0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Zlomové osmičky

E-kniha

Tomáš DvorskýLucia LaczkóMária Petriková  (eds.)

Zborník príspevkov je zo VII. ročníka Medzinárodnej vedeckej konferencie študentov a mladých vedeckých pracovníkov organizovanou 17. mája 2018 na pôde Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, v spolupráci s občianskym združením Res Publica a Fakultou sociálnych vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

Cieľom predkladanej publikácie s názvom Zlomové osmičky je poukázať na dôležitosť rokov končiacich číslom osem, ktoré osudovo ovplyvnili dejiny a javia sa ako opodstatnené i v súčasnom politickom kontexte.

Zborník pozostáva z 11 článkov, ktoré sú prioritne písané v slovenskom jazyku. Jednotlivé príspevky sa zaoberajú vybranými aspektami domácej a zahraničnej politiky, ktoré sa snažia zjednotiť v téme Zlomové osmičky osobitým záujmom každého autora.

Témami príspevkov zborníka sú komunálne voľby, postavenie miest v systéme verejnej správy, vývoj v samosprávnych krajoch, či mimovládne organizácie. Predkladaný zborník obsahuje tiež príspevky zamerané na medzinárodné témy v konkrétnych štátoch, ktorými sú Čína, Izrael a Rusko.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-732-6

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovatelia:
Tomáš Dvorský - Lucia Laczkó - Mária Petriková
Typ dokumentu:
zborník príspevkov
Počet strán:
155
Dostupné od:
04.04.2019
Rok vydania:
2019
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
poľština
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
Poznámka:
Zborník vychádza ako súčasť riešenia projektu VEGA 1/0658/16 Výskum sekundárneho analfabetizmu v Slovenskej republike (stav – kontexty - perspektívy).
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Slovenský jazyk v dialógoch pre zahraničných...

20,00 €
Dostupnosť: 49 Na sklade

Lívia Barnišinová - Želmíra Macejová

Učebnica Slovenský jazyk v dialógoch pre zahraničných lekárov je určená pre záujemcov, ktorí už ovládajú gramatické a lexikálne základy slovenského jazyka na úrovni A1, A2. Má preto slúžiť ako pomôcka na rozvíjanie, prehĺbenie a zdokonalenie jazykových znalostí, ktoré študenti uplatnia v špecifickej situácii – v lekárskej komunikácii. Konkrétne ide o ukrajinsky hovoriacich študentov, no učebný materiál je koncipovaný spôsobom, ktorý ponúka možnosti štúdia aj študentom z iných, najmä slovanských krajín. Gramatické, lexikálne či syntaktické javy sú predstavené tak, aby boli zrozumiteľné aj nefilológovi, ktorému je učebnica primárne adresovaná.  

Vychádzajúc zo základného cieľa – zvládnuť komunikáciu lekára s pacientom – je učebnica postavená na princípoch komunikatívne zameranej výučby. Množstvo modelových dialógov anticipuje vzťah medzi účastníkmi komunikácie v spojitosti s ich špecifickým zameraním a zároveň v súčinnosti s očakávanými úlohami, ktoré majú byť v konkrétnom kontexte splnené.  

Učebnica  pomôže študentom prehĺbiť ich jazykové znalosti a vytvorí dobrú úroveň orientácie v slovenskom jazyku a súčasne im poskytne solídny základ pre jeho ďalšie použitie.  

 

Rodina ako priestor sociálnej práce

E-kniha

E-kniha

Magdaléna Hovanová

Vysokoškolská učebnica ponúka pohľad na rodinu v rámci sociálnych kontextov. Venuje sa základným charakteristikám rodiny, životnému cyklu rodiny od výberu partnera, cez príchod detí do rodiny až po zánik rodiny. Počas svojho trvania rodina plní rôzne funkcie. Funkčná rodina je ideálna pre harmonický vzťah partnerov aj vhodné prostredie pre výchovu detí.

Do života rodiny však vstupuje množstvo faktorov, ktoré vplývajú priamo alebo nepriamo na plnenie týchto funkcií a môžu zapríčiniť rôzne poruchy. Práve tu je úlohou sociálnej práce ponúknuť pomoc rodinám vyrovnať sa s ich veľkými aj malými problémami. Špecifickým znakom sociálnej práce je zameranosť na celok a komplexné posudzovanie rodiny, kde je potrebné brať do úvahy tak hľadisko klienta ako aj hľadisko prostredia, v ktorom žije a ktoré ho neustále ovplyvňuje. Preto vysokoškolská učebnica ponúka postupy sociálnej práce s rodinou od posúdenia životnej situácie, cez plán práce s rodinou až po sociálnu intervenciu.

Vysokoškolská učebnica je určená pre študentov sociálnej práce, ktorí majú možnosť prostredníctvom priložených prípadových štúdií nacvičiť si komplexnú problematiku v rámci posúdenia prípadu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Sociálne a politické analýzy 2-2011

E-kniha

E-časopis

Juraj Schenk a kol.

Vedecký časopis Sociálne a politické analýzy je interaktívnou elektronickou platformou pre komunikáciu a prezentáciu (publikovanie) odborníkov a ich práce z oblasti základného a aplikovaného výskumu a analýz v sociologických, psychologických, politologických a metodologických kontextoch. Ide o médium, zamerané na intenzívnu podporu výskumných aktivít a analýz v interdisciplinárnom rámci, výmenu skúseností, rozvoj spolupráce a vitalizáciu produkcie v tejto oblasti vedeckej práce.
Publikačná časť časopisu ponúka priestor pre uverejňovanie prác ako sú:
- pôvodné výskumné sociologické, psychologické, politologické štúdie a analýzy v ľubovoľných oblastiach sociálneho života
- metodologické štúdie
- výskumné správy
- štúdie z kvalifikačných prác
- projekty výskumov a analýz
- rezenzie

Stiahnite si e-časopis zadarmo (pdf)

Základy filozofickej antropológie I.

E-kniha

E-kniha

Kristína Bosáková

Predkladaná vysokoškolská učebnica filozofickej antropológie je určený študentom tak jednoodborovej filozofie, ako aj filozofie v dvojodborovej kombinácii s iným smermi, prírodovedných alebo humanitných vied. Učebnica si kladie za cieľ nielen uviesť študentov do základov modernej filozofickej antropológie, ale má aj didakticko-filozofické zameranie. To je badateľné nie len v teoretickej časti jednotlivých kapitol, ale prejavuje sa to najmä v podobe úryvkov z pramenných textov, obsiahnutých na záver každej kapitoly a následných otázok, určených na analýzu týchto textov.

Cieľom práce nie je len priblíženie dôležitých, filozoficko-antropologických otázok študentom filozofie, ale aj možnosti, ako o týchto otázkach učiť v budúcej pedagogickej praxi. Učebnica má preto veľký význam aj pre nepedagogický smer štúdia, no snáď ešte väčší pre študentov pedagogických smerov a budúcich učiteľov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Sokratovská otázka ako filozofický problém

E-kniha

E-kniha

Štefan Jusko

Cieľom monografie je poukázať na závažný problém interpretácie sokratovskej otázky, pretože charakter jej uchopenia predstavuje zároveň aj spôsob interpretačného prístupu k dejinám filozofie, resp. v našom prípade k interpretácii Sokrata a Platona. Že sokratovskú otázku je možné uchopiť diametrálne odlišne, mimo iných ukázali aj Patočka a Nietzsche. Prvý z obidvoch sa k Sokratovi hlási a originálnym spôsobom jeho otázku aktualizuje pre súčasnosť. Druhý je k Sokratovi ambivalentný, ale v konečnom dôsledku ho označí za dekadenta.

V prvej časti monografie je predstavená Patočkova charakteristika povahy ľudskej existencie, ktorú sám autor formuluje ako jednotnú, morálne pevnú. Patočka z tejto pozície interpretuje sokratovskú otázku ako starostlivosť o dušu, o jej dobro, pričom otázku dobra neodvodzuje z niečoho pozitívne vymedzeného, ale z celku sveta, ktorý svojou neustálou otvorenosťou môže byť vymedzený iba negatívne. Táto sféra negativity je pre Patočku niečím nesmierne pozitívnym, lebo transcendencia k nej človeka od relatívnych dobier pozdvihuje k celkovému zmyslu a tým ho robí morálne zdatným v pravom slova zmysle. Dobro, t. j. požiadavka k vzmachu, k obratu človeka od sveta veci k celku sveta je preň programom, ktorý prvý svojim vediacim nevedením formuloval práve Sokrates.

Druhá časť práce je venovaná Nietzscheho koncepcii založenej na ne-jednote ľudskej existencie, ktorá nie je odvodená z celku sveta, z celkového zmyslu, ale zo zmyslu situačného. Nietzsche sa usiluje preukázať, že v každej situácii je ľudská existencia vystavená dvom opačným hľadiskám, pri ktorých nie je možné rozhodnúť, ktoré je správne. Dochádza k záveru, že obe hľadiska sú si vzájomne rovnocenné a v tejto rovnocennosti aj vzájomne podmienené, čo znamená, že k dobru, ku zmyslu situácie je blahodarnou podmienkou práve jeho opak, t. j. to, čo zmysel ohrozuje, čo predstavuje stratu zmyslu (a opačne). Túto rovinu označuje ako imorálnu, ako sféru, v ktorej si ľudská existencia tvorí zmysel mimo myslenia v protikladoch dobra a zla.

Záver práce je otvorený, lebo ako sa ukazuje, pre obe koncepcie nemáme spoločného menovateľa, ktorý by mohol rozhodnúť o správnosti jednej alebo druhej koncepcie. Práve v tomto spočíva, že sokratovská otázka zostáva vážnym filozofickým problémom aj dnes.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.