0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Orgány obchodných spoločností

E-kniha

Kristián Csach - Dušan Rostáš (eds.)

Zborník z II. študentského sympózia z práva obchodných spoločností

V novembri 2014 sa v univerzitnom účelovom zariadení v Danišovciach uskutočnil už druhý ročník študentského sympózia z obchodného práva, presnejšie z práva obchodných spoločností. Aj v tomto roku ostalo cieľom študentského sympózia vytvoriť väčší priestor formulovať vlastný pohľad na určitú aktuálnu právnu problematiku a prezentovať výsledky vlastnej práce.
Témou druhého sympózia boli orgány obchodných spoločností, čím sa aj toto sympózium tematicky priblížilo projektu APVV riešeného jednotlivými členmi Katedry obchodného práva a hospodárskeho práva na našej Právnickej fakulte.
Strešná problematika umožnila zadať viaceré aktuálne témy a študenti tak mohli spracovať problémy, s ktorými sa pravdepodobne budú boriť aj v budúcej praxi. Zvolené témy nepatria medzi témy jednohlasne vnímané právnou doktrínou, resp. ustálenou judikatúrou. Práve naopak, zámerne boli zvolené témy, o ktorých niet mnoho tuzemských literárnych zdrojov. Na spracovanie jednotlivých tém tak nepostačovali bežné učebnicové či komentárové znalosti.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-255-0

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovatelia:
Kristián Csach - Dušan Rostáš
Typ dokumentu:
zborník príspevkov
Počet strán:
138
Dostupné od:
30.06.2015
Rok vydania:
2015
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Poznámka:
Študentské sympózium bolo realizované v rámci riešenia projektu APVV-0809-12.
Licencia:
Copyright
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Ochrana (duševného) zdravia zamestnanca

E-kniha

E-kniha

Milena Barinková (ed.)

Komplex právnych noriem ochrany práce, sledujúcich zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci je rozsahom veľmi široký, presahujúci hranice Zákonníka práce v celom rade ďalších osobitných právnych predpisov zákonmi počnúc, kolektívnymi zmluvami a vykonávacími právnymi predpismi pokračujúc a vnútropodnikovými normatívnymi aktami končiac.

Ochrana zdravia zamestnancov pri práci pred rizikovými vplyvmi pracovného prostredia je ústrednou požiadavkou, z ktorej vychádzajú základné ľudské práva garantované Ústavou Slovenskej republiky a v záujme jej univerzálneho zabezpečenia vo všetkých zamestnávateľských subjektoch súkromného i verejného sektora je jej prísna regulácia kogentnými normami plne opodstatnená. Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov o strategickom rámci EÚ v oblasti ochrany zdravia a bezpečnosti pri práci na obdobie rokov 2014 – 2020 (COM (2014) 332 final) reaguje na potrebu zohľadnenia zmien na trhu práce vyplývajúcich z demografického vývoja, starnutia pracovnej populácie a technologického vývoja.

Požiadavky na pracovné tempo sa znásobujú, novým technológiám a zmenám v organizácii práce a v štruktúre pracovných miest sa musia prispôsobiť všetky vekové kategórie zamestnancov. S tým stúpajú i nároky na zdravotnú spôsobilosť ľudí, ktorú je potrebné si udržať počas celej profesijnej kariéry. Imanentnou súčasťou požiadaviek na zabezpečenie zdravotnej spôsobilosti je i spôsobilosť v rovine duševného zdravia, ktorého kvalite nie je špecificky venovaná osobitná pozornosť. Práve pri ochrane duševného zdravia zohráva významnú úlohu prevencia.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Regionalism and Its Contribution to General...

E-kniha

E-kniha

Ján KlučkaĽudmila Elbert

Predkladaná monografia „Regionalizmus a jeho prínos pre všeobecné medzinárodné právo“ bola spracovaná na Ústave európskeho práva a Oddelení medzinárodného práva Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v rámci projektu (APVV-0823-11) realizovaného v rokoch 2011–2015 a predstavuje jeden z jeho finálnych publikačných výstupov.

Hlavným dôvodom výberu témy bola snaha o hodnotenie regionalizmu v jeho rôznych vzťahoch a podobách vo vzťahu k medzinárodnému právu, ako aj hodnotenie miesta, významu a úloh medzinárodného práva pri vzniku a fungovaní rôznych foriem regionálnych zoskupení. Je faktom, že hoci regionalizmu bola venovaná veľká pozornosť, komplexnejšie hodnotenie jeho vplyvu na medzinárodné právo a naopak, stále chýba. Predkladaná monografia sa snaží túto medzeru čiastočne odstrániť.

Po stručnom náhľade do vývoja regionalizmu, jeho obsahu a terminológie monografia podrobnejšie skúma jednotlivé druhy regionalizmu v podobe starého a nového regionalizmu, ako aj zmluvného a inštitucionálneho regionalizmu, ich špecifiká a prínos k medzinárodnému právu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Informačná spoločnosť a medzinárodné právo

E-kniha

E-kniha

Adam Giertl - Ľubica Gregová Širicová (eds.)

Zborník príspevkov z V. študentského sympózia konaného v dňoch 21. - 22. apríla 2013

Francúzsky delegát v Komisii pre ľudské práva, diskutujúc o zaradení pojmu „médiá" do článku o slobode prejavu v návrhu Medzinárodného paktu o občianskych a politických právach, prezieravo vyzýval ostatných členov komisie k predvídavosti ohľadne informačných médií budúcnosti.1 Diskusia prebehla v roku 1950, kedy o vplyve internetu na spolo- čenské vzťahy ešte naozaj nemohli delegáti tušiť. Keďže je v dnešných dňoch už jasné, že informačné technológie významne vplývajú na právo, medzinárodné právo nevynímajúc, rozhodli sa organizátori študentského sympózia venovať jeho šiesty ročník téme „Informačná spoločnosť a medzinárodné právo".

Študenti Právnickej fakulty sa po prihlásení na sympózium najskôr venovali príprave svojho príspevku, pričom každý z účastníkov mal v prípade potreby k dispozícii konzultanta. Zoznam konzultantov popri členoch Ústavu európskeho práva, oddelenia medzinárodného práva, bol tohto roku rozšírený o odborníka na právo duševného vlastníctva, Mgr. Martina Husovca, absolventa našej Právnickej fakulty a v súčasnosti IMPRS-CI doktoranda pôsobiaceho na Inštitúte Maxa Plancka pre duševné vlastníctvo a súťažné právo. Aj touto cestou ďakujeme, že venoval svoj čas študentom a pomohol im cennou radou pri príprave ich príspevkov. Po ukončení prípravnej fázy sa konalo samotné sympózium, ktorého cieľom bolo prezentovať vypracované príspevky a rozvinúť o nich diskusiu. Prednesené príspevky svojím zameraním odrážali široké spektrum prienikov medzinárodného práva a informačnej spoločnosti.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Konanie o súlade právnych predpisov – návrhové...

E-kniha

E-kniha

Ladislav OroszSimona KarafováMartina Makaturová (eds.)

Zborník z XIII. ústavných dní s názvom „Konanie o súlade právnych predpisov – návrhové oprávnenie a účinky rozhodnutí ústavného súdu“ reflektuje novú právnu úpravu účinnú od 1. januára 2025, konkrétne čl. 127 ods. 5 Ústavy SR, ktorá rozširuje právomoci sťažovateľov iniciovať konanie o súlade právnych predpisov prostredníctvom Ústavného súdu Slovenskej republiky. Príspevky renomovaných odborníkov mapujú teoretické aj praktické výzvy spojené s touto novou kompetenciou. Zborník tematicky pokrýva otázky týkajúce sa iniciačných mechanizmov senátov Ústavného súdu, derogačných a časových účinkov rozhodnutí či komparatívnych skúseností z Českej republiky, Maďarska a Poľska. Publikácia zároveň ponúka reflexiu širších javov, ako je judicializácia politického života, či rast implicitných právomocí ústavných súdov. Niektoré príspevky sa zameriavajú na otázky právnej istoty a retroaktivity derogačných nálezov, najmä v konaniach iniciovaných všeobecnými súdmi. Iné analyzujú aplikačné dopady spojenia individuálnej ústavnej sťažnosti a abstraktnej kontroly právnych predpisov. Publikácia obsahuje aj úvahy o ústavnoprávnych dôsledkoch porušenia konzultačnej povinnosti s Európskou centrálnou bankou. Nechýbajú reflexie o možnostiach ústavného preskúmania noriem v oblasti rozpočtovej zodpovednosti. Zborník ponúka pestrú škálu domácich aj komparatívnych prístupov k výzvam spojeným s novou rozhodovacou agendou. Je tak hodnotným príspevkom do diskusie o posilnení ochrany ústavnosti v Slovenskej republike.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Míľniky právneho vývoja v Európe po prvej...

E-kniha

E-kniha

Ivan SvatuškaLucia Pištejová (eds.)

Zborník vedeckých príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov konajúcej sa dňa 22.04.2022 organizovanej Katedrou dejín štátu a práva Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Zborník odporúčame do pozornosti nie len doktorandom a mladým vedeckým pracovníkom, ale aj všetkým odborníkom pracujúcim v odvetviach všeobecnej histórie a právnej vedy. Zároveň ho dávame do pozornosti všetkým laickým záujemcom o problematiku právneho vývoja po prvej svetovej vojne. Predsa, ako s obľubou hovorieva jeden zo svetovo uznávaných zahraničných právnych historikov: „Právo je najkrajšia veda na svete, lebo si v nej každý môže nájsť oblasť, ktorá ho zaujíma.“

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.