Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>
  • Novinka
    Zákony III. A / 2025

Zákony III. A / 2025

12,86 €
S DPH

Zákonník práce, Minimálna mzda, Služby zamestnanosti, Inšpekcia práce, BOZP

  • Zákonník práce
  • Mzdové predpisy
  • Zamestnanosť
  • Pedagogickí zamestnanci
  • Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
  • Správne právo

Publikácia obsahujúca najdôležitejšie právne predpisy z pracovnoprávnej oblastí, miezd, zamestnanosti, BOZP a správneho práva je učená podnikateľom, zamestnávateľom a zamestnancom, pedagogickým pracovníkom, úradom práce, študentom vysokých škôl a všetkým, ktorých sa pracovnoprávne vzťahy týkajú. Pracovné právo je kodifikované odvetvie práva upravujúce vzťahy medzi ľuďmi pri uskutočňovaní ľudskej práce. Pracovné právo sa obyčajne zaraďuje do systému súkromného práva, ale má skôr zmiešaný charakter. Všetky zmeny v právnych predpisoch sú zapracované k 1. 1. 2025.

Titul obsahuje úplné znenie zákonov a súvisiacich predpisov:
Zákonník práce (1. kapitola)
Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce
Mzdové predpisy (2. kapitola)
Zákon NR č. 663/2007 Z. z. o minimálnej mzde
Zákon č. 462/2003 Z. z. o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca
Zákon NR SR č. 241/1993 Z. z. o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch
Zákon č. 215/2021 Z. z. o podpore v čase skrátenej práce
Oznámenie MPSVaR SR č. 263/2024 Z. z. o sume minimálnej mzdy na rok 2025
Oznámenie MPSVaR SR č. 264/2024 Z. z. o sumách minimálnych mzdových nárokov na rok 2025
Zamestnanosť (3. kapitola)
Zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti
Zákon č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov
Zákon č. 351/2015 Z. z. o cezhraničnej spolupráci pri vysielaní zamestnancov na výkon prác pri poskytovaní služieb
Pedagogickí zamestnanci (4. kapitola)
Zákon č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch
Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci (5. kapitola)
Zákon NR SR č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia práci
Zákon č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní
Zákon č. 125/2006 Z. z. o inšpekcii práce
Správne právo (6. kapitola)
Zákon č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov
Zákon č. 54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti

Podľa Zákonníka práce má každý právo na prácu a na slobodnú voľbu zamestnania, na spravodlivé a uspokojivé pracovné podmienky a na ochranu proti svojvoľnému prepusteniu zo zamestnania. Tieto práva má každý zamestnanec bez akýchkoľvek obmedzení a diskriminácie. Zamestnávateľ má podľa Zákonníka práce právo na slobodný výber zamestnancov. Zamestnávateľ určuje podmienky a spôsob uplatnenia tohto práva, ak Zákonník práce, osobitný predpis alebo medzinárodná zmluva, ktorou je Slovenská republika viazaná, neustanovuje inak. Zamestnávateľ je právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá zamestnáva aspoň jednu fyzickú osobu v pracovnoprávnom vzťahu, a ak to ustanovuje osobitný predpis aj v obdobnom pracovnom vzťahu. Zamestnávateľom je aj organizačná jednotka zamestnávateľa, ak to ustanovujú osobitné predpisy alebo stanovy podľa osobitného predpisu.

Množstvo
Posledné kusy v sklade

Poradca
978-80-816-2283-0

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
Tlačená publikácia
Autori:
Kolektív autorov
Typ dokumentu:
zákony
Počet strán:
496
Rok vydania:
2025
Jazyk publikácie:
slovenčina
Licencia:
Copyright

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Tvorba a realizácia pracovného práva so...

E-kniha

E-kniha

Milena Barinková (ed.)

Riešitelia grantovej úlohy „Tvorba a realizácia pracovného práva so zreteľom na regionálne aspekty trhu práce“ sa vo svojich prácach zaoberajú analýzou zamestnávateľských snáh o legislatívne zmeny v úrovni sociálnych práv zamestnancov zdôvodňovaných regionálnymi odlišnosťami, analýzou možných dopadov pri ich realizácii, a tiež posúdením ich súladu s ochrannou funkciou slovenského pracovného práva a hodnotovým charakterom základných ľudských práv vlastných európskej a právnej kultúre.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Pracovnoprávne elementy výkonu (závislej)...

E-kniha

E-kniha

Jana Žuľová (ed.)

Zborník vedeckých prác

Ústava Slovenskej republiky garantuje v článku 35 právo každého na slobodnú voľbu povolania a prípravu naň, ako aj právo podnikať a uskutočňovať inú zárobkovú činnosť. Každý má právo slobodne sa rozhodnúť, či si prostriedky na živobytie zabezpečí prácou ako samostatne zárobkovo činná osoba so všetkými dôsledkami a rizikami z toho vyplývajúcimi, alebo ako zamestnanec v pracovnoprávnych vzťahoch výkonom závislej práce. Mantinely a pravidlá výkonu uvedených práv sú regulované predovšetkým predpismi pracovného, obchodného aj daňového práva, s korpusom práv a povinností patriacich osobitne podnikateľom a osobitne zamestnancom. Neustály tlak konkurencie i dôsledky ekonomickej krízy privádzajú zamestnávateľov k hľadaniu cestičiek ako od vykonávateľov práce dosiahnuť čo najviac, za optimalizácie čo najnižších poistných, administratívnych i daňových nákladov. Pracovné pomery so zamestnancami sú ukončované a pod tlakom straty prostriedkov na živobytie sa „dobrovoľne“ menia na vzťahy obchodnoprávne. Nielen táto, ale aj ďalšie deformácie trhu práce konfrontujú subjekty práva na prácu s neférovými praktikami zamestnávateľov, čím minimalizujú možnosť realizácie slobody pri uplatňovaní tohto základného práva.

Riešením malo byť legislatívne zakotvenie definície závislej práce zákonom č. 348/2007 Z. z., ktorým sa novelizoval Zákonník práce. Či sa fenoménu „nútených živností“ a ďalších foriem zastretých pracovnoprávnych vzťahov podarilo vývojom definície závislej práce zabrániť, je základnou výskumnou otázkou viacerých vedeckých príspevkov v predkladanom zborníku vedeckých prác. Ambíciou autorského kolektívu je snaha o identifikáciu negatívnych javov trhu práce v korelácii s nedokonalosťami a medzerami pracovnoprávnej úpravy, ktoré spôsobujú jeho neželané deformácie. Ich dôsledné skúmanie v teoreticko-právnej rovine vyústi do výsledkov a návrhov de lege ferenda, ktoré sú súčasne riešeniami grantového projektu Vega č. 1/0805/13 „Optimalizácia usporiadania modelu pracovných vzťahov na trhu práce v Slovenskej republike“.

Zostavovateľka

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Ochrana súkromia zamestnanca

E-kniha

E-kniha

Jana Žuľová(ed.)

Zborník príspevkov z I. ročníka študentského sympózia z pracovného práva konaného v dňoch 8. – 9. apríla 2016 v Danišovciach

Diskusie k téme súkromia sú v súčasnej dobe veľmi aktuálne a zaujímavé. Zdokonaľovanie a progres technológií pridali súkromiu jednotlivca nový rozmer. S používaním moderných elektronických výdobytkov sa v spojitosti so súkromím skloňujú slová ako vzácny artikel, chiméra či ilúzia. Voči modernizácii nezostali imúnne ani pracoviská. Stroje nahrádzajú prácu ľudí, programujú a plánujú výrobný proces, ale aj kontrolujú, monitorujú a zaznamenávajú plnenie zadaných pracovných úloh. Dostupnosť technológií a ich zavádzanie do prevádzok zamestnávateľov narúša osobnú a osobnostnú sféru zamestnancov, ktorá je imanentnou súčasťou života každej osoby a nezostáva ponechaná za dverami pracoviska. Správne a korektné využívanie kontrolného mechanizmu zamestnávateľmi znamená nielen zvládnutie jeho technickej inštalácie na pracovisku a úhradu na to finančne vynaložených nákladov, ale aj rešpekt k súkromiu zamestnanca. Nemožno opomenúť, že právo na súkromie patrí medzi základné ľudské práva a slobody požívajúc tomu zodpovedajúcu charakteristiku (neodnateľnosť, nescudziteľnosť, nezrušiteľnosť...) a príslušnú právnu ochranu. A aj keď nie je absolútne, a môže byť suspendované v prospech iného práva (predovšetkým práva zamestnávateľa na ochranu jeho vlastníctva), každý zásah akým je plošné kamerové sledovanie, monitoring telefonátov, emailovej pošty, blokovanie určitých internetových stránok a pod. má vždy nepriaznivé dôsledky na súkromie zamestnanca.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Pracovnoprávne vzťahy vo verejnej správe

11,02 €
Dostupnosť: 14 Na sklade

 Vladimíra Žofčinová 

Predkladané vysokoškolské učebné texty tvoria základný učebný text, ktorý nemá ambíciu podať komplexný obraz pracovného práva. Z uvedeného dôvodu, pri tvorbe týchto učebných textov sa môže zdať, že niektoré kapitoly sú príliš stručné a iné neobvykle rozsiahle, vzhľadom na zameranie výučby predmetu Pracovnoprávne vzťahy vo verejnej správe v študijnom odbore Verejná politika a verejná správa. Zámerom autorky textu je uľahčiť pochopenie základných atribútov pracovného práva prostredníctvom identifikácie ťažiskových právnych inštitútov a právne významných väzieb medzi nimi s ohľadom na verejnoprávne zameranie.

Autorka

Diverzné a inkluzívne pracoviská - legislatívne...

E-kniha

E-kniha

Jana Žuľová, Denisa Rudžiková

V prostredí slovenských zamestnávateľov sa dostáva do popredia aktívny prístup k diverzite a inklúzii na pracoviskách. Cielené programy diverzity a inklúzie pomáhajú zatraktívniť zamestnávateľov na trhu práce a prilákať viac záujemcov o zamestnanie. Proaktívne sa vytvárajú lepšie pracovné podmienky pre zamestnancov s povinnosťami k rodine (vo väčšine prípadov stále vo vzťahu k matkám), zamestnávajú sa aj skupiny ľudí, ktoré doteraz stáli na okraji záujmu (starší, zdravotne znevýhodnení, LGBT skupiny, menšiny, absolventi stredných a vysokých škôl). Na načrtnuté skutočnosti reaguje predložený zborník abstraktov, ktorý je zoskupením východiskových motívov a záverov príspevkov prezentovaných na vedeckej konferencii Diverzné a inkluzívne pracoviská - legislatívne východiská organizovanej katedrou pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia Právnickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika, ktorá sa uskutočnila dňa 29. septembra 2023 hybridnou formou. Autori svojimi abstraktami poukazujú na paletu problematických oblastí, ktoré sú nielen odrazom akademických úvah, ale aj tých právnych otázok, s ktorými sa je v bežnej právnej praxi treba vysporiadať. Cieľom je využitím analýzy a explikácie vymedziť existujúce pracovnoprávne opatrenia/nástroje použiteľné na implementáciu diverzity a inklúzie na pracovisku podľa súčasného slovenského právneho rámca a právneho rámca EÚ a zdôrazniť tak východiskový stav akejkoľvek snahy o budovanie diverzity a implementácie inklúzie na pracovisku.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Vybrané otázky sociálneho práva Európskej únie
  • -50%

Vybrané otázky sociálneho práva Európskej únie

21,80 € 10,90 € -50%
Dostupnosť: 39 Na sklade

 Marcel Dolobáč a kol. 

Učebnica s názvom Vybrané otázky sociálneho práva Európskej únie prierezovo spracúva najzásadnejšie otázky pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia v Európskej únii. V úvodných statiach učebnice sa autori zamerali na objasnenie základnej terminológie a stručne poukazujú na vývoj sociálneho práva v Únii. Ďalšie kapitoly práce postupne vysvetľujú vybranú problematiku ktorá celkovo dotvára sociálne právo Európskej únie, konkrétne – voľný pohyb zamestnancov, zákaz diskriminácie, flexibilitu pracovných vzťahov prostredníctvom atypických pracovných pomerov, dočasné pridelenie zamestnancov, ochranu osobitných kategórií zamestnancov, ochranu osobných údajov, oblasť bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, ochranu práv zamestnancov pri prevode, prechode zamestnávateľa a jeho platobnej neschopnosti, kolektívnu ochranu práv zamestnancov a napokon uplatňovanie systémov sociálneho zabezpečenia. Učebnica analyzuje predovšetkým úniovú úpravu s akcentom na rozhodnú judikatúru Súdneho dvora Európskej únie, vnútroštátny právny poriadok objasňuje iba vo vybraných problematických oblastiach. 

Autori

Niekoľko poznámok k porozumeniu Zákonníka práce

E-kniha

Jana ŽuľováMilena Barinková 

Právne normy regulujú každodenný život. O právach a povinnostiach, ktoré z týchto noriem pre nás vyplývajú, sa dozvedáme vďaka jazyku. Je preto veľmi dôležité, aby boli vytvárané tak, aby im rozumeli všetky vrstvy spoločnosti, nielen percipienti s právnickým vzdelaním.

Zákonník práce je normou každodenného použitia a doteraz neexistuje žiadna publikácia približujúca či objasňujúca pochopenie ustanovení tohto zákona prizmou jeho jazyka. Hlavným cieľom publikácie je aplikovať získané lingvistické poznatky o úskaliach zrozumiteľnosti právneho jazyka pre širokú verejnosť na Zákonník práce a umožniť tak jeho adekvátnejšie porozumenie. Našou ambíciou nie je komplexný výklad ustanovení Zákonníka práce, ktoré vzbudzujú zdanie nezrozumiteľnosti pre bežného adresáta. Zamerali sme sa na vybrané problémové javy odsledované a zistené v priebehu riešenia grantového projektu VEGA č. 1/0526/17 Lingvistické a sankčné mechanizmy pri tvorbe a pôsobení noriem pracovného práva a snažili sme sa o konceptuálny prístup k ich skúmaniu obohatený o empirický prieskum.

Jadro práce tvoria štyri kapitoly. Prvá obsahuje teoretické a metodologické východiská výskumu, druhá kapitola sa zaoberá charakteristickými znakmi právneho jazyka, tretia kapitola analyzuje bližšie právny jazyk Zákonníka práce z pohľadu jeho vetnej skladby so zameraním na spájacie prostriedky a posledná kapitola predstavuje explanáciu niektorých pracovnoprávnych pojmov a termínov.

Popri metódach typických pre prácu s právnym textom sme sa opierali o metódy lingvistiky a naštudované fundamentálne výsledky výskumu terminológie. Hoci je téma predkladanej monografie interdisciplinárna a spája poznatky lingvistiky, logiky a práva, považujeme ju za právnickú publikáciu. Spôsobom spracovania je tak táto publikácia vhodná pre právnikov a ďalšie povolania profesijne sa orientujúce na oblasť pracovného práva.

Obsah

Predslov

O autorkách

Použité skratky

Použité skratky právnych predpisov

Zoznam tabuliek

Zoznam grafov

1. Teoretické a metodologické východiská

2. Právny jazyk a úskalia jeho zrozumiteľnosti

2.1. Právny jazyk, právnický jazyk vs. prirodzený jazyk

2.2. Charakteristické znaky právneho jazyka

2.3. Kritérium zrozumiteľnosti právneho jazyka

2.4. Vnímanie práva laikmi

3. Zložitosť viet a využívanie spojok na príklade Zákonníka práce

3.1. Zložitosť a zloženosť viet

3.2. Využívanie spojok v stanovených funkciách

4. Vybraná terminológia pracovného práva

4.1. Vlastnosti právnických termínov

4.2. Tvorba právnických termínov

4.3. Interpretácia vybraných pracovnoprávnych pojmov a termínov

4.3.1. Tehotná zamestnankyňa a tehotná žena, dojčiaca zamestnankyňa a dojčiaca žena

4.3.2. Doby a lehoty

4.3.3. Mzda, plat a odmena

4.3.4. Rodinný príslušník, člen rodiny a blízka osoba

4.3.5. Splnomocnenie a poverenie

4.3.6. Žiť sám a spoločná domácnosť

4.3.7. Rodičovská dovolenka

4.3.8 Vágne pojmy v pracovnom práve

4.3.8.1. Vážne dôvody, výnimočné prípady

4.3.8.2. Starostlivosť

Záver

Resumé

Zoznam použitej literatúry

Menný register

Vecný register

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Spracúvanie osobných údajov zamestnanca podľa...

E-kniha

Jana Žuľová a kol.

Predkladaná publikácia je určená zamestnávateľom, resp. vedúcim zamestnancom a personalistom, ktorí spracúvajú osobné údaje zamestnancov na rôzne pracovnoprávne účely a potrebujú vykonať audit ich spracúvania v súlade s GDPR a novým ZOOÚ. Publikáciu rovnako využijú aj začínajúci zamestnávatelia, ktorí sa s ochranou osobných údajov stretávajú po prvýkrát a potrebujú nastaviť vnútropodnikové pravidlá ochrany osobných údajov takpovediac od nuly. Čitateľ má možnosť získať ucelenú predstavu o tom, aké pravidlá ochrany osobných údajov platia v pracovnoprávnej oblasti, akým povinnostiam podlieha zamestnávateľ a aké práva má dotknutá osoba, t. j. uchádzač o zamestnanie, zamestnanec i bývalý zamestnanec.

Stiahnite si e-knihu zadarmo  (pdf)

Hranice zmluvnej slobody v pracovnom práve

E-kniha

Marcel Dolobáč

Autor má ambíciu nadviazať na súčasnú a zároveň podnietiť ďalšiu diskusiu ukotvenia pracovného práva v systéme súkromnoprávnych odvetví a prispieť k názorovým variáciám vo vzťahu k zmluvnej slobode a jej limitov v pracovnom práve. Široká zmluvná voľnosť občianskeho práva neplatí pre oblasť pracovného práva, a teda ani prenikanie štandardných občianskoprávnych inštitútov do pracovnoprávnych vzťahov nie je vždy samozrejmé. Uvedené predstavuje hlavné tézy predkladanej monografie.

Uchopiť problematiku zmluvnej slobody v pracovnom práve možno viacerými spôsobmi. Autor zvolil obsahovú štruktúru, ktorá je vystavaná na troch základných pilieroch. V prvej časti autor posudzuje postavenie pracovného práva v systéme práva, ktoré je determinované predovšetkým vlastným predmetom právnej úpravy – závislou prácou a špecifickou metódou právnej regulácie prostredníctvom kogentných a relatívne kogentných noriem. V tejto súvislosti si autor hneď úvodom dovolí poznámku, že tak často diskutovaná dispozitívnosť noriem pracovného práva sa javí len domnelou. Pracovné právo je vystavané na minimách a maximách, pričom stavebnými kameňmi pevných hraníc sú práve relatívne kogentné normy. Ide o skutočnosť, ktorá odčleňuje pracovné právo od iných odvetví súkromného práva. Na tieto úvahy nadväzuje autorov pohľad na autonómiu vôle v pracovnom práve. Limity zmluvnej slobody (nielen) v teoretickom slova zmysle tvoria druhý pilier autorových myšlienok. Naostatok, tretia stať práce má byť tou, ktorá teoreticko-právne úvahy vzájomného prepojenia občianskeho práva a pracovného práva pretaví do interpretácie vybraných občianskoprávnych inštitútov a možnosti ich aplikácie a realizácie v pracovnoprávnych vzťahoch.

Problematika zmluvnej slobody v pracovnom práve nie nová a ani originálna. Zároveň však nemožno tvrdiť, že je uzavretá či vyriešená, práve naopak. Nejednoznačnosť teoreticko-právnych východísk spôsobuje nemalé aplikačné problémy. A práve preto bolo zámerom autora zamyslieť sa opätovne nad teoretickými základmi zmluvnej slobody v pracovnom práve, najmä vo vzťahu k občianskemu právu, pripojiť k nim vlastné myšlienky, ktoré napokon nemajú ostať v rovine pseudoproblémov, ale majú poskytnúť odpovede na vyvstávajúce praktické otázky. Čitateľ nech posúdi či sa vyslovená ambícia autora naplnila. Monografia bola spracovaná podľa právneho stavu k 1. októbru 2017.

Autor

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

PRÁVO – OBCHOD – EKONOMIKA X.

E-kniha

E-kniha

Jozef Suchoža - Ján Husár - Regina Hučková

Zborník odborných príspevkov medzinárodného vedeckého sympózia

Zborník Právo-Obchod-Ekonomika X. je publikáciou obsahujúcou odborné príspevkov autorov predovšetkým so zreteľom na obchodné právo, civilné právo, pracovné právo, právo duševného vlastníctva, ale rovnako aj právo digitálnych technológii. Tematické zameranie medzinárodného vedeckého sympózia bolo sústredené do troch okruhov predstavujúcich otvorené problémy obchodného práva so zreteľom na riešenie ekonomickej a sociálnej krízy vyvolanej tzv. pandémiou (koronakrízou), aktuálne otázky korporačného práva v EÚ, umelá inteligencia a právo: vplyv umelej inteligencie na normotvornú činnosť štátu a rozhodovanie súdov. S ohľadom na obsahovú orientáciu výstupov je publikácia vhodná nielen pre čitateľov z akademického prostredia, ale aj z aplikačnej praxe.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Členovia orgánov obchodnej spoločnosti....

E-kniha

Jaroslav Dolný • Monika Seilerová (eds.)

Zborník príspevkov zo VII. študentského sympózia z obchodného práva a pracovného práva konaného dňa 5. decembra 2019 na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

Katedra obchodného práva a hospodárskeho práva spolu s Katedrou pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach zorganizovala v poradí už VII. ročník študentského sympózia z obchodného práva, ktoré sa uskutočnilo dňa 5. decembra 2019 na pôde Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Podujatie bolo súčasťou riešenia výskumného projektu APVV-16-0002 „Duševné zdravie na pracovisku a posudzovanie zdravotnej spôsobilosti zamestnanca“ a VVGS -2018-947 „Majetková základňa kapitálových obchodných spoločností v kontexte nových právnych úprav a trendov“. Cieľom každoročne organizovaných sympózií je vytvoriť diskusnú platformu pre študentov za účasti mentorov z radov členov katedry, a to učiteľov, vedecko-výskumných pracovníkov ako aj doktorandov.

Téma tohtoročného sympózia ponúkla študentom možnosť vybrať si riešenie obchodnoprávnej problematiky alebo upriamiť pozornosť na pracovnoprávne aspekty postavenia členov orgánov obchodnej spoločnosti, a to na podklade analýzy právnej úpravy a judikatúry. Tvorivé spracovanie obchodnoprávnych otázok sa vzťahovalo najmä k oblastiam spôsobu konania v mene obchodnej spoločnosti, zodpovednosti faktického štatutárneho orgánu obchodnej spoločnosti, informačným povinnostiam štatutárneho orgánu voči jej spoločníkom, ale aj odmeňovaniu za výkon funkcie člena predstavenstva akciovej spoločnosti, zodpovednosti štatutárneho orgánu za úpadok spoločnosti či uplatňovaniu zákazu konkurencie vo vzťahu ku konateľovi spoločnosti s ručením obmedzeným. Prepojenie obchodného práva a pracovného práva bolo smerované k právnej analýze ochrany osobných údajov týkajúcich sa zdravia a ich zneužívaniu zo strany členov orgánov obchodnej spoločnosti, oprávnenosti súbehu výkonu funkcie (člena) štatutárneho orgánu s pracovnoprávnym vzťahom a právnemu postaveniu vedúcich zamestnancov predovšetkým s ohľadom na ich povinnosti a zodpovednosť za starostlivosť o zdravie zamestnancov v podobe vytvárania zdravých pracovných podmienok.

Pri spracovaní jednotlivých tém študenti mali možnoť zdokonaliť svoje analytické myslenie a argumentačné schopnosti ako aj  rozvíjať svoje kritické myslenie. V rámci diskusie sa zrodili ďalšie zaujímavé pohľady a názory, ktoré viedli účastníkov sympózia k aktívnemu zapojeniu sa k príspevkom ďalších účastníkov sympózia. Predkladaný zborník je výstupom prác študentov z tohto podujatia.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Ochrana (duševného) zdravia zamestnanca

E-kniha

Milena Barinková (ed.)

Komplex právnych noriem ochrany práce, sledujúcich zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci je rozsahom veľmi široký, presahujúci hranice Zákonníka práce v celom rade ďalších osobitných právnych predpisov zákonmi počnúc, kolektívnymi zmluvami a vykonávacími právnymi predpismi pokračujúc a vnútropodnikovými normatívnymi aktami končiac. Ochrana zdravia zamestnancov pri práci pred rizikovými vplyvmi pracovného prostredia je ústrednou požiadavkou, z ktorej vychádzajú základné ľudské práva garantované Ústavou Slovenskej republiky a v záujme jej univerzálneho zabezpečenia vo všetkých zamestnávateľských subjektoch súkromného i verejného sektora je jej prísna regulácia kogentnými normami plne opodstatnená. Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov o strategickom rámci EÚ v oblasti ochrany zdravia a bezpečnosti pri práci na obdobie rokov 2014 – 2020 (COM (2014) 332 final) reaguje na potrebu zohľadnenia zmien na trhu práce vyplývajúcich z demografického vývoja, starnutia pracovnej populácie a technologického vývoja.

Požiadavky na pracovné tempo sa znásobujú, novým technológiám a zmenám v organizácii práce a v štruktúre pracovných miest sa musia prispôsobiť všetky vekové kategórie zamestnancov. S tým stúpajú i nároky na zdravotnú spôsobilosť ľudí, ktorú je potrebné si udržať počas celej profesijnej kariéry. Imanentnou súčasťou požiadaviek na zabezpečenie zdravotnej spôsobilosti je i spôsobilosť v rovine duševného zdravia, ktorého kvalite nie je špecificky venovaná osobitná pozornosť. Práve pri ochrane duševného zdravia zohráva významnú úlohu prevencia.

Všetky preventívne opatrenia prijímané zamestnávateľmi na pracoviskách je možno uplatniť až vtedy, keď poznáme a identifikujeme riziká ohrozujúce duševné zdravie zamestnancov. Sú všetky preventívne opatrenia dostatočné? Prijímajú sa vôbec také, ktoré by sledovali zachovanie nielen fyzickej zdravotnej spôsobilosti, ale aj psychického zdravia?

Vedecké študentské sympózium konané v dňoch 6. a 7. apríla 2018 v učebno-výcvikovom zariadení v Danišovciach bolo plánovanou súčasťou riešenia výskumného projektu APVV-16-0002 „Duševné zdravie na pracovisku a posudzovanie zdravotnej spôsobilosti zamestnanca“. Zborník publikovaných výstupov je rovnako podporený finančnou pomocou Agentúry pre výskum a vývoj SR.

III. ročník študentského sympózia z pracovného práva bol platformou, na ktorej mohli vysokoškolskí učitelia katedry pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia Univezity P. J. Šafárika, Právnickej fakulty v Košiciach spolu so študentmi diskutovať o aktuálnych otázkach ochrany a zachovania zdravia zamestnancov, a kde študenti prezentovali svoje príspevky z tejto oblasti. Pozornosť venovali všeobecným otázkam bezpečnosti a ochrany zdravia zamestnanca pri práci, skúmaniu fyzických a mentálnych aspektov zdravia z pohľadu práva na ochranu súkromia a práva na ochranu osobných údajov, vrátane prístupu súdnej praxe, posúdeniu pracovnoprávnej zodpovednosti zamestnávateľa za škodu na zdraví zamestnanca spôsobenú pôsobením nepriaznivých faktorov pracovného prostredia či nerovnakému zaobchádzaniu s osobami so zdravotným postihnutím. Zaujímavé boli názory študentov, na ktoré nadviazala obsahom bohatá diskusia všetkých zúčastnených.

Za tretí ročník sympózia patrí poďakovanie všetkým zúčastneným študentom a členom katedry pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia ktorí sa podieľali na jeho odbornom garantovaní a organizačnom zabezpečení.

Košice, máj 2018

doc. JUDr. Milena Barinková, CSc.

editorka

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Obchodné a pracovné právo: Na spoločnej vlne

E-kniha

E-kniha

Natália Kalinák-Andrej Oriňak

Katedra obchodného práva a hospodárskeho práva spolu s Katedrou pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach zorganizovala v poradí už VIII. ročník študentského sympózia, tentokrát z obchodného, pracovného a medzinárodného práva súkromného, ktoré sa uskutočnilo na pôde Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach dňa 1. decembra 2023. Študentské sympózium pod názvom Obchodné a pracovné právo na spoločnej vlne bolo realizované ako súčasť riešených výskumných projektov VEGA 1/0259/22 a VEGA č. 1/0291/23. Cieľom každoročne organizovaných sympózií je vytvoriť diskusnú platformu pre študentov a študentky pod dohľadom mentorov z radov členov katedry, a to učiteľov, vedecko-výskumných pracovníkov a doktorandov. Téma tohtoročného sympózia priniesla diskusiu o zaujímavých teoretických a praktických právnych problémoch tematicky zameraných na synergiu obchodného práva a pracovného práva. Študenti sa venovali aktuálnym otázkam súvisiacim s postavením podnikateľov, konaním obchodných spoločností v pracovnoprávnych vzťahoch ako aj povinnosťami a zodpovednosťou zamestnancov. Neopomenuté nezostali ani témy zdieľanej ekonomiky, genderových kvót v orgánoch obchodných spoločností a nekalosúťažného podplácania. Pri spracovaní jednotlivých tém mali študenti a študentky možnosť zdokonaliť svoje analytické myslenie a argumentačné schopnosti, pričom si mohli precvičiť písanie právneho odborného textu, ktoré v praxi neraz zvýši úspešnosť každého právnika. Študenti mali možnosť rozvíjať svoje kritické myslenie a naučiť sa jasne formulovať vlastné názory na aktuálne právne otázky. Po prezentácii príspevkov sa do plodnej diskusie zapájal nielen kolektív pedagógov a vedeckých pracovníkov, ale aj samotní študenti, ktorí kládli celý rad originálnych otázok. Každému účastníkovi z radov študentov bol za aktívnu participáciu na sympóziu udelený certifikát. Predkladaný zborník je výstupom prác študentov a študentiek z tohto podujatia.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Právny jazyk v aplikačnej praxi

E-kniha

Marcel DolobáčĽuboš Dobrovič (eds.)

Recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie

Tento recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie prezentuje príspevky z vedeckej e-konferencie Právny jazyk v aplikačnej praxi, ktorá sa konala dňa 3. až 21. decembra 2018

Právny jazyk vyjadrený v právnych normách je jazyk špecifický, mal by byť jednoznačný, stručný, bez možnosti rôznych interpretácií. Ideálny svet, ktorý nejestvuje, ale treba sa oň pokúsiť? Výkladové komplikácie a nejednoznačnosť právneho jazyka a zvolených výrazov (najmä v Zákonníku práce) viedlo katedru pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia UPJŠ v Košiciach k spracovaniu grantovej úlohy VEGA č. 1/0526/17 „Lingvistické a sankčné mechanizmy pri tvorbe a pôsobení noriem pracovného práva”.

V rámci plnenia uvedenej grantovej úlohy katedra zorganizovala ekonferenciu, ktorá bola prístupná nielen odborníkom z pracovnoprávnej oblasti, ale aj z iných odvetví práva. Zisťujeme (hoc nie sme prekvapení), že problematickosť výkladu trápi nielen pracovné právo. Jednotlivé príspevky v zborníku sú tak do istej miery interdisciplinárne, aj keď s prevahou pracovného práva. Veríme, že predložený zborník je len úvodom do širšej práce a hlbšieho štúdia právneho jazyka aj iných odborníkov než predstaviteľov teórie práva. Rovnako veríme, že jednotlivé príspevky inšpirujú aj vás, čitateľov.

Autori

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Zákonník práce do každej ruky alebo lingvistika...

E-kniha

E-kniha

Jana Žuľová

Zborník príspevkov z II. ročníka študentského sympózia z pracovného práva konaného v dňoch 12. – 13. mája 2017 v Danišovciach

Predkladaný zborník je výstupom vedeckých prác študentov Právnickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach a je systematicky rozdelených do dvoch častí.Prvá časť predstavuje interdisciplinárne prieniky jazykovedy a pracovného práva pri jeho tvorbe, výklade a aplikácii. Druhá časť otvára problematiku postihovania adresáta (pracovno)právnych noriem cez rôzne variácie sankcií. Prílohou zborníka je dotazník zostavený riešiteľmi grantového projektu, ktorého úlohou je zistiť, či a v ktorých aspektoch sa Zákonník práce svojim jazykovo-štylistickým spracovaním vzďaľuje od svojich adresátov. Niet totiž inej právnej normy, ktorá by bola účastníkom pracovnoprávnych vzťahov bližšie, a ktorej porozumenie na najvyššej možnej úrovni je odôvodnené jej každodenným používaním. Predkladaný zborník príspevkov sa tak prezentuje ako forma podpory rozširovania obzorov našich študentov za hranice ich bežného štúdia i ako prostriedok popularizácie vedeckého výskumu. V prípade záujmu cteného čitateľa, je možné vyplnený dotazník poslať na adresu: jana.zulova (@) upjs.sk. 

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Starostlivosť o zdravie zamestnancov

E-kniha

Marcel Dolobáč • Monika Seilerová (eds.)

Tento recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie prezentuje príspevky z medzinárodnej vedeckej konferencie Starostlivosť zdravie zamestnancov, ktorá sa konala dňa 6. až 8. júna 2018 vo Vysokých Tatrách a vznikol ako čiastkový výstup z riešenia grantovej úlohy projektu APVV-16-0002 - Duševné zdravie na pracovisku a posudzovanie zdravotnej spôsobilosti zamestnanca.

Pri hodnotení informačného veku sa ťažko uhýba streľbe fráz. Moderné technológie, internet, smartfóny, komunikačná technológia, či sociálne siete zmenili rytmus života na nepoznanie a svojim dosahom prekvapili aj samotných tvorcov. Možno takéto strohé hodnotenie znie až priveľmi povedome, snáď ako mnohokrát vyslovená fráza, ale je vskutku pravdivé. Rýchlo, obratom, hneď. ASAP. Heslá dnešnej doby. Pracovný život nevynímajúc. Namiesto uľahčenia práce a možnosti zosúladenia pracovného a rodinného života, čo je stále nenaplneným snom modelu flexikurity, moderné technológie prepletajú voľný čas s tým pracovným a nedokážu ich od seba oddeliť. Zamestnávateľ prostredníctvom emailu kladie požiadavky na neustálu online zapojenosť, z jeho pohľadu odpoveď možno zaberie iba pár minút, ale pripravený máme byť takmer vždy. Výsledkom je nezdravý, nadmerný, ba neustály stres. Stres sa stal takým fenoménom nového pracovného sveta, že mladí uchádzači o prácu sa vzájomne predbiehajú v tom, že práve oni vedia pracovať pod stresom, bez obáv zvládajú stresové situácie, dokonca majú stres radi, vyhľadávajú ho a túžia v stresovom prostredí pracovať. Nuž, nevedia, nezvládajú a netúžia ... ak, iba dočasne.

Nové stresové faktory sú predmetom skúmania nielen prírodných vied, najmä medicíny, ale aj humanitných vedných odborov, vrátane psychológie a práva. Autor tohto predhovoru s potešením konštatuje, že viacerí odborníci z týchto tieto zdanlivo vzdialených odborov sa stretli na spoločnej konferencii pod gesciou grantovej úlohy APVV-16-0002 Duševné zdravie na pracovisku a posudzovanie zdravotnej spôsobilosti zamestnanca a vzájomne si vymieňali poznatky a myšlienky. Vzájomná interdisciplinárna interakcia sa stáva základom pre nové poňatie problematiky a inšpiratívne metódy skúmania.

Zborník predstavuje výsledky prednesov prezentovaných na spoločnej konferencii s názvom Starostlivosť o zdravie zamestnancov, ktorá sa konala v dňoch 6. až 8. júna 2018 v Hornom Smokovci, vo Vysokých Tatrách. Veríme, že jeho obsah zaujme a podnieti i vás, čitateľov.

JUDr. Marcel Dolobáč, PhD.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.