0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Zdravie pri práci v spektre teórie a praxe

E-kniha

Jana Žuľová  - Monika Minčičová - Marcel Dolobáč (eds.)

Právna úprava ochrany zdravia pri práci a procesu zisťovania zdravotnej spôsobilosti je jedným z prejavov napĺňania ochrannej funkcie pracovného práva.

Z dôvodu dôležitosti sledovania záujmu chrániť život a zdravie jednotlivca počas jeho pracovného života, ako aj z dôvodu dôsledkov poškodenia zdravia zamestnanca pre výkon ďalšej práce a priebeh pracovnoprávneho vzťahu, nachádza skúmanie tejto oblasti v právnej vede svoje nezastupiteľné miesto. Jej aktuálnosť zvýrazňujú i novovznikajúce riziká práce a pracovného prostredia. Technologický pokrok spojený so zmenou v spôsobe výkonu práce, ale i pandemická situácia otvorila pre pracovné právo okruh nových výziev, ktoré si vyžadujú pozornosť.

Na načrtnuté skutočnosti reaguje predložený zborník abstraktov, ktorý je zoskupením východiskových motívov a záverov prednášok prezentovaných na vedeckej online konferencii „Zdravie pri práci v spektre teórie a praxe“ organizovanej Katedrou pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia Právnickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach dňa 16. apríla 2021. Autori svojimi abstraktami poukazujú na paletu problematických oblastí, ktoré sú nielen odrazom akademických úvah, ale aj tých právnych otázok, ktorými sa v bežnej právnej praxi je treba vysporiadať.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0006-6

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovatelia:
Jana Žuľová - Monika Minčičová - Marcel Dolobáč
Typ dokumentu:
zborník abstraktov
Počet strán:
47
Dostupné od:
01.06.2021
Rok vydania:
2021
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina, angličtina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Ústava Slovenskej republiky a jej perspektívy

E-kniha

E-kniha

Ladislav Orosz, Diana Horňáková, Patrik Mário Čerňanský

Tento vedecký zborník plní funkciu záverečného spoločného publikačného výstupu v zásade celého riešiteľského kolektívu spomínaného vedeckého projektu. Tvoria ho príspevky, ktoré odzneli na vedeckom seminári Ústava Slovenskej republiky a jej perspektívy. Skvalitňovanie ústavného textu a zvyšovanie autority slovenskej ústavy – reálna možnosť, alebo naivná ilúzia (?), uskutočneného v dňoch 23. – 25. novembra 2022 v učebno-výcvikovom zariadení UPJŠ v Košiciach v Danišovciach. Finálna podoba príspevkov vzišla z konštruktívneho vedeckého diskurzu, ktorý sprevádzal celý priebeh tohto vedeckého seminára.

Obsah vedeckého zborníka, ktorý ponúkame nielen širokej (zvlášť právnopolitologickej) odbornej verejnosti, ale aj a najmä slovenským ústavodarcom, tvoria popri príspevkoch členov riešiteľského kolektívu a pozvaných hostí, aj literárne prvotiny doktorandov organizátorskej Katedry ústavného práva a správneho práva Právnickej fakulty UPJŠ a Katedry verejnoprávnych disciplín Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach, ktoré tematicky korešpondujú úlohám riešeným v rámci už spomínaného vedeckého projektu „„Ústavodarná činnosť Národnej rady Slovenskej republiky (právno-politologická analýza – hodnotenie – perspektívy).“

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Ochrana súkromia zamestnanca

E-kniha

E-kniha

Jana Žuľová(ed.)

Zborník príspevkov z I. ročníka študentského sympózia z pracovného práva konaného v dňoch 8. – 9. apríla 2016 v Danišovciach

Diskusie k téme súkromia sú v súčasnej dobe veľmi aktuálne a zaujímavé. Zdokonaľovanie a progres technológií pridali súkromiu jednotlivca nový rozmer. S používaním moderných elektronických výdobytkov sa v spojitosti so súkromím skloňujú slová ako vzácny artikel, chiméra či ilúzia. Voči modernizácii nezostali imúnne ani pracoviská. Stroje nahrádzajú prácu ľudí, programujú a plánujú výrobný proces, ale aj kontrolujú, monitorujú a zaznamenávajú plnenie zadaných pracovných úloh.

Dostupnosť technológií a ich zavádzanie do prevádzok zamestnávateľov narúša osobnú a osobnostnú sféru zamestnancov, ktorá je imanentnou súčasťou života každej osoby a nezostáva ponechaná za dverami pracoviska. Správne a korektné využívanie kontrolného mechanizmu zamestnávateľmi znamená nielen zvládnutie jeho technickej inštalácie na pracovisku a úhradu na to finančne vynaložených nákladov, ale aj rešpekt k súkromiu zamestnanca.

Nemožno opomenúť, že právo na súkromie patrí medzi základné ľudské práva a slobody požívajúc tomu zodpovedajúcu charakteristiku (neodnateľnosť, nescudziteľnosť, nezrušiteľnosť...) a príslušnú právnu ochranu. A aj keď nie je absolútne, a môže byť suspendované v prospech iného práva (predovšetkým práva zamestnávateľa na ochranu jeho vlastníctva), každý zásah akým je plošné kamerové sledovanie, monitoring telefonátov, emailovej pošty, blokovanie určitých internetových stránok a pod. má vždy nepriaznivé dôsledky na súkromie zamestnanca.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

KOŠICKÉ DNI TRESTNÉHO PRÁVA 2022, VI. ročník...

E-kniha

E-kniha

Sergej RomžaVeronika TóthováBronislava Vinnerová (eds.)

 

Zborník vedeckých príspevkov z celoštátnej interdisciplinárnej vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou

Zborník vedeckých príspevkov Hodnotové smerovanie trestného práva je výstupom z celoštátnej interdisciplinárnej vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou usporiadanej Katedrou trestného práva Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Zborník obsahuje príspevky zamerané na otázky hodnotové smerovanie trestného práva a to tak z oblasti hmotného ako aj procesného práva.

Ide o problematiku vysoko aktuálnu, nakoľko hodnoty práva ako takého sa odzrkadľujú v každej jeho oblasti. Vzhľadom na spoločenské dianie, neustále novelizácie trestných kódexov a najmä na pripravovanú novelu tak trestného zákona ako aj trestného poriadku, považujeme tému konferencie a názov zborníka za vysoko aktuálnu, bez výraznejších limitov vo vedeckom bádaní.

Účastníci celoštátnej interdisciplinárnej vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťousa vo svojich príspevkoch venovali aj na úvahám de lege ferenda a ponúkajú pohľady na uvedené novely trestných kódexov do praxe ako aj ich pripravovaných noviel.

Cieľom publikovaného zborníka je na základe doterajšieho odborného poznania pokračovať v zdokonaľovaní a rozvíjaní nových poznatkov v oblasti trestného práva vo svetle noviel, pri dodržiavaní všetkých stanovených hodnôt.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Právo fondov EÚ v teórii a praxi

E-kniha

E-kniha

Alena KrunkováSimona Farkašová

ZBORNÍK PRÍSPEVKOV z medzinárodnej vedeckej konferencie PRÁVO FONDOV EÚ V TEÓRII A PRAXI konanej dňa 3. októbra 2019 v Košiciach

Konferencie sa zúčastnili predstavitelia akademickej sféry, pedagógovia Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach, ktorí predmet vytvorili a ďalej participujú na výučbe. Obohatením boli účastníci z praxe, či už z Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, z Úradu pre verejné obstarávanie SR, z Najvyššieho kontrolného úradu SR, resp. z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Veľmi hodnotné informácie na konferencii zazneli aj od predstaviteľov Ministerstva pro místní rozvoj ČR, zástupcov OECD, či od Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Prednesené príspevky vysoko odborným spôsobom reflektovali aktuálnu problematiku, pomenovali problémové miesta i načrtli vhodné riešenia polemických miest.

Z jednotlivých vystúpení účastníkov konferencie sa tak podarilo zostaviť rozsahom síce nie veľké, no hodnotou veľmi pozoruhodné dielo, ktoré znamenitým spôsobom prepája teóriu a prax a rozširuje tak poznatky v ešte stále zložitej problematike právnej úpravy fondov Európskej únie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Ochrana, prevencia a zodpovednosť v právnych...

E-kniha

E-kniha

Ivan KundrátKatarína SkolodováMonika Minčičová (eds.)

Recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie

Pokračovanie v tradícii usporiadania medzinárodnej vedeckej konferencie určenej pre doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov nebolo výnimkou ani v tomto roku. Katedra pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia, Právnickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach si ako organizátor tohtoročnej medzinárodnej vedeckej konferencie zvolila tému s titulom „Ochrana, prevencia a zodpovednosť v právnych vzťahoch.“

Priebeh platformy pre prezentáciu a konfrontáciu vedeckých poznatkov doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov sa z dôvodu nepriaznivej epidemiologickej situácie a zrušenia vedeckých, odborných a iných hromadných podujatí, preniesol do virtuálnej podoby. Elektronická forma konferencie v podobe online diskusie sa uskutočnila v dňoch 3. až 17. apríla 2020. Pôsobenie ochrannej funkcie práva, prevenčné povinnosti, ale aj následne vznikajúce zodpovednostné vzťahy sú bohatým zdrojom námetov pre vedecké skúmanie, kladenie otázok a nachádzanie odpovedí na škálu teoretických i aplikačno-právnych problémov v každom odvetví verejného a súkromného práva. Dôkazom veľkoryso ponímanej témy je predkladaný zborník vedeckých príspevkov.

Zborník, vytvorený v rámci riešenia grantovej úlohy APVV-16-0002 – Duševné zdravie na pracovisku a posudzovanie zdravotnej spôsobilosti zamestnanca, zachytáva obsahovo rôznorodé zábery právnej regulácie z viacerých oblastí práva, od autorov pôsobiacich v akademickom prostredí a v právnej praxi. Napriek rôznosti vedeckého zamerania autorov sa predkladané príspevky vyznačujú jednotiacou líniou korešpondujúcou s ústrednou témou a vyobrazujú vzájomnú previazanosť právnych odvetví.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.