0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Medzinárodné právo verejné (Materiály k štúdiu)

E-kniha

Ľudmila Pošiváková - Adam Giertl

Predkladaný výber dokumentov z medzinárodného práva verejného sa pokúša mapovať medzinárodné právo tak z hľadiska historického, ako aj z hľadiska jednotlivých odvetví. Čitateľ v predkladanom výbere nájde niekoľko historických dokumentov, avšak výber sa zameriava najmä na aktuálne platné pramene práva.

Výber sa orientuje podľa publikácie Medzinárodné právo verejné – všeobecná a osobitná časť od prof. Jána Klučku. Tomu zodpovedá aj delenie na všeobecnú a osobitnú časť. Všeobecná časť venuje pozornosť historickému vývoju medzinárodného práva, avšak primárne sa zaoberá ochranou jednotlivca a zodpovednostnými vzťahmi v medzinárodnom práve. Osobitná časť následne sleduje medzinárodnú úpravu jednotlivých inštitútov medzinárodného práva.

Uvedomujeme si, že takto zostavený výber ponúka ďalší priestor na rozširovanie, avšak nazdávame sa, že takýto výber spĺňa základné požiadavky a je vyplnením určitej medzery v náuke medzinárodného práva.
Veríme, že predkladaná zbierka materiálov medzinárodného práva verejného bude pre študentov, a nie len pre nich, prínosná pri štúdiu medzinárodného práva verejného a prispeje k zvýšeniu povedomia v oblasti medzinárodného práva verejného.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-006-8

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovatelia:
Ľudmila Pošiváková - Adam Giertl
Typ dokumentu:
zborník príspevkov
Počet strán:
366
Dostupné od:
10.04.2013
Rok vydania:
2013
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Právo fondov EÚ v teórii a praxi

E-kniha

E-kniha

Alena KrunkováSimona Farkašová

ZBORNÍK PRÍSPEVKOV z medzinárodnej vedeckej konferencie PRÁVO FONDOV EÚ V TEÓRII A PRAXI konanej dňa 3. októbra 2019 v Košiciach

Konferencie sa zúčastnili predstavitelia akademickej sféry, pedagógovia Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach, ktorí predmet vytvorili a ďalej participujú na výučbe. Obohatením boli účastníci z praxe, či už z Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, z Úradu pre verejné obstarávanie SR, z Najvyššieho kontrolného úradu SR, resp. z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Veľmi hodnotné informácie na konferencii zazneli aj od predstaviteľov Ministerstva pro místní rozvoj ČR, zástupcov OECD, či od Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Prednesené príspevky vysoko odborným spôsobom reflektovali aktuálnu problematiku, pomenovali problémové miesta i načrtli vhodné riešenia polemických miest.

Z jednotlivých vystúpení účastníkov konferencie sa tak podarilo zostaviť rozsahom síce nie veľké, no hodnotou veľmi pozoruhodné dielo, ktoré znamenitým spôsobom prepája teóriu a prax a rozširuje tak poznatky v ešte stále zložitej problematike právnej úpravy fondov Európskej únie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Medzinárodné daňové úniky a metódy ich...

E-kniha

E-kniha

Peter Huba - Jozef Sábo - Martin Štrkolec

Predkladaná monografia si za svoj cieľ kladie priblížiť problematiku medzinárodných daňových únikov ako po stránke jej pojmových východísk, tak aj z hľadiska konkrétnych metód a schém realizácie daňových únikov.

Členovia autorského kolektívu sa otázkami daňových únikov zaoberali taktiež vo svojich prácach Medzinárodné daňové úniky a daňové raje (JUDr. Jozef Sábo) a Právne aspekty zamedzenia dvojitého zdanenia a zabránenia daňovým únikom (JUDr. Peter Huba).

Táto monografia predstavuje syntézu predmetnej výskumnej činnosti členov autorského kolektívu preĺbenú o interdisicplinárny rozmer problému daňových únikov. Zároveň poukazeje na tie nedostatky, ktoré sa javia byť z pohľadu rizika medzinárodných daňových únikov a erózie základu dane na Slovensku najzávažnejšie. V tomto smere sa predkladá komparatívny pohľad na uvedenú problematiku, ktorý vo veľkej miere čerpá zo zdrojov americkej proveniencie, čo je spôsobené najmä kvalitným a dlhodobým výskumom v oblasti medzinárodných daňových únikov v USA.

Autorský kolektív verí, že aj prostredníctvom tejto monografie sa podarí priblížiť problematiku daňových únikov na dani z príjmov právnických osôb a táto získa rovnocennú pozornosť odbornej verejnosti popri daňových podvodoch na dani z pridanej hodnoty a iných vypuklých problémoch súčasnej daňovej legislatívy.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Správne právo bez hraníc

E-kniha

E-kniha

Radomír Jakab-Diana Repiščáková-Eva Berníková

Zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie vznikol v rámci medzinárodnej vedeckej konferencie pod názvom „Správne právo bez hraníc“ konanej v dňoch 19. a 20. októbra 2023 na Tokaji v súvislosti s riešením vedeckého projektu s názvom „Extrateritoriálne účinky cudzích správnych rozhodnutí v podmienkach Európskej únie“ podporeného grantom Vedeckej grantovej agentúry pod č. 01/187/2022. Hlavným cieľom uvedeného projektu je vedecké skúmanie extrateritoriálneho pôsobenia správnych rozhodnutí členských štátov Európskej únie na území iných členských štátov za účelom poznania ako i následného posúdenia potreby a rozsahu harmonizácie právnej úpravy členských štátov Európskej únie, vnímajúc narastajúcu nevyhnutnosť zvyšovania miery voľného pohybu administratívnych rozhodnutí v podmienkach Európskej únie. V rámci riešenia výskumného projektu sa uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia pod názvom ,,Správne právo bez hraníc“. Na konferencii boli prezentované príspevky členov riešiteľského kolektívu, ktorí sú zároveň členmi Katedry ústavného práva a správneho práva Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ako aj ich kolegov z celého Slovenska, Českej republiky a Maďarska. Hlavným cieľom konferencie bola prezentácia a konfrontácia poznatkov v oblasti cezhraničných účinkov správnych aktov (predovšetkým v podmienkach Európskej únie), vnímajúc čoraz väčšiu narastajúcu globalizáciu práva, v dôsledku ktorej už nie je možné vnímať vnútroštátne právo oddelene, ale vo vzájomných súvislostiach s právnymi poriadkami iných štátov, príp. s právom nadnárodných, resp. medzinárodných organizácií, ako aj záväzkami, vyplývajúcimi pre jednotlivé štáty z uzatvorených medzinárodných zmlúv. Tomuto cieľu zodpovedali i jednotlivé sekcie a bloky konferencie, v rámci ktorých odzneli nielen poznatky z pozitívno-právnych disciplín, ale i poznatky teoreticko-právneho a historicko-právneho charakteru.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Regionalizmus a jeho prínos pre všeobecné...

E-kniha

E-kniha

Ján Klučka a kol.

Predkladaná monografia „Regionalizmus a jeho prínos pre všeobecné medzinárodné právo“ bola spracovaná na Ústave európskeho práva a oddelení medzinárodného práva Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach v rámci rovnomenného projektu (APVV-0823-11) uskutočneného v rokoch 2011 – 2015 a predstavuje jeden z jeho finálnych publikačných výstupov.

Hlavným dôvodom výberu témy bola snaha o hodnotenie regionalizmu v jeho rôznych podobách vo vzťahu k medzinárodnému právu a na druhej strane hodnotenie miesta, významu a úlohy medzinárodného práva na vzniku a fungovaní rôznych foriem regionálnych zoskupení. Je totiž skutočnosťou, že hoci je regionalizmu venovaná čoraz väčšia pozornosť doktríny, komplexnejšie posúdenie jeho vplyvu na medzinárodné právo a vice versa v nej doteraz absentuje. Túto medzeru sa pokúša čiastočne odstrániť predkladaná monografia.

Na pozadí stručného historického vývoja regionalizmu, ako aj jeho obsahovej a terminologickej zložky sa v monografii podrobnejšie skúmajú jednotlivé druhy regionalizmu v podobe starého a nového regionalizmu, ako aj zmluvného a inštitucionálneho regionalizmu, ďalej ich osobitosti, ako aj prínos k všeobecnému medzinárodnému právu. Pozornosť sa tiež venuje špecifickému fenoménu súčasného regionalizmu, a to vplyvu Európskej únie na jeho stabilizáciu a rozvoj ako faktickými opatreniami, tak aj sústavou opatrení upravených medzinárodnými zmluvami. 

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Oslava právneho štátu (Právny štát z pohľadu...

E-kniha

E-kniha

Ľudmila Pošiváková Zuzana Antošová - Milan Kočan (eds.)

Zborník príspevkov zo študentskej rozpravy konanej dňa 24. apríla 2013 na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach.

V súčasnom období sa o právnom štáte v širokej miere debatuje tak na úrovni akademickej, ako i na úrovni politickej. Táto debata súvisí nie len so snahou o nastolenie Rule of Law v štátoch, ktoré prešli od socialistického zriadenia na demokratické, ale aj v štátoch, ktoré sa zmietajú v rôznych nepokojoch, politických či náboženských.

Avšak nejde len o debatu týkajúcu sa niektorých znakov Rule of Law, ktoré chýbajú vo vnútroštátnom práve, resp. znakov Rule of Law chýbajúcich na úrovni medzinárodného práva, ale aj o debatu o samotnej definícii a zmysle Rule of Law. Právny štát by sme mohli prirovnať k ideálu, ktorý sa snaží dosiahnuť takmer každý štát. Aj v prípade vzniku samostatnej Slovenskej republiky sa ústavodarcovia rozhodli zaradiť medzi úvodné ustanovenia, ktoré by mali tvoriť jadro ústavy, že Slovenská republika je právny štát.

Pre dosiahnutie ideálu právneho štátu je však okrem vyhlásenia potrebné prijať aj opatrenia, ktoré sú nevyhnutné pre nezávislé súdnictvo, demokraciu, efektívne uplatňovanie ľudských práv, deľbu moci a mnoho ďalších, ako elementy, ktoré charakterizujú právny štát.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.