0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

III. SLOVENSKO-ČESKÉ DNI DAŇOVÉHO PRÁVA. Pozitívna a negatívna stimulácia štátu v oblasti zdaňovania

E-kniha

Vladimír BabčákAdrián PopovičJozef Sábo (eds.)

V rámci projektu APVV-16-0160 „Daňové úniky a vyhýbanie sa daňovým povinnostiam (motivačné faktory, vznik a eliminácia)" bola zorganizovaná konferencia pod názvom III. SLOVENSKO-ČESKÉ DNI DAŇOVÉHO PRÁVA „Pozitívna a negatívna stimulácia štátu v oblasti zdaňovania". Z tejto konferencie bol pripravený rovnomenný výstup vo forme recenzovaného zborníka vedeckých prác.

V rámci tejto publikácie sú uverejnené· príspevky viacerých významných osobností vedy daňového práva na Slovensku a v Českej republike. Jednotlivé príspevky mapujú daňovoprávnu legislatívu a aj zmeny podmienené vývojom daňovo-právnej regulácide, a to najmä pod vplyvom práva Európskej únie. Tieto zmeny sú priblížené v kontexte ich konkrétnych ekonomických dopadov a ich vplyvu na postavenie a právne vzťahy v podnikateľskej a spoločenskej oblasti. Nosnými témami spracovanými v rámci jednotlivých príspevkov sú predovšetkým: aktivity EÚ vo vzťahu k daňovým podvodom, daňovým únikom, vplyv konštrukcie dane na konanie adresátov daňovo-právnych noriem a daňová politika štátu a: jej ekonomické dopady.

Publikácia prezentuje jednu z najaktuálnejších tém v súčasnom právnom a ekonomickom prostredí.

Prof. h.c. prof. JUDr. Vladimír Babčák, CSc.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-819-4

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovatelia:
Vladimír Babčák - Adrián Popovič - Jozef Sábo
Typ dokumentu:
zborník vedeckých prác
Počet strán:
376
Dostupné od:
16.12.2019
Rok vydania:
2019
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina, angličtina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Poznámka:
APVV 16-0160 „Daňové úniky a vyhýbanie sa daňovým povinnostiam (motivačné faktory, vznik a eliminácia)“ a VEGA č. 1/0846/17 „Implementácia iniciatív inštitúcií EÚ v oblasti priamych a nepriamych daní a ich rozpočtovo-právne dopady“.
DOI:
https://doi.org/10.33542/DDP2019-819-4
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Regionalizmus: Stav, východiská, perspektívy

E-kniha

E-kniha

Adam Giertl (ed.)

Zborník vedeckých prác

Medzinárodné právo nepredstavuje jednoliaty monolit uniformných právnych noriem. Ide o právny systém, ktorý je vo svojej podstate vytváraný konsenzom štátov. Je prejavom spoločnej vôle viacerých subjektov o tom, čo má byť medzi nimi záväzné a platiť ako právo. Z tohto poznania vyplýva fakt, že v rôznych častiach sveta sa budú potreby právnej úpravy odlišovať.

Dôsledkom tejto situácie je vytváranie regionálnych zoskupení, kde platia do určitej miery špecifické právne pravidlá. Ako vo svojej štúdii publikovanej v tomto zborníku poukazuje prof. Klučka, regionalizácia môže prebiehať tak na zmluvnom základe, ako aj na základe inštitucionálnom.

Regionalizmus v práve teda prináša mnoho zaujímavých otázok, ktorými sa zaoberá právna veda. K poznaniu v tejto oblasti má ambíciu prispieť aj predkladaný zborník vedeckých prác.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Aktuálne otázky migrácie z pohľadu...

E-kniha

E-kniha

Adam Giertl (ed.)

Zborník príspevkov z IX. ročníka študentského Sympózia z medzinárodného a európskeho práva konaného dňa 22. apríla 2016 na pôde Právnickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach

Ako vyplýva zo samotného názvu IX. ročníka študentského sympózia z medzinárodného a európskeho práva: „Aktuálne otázky migrácie z pohľadu medzinárodného práva s osobitným zreteľom na Chartu základných práv Európskej únie“, jeho účastníci sa zamerali na mimoriadne aktuálnu tému európskej migrácie, ktorú skúmali z rôznych aspektov ako medzinárodného, tak aj úniového práva (celkom 9 príspevkov).

Pri posudzovaní úlohy jednotlivých aktérov podieľajúcich sa hlavnou mierou na riešení problémov vznikajúcich v dôsledku migrácie do Európy bola zdôraznená predovšetkým úloha medzinárodných špecializovaných organizácií, ktoré často priamo v „teréne“ pomáhajú migrantom s ich neľahkým údelom prostredníctvom humanitárnej, prípadne lekárskej pomoci. Táto však netvorí jedinú reagenciu medzinárodného spoločenstva, nakoľko ju dotvára ako činnosť dotknutých štátov, tak aj rôznych nevládnych organizácií a dobrovoľníkov.

V súvislosti s hodnotením činnosti Európskej únie sa účastníci sympózia zhodli na tom, že masová migračná vlna ju zasiahla pomerne nepripravenú a to ako po inštitucionálnej, legislatívnej a technickej stránke sprevádzanej neujasnenosťou v zaujatí základného prístupu k tejto skutočnosti. Bolo tiež zdôraznené, že k týmto pochybeniam došlo napriek tomu, že vývoj v predošlom období jasne signalizoval možnosť prerastania postupnej migrácie do Európskej únie do masovej podoby. Dodatočné ex post a niekedy aj oneskorené opatrenia prijímané ako reakcia na už prebiehajúci migračný proces podľa názoru účastníkov sympózia prispeli k celkovému zvýšeniu politického napätia v EÚ a rozdelili jej členské štáty do protikladných táborov.

V rámci analýzy legislatívnych nástrojov EÚ na regulovanie migrácie bola detailnejšia pozornosť venovaná tzv. nariadeniu Dublin III, ako aj vplyvu Charty základných práv Európskej únie na spoločný azylový systém (vo svetle vybraných rozhodnutí Európskeho súdneho dvora).

Účastníci sympózia sa tiež oboznámili so základnými zásadami migračnej politiky Austrálie, ktorá v súčasnosti predstavuje celkovo úspešný model riešenia hromadnej migrácie. V rámci diskusie účastníci došli k spoločnému názoru, že austrálsky migračný model môže predstavovať určitú „inšpiráciu“ aj pre Európu a to najmä vo včasnej reagencii na migračné toky aj prostredníctvom osobitných dohovorov Úvodom 9 o spolupráci s krajinami, odkiaľ migranti prichádzajú, ako aj v určitej „flexibilite“ azylového systému. Táto sa môže prejaviť v zavedení dočasného azylového režimu pre azylantov (napríklad 2-3 roky) sprevádzaného monitoringom politickej a bezpečnostnej situácie v jeho domovskom štáte. V prípade, že sa situácia v tomto štáte upokojí azylantovi nebude predĺžený poskytnutý azyl a umožní sa mu odchod do domovského štátu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Ochrana práv veriteľov v obchodných záväzkových...

E-kniha

E-kniha

Žofia Mrázová (ed.)

Zborník príspevkov z V. študentského sympózia z obchodného práva

Zborník je výsledkom študentských prác prezentovaných na piatom ročníku študentského sympózia organizovaného Katedrou obchodného práva a hospodárskeho práva, Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach, ktoré sa uskutočnilo v dňoch 30. novembra – 1. decembra 2017 v učebno-výcvikovom zaradení UPJŠ v Danišovciach.

Téma tohtoročného sympózia bola zameraná na problematické otázky spojené s ochranou práv veriteľov v obchodných záväzkových vzťahoch.

Účelom každoročne organizovaných sympózií je vytvoriť pre študentov priestor na prezentáciu vlastných názorov a zdokonaľovanie si analytických a argumentačných schopností.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Základy zdaňovania (v interakcii ekonómie a práva)

E-kniha

E-kniha

Karolína ČervenáAnna Vartašová

Vysokoškolská učebnica vo forme elektronickej interaktívnej publikácie je určená vysokoškolským študentom, ktorí majú záujem o interdisciplinárny pohľad na zdaňovanie v kontexte prepojenia základných teoretických poznatkov z oblasti práva a ekonómie týkajúcich sa zdaňovania s akcentom na aplikačnú prax. Obsahom učebnice sú prioritne všeobecné teoretické poznatky z oblasti zdaňovania v zmysle ich historického kreovania a charakteristiky v rozsahu právneho a ekonomického rámca systému zdanenia všeobecne, ako aj v súčasnosti uplatňovaného v Slovenskej republike.

Súčasťou učebnice sú aj obrázky a grafy (uvedené v prílohe), ktoré interaktívne dopĺňajú textovú časť a taktiež aj súbor otázok v (kontexte zamerania jednotlivých kapitol), ktorých úlohou je prispieť k naplneniu didaktických cieľov učebnice.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Umelá inteligencia z pohľadu práva

E-kniha

E-kniha

Valéria Ružičková (ed.)

Zborník zo XIV. študentského sympózia z medzinárodného práva a európskeho práva.

V rámci XIV. ročníka študentského sympózia z medzinárodného práva a európskeho práva na tému „Umelá inteligencia z pohľadu práva“ si študenti Právnickej fakulty a Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach pripravili niekoľko príspevkov venujúcich sa aktuálnym otázkam v súvislosti s neustálym rozvojom umelej inteligencie. Z právneho hľadiska sa publikované príspevky zaoberajú významom umelej inteligencie v kozmickej činnosti ľudstva, jej vplyvom na základné práva, vývojom nových ľudských práv v súvislosti s jej aplikáciou v zdravotnej a ošetrovateľskej starostlivosti či ochranou osobných údajov pri jej využívaní.

Okrem časti príspevkov skúmajúcich tieto otázky z právneho hľadiska sa dva z publikovaných príspevkov zaoberajú umelou inteligenciou z pohľadu prírodných vied, približujúc význam umelej inteligencie pri lokalizácii vo vnútornom prostredí ako aj jej význam v predikcii nákladov zdravotnej starostlivosti.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.