0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Iniciatívy EÚ pri predchádzaní daňovým únikom a daňovým podvodom a ich implementácia do vnútroštátneho právneho poriadku

Adrián Popovič a kol.

Možnosť riešenia grantového projektu VVGS-2016-284 poskytla členom autorského kolektívu v interdisciplinárnom zložení jedinečnú príležitosť skúmať uvedenú problematiku nielen z daňovo-právneho hľadiska, ale aj z hľadiska politologického. Autori sa v predkladanej monografii zamerali na charakterizáciu rôznych aspektov Európskej únie s cieľom umožniť čitateľovi správne porozumieť jej postaveniu vo vzťahu navonok voči globalizujúcemu sa svetu, ako aj vo vzťahu dovnútra voči jej členským štátom v kontexte tvorby a realizácie daňovej politiky EÚ. Osobitná pozornosť v práci je venovaná vymedzeniu vzťahu vnútroštátneho daňového zákonodarstva a práva Európskej únie, vplyvu daňovej politiky Európskej únie na vnútroštátne právne poriadky jej členských štátov s poukazom na určenie harmonizovaných oblastí s priblížením ich aktuálneho stupňa vývoja a konečného cieľa. Toto vymedzenie je možné vnímať ako podmienku na správne a komplexné pochopenie aplikovania a realizácie iniciatív jednotlivých inštitúcií EÚ pri predchádzaní daňovým únikom a daňovým podvodom a ich implementácie do vnútroštátneho právneho poriadku SR. V poslednej časti monografie sa autori zamerali na vymedzenie jednotlivých iniciatív Európskej únie v boji proti daňovým únikom a daňovým podvodom ako prostriedkov realizácie jej daňovej politiky, a to v oblasti nepriameho zdaňovania najmä pri dani z pridanej hodnoty a v oblasti priameho zdaňovania predovšetkým s ohľadom na korporatívne zdaňovanie, a na zhodnotenie ich premietnutia do vnútroštátneho daňového zákonodarstva Slovenskej republiky. Súčasne v týchto kapitolách posúdili reálny dopad a účinok jednotlivých opatrení zavedených na základe predmetných iniciatív v praxi.

Predkladaná práca je určená ako vysokoškolským študentom študujúcim oblasti daňového práva a európskeho práva, tak aj širšej právnickej a ekonomickej komunite. Vzhľadom na dosah, rozsiahlosť a aktuálnosť skúmanej problematiky však autori veria, že si publikácia nájde svoje uplatnenie nielen v teoretickej oblasti, ale aj v oblasti praktickej.

    JUDr. Adrián Popovič

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-633-6

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autori:
Adrián Popovič • František Bonk • Ivana Štieberová • Gabika Szabariová • Matúš Béreš
Výkonný redaktor
Vladimír Babčák
Typ dokumentu:
monografia
Rok vydania:
2018
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina, angličtina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Poznámka:
Táto monografia vznikla ako výstup z riešenia grantovej úlohy projektu VVGS-2016-284 s názvom: „Iniciatívy EÚ pri predchádzaní daňovým únikom a ich implementácia do vnútroštátneho právneho poriadku“.
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Regionalizmus: Stav, východiská, perspektívy

E-kniha

E-kniha

Adam Giertl (ed.)

Zborník vedeckých prác

Medzinárodné právo nepredstavuje jednoliaty monolit uniformných právnych noriem. Ide o právny systém, ktorý je vo svojej podstate vytváraný konsenzom štátov. Je prejavom spoločnej vôle viacerých subjektov o tom, čo má byť medzi nimi záväzné a platiť ako právo. Z tohto poznania vyplýva fakt, že v rôznych častiach sveta sa budú potreby právnej úpravy odlišovať. Dôsledkom tejto situácie je vytváranie regionálnych zoskupení, kde platia do určitej miery špecifické právne pravidlá. Ako vo svojej štúdii publikovanej v tomto zborníku poukazuje prof. Klučka, regionalizácia môže prebiehať tak na zmluvnom základe, ako aj na základe inštitucionálnom. Regionalizmus v práve teda prináša mnoho zaujímavých otázok, ktorými sa zaoberá právna veda. K poznaniu v tejto oblasti má ambíciu prispieť aj predkladaný zborník vedeckých prác.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Diverzné a inkluzívne pracoviská - legislatívne...

E-kniha

E-kniha

Jana Žuľová, Denisa Rudžiková

V prostredí slovenských zamestnávateľov sa dostáva do popredia aktívny prístup k diverzite a inklúzii na pracoviskách. Cielené programy diverzity a inklúzie pomáhajú zatraktívniť zamestnávateľov na trhu práce a prilákať viac záujemcov o zamestnanie. Proaktívne sa vytvárajú lepšie pracovné podmienky pre zamestnancov s povinnosťami k rodine (vo väčšine prípadov stále vo vzťahu k matkám), zamestnávajú sa aj skupiny ľudí, ktoré doteraz stáli na okraji záujmu (starší, zdravotne znevýhodnení, LGBT skupiny, menšiny, absolventi stredných a vysokých škôl). Na načrtnuté skutočnosti reaguje predložený zborník abstraktov, ktorý je zoskupením východiskových motívov a záverov príspevkov prezentovaných na vedeckej konferencii Diverzné a inkluzívne pracoviská - legislatívne východiská organizovanej katedrou pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia Právnickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika, ktorá sa uskutočnila dňa 29. septembra 2023 hybridnou formou. Autori svojimi abstraktami poukazujú na paletu problematických oblastí, ktoré sú nielen odrazom akademických úvah, ale aj tých právnych otázok, s ktorými sa je v bežnej právnej praxi treba vysporiadať. Cieľom je využitím analýzy a explikácie vymedziť existujúce pracovnoprávne opatrenia/nástroje použiteľné na implementáciu diverzity a inklúzie na pracovisku podľa súčasného slovenského právneho rámca a právneho rámca EÚ a zdôrazniť tak východiskový stav akejkoľvek snahy o budovanie diverzity a implementácie inklúzie na pracovisku.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Ochrana súkromia zamestnanca

E-kniha

E-kniha

Jana Žuľová(ed.)

Zborník príspevkov z I. ročníka študentského sympózia z pracovného práva konaného v dňoch 8. – 9. apríla 2016 v Danišovciach

Diskusie k téme súkromia sú v súčasnej dobe veľmi aktuálne a zaujímavé. Zdokonaľovanie a progres technológií pridali súkromiu jednotlivca nový rozmer. S používaním moderných elektronických výdobytkov sa v spojitosti so súkromím skloňujú slová ako vzácny artikel, chiméra či ilúzia. Voči modernizácii nezostali imúnne ani pracoviská. Stroje nahrádzajú prácu ľudí, programujú a plánujú výrobný proces, ale aj kontrolujú, monitorujú a zaznamenávajú plnenie zadaných pracovných úloh. Dostupnosť technológií a ich zavádzanie do prevádzok zamestnávateľov narúša osobnú a osobnostnú sféru zamestnancov, ktorá je imanentnou súčasťou života každej osoby a nezostáva ponechaná za dverami pracoviska. Správne a korektné využívanie kontrolného mechanizmu zamestnávateľmi znamená nielen zvládnutie jeho technickej inštalácie na pracovisku a úhradu na to finančne vynaložených nákladov, ale aj rešpekt k súkromiu zamestnanca. Nemožno opomenúť, že právo na súkromie patrí medzi základné ľudské práva a slobody požívajúc tomu zodpovedajúcu charakteristiku (neodnateľnosť, nescudziteľnosť, nezrušiteľnosť...) a príslušnú právnu ochranu. A aj keď nie je absolútne, a môže byť suspendované v prospech iného práva (predovšetkým práva zamestnávateľa na ochranu jeho vlastníctva), každý zásah akým je plošné kamerové sledovanie, monitoring telefonátov, emailovej pošty, blokovanie určitých internetových stránok a pod. má vždy nepriaznivé dôsledky na súkromie zamestnanca.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Extrateritoriálne účinky cudzích správnych...

E-kniha

E-kniha

Radomír Jakab - Diana Repiščáková (eds.)

Zborník vedeckých prác vznikol v rámci vedeckého seminára s názvom „Extrate-ritoriálne účinky cudzích správnych rozhodnutí v podmienkach Európskej únie – východiská a súčasný stav“ konaného v dňoch 23. – 25. novembra 2022 v učebno-výcvikovom zariadení v Danišovciach v súvislosti s riešením vedeckého projektu s názvom „Extrateritoriálne účinky cudzích správnych rozhodnutí v podmienkach Európskej únie“ podporeného grantom Vedeckej grantovej agentúry pod č. 01/187/2022.

Cieľom uvedeného projektu je vedecké skúmanie extrateritoriality, resp. extrateritoriálneho pôsobenia administratívnych rozhodnutí členských štátov Európskej únie na území iných členských štátov za účelom posúdenia potreby, možností, ako aj žiadúceho rozsahu harmonizácie právnej regulácie členských štátov Európskej únie v záujme zvyšovania úrovne voľného pohybu administratívnych rozhodnutí v rámci Európskej únie.

V rámci riešenia výskumného projektu sa uskutočnil úvodný vedecký seminár s názvom „Extrateritoriálne účinky cudzích správnych rozhodnutí v podmienkach Európskej únie – východiská a súčasný stav“. Na tomto vedeckom seminári boli účastní členovia riešiteľského kolektívu, ktorí sú zároveň i členmi Katedry ústavného práva a správneho práva Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Na danom vedeckom seminári boli prezentované príspevky, predmetom ktorých bolo predovšetkým zhrnutie súčasného stavu poznania v oblasti extrateritoriálnych účinkov cudzích správnych rozhodnutí v podmienkach Európskej únie, z ktorého budú členovia riešiteľského kolektívu vychádzať pri svojom ďalšom vedeckom skúmaní danej problematiky. Z týchto príspevkov boli následne vytvorené vedecké práce, ktoré sú obsiahnuté v tomto zborníku.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.