0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Informačná spoločnosť a medzinárodné právo

E-kniha

Adam Giertl - Ľubica Gregová Širicová (eds.)

Zborník príspevkov z V. študentského sympózia konaného v dňoch 21. - 22. apríla 2013

Francúzsky delegát v Komisii pre ľudské práva, diskutujúc o zaradení pojmu „médiá" do článku o slobode prejavu v návrhu Medzinárodného paktu o občianskych a politických právach, prezieravo vyzýval ostatných členov komisie k predvídavosti ohľadne informačných médií budúcnosti.1 Diskusia prebehla v roku 1950, kedy o vplyve internetu na spolo- čenské vzťahy ešte naozaj nemohli delegáti tušiť. Keďže je v dnešných dňoch už jasné, že informačné technológie významne vplývajú na právo, medzinárodné právo nevynímajúc, rozhodli sa organizátori študentského sympózia venovať jeho šiesty ročník téme „Informačná spoločnosť a medzinárodné právo".

Študenti Právnickej fakulty sa po prihlásení na sympózium najskôr venovali príprave svojho príspevku, pričom každý z účastníkov mal v prípade potreby k dispozícii konzultanta. Zoznam konzultantov popri členoch Ústavu európskeho práva, oddelenia medzinárodného práva, bol tohto roku rozšírený o odborníka na právo duševného vlastníctva, Mgr. Martina Husovca, absolventa našej Právnickej fakulty a v súčasnosti IMPRS-CI doktoranda pôsobiaceho na Inštitúte Maxa Plancka pre duševné vlastníctvo a súťažné právo. Aj touto cestou ďakujeme, že venoval svoj čas študentom a pomohol im cennou radou pri príprave ich príspevkov. Po ukončení prípravnej fázy sa konalo samotné sympózium, ktorého cieľom bolo prezentovať vypracované príspevky a rozvinúť o nich diskusiu. Prednesené príspevky svojím zameraním odrážali široké spektrum prienikov medzinárodného práva a informačnej spoločnosti.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-028-0

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovatelia:
Adam Giertl - Ľubica Gregová Širicová
Typ dokumentu:
zborník príspevkov
Počet strán:
136
Dostupné od:
25.07.2013
Rok vydania:
2013
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Poznámka:
Zborník vznikol v rámci riešenia projektu APVV-0823-11 Regionalizmus a jeho prínos pre medzinárodné právo.
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

PRÁVO – OBCHOD – EKONOMIKA XIII.

E-kniha

E-kniha

Ján Husár - Regina Hučková (eds.)

Zborník PRÁVO OBCHOD EKONOMIKA XIII. je zborníkom medzinárodných vedeckých prác obsahujúci vedecké práce širokej palety odvetví práva, ako aj príbuzných vedných odborov. Medzi okruhy problémov spracovaných v tejto publikácii patria otázky civilného, obchodného, daňového, colného, súťažného, práva duševného vlastníctva, arbitrážneho a korporátneho práva, ako aj ďalších parciálnych oblastí, vrátane vedeckých prác zaoberajúcich sa ekonomickou reguláciou a podnikaním a IT práva. Celý zborník sa vyznačuje bohatosťou vedeckých prác z rôznych jurisdikcií, vzhľadom na renomovaných autorov z viacerých krajín. Okrem teoretického prínosu a rozšírenia súčasného poznania v uvádzanej interdisciplinárnej problematike boli sformulované aj riešenia právnych problémov na úrovni de lege ferenda.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Učíme právo zážitkovo

E-kniha

E-kniha

Daniela Lamačková-Renáta Orosová-Beáta Sakalová-Diana Repiščáková

Metodická príručka pre učiteľov a učiteľky na triednické hodiny a občiansku náuku Učiť právo zážitkovo? Dá sa to vôbec? Odpovede na tieto otázky prináša metodická príručka, ktorá jedinečným spôsobom prepája metódy zážitkového učenia s právnym obsahom. Táto metodická príručka je tvorená súborom techník postavených na využívaní interaktívnych a participatívnych metód učenia so zameraním na vybrané ľudskoprávne a hodnotovo orientované témy, ktoré majú zároveň potenciál rozvíjať aj iné kľúčové kompetencie študentov a študentiek, ako sú ich komunikačné zručnosti, schopnosť samostatne sa učiť a vzdelávať, schopnosť kriticky myslieť, schopnosť pracovať s textom a analyzovať ho, naučiť sa diskutovať a vyjadriť svoj názor, ale aj vzájomne sa počúvať. Metodickú príručku tvorí súbor tréningových aktivít - techník, pričom každá technika obsahuje presný popis postupu pri vedení konkrétnej aktivity, predpokladaný čas trvania aktivity, pomôcky, námety na diskusiu a tiež krátky pedagogický a právny komentár, presne „našitý“ na konkrétnu právnu tému. Právne témy sú vybrané tak, aby boli všeobecne uplatniteľné ako pre triednické hodiny, tak aj pre občiansku náuku, aby otvárali otázky týkajúce sa fungovania pravidiel a potreby ich dodržiavania, vzájomného rešpektu a tolerancie, a tiež aby smerovali k zamysleniu sa nad hranicami jednotlivých práv a k úvahám o zodpovednosti pri uplatňovaní svojich práv. Techniky využívajú tréningové metódy ako napríklad prácu v skupine, brainstorming, hranie rolí, riešenie modelových situácií, ale aj simulovaný súdny proces. Metodická príručka je určená pre triednych učiteľov a učiteľky pri realizácii triednických hodín, a tiež pre účely predmetu občianska náuka, ako aj pre študentov a študentky učiteľstva na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Blockchain technológia ako činiteľ (faktor)...

E-kniha

E-kniha

Ladislav Hrabčák a kol.

Predostreté dielo predstavuje záverečný výstup z riešenia projektu VVGS-2019-1068 s názvom „Blockchain technológia ako činiteľ ovplyvňujúci súčasnú podobu práva“ a bolo vytvorené zároveň ako jeden z čiastkových výstupov z projektu APVV-19-0124 s názvom „Daňové právo a nové javy v ekonomike (digitálne služby, zdieľaná ekonomika, virtuálne meny)“. Čiastočné prekrytie predmetu výskumu jednotlivých projektov umožnilo takýto výskum, a to najmä pokiaľ ide o výskumnú úlohu týkajúci sa digitálnych (virtuálnych) platidiel.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

10 rokov v EÚ: Vzťahy, otázky, problémy

E-kniha

E-kniha

Ján Klučka(ed.)

Zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie konanej 29. – 30. mája 2014 na pôde Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

V prvom polroku tohto roka sa v Košiciach uskutočnila vedecká konferencia 10 rokov v EÚ: Vzťahy, otázky problémy, príspevky z ktorej tvoria obsah predkladaného rovnomenného zborníka.

Zámerom jej organizátorov, t.j. Slovenskej asociácie európskeho práva, Zastúpenia Európskej komisie v Slovenskej republike a Ústavu európskeho a oddelenia medzinárodného práva Právnickej fakulty UPJŠ bolo nielen (čo aj voľne) nadviazať na predošlú konferenciu z r. 2009 Komunitárne právo na Slovensku - päť rokov „po“, ale po piatich rokoch pokračovať v jej hlavnom zámere, t.j. poskytnúť účastníkom ako akademickej, tak aj mimoakademickej obce priestor na ďalšiu analýzu a výmenu názorov na právne problémy späté s členstvom Slovenskej republiky v Európskej únii a viacerými aktuálnymi problémami právneho poriadku Únie.

Z naznačeného hľadiska však možno zaznamenať posun v celkovom zameraní príspevkov na konferencii v r. 2009 a 2014. Zatiaľ čo príspevky z prvej konferencie sa sústreďovali predovšetkým na rôzne aspekty pôsobenia unijného práva v slovenskom právnom poriadku a na aplikačné problémy s tým spojené predovšetkým pred súdnymi a inými orgánmi, základné zameranie príspevkov z druhej konferencie je už odlišné. Aj predkladaný zborník potvrdzuje zameranie príspevkov predovšetkým na aktuálne problémy európskeho právneho poriadku a tiež na niektoré aspekty vonkajšej politiky Únie, pričom vzťahom unijného práva k slovenskému právnemu poriadku už nie je venovaná prvoradá pozornosť.

Viaceré príspevky sa zameriavajú na oblasti charakteristické určitým prienikom či „kohabitáciou“ unijného práva s medzinárodným právom verejným, medzinárodným právom súkromným, prípadne medzinárodnými vzťahmi v širšom slova zmysle.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Právne postavenie spoločníka v obchodnej...

E-kniha

E-kniha

Žofia Šuleková (ed.)

Zborník príspevkov zo IV. študentského sympózia z práva obchodných spoločností konaného v dňoch 24.-25. novembra 2016 v učebno-výcvikovom zariadení UPJŠ v Danišovciach.

Katedra obchodného práva a hospodárskeho práva Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach zorganizovala v poradí už IV. ročník študentského sympózia, tentokrát z práva obchodných spoločností, ktoré sa uskutočnilo v dňoch 24. – 25. novembra 2016 v učebno-výcvikovom zariadení UPJŠ v Danišovciach.

Cieľom každoročne organizovaných sympózií je vytvoriť diskusnú platformu pre študentov za účasti mentorov z radov členov katedry, a to učiteľov, vedecko-výskumných pracovníkov ako aj doktorandov. Téma tohtoročného sympózia bola zameraná na problematické otázky spojené s právnym postavením spoločníka v obchodnej spoločnosti. Jednotlivé témy boli zadávané tak, aby študenti mohli preukázať a rozvíjať svoje analytické a argumentačné schopnosti, a zároveň sa zdokonalili v prezentácii a formulácii vlastných názorov a pohľadov.

Predkladaný zborník je výstupom prác študentov z tohto podujatia.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.