- -50%

Učebnica s názvom Vybrané otázky sociálneho práva Európskej únie prierezovo spracúva najzásadnejšie otázky pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia v Európskej únii. V úvodných statiach učebnice sa autori zamerali na objasnenie základnej terminológie a stručne poukazujú na vývoj sociálneho práva v Únii. Ďalšie kapitoly práce postupne vysvetľujú vybranú problematiku ktorá celkovo dotvára sociálne právo Európskej únie, konkrétne – voľný pohyb zamestnancov, zákaz diskriminácie, flexibilitu pracovných vzťahov prostredníctvom atypických pracovných pomerov, dočasné pridelenie zamestnancov, ochranu osobitných kategórií zamestnancov, ochranu osobných údajov, oblasť bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, ochranu práv zamestnancov pri prevode, prechode zamestnávateľa a jeho platobnej neschopnosti, kolektívnu ochranu práv zamestnancov a napokon uplatňovanie systémov sociálneho zabezpečenia. Učebnica analyzuje predovšetkým úniovú úpravu s akcentom na rozhodnú judikatúru Súdneho dvora Európskej únie, vnútroštátny právny poriadok objasňuje iba vo vybraných problematických oblastiach.
Autori
Základné informácie:
Sergej Romža - Dávid Priščák - Matej Biroš (eds.)
,,Rekodifikácia trestných kódexov - aktuálne výzvy a perspektívy. Eliminácia rasizmu, xenofóbie a ostatných foriem intolerancie prostriedkami trestného práva."
Zborník vedeckých príspevkov „Eliminácia rasizmu, xenofóbie a ostatných foriem intolerancie prostriedkami trestného práva. Rekodifikácia trestných kódexov - aktuálne výzvy a perspektívy.“ je výstupom z celoštátnej interdisciplinárnej vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou, usporiadanej Katedrou trestného práva Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Zborník obsahuje príspevky zamerané na otázky eliminácie rasizmu, xenofóbie a ostatných foriem intolerancie prostriedkami trestného práva a na otázky rekodifikácie trestných kódexov, ich aktuálne výzvy a perspektívy, a to tak z oblasti hmotného, ako aj procesného práva. Ide o problematiku vysoko aktuálnu, nakoľko potreba eliminácie rasizmu, xenofóbie a ostatných foriem intolerancie prostriedkami trestného práva je s ohľadom na spoločenskú situáciu významnou tématikou. Rekodifikácia trestných kódexov v roku 2024 významným spôsobom ovplyvnila tak hmotnoprávnu, ako aj procesnoprávnu oblasť trestného práva, ktoré je prostriedkom ultima ratio. Vzhľadom na spoločenské dianie a posledné novelizácie trestných kódexov považujeme tému konferencie a názov zborníka za vysoko aktuálne, obsahujúce výrazný priestor pre vedecké bádanie. Účastníci celoštátnej interdisciplinárnej vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou sa vo svojich príspevkoch venovali aj úvahám de lege ferenda a zároveň ponúkajú riešenia aplikačných problémov v danej oblasti. Cieľom publikovaného zborníka je na základe doterajšieho odborného poznania pokračovať v zdokonaľovaní a rozvíjaní nových poznatkov v oblasti trestného práva so zachovaním rešpektovania ľudských práv a slobôd.
E-kniha
Katedra obchodného práva a hospodárskeho práva spolu s Katedrou pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach zorganizovala v poradí už VIII. ročník študentského sympózia, tentokrát z obchodného, pracovného a medzinárodného práva súkromného, ktoré sa uskutočnilo na pôde Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach dňa 1. decembra 2023. Študentské sympózium pod názvom Obchodné a pracovné právo na spoločnej vlne bolo realizované ako súčasť riešených výskumných projektov VEGA 1/0259/22 a VEGA č. 1/0291/23. Cieľom každoročne organizovaných sympózií je vytvoriť diskusnú platformu pre študentov a študentky pod dohľadom mentorov z radov členov katedry, a to učiteľov, vedecko-výskumných pracovníkov a doktorandov. Téma tohtoročného sympózia priniesla diskusiu o zaujímavých teoretických a praktických právnych problémoch tematicky zameraných na synergiu obchodného práva a pracovného práva. Študenti sa venovali aktuálnym otázkam súvisiacim s postavením podnikateľov, konaním obchodných spoločností v pracovnoprávnych vzťahoch ako aj povinnosťami a zodpovednosťou zamestnancov. Neopomenuté nezostali ani témy zdieľanej ekonomiky, genderových kvót v orgánoch obchodných spoločností a nekalosúťažného podplácania. Pri spracovaní jednotlivých tém mali študenti a študentky možnosť zdokonaliť svoje analytické myslenie a argumentačné schopnosti, pričom si mohli precvičiť písanie právneho odborného textu, ktoré v praxi neraz zvýši úspešnosť každého právnika. Študenti mali možnosť rozvíjať svoje kritické myslenie a naučiť sa jasne formulovať vlastné názory na aktuálne právne otázky. Po prezentácii príspevkov sa do plodnej diskusie zapájal nielen kolektív pedagógov a vedeckých pracovníkov, ale aj samotní študenti, ktorí kládli celý rad originálnych otázok. Každému účastníkovi z radov študentov bol za aktívnu participáciu na sympóziu udelený certifikát. Predkladaný zborník je výstupom prác študentov a študentiek z tohto podujatia.
E-kniha
Jozef Suchoža - Ján Husár - Regina Hučková
Zborník odborných príspevkov medzinárodného vedeckého sympózia
Zborník Právo-Obchod-Ekonomika X. je publikáciou obsahujúcou odborné príspevkov autorov predovšetkým so zreteľom na obchodné právo, civilné právo, pracovné právo, právo duševného vlastníctva, ale rovnako aj právo digitálnych technológii. Tematické zameranie medzinárodného vedeckého sympózia bolo sústredené do troch okruhov predstavujúcich otvorené problémy obchodného práva so zreteľom na riešenie ekonomickej a sociálnej krízy vyvolanej tzv. pandémiou (koronakrízou), aktuálne otázky korporačného práva v EÚ, umelá inteligencia a právo: vplyv umelej inteligencie na normotvornú činnosť štátu a rozhodovanie súdov. S ohľadom na obsahovú orientáciu výstupov je publikácia vhodná nielen pre čitateľov z akademického prostredia, ale aj z aplikačnej praxe.
E-kniha
Ľuboš Dobrovič - Vladimír Vrana
Svet diplomacie, či už antickej alebo modernej, je prirodzene náchylný na problémy spojené so stretom kultúr a nezriedka slúži ako akési neozbrojené bojisko kultúrnych koncepcií. Medzinárodná diplomacia však stojí na predpoklade vojny, keďže nedorozumenia a diskrepancie kultúr vedú k zmätku. Stret kultúr poskytuje aj veľa príležitostí na voľbu nedorozumenia: na voľbu považovať čin za urážku, hoci nebola zamýšľaná, alebo na voľbu ignorovať najjasnejšiu úmyselnú urážku, a to všetko podľa momentálnej výhodnosti.
Rímsky historik Livius uvádza anekdotu o bránach Janusovho chrámu, ktoré, keď boli otvorené, znamenali, že Rím je vo vojne. Dvere antického Janusovho chrámu sa však zatvorili od začiatku 7. stor. pred Kr. do konca 1. stor. pred Kr. len dvakrát. Mohli by sme sa pýtať, koľkokrát a na ako dlho od prijatia Trianonskej mierovej zmluvy boli dvere pomyselného európskeho (či svetového) Janusovho chrámu zatvorené?
Publikácia, ktorú čitateľ berie do rúk sa nesnaží vyčerpávajúco zodpovedať všetky otázky antickej a novodobej medzinárodnej diplomacie. To nie je ani možné, a ani cieľom tejto vedeckej monografie. Autori hľadajúc prieniky medzi diplomaciou antiky, stredoveku a začiatku 20. storočia narazili na zopár podnetných myšlienok a kontroverzných polemík. Veď aké iné závery môže priniesť téma Trianonskej zmluvy a nekonečného stretu kultúr v oblasti antického Stredomoria a stredovekej Európy?
Veríme, že téma antickej a modernej diplomacie nadchne laického čitateľa, a odbornú verejnosť podnieti k novým myšlienkam, úvahám a vedeckej činnosti.
Vedecká monografia bola spracovaná ako výstup projektu Agentúry pre podporu výskumu a vývoja č. APVV-19-0419: „100 rokov Trianonskej zmluvy.
E-kniha
Jozef Suchoža - Ján Husár - Regina Hučková
V rokoch 2020 a 2021 bola tradícia konania konferencie Právo – obchod – ekonomika kvôli bezprecedentnej situácií spojenej so šírením ochorenia Covid-19 mimoriadne pretrhnutá. V tomto roku nám situácia umožňuje obnoviť tradíciu konania našej tatranskej konferencie a po dvoch rokoch sa opätovne fyzicky stretnúť s tradičnými domácimi i zahraničnými účastníkmi. Zároveň sa však tešíme na účastníkov, ktorí na našu konferenciu zavítajú po prvýkrát (no veríme, že nie naposledy).
Do rúk sa vám dostáva zborník vedeckých prác, ktorý je vydaný v nadväznosti na riešenie vedeckých projektov na vedeckom pracovisku - katedre obchodného práva a hospodárskeho práva ako hlavného organizátora vedeckej konferencie, ale zároveň i na ďalších katedrách Právnickej fakulty UPJŠ či mnohých akademických pracoviskách v tuzemsku i zahraničí. Zborník je vydaný s podporou Agentúry na podporu výskumu a vývoja. Editori ďakujú všetkým, ktorí do neho prispeli svojimi vedeckými článkami a zároveň i recenzentom za ich cenné pripomienky a odporúčania.
E-kniha
Milena Barinková (ed.)
Zborník príspevkov zo IV. ročníka študentského sympózia z pracovného práva konaného v dňoch 5. – 6. apríla 2019 v Danišovciach
Pojem priemyselná revolúcia 4.0 je v súčasnosti veľmi frekventovaný, pre väčšinu ľudí dosť tajomný a jeho obsah neznámy. Nepasujeme sa do roviny vševediacich, no v rámci pedagogického procesu na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach i vedeckého bádania členov katedry pracovného práva a práva sociálního zabezpečenia sme sa zakusli do skúmania sprievodných znakov a možných očakávaných javov tejto novodobej priemyselnej revolúcie.
S veľkou istotou sa dá povedať, že sa už dotýka a bude dotýkať tak výrobných procesov, radikálnych zmien ich štruktúry, nástupu prevratných technologických a komunikačných zariadení, ale celkom iste ovplyvní pracovnoprávne vzťahy. Nárast nových foriem a spôsobov práce založených na automatizácii, digitalizácii, uplatňovaných aj v nových modeloch pracovných vzťahov začína už pomaly ohrozovať pracovné miesta v niektorých segmentoch hospodárstva. Zvyšujú sa požiadavky na osobitné kvalifikácie a zručnosti ľudí najmä v oblasti informačných technológií s dôrazom na digitalizáciu procesov, spracovanie dát a vytváranie kominikačných sietí, ktorými sú prepojené objekty a ľudia. Tento inteligentný priemysel, pochopiteľne, diskvalifikuje množstvo pracovných miest bez potreby ich udržania v doterajšej štruktúre, čím u mnohých zamestnancoch zapríčiní stratu práce. Analytici otvorene hovoria, že do roku 2030 roboty na svete nahradia až 20 miliónov pracovných miest v priemysle.
Predstava, ktorých zamestnaní či povolaní alebo pracovných podmienok v nich sa to dotkne, začína byť už pomaly konkrétna. Radikálna zmena bude vyžadovať radikálne riešenia, ale i dosiaľ nepoznané pohyby a nové prvky i opatrenia na trhu práce.
E-kniha
Adam Giertl (ed.)
Zborník príspevkov zo VII. ročníka študentského sympózia z medzinárodného práva konaného v dňoch 11. – 12. apríla 2014 v učebno-výcvikovom zariadení UPJŠ v Danišovciach
Napriek tomu je dnes lietanie a cestovanie do kozmu bežnou súčasťou ľudskej civilizácie. Aká je úloha práva v tomto procese? To je otázka, ktorú si položili organizátori VII. ročníka študentského sympózia z medzinárodného práva sledujúc ambíciu zhodnotiť prínos medzinárodného práva v oblasti letectva a kozmických letov najmä vo svetle aktuálneho vývoja.
Jednotlivých tém sa zhostili študenti druhého, tretieho, ale aj vyšších ročníkov Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Výsledkom ich práce na zverených témach, ktoré mohli autori konzultovať s členmi Ústavu európskeho práva a oddelenia medzinárodného práva, je predkladané dielo.
Zborník je tematicky rozdelený na dve časti. Prvá časť oboznámi čitateľa s vybranými témami súvisiacimi s leteckým právom a druhá časť je venovaná medzinárodnému kozmickému právu.
Svojim zameraním má zborník aj širší dosah, keďže v niektorých aspektoch zapadá do širšieho kontextu výskumu, ktorý prebieha na Ústave európskeho práva a oddelení medzinárodného práva a ktorý sa zameriava na skúmanie vplyvu regionalizmu na všeobecné medzinárodné právo a vice versa. Túto problematiku odrážajú aj témy jednotlivých príspevkov.
E-kniha
Vysokoškolský učebný text Svetové dejiny štátu a práva má slúžiť študentom 1. ročníka právnickej fakulty. Mapuje dejiny štátu práva orientálnych despocií i vybraných štátov starovekého Grécka. Pomerne podrobne sa venuje právnym dejinám stredovekých a feudálnych štátov a miest a inštitútom stredovekého práva s dôrazom na súkromné právo. Ďalej je venovaný dejinám ústav krajín Európy (Nizozemsko, Poľsko, V. Británia, Francúzsko, Nemecko, Taliansko) a USA. Venuje sa modernému právu 19. storočia. V osobitnej kapitole sa venuje parížskej mierovej konferencií v roku 1919 a systému zmlúv, ktoré boli počas nej prijaté.
V závere sa venuje právnym dejinám vybraných štátov Európy a USA v 20. storočí a ich štátnemu zriadeniu s dôrazom na typ režimu – demokracia, diktatúra.
E-kniha
Marcel Dolobáč - Monika Seilerová
Priemyselnej revolúcii sa nemožno vyhnúť, ani sa pred ňou skryť, súčasne je však rovnako nesprávne vidieť ju iba v sivých farbách. Buďme optimistickí. Informačný vek môže znamenať aj 6 6 znižovanie rozsahu pracovného času, snáď širší čas pre rodinu a medziľudské vzťahy či celkové zvýšenie ekonomického prepychu jednotlivca. Informačný vek zoberie množstvo pracovných príležitostí, ale ďalšie priehrštie položí na stôl, avšak zväčša iba pre vzdelaných. Veda a výskum budú pre celkový hospodársky rozvoj ešte dôležitejšie než dnes. Buďme pripravení.
Ambíciou tejto monografie nie je a ani nemôže byť poskytnúť vyčerpávajúcu odpoveď na vyššie načrtnuté polemiky. Jej cieľom je podnietiť širšiu vedeckú diskusiu najmä o problematike ochrany duševného zdravia v korelácii s nástupom informačného veku.
Predmetom skúmania je ochrana jednotlivca – zamestnanca, ktorý sa musí adaptovať na nové technologické prostredie a nároky s ním spojené. Monografia predstavuje ucelený výstup autorov, ktorí v ostatných dvoch rokov publikovali v rámci grantovej APVV-16-0002 Duševné zdravie na pracovisku a posudzovanie zdravotnej spôsobilosti zamestnanca na obdobné témy. Autori veria, že aj vďaka označenému grantu APVV, budú v ďalších rokoch na predmetnú tému nadväzovať. Čo je však najdôležitejšie veríme, že jej obsah zaujme vás, čitateľov.
Marcel Dolobáč
E-kniha
Martina Jánošíková - Dominika Marčoková Becková (eds.)
Recenzovaný zborník vedeckých prác je venovaný problematike Európskej prokuratúry a je výsledkom riešenia projektu podporeného Agentúrou na podporu výskumu a vývoja č. APVV-18-0421 Európska prokuratúra v súradniciach ústavného poriadku Slovenskej republiky ako posilnenie európskej integrácie prostredníctvom práva.
Autori vedeckých prác sa vo svojich prácach venujú problematike Európskej prokuratúry v kontexte práva Európskej únie a trestného práva, ako aj vzťahu Európskej prokuratúry s vnútroštátnou prokuratúrou a orgánmi činnými v trestnom konaní. Vedecké práce uverejnené v zborníku sa zaoberajú témami dôvodov vzniku Európskej prokuratúry, postavenia Európskej prokuratúry v inštitucionálnom systéme EÚ a SR, vzťahov kooperácie a koordinácie medzi Európskou prokuratúrou a prokuratúrou Slovenskej republiky, ochrany ústavnosti a zákonnosti postupov a rozhodnutí Európskej prokuratúry s osobitným zreteľom na ochranu základných práv, ako i prvým výsledkom a hodnoteniam pôsobenia Európskej prokuratúry v SR.
Vďaka obsahovému spracovaniu príspevkov môže čitateľ získať ucelenejšiu predstavu o tomto novom orgáne Európskej únie, ktorý pôsobí v oblasti tradične spájanou so suverenitou štátu a predstavuje tak ďalší posun v integračných procesoch reprezentovaných Európskou úniou.
E-kniha
Radomír Jakab-Diana Repiščáková-Eva Berníková
Zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie vznikol v rámci medzinárodnej vedeckej konferencie pod názvom „Správne právo bez hraníc“ konanej v dňoch 19. a 20. októbra 2023 na Tokaji v súvislosti s riešením vedeckého projektu s názvom „Extrateritoriálne účinky cudzích správnych rozhodnutí v podmienkach Európskej únie“ podporeného grantom Vedeckej grantovej agentúry pod č. 01/187/2022. Hlavným cieľom uvedeného projektu je vedecké skúmanie extrateritoriálneho pôsobenia správnych rozhodnutí členských štátov Európskej únie na území iných členských štátov za účelom poznania ako i následného posúdenia potreby a rozsahu harmonizácie právnej úpravy členských štátov Európskej únie, vnímajúc narastajúcu nevyhnutnosť zvyšovania miery voľného pohybu administratívnych rozhodnutí v podmienkach Európskej únie. V rámci riešenia výskumného projektu sa uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia pod názvom ,,Správne právo bez hraníc“. Na konferencii boli prezentované príspevky členov riešiteľského kolektívu, ktorí sú zároveň členmi Katedry ústavného práva a správneho práva Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ako aj ich kolegov z celého Slovenska, Českej republiky a Maďarska. Hlavným cieľom konferencie bola prezentácia a konfrontácia poznatkov v oblasti cezhraničných účinkov správnych aktov (predovšetkým v podmienkach Európskej únie), vnímajúc čoraz väčšiu narastajúcu globalizáciu práva, v dôsledku ktorej už nie je možné vnímať vnútroštátne právo oddelene, ale vo vzájomných súvislostiach s právnymi poriadkami iných štátov, príp. s právom nadnárodných, resp. medzinárodných organizácií, ako aj záväzkami, vyplývajúcimi pre jednotlivé štáty z uzatvorených medzinárodných zmlúv. Tomuto cieľu zodpovedali i jednotlivé sekcie a bloky konferencie, v rámci ktorých odzneli nielen poznatky z pozitívno-právnych disciplín, ale i poznatky teoreticko-právneho a historicko-právneho charakteru.
E-kniha
Adam Giertl (ed.)
Zborník príspevkov z IX. ročníka študentského Sympózia z medzinárodného a európskeho práva konaného dňa 22. apríla 2016 na pôde Právnickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach
Ako vyplýva zo samotného názvu IX. ročníka študentského sympózia z medzinárodného a európskeho práva: „Aktuálne otázky migrácie z pohľadu medzinárodného práva s osobitným zreteľom na Chartu základných práv Európskej únie“, jeho účastníci sa zamerali na mimoriadne aktuálnu tému európskej migrácie, ktorú skúmali z rôznych aspektov ako medzinárodného, tak aj úniového práva (celkom 9 príspevkov).
Pri posudzovaní úlohy jednotlivých aktérov podieľajúcich sa hlavnou mierou na riešení problémov vznikajúcich v dôsledku migrácie do Európy bola zdôraznená predovšetkým úloha medzinárodných špecializovaných organizácií, ktoré často priamo v „teréne“ pomáhajú migrantom s ich neľahkým údelom prostredníctvom humanitárnej, prípadne lekárskej pomoci. Táto však netvorí jedinú reagenciu medzinárodného spoločenstva, nakoľko ju dotvára ako činnosť dotknutých štátov, tak aj rôznych nevládnych organizácií a dobrovoľníkov.
V súvislosti s hodnotením činnosti Európskej únie sa účastníci sympózia zhodli na tom, že masová migračná vlna ju zasiahla pomerne nepripravenú a to ako po inštitucionálnej, legislatívnej a technickej stránke sprevádzanej neujasnenosťou v zaujatí základného prístupu k tejto skutočnosti. Bolo tiež zdôraznené, že k týmto pochybeniam došlo napriek tomu, že vývoj v predošlom období jasne signalizoval možnosť prerastania postupnej migrácie do Európskej únie do masovej podoby. Dodatočné ex post a niekedy aj oneskorené opatrenia prijímané ako reakcia na už prebiehajúci migračný proces podľa názoru účastníkov sympózia prispeli k celkovému zvýšeniu politického napätia v EÚ a rozdelili jej členské štáty do protikladných táborov.
E-kniha
Ladislav Hrabčák a kol.
Predostreté dielo predstavuje záverečný výstup z riešenia projektu VVGS-2019-1068 s názvom „Blockchain technológia ako činiteľ ovplyvňujúci súčasnú podobu práva“ a bolo vytvorené zároveň ako jeden z čiastkových výstupov z projektu APVV-19-0124 s názvom „Daňové právo a nové javy v ekonomike (digitálne služby, zdieľaná ekonomika, virtuálne meny)“. Čiastočné prekrytie predmetu výskumu jednotlivých projektov umožnilo takýto výskum, a to najmä pokiaľ ide o výskumnú úlohu týkajúci sa digitálnych (virtuálnych) platidiel.
E-kniha
Marcel Dolobáč - Ľuboš Dobrovič (eds.)
Recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie
Tento recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie prezentuje príspevky z vedeckej e-konferencie Právny jazyk v aplikačnej praxi, ktorá sa konala dňa 3. až 21. decembra 2018
Právny jazyk vyjadrený v právnych normách je jazyk špecifický, mal by byť jednoznačný, stručný, bez možnosti rôznych interpretácií. Ideálny svet, ktorý nejestvuje, ale treba sa oň pokúsiť? Výkladové komplikácie a nejednoznačnosť právneho jazyka a zvolených výrazov (najmä v Zákonníku práce) viedlo katedru pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia UPJŠ v Košiciach k spracovaniu grantovej úlohy VEGA č. 1/0526/17 „Lingvistické a sankčné mechanizmy pri tvorbe a pôsobení noriem pracovného práva”.
V rámci plnenia uvedenej grantovej úlohy katedra zorganizovala ekonferenciu, ktorá bola prístupná nielen odborníkom z pracovnoprávnej oblasti, ale aj z iných odvetví práva. Zisťujeme (hoc nie sme prekvapení), že problematickosť výkladu trápi nielen pracovné právo. Jednotlivé príspevky v zborníku sú tak do istej miery interdisciplinárne, aj keď s prevahou pracovného práva. Veríme, že predložený zborník je len úvodom do širšej práce a hlbšieho štúdia právneho jazyka aj iných odborníkov než predstaviteľov teórie práva. Rovnako veríme, že jednotlivé príspevky inšpirujú aj vás, čitateľov.
Autori
E-kniha
Od 1. januára 1969 nadobúdali účinnosť Ústavný zákon o postavení národností v Československej socialistickej republike (ČSSR) i Ústavný zákon o federácii. Ústavný zákon o postavení národností predstavoval aspoň formálne veľký posun v právnej úprave postavenia menšín. Tento zákon však mal byť základom pre ďalšiu právnu úpravu. Deklarovalo sa, že budú nasledovať ďalšie kroky a rokovania o prijatí vykonávacích noriem a že budú na federálnej i národných úrovniach prijaté ďalšie zákony. V Československu však nebol nikdy vydaný žiadny ďalší zákon alebo vládne nariadenie týkajúce sa ústavného zákona o postavení národností v ČSSR.
V období normalizácie sa otázky týkajúce sa ďalšej legislatívy týkajúcej sa národnostných menšín neotvárali, ale v krátkom období po prijatí ústavného zákona v roku 1968 do konca roka 1969 sa niektoré inštitúcie pokúšali takéto zákonné normy pripraviť a presadiť. Jednou z nich bola aj Rada vlády SSR pre národnosti (ďalej Rada alebo Rada vlády pre národnosti). Monografia prináša pohľad na problematiku rozpracovania ďalších zákonných noriem vyplývajúcich z ústavného zákona o postavení národností v Slovenskej socialistickej republike Radou vlády SSR pre národnosti, ktorá bola jednou z inštitúcií, ktoré sa na Slovensku vytvorili po vzniku československej federácie a zaoberali sa národnostnou problematikou.
V práci zameranej na rozpracovanie ďalších zákonných noriem vyplývajúcich z ústavného zákona o postavení národností v ČSSR bolo potrebné venovať sa aj predchádzajúcemu vývoju, preto sa prvá časť monografie zaoberá postavením menšín v Československu pred prijatím ústavného zákona, aktivitám národností predchádzajúcim prijatiu ústavného zákona o postavení národností a samotnému prijatiu zákona. V ďalších častiach sa už monografia venuje inštitucionálnym zmenám v SSR po vzniku federácie, vzniku Rady vlády SSR pre národnosti a jednotlivým krokom Rady a jej odborných orgánov pri príprave návrhov zákonov o postavení národností v Slovenskej socialistickej republike.
Motiváciou pre napísanie tejto monografie bola skutočnosť, že na Slovensku sa doteraz tejto problematike venovala pozornosť len v niekoľkých štúdiách, ktoré sa zaoberali maďarskou menšinou a obdobím pražskej jari alebo maďarskou menšinou v období normalizácie.
Autorka
E-kniha
Lucia Bakošová - Ľudmila Elbert - Ľubica Gregová Širicová
Katastrofy, či už prírodnej alebo priemyselnej povahy, závažným spôsobom zasahujú do fungovania spoločnosti a predstavujú negatívny fenomén, ktorý s narastajúcim vplyvom klimatických zmien má čoraz väčší vplyv na udržateľný rozvoj a prosperitu štátov. Ich rastúca pravidelnosť a intenzita ovplyvňujú súčasný vývoj nie len spoločenského života, ale i právnych debát o nevyhnutnosti reakcie medzinárodného a vnútroštátneho práva na katastrofy, odstraňovanie ich negatívnych dôsledkov a ochranu obetí. Žiadny štát nie je imúnny voči výskytu katastrof, a to platí aj v prípade Slovenskej republiky, ktorá je z hľadiska druhu katastrof najvýraznejšie ovplyvnená náhlymi prírodnými katastrofami, konkrétne prívalovými povodňami, zosuvmi pôdy, suchom, požiarmi, veternými smršťami a snehovými kalamitami.
Predmetom predkladaného diela je návrh metodického postupu, ktorý upravuje činnosť mimovládnych organizácií pri katastrofách, ako aj ich spoluprácu so štátom postihnutým katastrofou, či slovník termínov nevyhnutný pre jednotné používanie pojmov v spojitosti s katastrofami. Slovenská i anglická verzia návrhu je predpokladom pre jeho využiteľnosť nie je len pre orgány Slovenskej republiky a slovenské mimovládne organizácie, ale aj zahraničné mimovládne organizácie. Návrh metodického postupu je výsledkom riešenia projektu VVGS-PCOV 2018-459: Návrh metodického postupu mimovládnych organizácií v prípade katastrofy v podmienkach Slovenskej republiky.
Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.