0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Aktuálne otázky trestného práva z pohľadu európskeho a medzinárodného práva

E-kniha

Dominika Marčoková Becková (ed.)

Zborník príspevkov zo XVI. ročníka študentského sympózia z medzinárodného a európskeho práva konaného dňa 21. apríla 2023.

Zborník príspevkov zo XVI. ročníka študentského sympózia Ústavu medzinárodného práva a európskeho práva sa venuje vybraným aspektom miesta a úlohy trestného práva z pohľadu súčasného európskeho a medzinárodného práva.

Študenti a študentky sa vo svojich príspevkoch zaoberajú aktuálnymi témami trestného práva v práve Európskej únie a medzinárodnom práve. Z pohľadu práva Európskej únie je v tomto smere najaktuálnejšou problematika Európskej prokuratúry, orgánu Únie, ktorý je vybavený právomocou vyšetrovať a trestne stíhať trestné činy poškodzujúce finančné záujmy Únie. Tejto problematike je venovaná prvá časť príspevkov, ktoré sa zaoberajú dôvodmi vzniku Európskej prokuratúry, jej štruktúrou a úlohami, problematikou vedenia vyšetrovania Európskej prokuratúry v podmienkach Slovenskej republiky, ako aj vzťahom Európskej prokuratúry s jej najbližších partnerom, Európskym úradom pre boj proti podvodom. Druhá časť príspevkov reflektuje aktuálne otázky a výzvy trestného práva v medzinárodnom práve.

Z hľadiska zamerania ide o príspevky, ktoré sa venujú problematike medzinárodného trestného tribunálu pre Ukrajinu, právnym problémom a výzvam spojeným s jeho vytvorením, problematike zločinu agresie pred Medzinárodným trestným súdom, ako i otázkam imunít predstaviteľov štátov pred vnútroštátnymi súdmi.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0219-0

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovateľ:
Dominika Marčoková Becková
Typ dokumentu:
zborník príspevkov
Počet strán:
78
Dostupné od:
28.06.2023
Rok vydania:
2023
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
nemčina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Poznámka:
Publikácia je čiastkovým výstupom z riešenia projektu APVV-18-0421 Európska prokuratúra v súradniciach ústavného poriadku Slovenskej republiky ako posilnenie európskej integrácie prostredníctvom práva.
Licencia:
Creative Commons BY NC (Uveďte autora - Nepoužívajte komerčne)
DOI:
https://doi.org/10.33542/AOTP-0219-0
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Úvod do trestného práva procesného

E-kniha

E-kniha

Martin Štrkolec

Autor sa v rámci vysokoškolskej učebnice zameriava na úvod do trestného práva procesného a trestného konania, a to najmä z pohľadu jeho účelu, jednotlivých častí a štádií, subjektov, procesných úkonov, rozhodnutí, ako aj trov trestného konania. Táto publikácia je určená pre jednoduchšiu orientáciu v základoch trestného práva procesného, na ktorých je možné budovať kvalifikované vedomosti v rámci nadväzujúcich právnych odvetví, respektíve právnych inštitútov. Metodológia uvedená v rámci publikácie predstavuje koncentrovanú formu jednotlivých ustanovení príslušných všeobecne záväzných právnych predpisov, a to za súčasnej argumentácie trestnoprávnej doktríny.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Slovenské a české obchodné právo v roku 2015:...

E-kniha

E-kniha

Jozef Čorba(ed.)

Zborník príspevkov z konferencie

V dňoch 11. a 12. júna 2015 zorganizovala Katedra obchodného práva a hospodárskeho práva Právnickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach už v poradí 13. stretnutie katedier obchodného práva Právnických fakúlt univerzít Českej republiky a Slovenskej republiky, čo len dokumentuje, že myšlienka každoročného stretávania sa predstaviteľov katedier obchodného práva, ktorú incioval prof. Bejček z Právnickej fakulty Masarykovej univerzity Brno, padla na úrodnú pôdu a verme, že takéto stretnutia budú pokračovať aj naďalej. Nielen pre zachovanie tradície ale hlavne pre osožnosť takýchto stretnutí a záujem ich účastníkov stretávať sa.

Tradičnou súčasťou týchto stretnutí, okrem výmeny poznatkov a informácií z realizácie pedagogického procesu a výmeny skúseností je aj vedecká konferencia zameraná na aktuálne otázky obchodného práva. Tohtoročná konferencia sa uskutočnila pod názvom Slovenské a české obchodné právo v roku 2015 – Vybrané problémy. Z jednotlivých katedier je do zborníka z konferencie zaradených celkom 17 príspevkov, ktoré sú rozdelené do troch problémových okruhov. Prvý okruh príspevkov tvoria príspevky tematicky zamerané na vybrané problémy právnej úpravy obchodných spoločností a jej praktickej realizácie. Do druhého okruhu sú zaradené príspevky orientované na oblasť rozhodcovského konania a na konkurzné právo.

Do ostatného okruhu sú zaradené príspevky zamerané na výklad novelizovanej úpravy úrokov z omeškania v obchodných záväzkových vzťahoch a na problémy pri aplikácii tejto úpravy, na problematiku výkladu právnych úkonov úpravy obsiahnutej v novom českom Občianskom zákonníku. Súčasťou tejto časti je tiež informatívny príspevok o vývoji slovinského obchodného práva a jeho súčasnej podobe.

Ján Husár, Kristián Csach

Stiahnite si e-knihu zadarmo(pdf)

Učíme právo zážitkovo

E-kniha

E-kniha

Daniela Lamačková-Renáta Orosová-Beáta Sakalová-Diana Repiščáková

Metodická príručka pre učiteľov a učiteľky na triednické hodiny a občiansku náuku

Učiť právo zážitkovo? Dá sa to vôbec? Odpovede na tieto otázky prináša metodická príručka, ktorá jedinečným spôsobom prepája metódy zážitkového učenia s právnym obsahom. Táto metodická príručka je tvorená súborom techník postavených na využívaní interaktívnych a participatívnych metód učenia so zameraním na vybrané ľudskoprávne a hodnotovo orientované témy, ktoré majú zároveň potenciál rozvíjať aj iné kľúčové kompetencie študentov a študentiek, ako sú ich komunikačné zručnosti, schopnosť samostatne sa učiť a vzdelávať, schopnosť kriticky myslieť, schopnosť pracovať s textom a analyzovať ho, naučiť sa diskutovať a vyjadriť svoj názor, ale aj vzájomne sa počúvať. Metodickú príručku tvorí súbor tréningových aktivít - techník, pričom každá technika obsahuje presný popis postupu pri vedení konkrétnej aktivity, predpokladaný čas trvania aktivity, pomôcky, námety na diskusiu a tiež krátky pedagogický a právny komentár, presne „našitý“ na konkrétnu právnu tému. Právne témy sú vybrané tak, aby boli všeobecne uplatniteľné ako pre triednické hodiny, tak aj pre občiansku náuku, aby otvárali otázky týkajúce sa fungovania pravidiel a potreby ich dodržiavania, vzájomného rešpektu a tolerancie, a tiež aby smerovali k zamysleniu sa nad hranicami jednotlivých práv a k úvahám o zodpovednosti pri uplatňovaní svojich práv. Techniky využívajú tréningové metódy ako napríklad prácu v skupine, brainstorming, hranie rolí, riešenie modelových situácií, ale aj simulovaný súdny proces. Metodická príručka je určená pre triednych učiteľov a učiteľky pri realizácii triednických hodín, a tiež pre účely predmetu občianska náuka, ako aj pre študentov a študentky učiteľstva na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Košické dni súkromného práva IV. Pocta...

E-kniha

E-kniha

Peter Molnár - Viktória Koľveková - Miroslava Kušníriková - Renáta Romanová -• Lukáš Macko (eds.)

Recenzovaný zborník vedeckých prác z medzinárodnej vedeckej konferencie Košické dni súkromného práva IV., ktorá sa konala v dňoch 15. až 17. júna 2022, je čiastkovým výstupom riešenia grantovej úlohy projektu schváleného Vedeckou grantovou agentúrou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky a Slovenskej akadémie vied pod registračným číslom 1/0765/20 s názvom „Ochrana ľudských hodnôt v súkromnom práve v kontexte moderných trendov a prebiehajúcej rekodifikácie súkromného práva“.

Predkladaný zborník vedeckých prác je výstupom zo 4. ročníka medzinárodnej vedeckej konferencie Košické dni súkromného práva IV. organizovanej Katedrou občianskeho práva, Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Publikačné výstupy autorov sú tematicky orientované najmä na výskumný projekt VEGA č. 1/0765/20 "Ochrana ľudských hodnôt v súkromnom práve v kontexte moderných trendov a prebiehajúcej rekodifikácie súkromného práva" riešený organizátormi konferencie. Jednotlivé príspevky sú rozdelené do troch sekcií – občianske právo hmotné, civilné právo procesné, právo duševného vlastníctva. Rozdelenie sekcií reflektuje na jednotlivé výskumné oblasti vymedzené v rámci projektu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Zelené ambície v podmienkach európskeho a...

E-kniha

E-kniha

Juraj Panigaj (ed.)

Zborník príspevkov z XV. študentského sympózia z medzinárodného práva a európskeho práva konaného 22. apríla 2022 hybridnou formou za účasti študentov Právnickej fakulty Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Právnickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave.

Dňa 22.4.2022, symbolicky na deň Zeme, sa na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach uskutočnil jubilejný XV. ročník študentského sympózia z medzinárodného práva a európskeho práva. Tohtoročné podujatie bolo venované čoraz pálčivejšej téme ochrany životného prostredia. Téma „Zelené ambície v podmienkach európskeho a medzinárodného práva“ oslovila nejedného študenta, výsledkom čoho bolo viacero zaujímavých príspevkov, spadajúcich ako pod právo Európskej únie, tak medzinárodné právo. Európske právo prináša v súčasnosti veľké výzvy, no aj očakávania prostredníctvom Európskej zelenej dohody. Aj preto sa viaceré študentské príspevky zaoberali práve tematikou spadajúcou pod Európsku zelenú dohodu a to či už z pohľadu jej jednotlivých iniciatív vo všeobecnosti, alebo konkrétnejšie, v intenciách Agendy 2030, či výkonu tzv. zelenej diplomacie.

Druhá rovina príspevkov sa zaoberala ochranou životného prostredia v rámci medzinárodného práva. Študenti sa venovali otázkam environmentálneho charakteru v oblastiach klimatických zmien, medzinárodného morského práva, ochrany atmosféry, či otázke klimatických utečencov. Publikácia samotná je výstupom projektu APVV APVV-20-0576 „Zelené ambície pre udržateľný rozvoj (Európska zelená dohoda v kontexte medzinárodného a vnútroštátneho práva)“.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.