priestor skúmania od právno-filozofických otázok, cez otázky teórie ústavného štátu, až po ich aplikáciu v právnej praxi. Geograficky mapuje dianie v stredoeurópskom a širokom európskom priestore s dosahom na ich globálny rozmer. Publikácia sa tak môže stať užitočným zdrojom poznatkov a aktuálnych posunoch v právnej vede a jej ťažiskových tém s cieľom lepšieho pochopenia sociálnej reality.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Konanie pred ústavným súdom Slovenskej republiky

22,00 €
Dostupnosť: 1 Na sklade

Ján Drgonec

V publikácii autor využíva svoje široké teoretické zázemie, bohaté praktické skúsenosti bývalého sudcu Ústavného súdu Slovenskej republiky a advokáta, ktorý často zastupuje účastníkov v konaní pred Ústavným súdom SR. Vo všeobecnej časti publikácie autor analyzuje podstatné teoretické otázky spojené s účinnosťou ústavného súdu.

Na prvom mieste analyzuje pramene práva, pretože ich poznanie, systém a hierarchia z hľadiska právnej sily má mimoriadny význam pre činnosť Ústavného súdu SR. Ďalej na túto východiskovú časť publikácie nadväzuje analýza organizácie ústavného súdu, právneho postavenia sudcov, predpokladov výkonu sudcovskej funkcie, vlastná vnútorná štruktúra súdu a charakteristika činnosti senátov a pléna ústavného súdu. V ďalších kapitolách nájdeme postavenie účastníkov pred ústavným súdom, priebeh konania a analýzu rozhodnutí ústavného súdu.

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.