Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Právo informačných a komunikačných technológií

18,57 €

Regina Hučková - Diana Treščáková - Laura Rózenfeldová

Vysokoškolská učebnica Právo informačných a komunikačných technológií je určená študentom vysokých škôl vo všeobecnosti, najmä však študentom Právnickej fakulty, ktorí majú záujem o štúdium práva v spojení s informačnými a komunikačnými technológiami. Učebnica predstavuje zdroj informácií potrebných nielen pre štúdium tejto problematiky, ale aj pre rozšírenie celkového obzoru v danej problematike.

Množstvo

978-80-8152-910-8

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
Tlačená publikácia
Autori:
Regina Hučková - Diana Treščáková - Laura Rózenfeldová
Typ dokumentu:
učebnica
Počet strán:
140
Rok vydania:
2020
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Licencia:
Copyright

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Blockchain technológia ako činiteľ (faktor)...

E-kniha

E-kniha

Ladislav Hrabčák a kol.

Predostreté dielo predstavuje záverečný výstup z riešenia projektu VVGS-2019-1068 s názvom „Blockchain technológia ako činiteľ ovplyvňujúci súčasnú podobu práva“ a bolo vytvorené zároveň ako jeden z čiastkových výstupov z projektu APVV-19-0124 s názvom „Daňové právo a nové javy v ekonomike (digitálne služby, zdieľaná ekonomika, virtuálne meny)“. Čiastočné prekrytie predmetu výskumu jednotlivých projektov umožnilo takýto výskum, a to najmä pokiaľ ide o výskumnú úlohu týkajúci sa digitálnych (virtuálnych) platidiel.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Správne právo bez hraníc

E-kniha

E-kniha

Radomír Jakab-Diana Repiščáková-Eva Berníková

Zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie vznikol v rámci medzinárodnej vedeckej konferencie pod názvom „Správne právo bez hraníc“ konanej v dňoch 19. a 20. októbra 2023 na Tokaji v súvislosti s riešením vedeckého projektu s názvom „Extrateritoriálne účinky cudzích správnych rozhodnutí v podmienkach Európskej únie“ podporeného grantom Vedeckej grantovej agentúry pod č. 01/187/2022. Hlavným cieľom uvedeného projektu je vedecké skúmanie extrateritoriálneho pôsobenia správnych rozhodnutí členských štátov Európskej únie na území iných členských štátov za účelom poznania ako i následného posúdenia potreby a rozsahu harmonizácie právnej úpravy členských štátov Európskej únie, vnímajúc narastajúcu nevyhnutnosť zvyšovania miery voľného pohybu administratívnych rozhodnutí v podmienkach Európskej únie. V rámci riešenia výskumného projektu sa uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia pod názvom ,,Správne právo bez hraníc“. Na konferencii boli prezentované príspevky členov riešiteľského kolektívu, ktorí sú zároveň členmi Katedry ústavného práva a správneho práva Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ako aj ich kolegov z celého Slovenska, Českej republiky a Maďarska. Hlavným cieľom konferencie bola prezentácia a konfrontácia poznatkov v oblasti cezhraničných účinkov správnych aktov (predovšetkým v podmienkach Európskej únie), vnímajúc čoraz väčšiu narastajúcu globalizáciu práva, v dôsledku ktorej už nie je možné vnímať vnútroštátne právo oddelene, ale vo vzájomných súvislostiach s právnymi poriadkami iných štátov, príp. s právom nadnárodných, resp. medzinárodných organizácií, ako aj záväzkami, vyplývajúcimi pre jednotlivé štáty z uzatvorených medzinárodných zmlúv. Tomuto cieľu zodpovedali i jednotlivé sekcie a bloky konferencie, v rámci ktorých odzneli nielen poznatky z pozitívno-právnych disciplín, ale i poznatky teoreticko-právneho a historicko-právneho charakteru.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Vatican diplomacy around Trianon from a...

E-kniha

E-kniha

Nándor Birher-Péter Tamás Bertalan

Dokument s názvom „Vatikánska diplomacia okolo Trianonu z maďarskej perspektívy“ je vedeckou prácou, ktorá skúma geopolitické a cirkevné zmeny vo východnej a strednej Európe po Trianonskej zmluve v roku 1920 so zameraním na úlohu Vatikánu. Kniha skúma interakcie medzi Vatikánom a pretvorenou geopolitickou krajinou, pričom zdôrazňuje vplyv náboženských a cirkevných otázok na medzinárodné vzťahy. Monografia predpokladá, že stredná Európa nie je iba geografickým alebo ekonomickým pojmom, ale aj „duchovným kráľovstvom“ so spoločným osudom formovaným vzájomnou závislosťou a kultúrnymi výdobytkami, a to aj napriek svojej histórii konfliktov. Bohaté intelektuálne a kultúrne dedičstvo strednej Európy, hlboko ovplyvnené náboženským presvedčením a vatikánskou diplomaciou, naďalej ovplyvňuje identitu a jednotu regiónu. Kniha naznačuje, že poučenia zo začiatku 20. storočia, vrátane Trianonskej mierovej zmluvy a následných geopolitických posunov, sú stále aktuálne pre pochopenie súčasnej politickej a kultúrnej dynamiky strednej Európy. Autori nabádajú čitateľov, aby sa zamysleli nad minulosťou a zamysleli sa nad tým, ako historické udalosti a rozhodnutia formovali súčasnú strednú Európu. Cieľom knihy je poskytnúť pohľad na komplexnú históriu regiónu a jeho pretrvávajúci boj o nájdenie svojho miesta v širšom európskom a svetovom kontexte.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

KOŠICKÉ DNI TRESTNÉHO PRÁVA 2024

E-kniha

Sergej Romža - Dávid Priščák - Matej Biroš (eds.)

,,Rekodifikácia trestných kódexov - aktuálne výzvy a perspektívy. Eliminácia rasizmu, xenofóbie a ostatných foriem intolerancie prostriedkami trestného práva." 

Zborník vedeckých príspevkov „Eliminácia rasizmu, xenofóbie a ostatných foriem intolerancie prostriedkami trestného práva. Rekodifikácia trestných kódexov - aktuálne výzvy a perspektívy.“ je výstupom z celoštátnej interdisciplinárnej vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou, usporiadanej Katedrou trestného práva Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Zborník obsahuje príspevky zamerané na otázky eliminácie rasizmu, xenofóbie a ostatných foriem intolerancie prostriedkami trestného práva a na otázky rekodifikácie trestných kódexov, ich aktuálne výzvy a perspektívy, a to tak z oblasti hmotného, ako aj procesného práva. Ide o problematiku vysoko aktuálnu, nakoľko potreba eliminácie rasizmu, xenofóbie a ostatných foriem intolerancie prostriedkami trestného práva je s ohľadom na spoločenskú situáciu významnou tématikou. Rekodifikácia trestných kódexov v roku 2024 významným spôsobom ovplyvnila tak hmotnoprávnu, ako aj procesnoprávnu oblasť trestného práva, ktoré je prostriedkom ultima ratio. Vzhľadom na spoločenské dianie a posledné novelizácie trestných kódexov považujeme tému konferencie a názov zborníka za vysoko aktuálne, obsahujúce výrazný priestor pre vedecké bádanie. Účastníci celoštátnej interdisciplinárnej vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou sa vo svojich príspevkoch venovali aj úvahám de lege ferenda a zároveň ponúkajú riešenia aplikačných problémov v danej oblasti. Cieľom publikovaného zborníka je na základe doterajšieho odborného poznania pokračovať v zdokonaľovaní a rozvíjaní nových poznatkov v oblasti trestného práva so zachovaním rešpektovania ľudských práv a slobôd. 

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Trestné právo procesné

9,38 €
Dostupnosť: 78 Na sklade

 Jozef Olej a kol. 

Preložená vysokoškolská učebnica je venovaná problematike trestného práva procesného, ktorú autori v rovnakom zložení spracovali v roku 2006, bezprostredne po účinnosti nového rekodifikovaného Tr. por. – zák. č. 301/2005 Z.z. Obdobie, ktoré uplynulo od účinnosti tejto právnej normy nepochybne prispelo k potvrdeniu či ustáleniu názorov na niektoré nové inštitúty a súčasne si vyžiadalo potrebu reagovať na početné novelizácie tohto zákona.

Štruktúra predloženej publikácie, členenie do jednotlivých kapitol, v podstate korešponduje s úpravou jednotlivých inštitútov obsiahnutých v Tr. poriadku, a to od úpravy základných pojmov, prameňov, zásad trestného konania, cez postavenie jednotlivých subjektov trestného konania, procesné úkony, inštitúty zaisťovacej povahy a dôkaznej povahy, jednotlivé štádia trestného konania až po úpravu právneho styku s cudzinou, resp. trov trestného konania. Ako už bolo uvedené, autori reagujú na pomerne časté a v mnohých prípadoch aj výrazné zmeny úpravy rekodofikovaného Tr. poriadku, vrátane súvisiacich právnych predpisov, prezentujú svoje názory i názory mnohých iných odborníkov na spracovanú problematiku a tieto konfrontujú s poznatkami z praxe, vrátane uvádzania aktuálnej iudikatúry.

Ambíciou autorov tak bolo a naďalej zostáva, ponúknuť predovšetkým študentom právnických fakúlt základnú učebnú pomôcku pre štúdium trestného práva procesného.

Autori

Ústava Slovenskej republiky a jej perspektívy

E-kniha

E-kniha

Ladislav OroszDiana HorňákováPatrik Mário Čerňanský

Tento vedecký zborník plní funkciu záverečného spoločného publikačného výstupu v zásade celého riešiteľského kolektívu spomínaného vedeckého projektu. Tvoria ho príspevky, ktoré odzneli na vedeckom seminári Ústava Slovenskej republiky a jej perspektívy. Skvalitňovanie ústavného textu a zvyšovanie autority slovenskej ústavy – reálna možnosť, alebo naivná ilúzia (?), uskutočneného v dňoch 23. – 25. novembra 2022 v učebno-výcvikovom zariadení UPJŠ v Košiciach v Danišovciach. Finálna podoba príspevkov vzišla z konštruktívneho vedeckého diskurzu, ktorý sprevádzal celý priebeh tohto vedeckého seminára.

Obsah vedeckého zborníka, ktorý ponúkame nielen širokej (zvlášť právnopolitologickej) odbornej verejnosti, ale aj a najmä slovenským ústavodarcom, tvoria popri príspevkoch členov riešiteľského kolektívu a pozvaných hostí, aj literárne prvotiny doktorandov organizátorskej Katedry ústavného práva a správneho práva Právnickej fakulty UPJŠ a Katedry verejnoprávnych disciplín Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach, ktoré tematicky korešpondujú úlohám riešeným v rámci už spomínaného vedeckého projektu „„Ústavodarná činnosť Národnej rady Slovenskej republiky (právno-politologická analýza – hodnotenie – perspektívy).“

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Demokracia, dôstojnosť, diverzita: Zborník z...

E-kniha

E-kniha

Alexander BröstlMarta Breichová Lapčáková (eds.)

Pod záštitou Ústavu teórie práva Gustava Radbrucha a Slovenskej sekcie Medzinárodného združenia pre právnu a sociálnu filozofiu (IVR) sa 16. mája 2019 na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach uskutočnila 3 D flash-konferencia venovaná predovšetkým blížiacemu sa 29. svetovému kongresu IVR vo švajčiarskom Luzerne. V duchu hlavnej kongresovej výzvy sa témou konferencie stala „Dôstojnosť, demokracia, diverzita (Dignity, Democracy, Diversity).“
V čase konania konferencie na fakulte bolo jasné, že počet účastníkov svetového kongresu výrazne presiahne hranicu 1000 a že rokovanie kongresu bude prebiehať v 151 špeciálnych workshopoch a 28 pracovných skupinách (working groups).

V rámci kongresu bol ohlásený aj okrúhly stôl s nositeľom ceny IVR za najlepšiu knihu profesorom Brianom Tamanahom - Realistic Theory of Law (Cambridge 2017), stretnutie k Encyklopédii IVR, panel k otázke akademickej slobody, ako aj stretnutie predsedov národných sekcií IVR.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Impact of legislation and law enforcement on...

E-kniha

E-kniha

Péter Miskolczi Bodnár

This monograph examines when the state has the right to intervene in the legal relationship between contracting parties, and if it is possible, when it can act as a legislator and/or a law applier and what the nature of the intervention may be. In this study, the limits related to the rights and obligations of the parties are scrutinized. The monograph delineates the theoretical frameworks of state intervention. The author distinguishes the forms of intervention concerning future contracts and those already concluded. The study lists the circumstances grounding the mandatory norms concerning future contracts with the presentation of Roman law. In the context of state influence on the content of contracts already concluded, judicial decisions play a stronger role than legislation and government measures also appear. The monograph presents the legislative measures affecting the contracts already concluded and the reasons thereof in a differentiated way, divided into different periods. In the author's view, World War I and especially the subsequent Treaty of Trianon brought a significant change in the assessment of state intervention, and therefore, he devotes special attention to the examination of this period. The monograph provides an outline of overview of the international tendencies of the period from the peace treaty to the present day. The study presents the era of Hungarian legislation being prone to make mandatory rules and delineates the relevant provisions of the applicable Hungarian law. At the end of the monograph the reader can find the author’s evaluative comments. While acknowledging the positive aspects of state involvement, attention should also be paid to the dangers of excessive state intervention in Eastern Europe.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Orgány obchodných spoločností

E-kniha

E-kniha

Kristián Csach - Dušan Rostáš (eds.)

Zborník z II. študentského sympózia z práva obchodných spoločností

V novembri 2014 sa v univerzitnom účelovom zariadení v Danišovciach uskutočnil už druhý ročník študentského sympózia z obchodného práva, presnejšie z práva obchodných spoločností. Aj v tomto roku ostalo cieľom študentského sympózia vytvoriť väčší priestor formulovať vlastný pohľad na určitú aktuálnu právnu problematiku a prezentovať výsledky vlastnej práce.
Témou druhého sympózia boli orgány obchodných spoločností, čím sa aj toto sympózium tematicky priblížilo projektu APVV riešeného jednotlivými členmi Katedry obchodného práva a hospodárskeho práva na našej Právnickej fakulte.
Strešná problematika umožnila zadať viaceré aktuálne témy a študenti tak mohli spracovať problémy, s ktorými sa pravdepodobne budú boriť aj v budúcej praxi. Zvolené témy nepatria medzi témy jednohlasne vnímané právnou doktrínou, resp. ustálenou judikatúrou. Práve naopak, zámerne boli zvolené témy, o ktorých niet mnoho tuzemských literárnych zdrojov. Na spracovanie jednotlivých tém tak nepostačovali bežné učebnicové či komentárové znalosti.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Privatizácia verejného práva verzus publicita...

E-kniha

E-kniha

Lukáš MichaľovKatarína Koromházová (eds.)

Zborník vedeckých príspevkov Privatizácia verejného práva verzus publicita súkromného práva je výstupom z medzinárodnej vedeckej konferencie doktorandov a vedeckých pracovníkov usporiadanej Katedrou trestného práva Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Zborník obsahuje príspevky zamerané na otázky prienikov súkromného a verejného práva, konkrétne na privatizáciu verejného práva a publicitu súkromného práva. Ide o problematiku vysoko aktuálnu, nakoľko prvky privatizácie je možné badať naprieč celým verejným právom a to nielen v oblasti trestného práva, ale aj v oblasti iných právnych odvetví verejného práva. Taktiež sú v poslednej dobe výrazné prvky publicity práva súkromného, najmä obchodného, či občianskeho. Preto považujeme tému konferencie a názov zborníka za vhodne zvolené a aktuálne bez výraznejších limitov vo vedeckom bádaní. Účastníci medzinárodnej vedeckej konferencie sa vo svojich príspevkoch venovali aj na úvahám de lege ferenda a ponúkajú nový pohľad na možné perspektívy formovania verejného, či súkromného práva. 

Cieľom publikovaného zborníka je na základe doterajšieho odborného poznania pokračovať v zdokonaľovaní a rozvíjaní nových poznatkov verejného práva v oblasti jeho privatizácie a súkromného práva v oblasti jeho publicity.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Slovenské a české obchodné právo v roku 2015:...

E-kniha

E-kniha

Jozef Čorba(ed.)

Zborník príspevkov z konferencie

V dňoch 11. a 12. júna 2015 zorganizovala Katedra obchodného práva a hospodárskeho práva Právnickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach už v poradí 13. stretnutie katedier obchodného práva Právnických fakúlt univerzít Českej republiky a Slovenskej republiky, čo len dokumentuje, že myšlienka každoročného stretávania sa predstaviteľov katedier obchodného práva, ktorú incioval prof. Bejček z Právnickej fakulty Masarykovej univerzity Brno, padla na úrodnú pôdu a verme, že takéto stretnutia budú pokračovať aj naďalej. Nielen pre zachovanie tradície ale hlavne pre osožnosť takýchto stretnutí a záujem ich účastníkov stretávať sa.

Tradičnou súčasťou týchto stretnutí, okrem výmeny poznatkov a informácií z realizácie pedagogického procesu a výmeny skúseností je aj vedecká konferencia zameraná na aktuálne otázky obchodného práva. Tohtoročná konferencia sa uskutočnila pod názvom Slovenské a české obchodné právo v roku 2015 – Vybrané problémy. Z jednotlivých katedier je do zborníka z konferencie zaradených celkom 17 príspevkov, ktoré sú rozdelené do troch problémových okruhov. Prvý okruh príspevkov tvoria príspevky tematicky zamerané na vybrané problémy právnej úpravy obchodných spoločností a jej praktickej realizácie. Do druhého okruhu sú zaradené príspevky orientované na oblasť rozhodcovského konania a na konkurzné právo.

Do ostatného okruhu sú zaradené príspevky zamerané na výklad novelizovanej úpravy úrokov z omeškania v obchodných záväzkových vzťahoch a na problémy pri aplikácii tejto úpravy, na problematiku výkladu právnych úkonov úpravy obsiahnutej v novom českom Občianskom zákonníku. Súčasťou tejto časti je tiež informatívny príspevok o vývoji slovinského obchodného práva a jeho súčasnej podobe.

Ján Husár, Kristián Csach

Stiahnite si e-knihu zadarmo(pdf)

15 rokov v Európskej únii: aktuálne otázky a...

E-kniha

Valéria Miháliková (ed.)

V prvom polroku tohto roku sa v Košiciach uskutočnila vedecká konferencia: „15 rokov v Európskej únii: aktuálne otázky a súčasné výzvy“, príspevky z ktorej sú obsiahnuté v predkladanom rovnomennom Zborníku. Zámerom jej tradičného organizátora tj. UPJŠ v Košiciach, Právnická fakulta, Ústav medzinárodného práva a európskeho práva bolo tematicky nadviazať na predošlú konferenciu z r. 2014 „10 rokov v EÚ - Vzťahy, otázky, problémy“ a s odstupom piatich rokov opäť poskytnúť záujemcom priestor na analýzu a výmenu názorov na problémy späté s vplyvom a uplatňovaním ako úniového práva v Slovenskej republike tak aj s aktuálnymi výzvami, ktoré prinieslo úniové právo v období posledných piatich rokov.

Obsahovo a tematicky rôznorodé príspevky skúmajú vzťah úniového práva a vybraných ustanovení Ústavy Slovenskej republiky, aktuálne problémy prejudiciálnych otázok v činnosti Ústavného súdu Slovenskej republiky a úlohu úniového práva v konaní o súlade právnych predpisov, pričom v pomerne značnom počte skúmajú autori príspevkov vplyv úniového práva na vybrané oblasti slovenského právneho poriadku napr. v oblasti audiovizuálnych mediálnych službách, procesných práv jednotlivca v oblasti environmentálnych práv, v práve obchodných spoločností, konkurzného práva, trestného práva, ochrany ľudských práv a i.. Z príspevkov zahraničných účastníkov možno spomenúť ten, ktorý je venovaný európskej legislatíve v praxi českej Poslaneckej sněmovne.

Po tretej “päťročnej“ konferencii venovanej úniovému právu jej organizátori s potešením konštatujú rastúci záujem akademickej obce o problematiku úniového práva a predovšetkým jeho vplyvu na vnútroštátne právne poriadky jednotlivých štátov. Rastúci záujem o túto tému sa neprejavil len v počte prednesených príspevkov, ale aj vo vysokej odbornej úrovni ich spracovania a podnetnej diskusii. Zostavovatelia zborníka preto dúfajú, že predkladaný zborník sa stane hodnotným študijným prameňom ako pre vážnejších záujemcov o úniové právo, tak aj súčasťou odporúčanej literatúry na výučbu európskeho práva alebo jeho špecializovaných kurzov na právnických fakultách.

prof. JUDr. Ján Klučka, CSc.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

PRÁVO – OBCHOD – EKONOMIKA

E-kniha

E-kniha

Jozef SuchožaJán HusárRegina Hučková (eds.)

Zborník vedeckých prác

Rok 2020 je takmer od svojho začiatku celosvetovo poznačený bezprecedentnou situáciou spojenou so šírením ochorenia Covid-19. V úvode aktuálneho kalendárneho roka, keď sa postupne rozbiehali aktivity organizačného tímu na príprave ďalšieho ročníka, sme sa ešte nádejali, že do tradičného termínu našej jesennej konferencie je ešte ďaleko a v tomto maximálnom optimizme sme rozbehli organizáciu jubilejného 10. ročníka našej už tradičnej konferencie. Konferencie, ktorá je stabilnou súčasťou vedecko-odborných konferenčných podujatí v tuzemských podmienkach a ktorá sa stala stabilnou súčasťou pracovných programov mnohých nás. Rok 2020 je takmer od svojho začiatku plný obmedzení, pričom obmedzenia sa dotkli aj organizácie konferenčných podujatí. Za „obeť“ súčasnej situácií padol aj náš 10. ročník konferencie Právo – obchod – ekonomika, ktorý sme boli nútení „so zaťatými zubami“ zrušiť. Situácia nám neumožňuje nič iné len dúfať, že v roku 2021 nám bude umožnené stretnúť sa na tradičnom mieste vo Vysokých Tatrách. Tieto stretnutia už berieme ako samozrejmosť, pričom ak na nič iné táto situácia nie je dobrá, tak aspoň na spomalenie a na uvedomenie si našej vlastnej zraniteľnosti.

Dovidenia na ďalšom ročníku Právo-obchod-ekonomika v októbri 2021.

Do rúk sa vám dostáva zborník vedeckých prác, ktorý je vydaný v nadväznosti na riešenie vedeckých projektov na vedeckom pracovisku - Katedre obchodného práva a hospodárskeho práva ako hlavného organizátora vedeckej konferencie, ale zároveň i na ďalších katedrách Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach, či mnohých akademických pracoviskách v tuzemsku i zahraničí. Zborník je vydaný s podporou Agentúry na podporu výskumu a vývoja.

Editori ďakujú všetkým, ktorí do neho prispeli svojimi vedeckými článkami a zároveň i recenzentom za ich cenné pripomienky a odporúčania.

Za editorov: Regina Hučková

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Spravodlivosť, spoločenstvo, sloboda

E-kniha

E-kniha

Alexander BröstlMarta Breichová Lapčáková (eds.)

Zborník zo Zasadnutia slovenskej sekcie IVR pred 30. svetovým kongresom

Predkladaný Zborník je venovaný trom rámcovým okruhom, a to spravodlivosti, spoločenstvu a slobode. Tieto tvoria tematické okruhy 30. Svetového kongresu IVR, z príležitosti ktorého sa uskutočnilo aj zasadnutie jeho slovenskej sekcie. Publikované príspevky sa zameriavajú na ťažiskovú tému kongresu, ktorá je zároveň ústrednou témou právnych a sociálnych vied. V Zborníku tak nájdeme úvahy o slobode jednotlivca v spoločnosti, jej rôznych významových odtieňov a podôb. Opomenutá nie je ani otázka organizácie spoločenských vzťahov v podobe miery participácie občanov na štátnej moci v kontexte demokratickej formy vlády a jej aktuálnych výziev.

Predmetom analýz sa tak stávajú inštitúty priamej a nepriamej demokracie, nebezpečenstvá lákadiel tzv. totalitnej demokracie, či otázka identít v postmodernej pluralitnej spoločnosti. Rozboru sa nevyhýba ani otázka spravodlivosti v procesnom práve. Zborník tak čitateľovi poskytuje široký priestor skúmania od právno-filozofických otázok, cez otázky teórie ústavného štátu, až po ich aplikáciu v právnej praxi. Geograficky mapuje dianie v stredoeurópskom a širokom európskom priestore s dosahom na ich globálny rozmer. Publikácia sa tak môže stať užitočným zdrojom poznatkov a aktuálnych posunoch v právnej vede a jej ťažiskových tém s cieľom lepšieho pochopenia sociálnej reality.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Zelené ambície v podmienkach európskeho a...

E-kniha

E-kniha

Juraj Panigaj (ed.)

Zborník príspevkov z XV. študentského sympózia z medzinárodného práva a európskeho práva konaného 22. apríla 2022 hybridnou formou za účasti študentov Právnickej fakulty Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Právnickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave.

Dňa 22.4.2022, symbolicky na deň Zeme, sa na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach uskutočnil jubilejný XV. ročník študentského sympózia z medzinárodného práva a európskeho práva. Tohtoročné podujatie bolo venované čoraz pálčivejšej téme ochrany životného prostredia. Téma „Zelené ambície v podmienkach európskeho a medzinárodného práva“ oslovila nejedného študenta, výsledkom čoho bolo viacero zaujímavých príspevkov, spadajúcich ako pod právo Európskej únie, tak medzinárodné právo. Európske právo prináša v súčasnosti veľké výzvy, no aj očakávania prostredníctvom Európskej zelenej dohody. Aj preto sa viaceré študentské príspevky zaoberali práve tematikou spadajúcou pod Európsku zelenú dohodu a to či už z pohľadu jej jednotlivých iniciatív vo všeobecnosti, alebo konkrétnejšie, v intenciách Agendy 2030, či výkonu tzv. zelenej diplomacie.

Druhá rovina príspevkov sa zaoberala ochranou životného prostredia v rámci medzinárodného práva. Študenti sa venovali otázkam environmentálneho charakteru v oblastiach klimatických zmien, medzinárodného morského práva, ochrany atmosféry, či otázke klimatických utečencov. Publikácia samotná je výstupom projektu APVV APVV-20-0576 „Zelené ambície pre udržateľný rozvoj (Európska zelená dohoda v kontexte medzinárodného a vnútroštátneho práva)“.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Zdravotná spôsobilosť zamestnancov

E-kniha

E-kniha

Monika Minčičová - Marcel Dolobáč - Jana Žuľová (eds.)

Recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie

Zdravie podmieňuje život človeka vo všetkých jeho činnostiach a záujmoch, vrátane možnosti a schopnosti pracovať. Práca a zdravie sú vo vzájomnej interakcii. Prácou dochádza k sociálnemu začleneniu, finančnej sebestačnosti, nájdeniu potvrdenia vlastnej užitočnosti či dosiahnutiu osobných ambícií.

Práca môže mať terapeutické účinky, ale súčasne môže na zdravie pôsobiť nepriaznivo. Prelínajúce sa faktory pracovného prostredia samy o sebe, alebo v kombinácii s mimopracovnými vplyvmi môžu viesť k vzniku chorôb, ktoré dočasne alebo trvale vyradia zamestnanca z jeho dosiaľ vykonávanej profesie. Z týchto dôvodov požíva zdravie ako jedna z najdôležitejších hodnôt nielen v pracovnoprávnych vzťahoch zásadnú právnu ochranu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.