0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Iniciatívy EÚ pri predchádzaní daňovým únikom a daňovým podvodom a ich implementácia do vnútroštátneho právneho poriadku

E-kniha

Adrián Popovič a kol.

Možnosť riešenia grantového projektu VVGS-2016-284 poskytla členom autorského kolektívu v interdisciplinárnom zložení jedinečnú príležitosť skúmať uvedenú problematiku nielen z daňovo-právneho hľadiska, ale aj z hľadiska politologického. Autori sa v predkladanej monografii zamerali na charakterizáciu rôznych aspektov Európskej únie s cieľom umožniť čitateľovi správne porozumieť jej postaveniu vo vzťahu navonok voči globalizujúcemu sa svetu, ako aj vo vzťahu dovnútra voči jej členským štátom v kontexte tvorby a realizácie daňovej politiky EÚ.

Osobitná pozornosť v práci je venovaná vymedzeniu vzťahu vnútroštátneho daňového zákonodarstva a práva Európskej únie, vplyvu daňovej politiky Európskej únie na vnútroštátne právne poriadky jej členských štátov s poukazom na určenie harmonizovaných oblastí s priblížením ich aktuálneho stupňa vývoja a konečného cieľa. Toto vymedzenie je možné vnímať ako podmienku na správne a komplexné pochopenie aplikovania a realizácie iniciatív jednotlivých inštitúcií EÚ pri predchádzaní daňovým únikom a daňovým podvodom a ich implementácie do vnútroštátneho právneho poriadku SR. V poslednej časti monografie sa autori zamerali na vymedzenie jednotlivých iniciatív Európskej únie v boji proti daňovým únikom a daňovým podvodom ako prostriedkov realizácie jej daňovej politiky, a to v oblasti nepriameho zdaňovania najmä pri dani z pridanej hodnoty a v oblasti priameho zdaňovania predovšetkým s ohľadom na korporatívne zdaňovanie, a na zhodnotenie ich premietnutia do vnútroštátneho daňového zákonodarstva Slovenskej republiky. Súčasne v týchto kapitolách posúdili reálny dopad a účinok jednotlivých opatrení zavedených na základe predmetných iniciatív v praxi.

Predkladaná práca je určená ako vysokoškolským študentom študujúcim oblasti daňového práva a európskeho práva, tak aj širšej právnickej a ekonomickej komunite. Vzhľadom na dosah, rozsiahlosť a aktuálnosť skúmanej problematiky však autori veria, že si publikácia nájde svoje uplatnenie nielen v teoretickej oblasti, ale aj v oblasti praktickej.

    JUDr. Adrián Popovič

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-633-6

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autori:
Adrián Popovič - František Bonk - Ivana Štieberová - Gabika Szabariová - Matúš Béreš
Výkonný redaktor:
Vladimír Babčák
Typ dokumentu:
monografia
Rok vydania:
2018
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Poznámka:
Táto monografia vznikla ako výstup z riešenia grantovej úlohy projektu VVGS-2016-284 s názvom: „Iniciatívy EÚ pri predchádzaní daňovým únikom a ich implementácia do vnútroštátneho právneho poriadku“.
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Medzinárodné právo súkromné

E-kniha

E-kniha

Kristián Csach - Ľubica Širicová

Medzinárodné právo súkromné doznalo v poslednom období dramatických zmien. Plne rozbehnutý proces komunitarizácie tohto právneho odvetvia nateraz nebol – a asi ani nemohol byť – účinne reflektovaný vnútroštátnym zákonodarcom.

Za súčasného právneho stavu sa tak nezriedka v tej istej právnej otázke prelínajú právne predpisy komunitárneho pôvodu a úprava vnútroštátna (zosobnená najmä zákonom č. 97/1963 Zb. o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom). Otázniky o obsolentnosti niektorých ustanovení tohto donedávna univerzálneho kodifikovaného predpisu medzinárodného práva súkromného vyvoláva predo- všetkým (nie však bezvýhradne) kolízna úprava obsiahnutá v tzv. nariadení „Rím I“ o rozhodnom práve pre zmluvné záväzky, v tzv. nariadení „Rím II“ o rozhodnom práve pre mimozmluvné záväzky a najnovšie aj v nariadení Rady (ES) č. 4/2009 z 18. decembra 2008 o právomoci, rozhodnom práve, uznávaní a výkone rozhodnutí a o spolupráci vo veciach vyživovacej povinnosti.

Rešpektujúc princíp prednosti všeobecne záväzných aktov Spoločenstva pred zákonom sa správna aplikácia normatívnych textov nezaobíde bez schopnosti pohotovej orientácie v normách a ich následnej komparácie.

Študent a ktokoľvek iný je preto konfrontovaný s množstvom právnych predpisov podstatného rozsahu a detailnosti úpravy. V súčasnosti okrem systematicky usporiadaných odkazov na internetových stránkach Ministerstva spravodlivosti nenachádzame ucelený materiál, ktorý by ponúkal prehľad právnych predpisov v oblasti medzinárodného práva súkromného a procesného.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Ochrana (duševného) zdravia zamestnanca

E-kniha

E-kniha

Milena Barinková (ed.)

Komplex právnych noriem ochrany práce, sledujúcich zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci je rozsahom veľmi široký, presahujúci hranice Zákonníka práce v celom rade ďalších osobitných právnych predpisov zákonmi počnúc, kolektívnymi zmluvami a vykonávacími právnymi predpismi pokračujúc a vnútropodnikovými normatívnymi aktami končiac.

Ochrana zdravia zamestnancov pri práci pred rizikovými vplyvmi pracovného prostredia je ústrednou požiadavkou, z ktorej vychádzajú základné ľudské práva garantované Ústavou Slovenskej republiky a v záujme jej univerzálneho zabezpečenia vo všetkých zamestnávateľských subjektoch súkromného i verejného sektora je jej prísna regulácia kogentnými normami plne opodstatnená. Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov o strategickom rámci EÚ v oblasti ochrany zdravia a bezpečnosti pri práci na obdobie rokov 2014 – 2020 (COM (2014) 332 final) reaguje na potrebu zohľadnenia zmien na trhu práce vyplývajúcich z demografického vývoja, starnutia pracovnej populácie a technologického vývoja.

Požiadavky na pracovné tempo sa znásobujú, novým technológiám a zmenám v organizácii práce a v štruktúre pracovných miest sa musia prispôsobiť všetky vekové kategórie zamestnancov. S tým stúpajú i nároky na zdravotnú spôsobilosť ľudí, ktorú je potrebné si udržať počas celej profesijnej kariéry. Imanentnou súčasťou požiadaviek na zabezpečenie zdravotnej spôsobilosti je i spôsobilosť v rovine duševného zdravia, ktorého kvalite nie je špecificky venovaná osobitná pozornosť. Práve pri ochrane duševného zdravia zohráva významnú úlohu prevencia.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Svetové dejiny štátu a práva

E-kniha

E-kniha

Erik Štenpien

Vysokoškolský učebný text Svetové dejiny štátu a práva má slúžiť študentom 1. ročníka právnickej fakulty. Mapuje dejiny štátu práva orientálnych despocií i vybraných štátov starovekého Grécka. Pomerne podrobne sa venuje právnym dejinám stredovekých a feudálnych štátov a miest a inštitútom stredovekého práva s dôrazom na súkromné právo. Ďalej je venovaný dejinám ústav krajín Európy (Nizozemsko, Poľsko, V. Británia, Francúzsko, Nemecko, Taliansko) a USA. Venuje sa modernému právu 19. storočia. V osobitnej kapitole sa venuje parížskej mierovej konferencií v roku 1919 a systému zmlúv, ktoré boli počas nej prijaté.

V závere sa venuje právnym dejinám vybraných štátov Európy a USA v 20. storočí a ich štátnemu zriadeniu s dôrazom na typ režimu – demokracia, diktatúra.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Učíme právo zážitkovo

E-kniha

E-kniha

Daniela Lamačková-Renáta Orosová-Beáta Sakalová-Diana Repiščáková

Metodická príručka pre učiteľov a učiteľky na triednické hodiny a občiansku náuku

Učiť právo zážitkovo? Dá sa to vôbec? Odpovede na tieto otázky prináša metodická príručka, ktorá jedinečným spôsobom prepája metódy zážitkového učenia s právnym obsahom. Táto metodická príručka je tvorená súborom techník postavených na využívaní interaktívnych a participatívnych metód učenia so zameraním na vybrané ľudskoprávne a hodnotovo orientované témy, ktoré majú zároveň potenciál rozvíjať aj iné kľúčové kompetencie študentov a študentiek, ako sú ich komunikačné zručnosti, schopnosť samostatne sa učiť a vzdelávať, schopnosť kriticky myslieť, schopnosť pracovať s textom a analyzovať ho, naučiť sa diskutovať a vyjadriť svoj názor, ale aj vzájomne sa počúvať. Metodickú príručku tvorí súbor tréningových aktivít - techník, pričom každá technika obsahuje presný popis postupu pri vedení konkrétnej aktivity, predpokladaný čas trvania aktivity, pomôcky, námety na diskusiu a tiež krátky pedagogický a právny komentár, presne „našitý“ na konkrétnu právnu tému. Právne témy sú vybrané tak, aby boli všeobecne uplatniteľné ako pre triednické hodiny, tak aj pre občiansku náuku, aby otvárali otázky týkajúce sa fungovania pravidiel a potreby ich dodržiavania, vzájomného rešpektu a tolerancie, a tiež aby smerovali k zamysleniu sa nad hranicami jednotlivých práv a k úvahám o zodpovednosti pri uplatňovaní svojich práv. Techniky využívajú tréningové metódy ako napríklad prácu v skupine, brainstorming, hranie rolí, riešenie modelových situácií, ale aj simulovaný súdny proces. Metodická príručka je určená pre triednych učiteľov a učiteľky pri realizácii triednických hodín, a tiež pre účely predmetu občianska náuka, ako aj pre študentov a študentky učiteľstva na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Konanie o súlade právnych predpisov – návrhové...

E-kniha

E-kniha

Ladislav OroszSimona KarafováMartina Makaturová (eds.)

Zborník z XIII. ústavných dní s názvom „Konanie o súlade právnych predpisov – návrhové oprávnenie a účinky rozhodnutí ústavného súdu“ reflektuje novú právnu úpravu účinnú od 1. januára 2025, konkrétne čl. 127 ods. 5 Ústavy SR, ktorá rozširuje právomoci sťažovateľov iniciovať konanie o súlade právnych predpisov prostredníctvom Ústavného súdu Slovenskej republiky. Príspevky renomovaných odborníkov mapujú teoretické aj praktické výzvy spojené s touto novou kompetenciou. Zborník tematicky pokrýva otázky týkajúce sa iniciačných mechanizmov senátov Ústavného súdu, derogačných a časových účinkov rozhodnutí či komparatívnych skúseností z Českej republiky, Maďarska a Poľska. Publikácia zároveň ponúka reflexiu širších javov, ako je judicializácia politického života, či rast implicitných právomocí ústavných súdov. Niektoré príspevky sa zameriavajú na otázky právnej istoty a retroaktivity derogačných nálezov, najmä v konaniach iniciovaných všeobecnými súdmi. Iné analyzujú aplikačné dopady spojenia individuálnej ústavnej sťažnosti a abstraktnej kontroly právnych predpisov. Publikácia obsahuje aj úvahy o ústavnoprávnych dôsledkoch porušenia konzultačnej povinnosti s Európskou centrálnou bankou. Nechýbajú reflexie o možnostiach ústavného preskúmania noriem v oblasti rozpočtovej zodpovednosti. Zborník ponúka pestrú škálu domácich aj komparatívnych prístupov k výzvam spojeným s novou rozhodovacou agendou. Je tak hodnotným príspevkom do diskusie o posilnení ochrany ústavnosti v Slovenskej republike.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.