Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Kúpna zmluva – história a súčasnosť I.

E-kniha

Erik Štenpien (ed.)

Zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie konanej dňa 27. septembra 2013 na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach. 

Občiansky zákonník je jednou zo základných právnych kodifikácií dnešnej doby. Paradoxom je, že v Slovenskej republike dodnes platí zákonník z roku 1964, pravda s istými úpravami, ktoré priniesla moderná doba.

V súčasnosti prebiehajú rekodifikačné snahy, ktorých výsledkom by malo byť prijatie nového Občianskeho zákonníka. Nie je však možné budovať nové bez znalosti starého. Je preto dobrým znakom, ak sa na spoločnej konferencií stretnú právni historici s civilistami, aby si vymenili názory a poznatky. Katedra dejín štátu a práva košickej Právnickej fakulty je v roku 2013 v prvom roku riešenia vedeckého grantového projektu VEGA: Historickoprávny vývoj inštitútu kúpnej zmluvy a tendencie jej súčasnej rekodifikácie v SR - č. p.: 1/0131/13. Uvedený projekt sme získali ako historickoprávny, participuje však na ňom aj Katedra občianskeho práva, veď doc. JUDr. K. Kirstová, CSc. je zástupkyňou vedúceho projektu.

Vedomí si toho, že ide o úplne unikátne prepojenie právnych dejín a praxe, naša katedra dňa 27. septembra 2013 zorganizovala medzinárodnú vedeckú konferenciu Kúpna zmluva - história a súčasnosť I., ktorá bola plánovaným grantovým výstupom, v konečnom dôsledku sa však konala v čase, kedy košická Právnická fakulta oslavovala 40. výročie svojho vzniku.

Tento zborník je teda súhrnom vystúpení z riešenia grantového projektu, ale aj vystúpení, ktoré s riešenou témou súvisia. Má ambíciu výraznou mierou prispieť k poznaniu dejín a súčasných rekodifikačných snáh inštitútu kúpnej zmluvy doma a v zahraničí.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-054-9

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovateľ:
Erik Štenpien
Typ dokumentu:
zborník príspevkov
Dostupné od:
15.07.2013
Rok vydania:
2013
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina, angličtina, maďarčina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Poznámka:
Zborník vznikol v rámci riešenia grantového projektu VEGA č. p.: 1/0131/13 „Historickoprávny vývoj inštitútu kúpnej zmluvy a tendencie jej súčasnej rekodifikácie v SR“.
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Medzinárodné a európske právo v kinematografii II.

E-kniha

E-kniha

Dominika Becková (ed.)

Zborník príspevkov z XIII. ročníka študentského sympózia z medzinárodného a európskeho práva konaného dňa 6. marca 2020 na pôde Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Študentské sympózium z medzinárodného a európskeho práva má už v kalendári podujatí na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach svoje tradičné miesto. Aj v akademickom roku 2019/2020 sa Ústav medzinárodného práva a európskeho práva rozhodol v tradícií pokračovať a ponúknuť študentkám a študentom práva možnosť prezentovať ich odborné názory na vybrané témy a problematické otázky medzinárodného a európskeho práva.

V poradí už XIII. ročník študentského sympózia nadviazal na jeho predchádzajúci ročník, a opätovne upriamil pozornosť študentiek a študentov práva na inštitúty medzinárodného a európskeho práva zachytené vo filmoch. Filmy, spracované účastníčkami a účastníkmi sympózia, ponúkajú širokú škálu inštitútov medzinárodného a európskeho práva.

Vo svojich príspevkoch sa účastníčky a účastníci sympózia venujú problematike diplomatického práva, terorizmu, ozbrojených konfliktov, používania robotov, téme ochrany životného prostredia či otázkam právneho režimu kozmického priestoru.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Pôžička či úžera? Nútený výkon rozhodnutia –...

E-kniha

E-kniha

Terézia HišemováDarina Kmecová (eds.)

Recenzovaný zborník vedeckých prác z Konferencie slovenských a českých právnych romanistov, konanej v dňoch 10.-11.5.2018, v priestoroch Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach

Predkladaný zborník vedeckých prác s ústrednou témou „Pôžička či úžera? Nútený výkon rozhodnutia - rímskoprávne základy a problémy aplikačnej praxe“ je spracovaný v rámci riešenia  grantového projektu VEGA: „Pôžička či úžera? Nútený výkon  rozhodnutia  historickoprávne základy a problémy aplikačnej praxe“, č. p. 1/0198/17.

Autormi jednotlivých príspevkov sú najmä významné osobnosti romanistickej právnej vedy pôsobiaci v Slovenskej a Českej republike, doktorandi a mladí vedeckí pracovníci zo slovenských a zahraničných univerzít, ktorí pôsobia v akademickom prostredí, ale aj v právnej praxi. Základným cieľom zostavovateľov je napomôcť k zlepšeniu súčasného právneho stavu, ktorý je hodnotený ako nevyhovujúci a prostredníctvom historického exkurzu vývoja inštitútu pôžičky a následne núteného výkonu rozhodnutia, vytvoriť vhodné návrhy de lege ferenda s prihliadnutím na všetky oblasti skúmania.

Zborník zachytáva vzájomné väzby medzi hmotno-právnym inštitútom z hľadiska rímskeho obligačného práva contractus unilaterales – mutuum v jej rôznych typoch, často realizovaných pripojením vysokých úrokov, ktoré hraničili s úžerou a procesno-právnym inštitútom jednotlivých exekučných žalôb uplatňujúcich sa v legisakčnom, formulovom a kogničnom procese. Ak by neexistovala možnosť vynútiť si určité správanie zaviazanej, povinnej osoby (dlžníka, odsúdeného), potom by deklarovaná všeobecná záväznosť vynútiteľnosti právnych noriem bola iba právnym pojmom. Vždy platilo, že každý vnútorne dobre organizovaný štát, či už v antickej dobe alebo v súčasnosti, musí mocenskými nástrojmi – často aj za použitia hrubého násilia – ale v medziach zákona, napomôcť k presadeniu toho, čo sám prehlásil za platné právo. Musí chrániť na jednej strane veriteľov, zároveň však musí zabraňovať svojpomoci jednotlivcov a použitiu nelegálneho, neodôvodneného a neprimeraného násilia. Zmluva o pôžičke ako reálny kontrakt sa často stala neoddeliteľnou súčasťou a relatívne najčastejším dôvodom vedúcim k uplatneniu núteného výkonu rozhodnutia (exekúcie), o to viac, ak si pri jej kontrahovaní často zmluvné strany dohodli aj pripojenie úrokov – niekedy v rámci zákonného limitu, inokedy prekračujúc zákonný rámec – a týmto spôsobom potencionálny, budúci veriteľ (žalobca) výrazným spôsobom zvyšoval mieru rizika platobnej neschopnosti u dlžníka (žalovaného, odsúdeného) a vykonania následnej exekúcie. Výrazná a prehlbujúca sa sociálna stratifikácia rímskeho obyvateľstva a sekundárna snaha o odpisovanie resp. zrušenie dlhov nemajetnej časti obyvateľstva logicky vyvrcholili do sociálnych nepokojov a revolt voči uplatňovaniu exekučného práva.

Zborník zachytáva nielen bohatú vedeckú diskusiu slovenských a českých právnych romanistov ale aj názory, skúsenosti a poznatky odborníkov venujúcich sa tejto problematike z pohľadu súčasného práva. Vďaka tomu prináša na predloženú tému jedinečný interdisciplinárny pohľad a nastoľuje veľa podnetných bodov pre budúce skúmanie. Toto dielo je dôkazom, že problémy s ktorými sa stretávali jednotliví predstavitelia rímskej jurisprudencie a ich právno-teoretické východiská a riešenia, sú nepochybne užitočné a slúžia ako vodítko aj pri riešení právnych otázok z oblasti moderného exekučného konania.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

ODKAZ 105. VÝROČIA PARÍŽSKEJ MIEROVEJ KONFERENCIE

E-kniha

E-kniha

Laura Gazdagová (ed.)

Téma, ktorej sa študenti venovali v rámci Zborníka príspevkov z XVIII. ročníka študentského sympózia z medzinárodného a európskeho práva konaného dňa 15. novembra 2024 bola zamerané na odkaz 105. výročia Parížskej mierovej konferencie. Zborník, ktorý obsahuje príspevky študentov, reflektuje kľúčovú úlohu tejto konferencie pri formovaní povojnovej geopolitickej stability a redefinovaní vzťahov medzi štátmi. Odborné analýzy zahrnuté v zborníku sa sústreďujú na podmienky, ktoré mali zabezpečiť trvalý mier, no zároveň vytvorili kontroverzné aspekty, ktoré vyústili do sporov a vytvorili základ pre budúce napätia. Študenti sa zaoberali aj dopadmi rozhodnutí konferencie na politické a sociálne štruktúry, ktoré výrazne ovplyvnili globálny vývoj v 20. storočí. Okrem deklarovaných celkov sa študenti v rámcoch zborníka písomne vyjadrili aj o potrebe posilnenia medzinárodnej spolupráce a vytvárania inštitúcií na prevenciu vojenských konfliktov, čo si zachováva svoju aktuálnosť aj v súčasnosti, keďže tieto rozhodnutia stále formujú dynamiku súčasných medzinárodných vzťahov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Rozhodovacia prax súdnych autorít v súkromnom...

E-kniha

E-kniha

Žofia MrázováNatália Kalinák (eds.)

Katedra obchodného práva a hospodárskeho práva v spolupráci s Katedrou pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia a Ústavom medzinárodného práva a európskeho práva Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach zorganizovala v poradí už IX. ročník študentského sympózia, tentokrát z obchodného, pracovného a medzinárodného práva súkromného. Študentské sympózium pod názvom Rozhodovacia prax súdnych autorít v súkromnom práve sa uskutočnilo dňa 29. novembra 2024 v priestoroch Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Sympózium bolo pripravené v rámci riešenia vedeckých projektov APVV-23-0331 „Integrácia únie kapitálových trhov: zmena korporačného financovania a záchrana obchodných spoločností vo finančných ťažkostiach“ a APVV-21-0336 „Analýza súdnych rozhodnutí metódami umelej inteligencie.“

Tento ročník bol výnimočný tým, že organizátori podujatia sa rozhodli zmeniť zaužívaný koncept spočívajúci v príprave a prezentácii odborného článku na zvolenú tému. Študenti si tentokrát volili zaujímavé rozhodnutia Najvyššieho súdu, Ústavného súdu alebo Súdneho dvora Európskej únie. Sústredili sa na prácu s jedným konkrétnym rozhodnutím, ktoré podrobili detailnej analýze a vypracovali glosu - odborné vysvetlenie alebo komentár k vybranému rozhodnutiu. Ich úloha spočívala v stručnom priblížení skutkového stavu, identifikácii právnych otázok, na ktoré sa súdne autority snažili odpovedať, právnej analýze riešeného problému a posúdení významu rozhodnutia pre aplikačnú prax. Študenti sa vo svojich analýzach venovali aktuálnym otázkam ako napríklad spoločnému konaniu prokuristu a člena orgánu, následkom porušenia predkupného práva, či odporovateľnosti dohody o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Z pracovného práva boli prezentované rozhodnutia týkajúce sa nároku otca dieťaťa na prestávku na dojčenie alebo nosenia symbolov v zamestnaní. V sekcii medzinárodného práva súkromného bola analyzovaná súdna prax v otázkach cezhraničného premiestnenia sídla ako aj voľby medzinárodnej právomoci súdov.

Predkladaný zborník tvoria písomné výstupy študentiek a študentov z tohto podujatia. Teší nás, že študentky a študenti aj tento rok pristúpili k svojej úlohe s entuziazmom a svedomitosťou. Záverom patrí srdečné poďakovanie všetkým, ktorí prispeli k úspešnému priebehu sympózia.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Hranice Československej republiky optikou...

E-kniha

E-kniha

Dominika Kováčová-Lucia Pištejová-Ivan Vaňa

Predkladaná monografia sa venuje povojnovému usporiadaniu vzťahov a mierovým rokovaniam súvisiacim s ustálením hraníc novovytvorenej Československej republiky. Práca sa podrobnejšie venuje rokovacím procesom súvisiacim s prípravou a podpisom Versaillskej a Saint-Germainskej mierovej zmluvy. Obdobne podrobne následne rozoberá peripetie súvisiace s tvorbou Trianonskej mierovej zmluvy pojednávajúcej o hranici s Maďarskom a jej následným vytýčením v teréne. V neposlednom rade práca zachytáva ustálenie medzinárodných vzťahov Československa s Poľskom a ich spoločnú hranicu s osobitným zameraním na arbitrážne riešenie v otázke územia Oravy a Spiša.

Stiahnite si e-knihu zadarmo(pdf)

Verejná správa a spoločnosť 1/2024 (časopis)

E-kniha

E-časopis

Michal Jesenko (vedecký redaktor) - Eva MihalíkováDarina Koreňová

Verejná správa a spoločnosť je vedecký časopis fakulty, ktorý uverejňuje vedecké príspevky, príspevky do diskusie a recenzie obsahovo orientované na teóriu a prax verejnej správy. Poslaním časopisu je publikovať významné výsledky vedeckého výskumu z oblasti verejnej správy a príbuzných disciplín súvisiacich so študijným profilom a vedeckým zameraním fakulty. Časopis vychádza v elektronickej verzii.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Niekoľko poznámok k porozumeniu Zákonníka práce

E-kniha

E-kniha

Jana ŽuľováMilena Barinková 

Právne normy regulujú každodenný život. O právach a povinnostiach, ktoré z týchto noriem pre nás vyplývajú, sa dozvedáme vďaka jazyku. Je preto veľmi dôležité, aby boli vytvárané tak, aby im rozumeli všetky vrstvy spoločnosti, nielen percipienti s právnickým vzdelaním.

Zákonník práce je normou každodenného použitia a doteraz neexistuje žiadna publikácia približujúca či objasňujúca pochopenie ustanovení tohto zákona prizmou jeho jazyka. Hlavným cieľom publikácie je aplikovať získané lingvistické poznatky o úskaliach zrozumiteľnosti právneho jazyka pre širokú verejnosť na Zákonník práce a umožniť tak jeho adekvátnejšie porozumenie. Našou ambíciou nie je komplexný výklad ustanovení Zákonníka práce, ktoré vzbudzujú zdanie nezrozumiteľnosti pre bežného adresáta.

Zamerali sme sa na vybrané problémové javy odsledované a zistené v priebehu riešenia grantového projektu VEGA č. 1/0526/17 Lingvistické a sankčné mechanizmy pri tvorbe a pôsobení noriem pracovného práva a snažili sme sa o konceptuálny prístup k ich skúmaniu obohatený o empirický prieskum.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Právo - obchod - ekonomika V.

E-kniha

E-kniha

Jozef Suchoža - Ján Husár - Regina Hučková (eds.)

Zborník vedeckých prác

Prezentované vedecké práce publikované v Zborníku sú výsledkom najmä vedeckého výskumu odborníkov pôsobiacich na akademickej pôde, a to na Právnických fakultách najmä v Slovenskej a Českej republike, ako aj odborníkov zo zahraničia, nevynímajúc Poľsko, Ruská federácia, Srbsko a pod. V tomto Zborníku svoje vedecké a odborné príspevky publikovali tiež odborníci z právnej praxe, a to najmä advokáti, notári, sudcovia pôsobiaci nielen na našom území, ale aj sudcovia Všeobecného súdu EÚ.  Zborník obohatili svojim príspevkom aj odborníci z oblasti bankovníctva. Okrem toho, však Zborník dáva priestor aj nádejným adeptom právnej vedy, čím v sebe snúbi nadčasovosť s dynamikou.

Prihliadnuc k rôznorodosti publikovaných príspevkov možno uviesť, že v predkladanom Zborníku dochádza k prepojeniu najmä teórie a praxe, súkromného a verejného práva, ako aj rôznych právnych odvetví. Napriek tomu však, obsah predkladaného Zborníka pokrýva a prezentuje ústrednú tému medzinárodného sympózia, a to „KORPORÁCIE – KONTRAKTY – KODIFIKÁCIE – KONTEXTY“. Jednotlivé časti Zborníka navzájom spolu súvisia a vytvárajú ucelený komplex, subsumovaný pod publikáciu, ktorá sa vyznačuje jednotnosťou. 

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Dejiny procesného práva do roku 1848

10,27 €
Dostupnosť: 93 Na sklade

 Erik Štenpien 

Rok 1848 bol ako je známe v mnohom prelomový. Znamenal zmenu spoločenských i právnych pomerov prakticky v celej Európe. Revolúcie znamenali zrod nových typov štátov – staré feudálne vzťahy boli nahradené modernou spoločnosťou založenou na báze rovnosti občanov. Záleží samozrejme od rozvoja danej krajiny, ako skoro pristúpili jej občania k revolučným zmenám. Už pred rokom 1848 v niektorých krajinách Európy vznikol pomerne moderný systém súdov, procesné predpisy boli tiež čoraz jasnejšie. „Spanilá jazda“ Napoleona Bonaparta krajinami západnej Európy síce bola spojencami zastavená, jeho právo však porážkou pri Waterloo neutrpelo žiadnu ujmu. Naopak – procesné predpisy zavedené Napoleonom I. začínajú svoje víťazné ťaženie až po jeho páde. Veľkolepé ťaženie – nie len do Európy, ale aj na iné kontinenty. Nie je úlohou tejto publikácie komplexne zmapovať dejiny procesného práva. Dielo má predovšetkým ambíciu byť učebnicou dejín procesného práva v prvom rade slúžiacou predmetu „Dejiny procesného práva do roku 1848“. Môže však byť dobrou pomôckou pre odbornú aj laickú verejnosť, ktorá sa o problematiku dejín súdnictva v Európe i u nás zaujíma. 

Sankcie v pracovnom práve

E-kniha

E-kniha

Marcel DolobáčĽuboš DobrovičIvan Kundrát

Hypotéza, dispozícia, sankcia. Štandardné trojčlenenie právnej normy, ktoré sa prednáša poslucháčom právnických fakúlt v prvom ročníku ich štúdia. Tri pojmy, ktoré študenti z ich pohľadu nepochybne ovládajú, súčasne však trápia právnu vedu, ktorá sa k nim opakovane vracia. Publikácia nemá ambíciu sa v teoretickom ponímaní zamerať na všetky aspekty právnej normy, zameriava sa len na jeden z nich a ako samotný názov napovedá, je nim sankcia.

Monografiu spracovali traja autori, ktorých vklad je rovnocenný, viedli polemiky a v mnohom sa nevedeli zhodnúť. Dúfame, že aj čitateľ sa do tohto názorového sporu pripojí a predložená monografia ho podnieti k úvahám a ďalšej vedeckej činnosti.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Všeobecná štátoveda

23,81 €
Dostupnosť: 11 Na sklade

Alexander Bröstl

Učebnica Všeobecnej štátovedy predstavuje tradičný obsah predmetu, ako sa rozvinul v európskej kontinentálnej podobe (altematívou štátovedy je dnes na viacerých univerzitách, aj mimo právnických fakúlt, politická veda). Medzi dvanástimi kapitolami  sa okrem viac-menej stabilne prítomných  (1. Jednotlivca spoločnosť; 2. Teórie o príčinách vzniku štátu a o účele štátu; 3. Znaky (prvky)štátu; 8. Politické strany a štát) nachádzajú aj kapitoly, ktoré spravidla nie sú, alebo doteraz neboli predmetom štandardného záujmu (5. Politický spor, zmena ústavy,  revolúcia,  právo  na  odpor;  6. Rozpadnuté  a stroskotané  štáty;  7. Štát a cirkev).Niektoré kapitoly predstavujú návrat k pôvodným štátovedným klasifikáciám (9. Funkcie štátu). V rámci prezentácie historických a aktuálnych otázok týkajúcich sa Formy štátu (najrozsiahlejšia 1O. kapitola)ide o pokus objasnit' nové aspekty problematiky(napríklad, podkapitoly ako Parlamentná opozícia, Ústavné súdnictvo). Záverečná časť učebnice sa venuje Modernému ústavnému štátu: právnemu štátu(12.kapitola)a možno ju považovat' za príspevok k analýze princípov právneho štátu a jeho viacerých teórií. Úmyslom autora bolo tiež prispieť k autentickému výkladu názorov niektorých myslitel'ov  predošlých období, návratom k pôvodným textom ich diel. Všeobecná štátoveda, adresovaná predovšetkým študentom, má za ciel' tvoriť úvod do právnického štúdia ako jeho osvedčená základňa, zdroj i východisko.

PRÁVO – OBCHOD – EKONOMIKA XII.

E-kniha

E-kniha

Jozef Suchoža-Ján Husár-Regina Hučková

Zborník z medzinárodného vedeckého sympózia „PRÁVO-OBCHOD-EKONOMIKA XII." je súborom vedeckých prác autorov participujúcich na rovnomennom sympóziu. Publikácia sa zameriava predovšetkým na oblasť zastúpenia v súkromnom práve, spriaznených osôb v korporačnom a konkurznom práve a aktuálnych otázok právnej regulácie umelej inteligencie. Autori jednotlivých príspevkov sú erudovanými odborníkmi z rozličných odvetví práva. Kolekcia vedeckých prác je uceleným dielom v podobe zborníka, s presahom do súkromnoprávnych ako aj verejnoprávnych odvetví. Čitateľom sú predložené vedecké výstupy od autorov zo slovenského právneho prostredia, ako aj od zahraničných autorov. Viaceré práce autorov poskytujú európsku právnu perspektívu či medzinárodnú komparačnú perspektívu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo(pdf)

PRÁVO – OBCHOD – EKONOMIKA X.

E-kniha

E-kniha

Jozef Suchoža - Ján Husár - Regina Hučková

Zborník odborných príspevkov medzinárodného vedeckého sympózia

Zborník Právo-Obchod-Ekonomika X. je publikáciou obsahujúcou odborné príspevkov autorov predovšetkým so zreteľom na obchodné právo, civilné právo, pracovné právo, právo duševného vlastníctva, ale rovnako aj právo digitálnych technológii. Tematické zameranie medzinárodného vedeckého sympózia bolo sústredené do troch okruhov predstavujúcich otvorené problémy obchodného práva so zreteľom na riešenie ekonomickej a sociálnej krízy vyvolanej tzv. pandémiou (koronakrízou), aktuálne otázky korporačného práva v EÚ, umelá inteligencia a právo: vplyv umelej inteligencie na normotvornú činnosť štátu a rozhodovanie súdov. S ohľadom na obsahovú orientáciu výstupov je publikácia vhodná nielen pre čitateľov z akademického prostredia, ale aj z aplikačnej praxe.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Aktuálne otázky migrácie z pohľadu...

E-kniha

E-kniha

Adam Giertl (ed.)

Zborník príspevkov z IX. ročníka študentského Sympózia z medzinárodného a európskeho práva konaného dňa 22. apríla 2016 na pôde Právnickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach

Ako vyplýva zo samotného názvu IX. ročníka študentského sympózia z medzinárodného a európskeho práva: „Aktuálne otázky migrácie z pohľadu medzinárodného práva s osobitným zreteľom na Chartu základných práv Európskej únie“, jeho účastníci sa zamerali na mimoriadne aktuálnu tému európskej migrácie, ktorú skúmali z rôznych aspektov ako medzinárodného, tak aj úniového práva (celkom 9 príspevkov).

Pri posudzovaní úlohy jednotlivých aktérov podieľajúcich sa hlavnou mierou na riešení problémov vznikajúcich v dôsledku migrácie do Európy bola zdôraznená predovšetkým úloha medzinárodných špecializovaných organizácií, ktoré často priamo v „teréne“ pomáhajú migrantom s ich neľahkým údelom prostredníctvom humanitárnej, prípadne lekárskej pomoci. Táto však netvorí jedinú reagenciu medzinárodného spoločenstva, nakoľko ju dotvára ako činnosť dotknutých štátov, tak aj rôznych nevládnych organizácií a dobrovoľníkov.

V súvislosti s hodnotením činnosti Európskej únie sa účastníci sympózia zhodli na tom, že masová migračná vlna ju zasiahla pomerne nepripravenú a to ako po inštitucionálnej, legislatívnej a technickej stránke sprevádzanej neujasnenosťou v zaujatí základného prístupu k tejto skutočnosti. Bolo tiež zdôraznené, že k týmto pochybeniam došlo napriek tomu, že vývoj v predošlom období jasne signalizoval možnosť prerastania postupnej migrácie do Európskej únie do masovej podoby. Dodatočné ex post a niekedy aj oneskorené opatrenia prijímané ako reakcia na už prebiehajúci migračný proces podľa názoru účastníkov sympózia prispeli k celkovému zvýšeniu politického napätia v EÚ a rozdelili jej členské štáty do protikladných táborov.

V rámci analýzy legislatívnych nástrojov EÚ na regulovanie migrácie bola detailnejšia pozornosť venovaná tzv. nariadeniu Dublin III, ako aj vplyvu Charty základných práv Európskej únie na spoločný azylový systém (vo svetle vybraných rozhodnutí Európskeho súdneho dvora).

Účastníci sympózia sa tiež oboznámili so základnými zásadami migračnej politiky Austrálie, ktorá v súčasnosti predstavuje celkovo úspešný model riešenia hromadnej migrácie. V rámci diskusie účastníci došli k spoločnému názoru, že austrálsky migračný model môže predstavovať určitú „inšpiráciu“ aj pre Európu a to najmä vo včasnej reagencii na migračné toky aj prostredníctvom osobitných dohovorov Úvodom 9 o spolupráci s krajinami, odkiaľ migranti prichádzajú, ako aj v určitej „flexibilite“ azylového systému. Táto sa môže prejaviť v zavedení dočasného azylového režimu pre azylantov (napríklad 2-3 roky) sprevádzaného monitoringom politickej a bezpečnostnej situácie v jeho domovskom štáte. V prípade, že sa situácia v tomto štáte upokojí azylantovi nebude predĺžený poskytnutý azyl a umožní sa mu odchod do domovského štátu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

KOŠICKÉ DNI TRESTNÉHO PRÁVA 2024

E-kniha

Sergej Romža - Dávid Priščák - Matej Biroš (eds.)

,,Rekodifikácia trestných kódexov - aktuálne výzvy a perspektívy. Eliminácia rasizmu, xenofóbie a ostatných foriem intolerancie prostriedkami trestného práva." 

Zborník vedeckých príspevkov „Eliminácia rasizmu, xenofóbie a ostatných foriem intolerancie prostriedkami trestného práva. Rekodifikácia trestných kódexov - aktuálne výzvy a perspektívy.“ je výstupom z celoštátnej interdisciplinárnej vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou, usporiadanej Katedrou trestného práva Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Zborník obsahuje príspevky zamerané na otázky eliminácie rasizmu, xenofóbie a ostatných foriem intolerancie prostriedkami trestného práva a na otázky rekodifikácie trestných kódexov, ich aktuálne výzvy a perspektívy, a to tak z oblasti hmotného, ako aj procesného práva. Ide o problematiku vysoko aktuálnu, nakoľko potreba eliminácie rasizmu, xenofóbie a ostatných foriem intolerancie prostriedkami trestného práva je s ohľadom na spoločenskú situáciu významnou tématikou. Rekodifikácia trestných kódexov v roku 2024 významným spôsobom ovplyvnila tak hmotnoprávnu, ako aj procesnoprávnu oblasť trestného práva, ktoré je prostriedkom ultima ratio. Vzhľadom na spoločenské dianie a posledné novelizácie trestných kódexov považujeme tému konferencie a názov zborníka za vysoko aktuálne, obsahujúce výrazný priestor pre vedecké bádanie. Účastníci celoštátnej interdisciplinárnej vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou sa vo svojich príspevkoch venovali aj úvahám de lege ferenda a zároveň ponúkajú riešenia aplikačných problémov v danej oblasti. Cieľom publikovaného zborníka je na základe doterajšieho odborného poznania pokračovať v zdokonaľovaní a rozvíjaní nových poznatkov v oblasti trestného práva so zachovaním rešpektovania ľudských práv a slobôd. 

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Európska únia a jej vplyv na organizáciu a...

E-kniha

E-kniha

Alena Krunková (ed.)

Zborník príspevkov z vedeckej konferencie konanej dňa 28.6.2016 na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v súvislosti s riešením projektu Európska únia a jej vplyv na organizáciu a fungovanie verejnej správy v Slovenskej republike - schválený pod číslom MVZP – SK PRES/2016/134

Slovenská republika, ako členský štát Európskej únie, sa zhosťuje  historickej úlohy súvisiacej s realizáciou predsedníctva Rady Európskej únie v rámci predsedníckeho tria. Začiatkom roka 2016 vyhlásilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Výzvu na predkladanie žiadostí o dotáciu na rok 2016 v oblasti medzinárodných vzťahov a zahraničnej politiky SR zameranú práve na predsedníctvo Slovenskej republiky v Rade Európskej Únie. Na túto výzvu zareagovala Právnická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a získala projekt pre realizáciu výskumných aktivít prostredníctvom série podujatí zameraných na regionálnu samosprávu Slovenskej republiky v súvislosti s jej pôsobením v rámci Európskej únie. Problematike práva Európskej únie sa fakulta venuje dlhodobo jednak v pedagogickom procese, no i vo vedeckovýskumnej činnosti jednotlivých pedagógov. Riešený projekt má ambíciu obohatiť toto portfólio o osobitné aktivity zamerané nielen na odbornú sféru, no i na samotných študentov a laickú verejnosť.

Ako prvá aktivita projektu bola realizovaná  konferencia s názvom „Európska únia a jej vplyv na organizáciu a fungovanie verejnej správy v Slovenskej republike – doterajší vývoj a aktuálny stav, perspektívy“. Zúčastnili sa jej pozvaní verejní činitelia, zástupcovia akademickej sféry, no i predstavitelia samosprávy, nakoľko jedným z hlavných cieľov projektu je prepojiť akademickú obec so sférou praktickou a zapojiť tak predstaviteľov praxe do plánovaných aktivít v rámci riešenia projektu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.