0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Alternatívne spôsoby výkonu trestov

15,50 €
S DPH

Sergej Romža a kolektív

OBSAH:

1 HISTORICKO-PRÁVNE ASPEKTY
2 KOMPARATÍVNE ASPEKTY
3 JURISTICKÉ ASPEKTY
4 KRIMINOLOGICKÉ ASPEKTY
5 PENOLOGICKÉ ASPEKTY
6 VIKTIMOLOGICKÉ ASPEKTY
7 ORGANIZAČNO TECHNICKÉ ASPEKTY

Množstvo

978-80-8152-653-4

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
Tlačená publikácia
Autori:
Sergej Romža a kolektív
Typ dokumentu:
vysokoškolská učebnica
Počet strán:
170
Rok vydania:
2018
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Licencia:
Copyright

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Prí(r)učka právneho feminizmu. Pojem,...

E-kniha

E-kniha

Dominik Šoltys

Vedecká monografia s názvom Prí(r)učka právneho feminizmu, ktorá má podtitul Pojem, charakteristika, znaky, vývoj a podoby právneho feminizmu predstavuje po prvýkrát v prostredí slovenskej právnej vedy problematiku právneho feminizmu komplexným spôsobom. Autor v jej obsahu analyzuje právny feminizmus ako osobitný právno-filozofický a právno-teoretický smer, ktorý zasadzuje do širšieho rámca všeobecného feminizmu. Vnútorná ideologická a vývojová diverzita právneho feminizmu privádza autora pred snahu o jeho systematizáciu do ideologických podôb, teoretických pozícií a vývojových vĺn tak, aby sa tým sledoval ideový vývoj všeobecného feminizmu. Za týmto účelom predstavuje jednotlivé podoby feminizmu a právneho feminizmu vrátane ich najvýznamnejších predstaviteliek a najvýznamnejších predstaviteľov. Zvýšený ohľad pritom autor kladie na anglo-americké prostredie od konca šesťdesiatych rokov 20. storočia do súčasnosti, teda na obdobie, od kedy vzniká právny feminizmus ako koncepčný a kriticky smer právneho myslenia. Autor analyzuje ustálené poznatky právneho feminizmu o práve a právnej politike a z nich abstrahuje základné teoretické znaky feministického prístupu k právu. V tomto smere autor venuje pozornosť základným pojmom, kategóriám, ideologickým predpokladom či metodickým a metodologickým východiskám feministickej právnej vedy. Okrem toho, že tým podáva komplexný prehľad o vývoji diverzitných podôb právneho feminizmu, sústreďuje sa aj na normatívnu stránku právno-feministických prístupov, ktorej účelom je zmeniť podobu súčasnej modernej právnej vedy tak, aby sa z právneho myslenia eliminovali pohlavie a rod ako právne relevantné kritéria.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Blockchain technológia ako činiteľ (faktor)...

E-kniha

E-kniha

Ladislav Hrabčák a kol.

Predostreté dielo predstavuje záverečný výstup z riešenia projektu VVGS-2019-1068 s názvom „Blockchain technológia ako činiteľ ovplyvňujúci súčasnú podobu práva“ a bolo vytvorené zároveň ako jeden z čiastkových výstupov z projektu APVV-19-0124 s názvom „Daňové právo a nové javy v ekonomike (digitálne služby, zdieľaná ekonomika, virtuálne meny)“. Čiastočné prekrytie predmetu výskumu jednotlivých projektov umožnilo takýto výskum, a to najmä pokiaľ ide o výskumnú úlohu týkajúci sa digitálnych (virtuálnych) platidiel.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Inovatívne právo a inovácie v práve

E-kniha

E-kniha

Dominika Cukerová - Andrej Oriňak - Kateřina Hrabánková (eds.)

Zborník ponúka príspevky z medzinárodnej vedeckej konferencie doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov konanej dňa 25. apríla 2024 na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach, ktorá sa tematicky orientovala na Inovatívne právo a inovácie v práve. Autori príspevkov potvrdili, že inovácie v práve môžu mať mnoho podôb. Úkazom toho je prvá časť príspevkov, ktorá venuje pozornosť tomu, ako právo dokáže reagovať na inovácie. Ide o príspevky od Jany Cihanovej, Andreja Oriňaka, Denisy Rudžikovej a Mateja Biroša, ktoré predstavili využívanie deepfake technológie, umelej inteligencie a softwarových nástrojov v právnej praxi v kontexte ich právnej regulácie. Nazerať na dobre známe veci inak môže byť tiež zdrojom inovácií. V tomto duchu predstavili Dominik Mizerski, Juraj Valentovič, Lucián Török a Kateřina Hrabánková interpretačné a aplikačné novoty v oblasti súkromného práva. Tretia časť príspevkov od Michaely Szittyaiovej, Natálie Priateľovej, Filipa Balážiho, Eleny Lazoríkovej a Laury Gazdagovej ponúka ukážku toho, akým inováciám dnes čelí výsek verejného práva. A napokon štvrtá, posledná, skupina príspevkov osobitne vysvetľuje inovácie na pozadí trestnoprávnej regulácie. Ide o príspevky od Michala Nováka, Miroslava Srholca, Vladimíra Petrilu a Martiny Makaturovej. Pestrosť tém, ktoré tento zborník zastrešil, ukazuje, že každej oblasti právnej regulácie môžu byť vlastné osobitné inovácie a v súvislosti s tým aj dynamika, s akou prenikajú do právnej regulácie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Niekoľko poznámok k porozumeniu Zákonníka práce

E-kniha

E-kniha

Jana ŽuľováMilena Barinková 

Právne normy regulujú každodenný život. O právach a povinnostiach, ktoré z týchto noriem pre nás vyplývajú, sa dozvedáme vďaka jazyku. Je preto veľmi dôležité, aby boli vytvárané tak, aby im rozumeli všetky vrstvy spoločnosti, nielen percipienti s právnickým vzdelaním.

Zákonník práce je normou každodenného použitia a doteraz neexistuje žiadna publikácia približujúca či objasňujúca pochopenie ustanovení tohto zákona prizmou jeho jazyka. Hlavným cieľom publikácie je aplikovať získané lingvistické poznatky o úskaliach zrozumiteľnosti právneho jazyka pre širokú verejnosť na Zákonník práce a umožniť tak jeho adekvátnejšie porozumenie. Našou ambíciou nie je komplexný výklad ustanovení Zákonníka práce, ktoré vzbudzujú zdanie nezrozumiteľnosti pre bežného adresáta.

Zamerali sme sa na vybrané problémové javy odsledované a zistené v priebehu riešenia grantového projektu VEGA č. 1/0526/17 Lingvistické a sankčné mechanizmy pri tvorbe a pôsobení noriem pracovného práva a snažili sme sa o konceptuálny prístup k ich skúmaniu obohatený o empirický prieskum.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Environmentálny rozmer medzinárodných územných...

E-kniha

E-kniha

Lucia Bakošová (ed.)

Zborník príspevkov zo XVII. ročníka študentského sympózia z medzinárodného a európskeho práva konaného dňa 27. októbra 2023.

Predkladaný zborník zo študentského sympózia je súčasťou dlhoročnej tradície študentských sympózií organizovaných Ústavom medzinárodného práva a európskeho práva Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Uvedený, sedemnásty ročník sympózia pod názvom „Environmentálny rozmer medzinárodných územných režimov“ sa konal 27. októbra 2023. Sympózium bolo tematicky venované aktuálnej a dynamicky sa vyvíjajúcej problematike environmentálneho rozmeru medzinárodných územných režimov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.