0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Trestné právo procesné

9,85 €
S DPH

 Jozef Olej a kol. 

Preložená vysokoškolská učebnica je venovaná problematike trestného práva procesného, ktorú autori v rovnakom zložení spracovali v roku 2006, bezprostredne po účinnosti nového rekodifikovaného Tr. por. – zák. č. 301/2005 Z.z. Obdobie, ktoré uplynulo od účinnosti tejto právnej normy nepochybne prispelo k potvrdeniu či ustáleniu názorov na niektoré nové inštitúty a súčasne si vyžiadalo potrebu reagovať na početné novelizácie tohto zákona.

Štruktúra predloženej publikácie, členenie do jednotlivých kapitol, v podstate korešponduje s úpravou jednotlivých inštitútov obsiahnutých v Tr. poriadku, a to od úpravy základných pojmov, prameňov, zásad trestného konania, cez postavenie jednotlivých subjektov trestného konania, procesné úkony, inštitúty zaisťovacej povahy a dôkaznej povahy, jednotlivé štádia trestného konania až po úpravu právneho styku s cudzinou, resp. trov trestného konania. Ako už bolo uvedené, autori reagujú na pomerne časté a v mnohých prípadoch aj výrazné zmeny úpravy rekodofikovaného Tr. poriadku, vrátane súvisiacich právnych predpisov, prezentujú svoje názory i názory mnohých iných odborníkov na spracovanú problematiku a tieto konfrontujú s poznatkami z praxe, vrátane uvádzania aktuálnej iudikatúry.

Ambíciou autorov tak bolo a naďalej zostáva, ponúknuť predovšetkým študentom právnických fakúlt základnú učebnú pomôcku pre štúdium trestného práva procesného.

Autori

Množstvo

978-80-7097-965-5

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
Tlačená publikácia
Autori:
Jozef Olej - Sergej Romža - Peter Copko - Martin Puchalla
Typ dokumentu:
vysokoškolská učebnica
Počet strán:
300
Rok vydania:
2012
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Licencia:
Copyright

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Inovatívne právo a inovácie v práve

E-kniha

E-kniha

Dominika Cukerová - Andrej Oriňak - Kateřina Hrabánková (eds.)

Zborník ponúka príspevky z medzinárodnej vedeckej konferencie doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov konanej dňa 25. apríla 2024 na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach, ktorá sa tematicky orientovala na Inovatívne právo a inovácie v práve. Autori príspevkov potvrdili, že inovácie v práve môžu mať mnoho podôb. Úkazom toho je prvá časť príspevkov, ktorá venuje pozornosť tomu, ako právo dokáže reagovať na inovácie. Ide o príspevky od Jany Cihanovej, Andreja Oriňaka, Denisy Rudžikovej a Mateja Biroša, ktoré predstavili využívanie deepfake technológie, umelej inteligencie a softwarových nástrojov v právnej praxi v kontexte ich právnej regulácie. Nazerať na dobre známe veci inak môže byť tiež zdrojom inovácií. V tomto duchu predstavili Dominik Mizerski, Juraj Valentovič, Lucián Török a Kateřina Hrabánková interpretačné a aplikačné novoty v oblasti súkromného práva. Tretia časť príspevkov od Michaely Szittyaiovej, Natálie Priateľovej, Filipa Balážiho, Eleny Lazoríkovej a Laury Gazdagovej ponúka ukážku toho, akým inováciám dnes čelí výsek verejného práva. A napokon štvrtá, posledná, skupina príspevkov osobitne vysvetľuje inovácie na pozadí trestnoprávnej regulácie. Ide o príspevky od Michala Nováka, Miroslava Srholca, Vladimíra Petrilu a Martiny Makaturovej. Pestrosť tém, ktoré tento zborník zastrešil, ukazuje, že každej oblasti právnej regulácie môžu byť vlastné osobitné inovácie a v súvislosti s tým aj dynamika, s akou prenikajú do právnej regulácie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Všeobecná štátoveda

25,00 €
Dostupnosť: 11 Na sklade

Alexander Bröstl

Učebnica Všeobecnej štátovedy predstavuje tradičný obsah predmetu, ako sa rozvinul v európskej kontinentálnej podobe (altematívou štátovedy je dnes na viacerých univerzitách, aj mimo právnických fakúlt, politická veda). Medzi dvanástimi kapitolami  sa okrem viac-menej stabilne prítomných  (1. Jednotlivca spoločnosť; 2. Teórie o príčinách vzniku štátu a o účele štátu; 3. Znaky (prvky)štátu; 8. Politické strany a štát) nachádzajú aj kapitoly, ktoré spravidla nie sú, alebo doteraz neboli predmetom štandardného záujmu (5. Politický spor, zmena ústavy,  revolúcia,  právo  na  odpor;  6. Rozpadnuté  a stroskotané  štáty;  7. Štát a cirkev).Niektoré kapitoly predstavujú návrat k pôvodným štátovedným klasifikáciám (9. Funkcie štátu). V rámci prezentácie historických a aktuálnych otázok týkajúcich sa Formy štátu (najrozsiahlejšia 1O. kapitola)ide o pokus objasnit' nové aspekty problematiky(napríklad, podkapitoly ako Parlamentná opozícia, Ústavné súdnictvo). Záverečná časť učebnice sa venuje Modernému ústavnému štátu: právnemu štátu(12.kapitola)a možno ju považovat' za príspevok k analýze princípov právneho štátu a jeho viacerých teórií. Úmyslom autora bolo tiež prispieť k autentickému výkladu názorov niektorých myslitel'ov  predošlých období, návratom k pôvodným textom ich diel. Všeobecná štátoveda, adresovaná predovšetkým študentom, má za ciel' tvoriť úvod do právnického štúdia ako jeho osvedčená základňa, zdroj i východisko.

Európska únia a jej vplyv na organizáciu a...

E-kniha

E-kniha

Alena Krunková (ed.)

Zborník príspevkov z vedeckej konferencie konanej dňa 28.6.2016 na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v súvislosti s riešením projektu Európska únia a jej vplyv na organizáciu a fungovanie verejnej správy v Slovenskej republike - schválený pod číslom MVZP – SK PRES/2016/134

Slovenská republika, ako členský štát Európskej únie, sa zhosťuje  historickej úlohy súvisiacej s realizáciou predsedníctva Rady Európskej únie v rámci predsedníckeho tria. Začiatkom roka 2016 vyhlásilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Výzvu na predkladanie žiadostí o dotáciu na rok 2016 v oblasti medzinárodných vzťahov a zahraničnej politiky SR zameranú práve na predsedníctvo Slovenskej republiky v Rade Európskej Únie. Na túto výzvu zareagovala Právnická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a získala projekt pre realizáciu výskumných aktivít prostredníctvom série podujatí zameraných na regionálnu samosprávu Slovenskej republiky v súvislosti s jej pôsobením v rámci Európskej únie. Problematike práva Európskej únie sa fakulta venuje dlhodobo jednak v pedagogickom procese, no i vo vedeckovýskumnej činnosti jednotlivých pedagógov. Riešený projekt má ambíciu obohatiť toto portfólio o osobitné aktivity zamerané nielen na odbornú sféru, no i na samotných študentov a laickú verejnosť.

Ako prvá aktivita projektu bola realizovaná  konferencia s názvom „Európska únia a jej vplyv na organizáciu a fungovanie verejnej správy v Slovenskej republike – doterajší vývoj a aktuálny stav, perspektívy“. Zúčastnili sa jej pozvaní verejní činitelia, zástupcovia akademickej sféry, no i predstavitelia samosprávy, nakoľko jedným z hlavných cieľov projektu je prepojiť akademickú obec so sférou praktickou a zapojiť tak predstaviteľov praxe do plánovaných aktivít v rámci riešenia projektu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Právo bez hraníc

E-kniha

E-kniha

Eva Berníková - Dominika PisarčíkováDiana Repiščáková (eds.)

Zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie doktorandov a mladých výskumných pracovníkov vznikol v rámci medzinárodnej vedeckej konferencie doktorandov a mladých výskumných pracovníkov s názvom „Právo bez hraníc“ konanej dňa 27. apríla 2023 na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v súvislosti s riešením vedeckého projektu s názvom „Extrateritoriálne účinky cudzích správnych rozhodnutí v podmienkach Európskej únie“ podporeného grantom Vedeckej grantovej agentúry pod č. 01/187/2022.

Cieľom uvedeného projektu je vedecké skúmanie extrateritoriálneho pôsobenia správnych rozhodnutí členských štátov Európskej únie na území iných členských štátov za účelom zistenia a následného posúdenia nutnosti, ako i rozsahu harmonizácie právnej regulácie členských štátov Európskej únie, vychádzajúc z narastajúcej potreby zvyšovania miery voľného pohybu správnych rozhodnutí v podmienkach Európskej únie.

V rámci riešenia výskumného projektu sa uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia doktorandov a mladých výskumných pracovníkov pod názvom ,,Právo bez hraníc“. Na konferencii boli prezentované príspevky doktorandov a mladých výskumných pracovníkov pochádzajúcich nielen zo slovenských, ale i zahraničných univerzít. Hlavným cieľom konferencie bolo zdôraznenie čoraz viacej narastajúcej globalizácie práva, v dôsledku ktorej už nie je možné vnímať vnútroštátne právo izolovane, ale v korelácií s právnymi poriadkami iných štátov, príp. s právom nadnárodných, resp. medzinárodných organizácií, ako aj záväzkami, vyplývajúcimi pre jednotlivé štáty z uzatvorených medzinárodných zmlúv. Tomuto cieľu zodpovedali i jednotlivé sekcie a bloky konferencie, v rámci ktorých odzneli nielen poznatky z pozitívno-právnych disciplín, ale i poznatky teoreticko-právneho a historicko-právneho charakteru.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Diverzné a inkluzívne pracoviská - legislatívne...

E-kniha

E-kniha

Jana Žuľová, Denisa Rudžiková

V prostredí slovenských zamestnávateľov sa dostáva do popredia aktívny prístup k diverzite a inklúzii na pracoviskách. Cielené programy diverzity a inklúzie pomáhajú zatraktívniť zamestnávateľov na trhu práce a prilákať viac záujemcov o zamestnanie. Proaktívne sa vytvárajú lepšie pracovné podmienky pre zamestnancov s povinnosťami k rodine (vo väčšine prípadov stále vo vzťahu k matkám), zamestnávajú sa aj skupiny ľudí, ktoré doteraz stáli na okraji záujmu (starší, zdravotne znevýhodnení, LGBT skupiny, menšiny, absolventi stredných a vysokých škôl). Na načrtnuté skutočnosti reaguje predložený zborník abstraktov, ktorý je zoskupením východiskových motívov a záverov príspevkov prezentovaných na vedeckej konferencii Diverzné a inkluzívne pracoviská - legislatívne východiská organizovanej katedrou pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia Právnickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika, ktorá sa uskutočnila dňa 29. septembra 2023 hybridnou formou. Autori svojimi abstraktami poukazujú na paletu problematických oblastí, ktoré sú nielen odrazom akademických úvah, ale aj tých právnych otázok, s ktorými sa je v bežnej právnej praxi treba vysporiadať. Cieľom je využitím analýzy a explikácie vymedziť existujúce pracovnoprávne opatrenia/nástroje použiteľné na implementáciu diverzity a inklúzie na pracovisku podľa súčasného slovenského právneho rámca a právneho rámca EÚ a zdôrazniť tak východiskový stav akejkoľvek snahy o budovanie diverzity a implementácie inklúzie na pracovisku.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.